Юбилейна гореща НЕМСКА тема- 200 !!!

  • 22 608
  • 739
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: X
Според мен 1во трябва да уеднаквят учебните програми и тогава да правят централизирана матура, съобразена с нивото на всички деца.

Да де, това им е идеята, но има и противници.

# 226
  • Germany
  • Мнения: 7 934
Ами то няма да стане лесно, особено ако разликите са сериозни. Ще отнеме години. Честно казано се надявам моите деца да не ги "хване" тази промяна.
А какви са доводите на противниците?

# 227
  • Мнения: X
За период от 5-10 години говорят да се случва промяната на програмите.
Секретарката на образованието на Заарленд и министър председателят на Бавария се изказали против идеята. Образованието трябвало да продължи да работа на отделните провинции.
Федералният министър на образованието Аня Карличек счита, че е несправедливо изискванията за завършилите гимназия във федералните провинции да продължават да се различават.  В края на краищата, университетите обикновено приемат завуршилите училище според средната оценка.

Има да дебатират, докато го решат, ако въобще се случи.

# 228
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз съм споделяла, че в Бг по мате бях зле, едвам избутах, нормална гимназия, 11кл. Тук като ми видеха дипломата и откачаха - как гимназия до 11кл. 🥳
Тук в унито бях по висша математика на едно ниво с тези от Байерн и БВ. Е трябваше да си припомня всичко, но единия вид задачи го бях учила в 10кл.!!!!!

При нас в Хесен образованието е средна Мара.
И Б и БВ са ни наблизо, ама мъжът ми не иска да мръдне оттук.

# 229
  • Мнения: 6 444
Със сигурност реформите в образованието ще стават толкова баааавно, че настоящите гимназисти няма да ги хванат.

# 230
  • Мнения: 1 355
Здравейте, отдавна не съм писала в темата, но сега имам някои неясноти.
Дъщеря ми завърши 12-ти клас в езикова гимназия с немски език в България. От октомври ще бъде студентка в Германия.  В момента е в Германия и си търси работа за месец-два. Засега намира  работа само на мини джоб. Въпросът ми как стои въпросът със здравните осигуровки като до 450 Е не се поемат от работодателя. Според мен трябва да се плащат на ръка, което обезсмисля  цялата работа. В момента е с ЕЗОК.
Аз работя на пълен работен ден и знам, че ще бъде осигурена здравно от момента, от който е студентка. Другото ми дете завърши Уни, в момента е на задължителен стаж, под 25 год е и все още е осигурено от мен.
В понеделник ще питам лично в АОК, но дотогава ако нещо разбера, ще ми е от полза.
Благодаря!

# 231
  • Мнения: X
За миниджоб се плащат осигуровки. Не се удържат от работника, а са изцяло за сметка на работодателя.

https://www.fuer-gruender.de/wissen/unternehmen-fuehren/personal … icherung-minijob/


# 232
  • Мнения: 11 313
Докато децата учат, са под семейната застраховка здравнозастраховани. Вече зависи как ще решите проблема чрез вашата здравна застраховка. Питайте на място в АОК, както сте решили. Те ще ви дадат най-точна информация.

Със сигурност реформите в образованието ще стават толкова баааавно, че настоящите гимназисти няма да ги хванат.
Аз се надявам при нас поне да върнат Г9 за малкия. Щото големия е ясно, че ще завърши по Г8.
Уеднаквени матури за цяла Германия не виждам как ще стане при положение, че разликите между провинциите са драстични.

# 233
  • Мнения: 290
Някой има ли представа какви са точно тези драстични разлики  в образованието по провинции?

# 234
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
https://m.bpb.de/gesellschaft/bildung/zukunft-bildung/213318/bil … en-ein-ueberblick

https://www.insm-bildungsmonitor.de/2018_dyn_i_gesamtranking.html

https://www.lehrer-online.de/fokusthemen/dossier/do/lehrplaene-der-bundeslaender/

Предполагам, че има още писано, мисля в темата няма кой да направи разбор... 🤪

# 235
  • Мнения: X

Оха! Ние сме петица. Сбъдваща, какво е това 13 при вас? Само тук-таме в ГДР-то е по-зле. 😂

# 236
  • Мнения: 11 313

Оха! Ние сме петица. Сбъдваща, какво е това 13 при вас? Само тук-таме в ГДР-то е по-зле. 😂


Чек, това 13 е при нас. Сбъдваща/Mösbauer Effekt е в Баден Вюртемберг.

# 237
  • Мнения: X
Сори, за грешката. 😜

Пак жеги идват.

Последна редакция: нд, 21 юли 2019, 07:37 от Анонимен

# 238
  • Мнения: 6 444
13 е баш Баден-В.

# 239
  • Мнения: 11 313
Аз мислех, че за точките става дума, а не за класирането.

Общи условия

Активация на акаунт