Юбилейна гореща НЕМСКА тема- 200 !!!

  • 22 669
  • 739
  •   1
Отговори
# 495
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Бибит, благодаря.
Аз не мога на един ред да смятам, освен ако не са кръгли числа 🙄
Ама съм зле по мате...

Те имат нова учителка по мате и той се нерви, няма и как да питам...

# 496
  • Мнения: X
Може би трябва да споменем и факта, че не толкова наемът на жилището е проблем, а това, че няма достатъчно жилища и ако случайно намериш нещо, наемодателят те избира според доходи, кредитна история и може би външен вид, не знам.
Аз в Хамбург ходих на оглед, на който бяхме 70 човека, от които поне две трети бяха германци. Видях списъка и затова знам бройката. Попълвахме формуляри, докато чакахме на двора и след огледа чакаш да ти се обадят. Шансът е по-малък от този при кандидатстване за работа. Наемът беше само 800 без небенкостен, в квартал на 25 км от центъра.
За един месец подадох запитвания за повече от 100 жилища, за около 10 ме поканиха на оглед, за едно само се съгласиха да ми го дадат. Много стар апартамент в един от най-хубавите квартали, дървени скърцащи стълби в общите части, една спалня, хол, кухня, супер малка баня, без балкон. Напълно необзаведен разбира се. Наемът беше 1300 плюс небенкостен и депозит за три месеца. Въпреки отчаянието се отказах.

# 497
  • Немция
  • Мнения: 6 878
Да, в Германия се появи проблем с намирането на жилище- много народ дойде да живее и да работи тук. Преди 15 години например не беше така драстично. Уж вземат някакви мерки, но кой знае кога ще дадат резултат...При купуване на имот също има голямо търсене, тъй като през последните 10 години цените на имотите много скочиха,  има инфлация и много хора се решиха да инвестират спестяванията си в някакъв имот.

Последна редакция: вт, 03 сеп 2019, 11:26 от Бибит

# 498
  • Мнения: X
С българска филология - постоянно търсят учители в българските неделни училища, допълнителни доходи са това, не основни.

Най-близкото българско училище до Дортмунд е в Кьолн.

# 499
  • Германия
  • Мнения: 3 431
Тео,аз имам приятелки,които без аусбилдунг работят в Лидл и бекерай.Това означава ли,че ако имаха,щяха да им плащат повече или няма връзка? Thinking

Да ти кажа, нямам личен опит, но е напълно възможно да получават по-малко пари заради липсата на “квалификация”. Най-малкото нямат много шансове да се издигнат поради същата причина

# 500
  • Немция
  • Мнения: 6 878
Да задам и аз един въпрос Laughing- към родители с големи ученици. До кой клас учениците раздават почерпка в у-ще по случай рождения си ден?

# 501
  • Мнения: 6 450
В 9 клас си черпят масово в училище, но пък вече рядко правят партита за РД.

# 502
  • Мнения: 290
В гимназията на дъщеря ми на всеки два месеца класната избира ден, на който правят обща закуска и децата, които са имали рожден ден през тези два месеца носят почерпката , т.е. все неща за закуска. Не става въпрос за торти, кухени и т.н.

# 503
  • Мнения: 7 276
Моята дъщеря черпеше докато завърши гимназия.

# 504
  • Мнения: X
Дъщеря ми миналата година беше в девети клас и черпи в класа си, тази година не я знам какво ще реши, но сигурно пак ще черпи.
Приятелите ѝ от спортния клуб ѝ направиха страхотно парти-изненада за рождения ден в къщата на едно от момичетата, като преди това тайно от нея ни питаха дали сме съгласни и ни поканиха да се присъединим. Доста странно ми се стори, но за тях изглежда беше нещо обичайно. 

Да споделя една училищна дивотия. Оказа се, че в цената на екскурзията до Холандия, за която бях писала тук, няма включена храна, освен парче пица за първата вечер. Не че трябва нещо да се доплаща, а изобщо няма осигурен начин на хранене. Ще бъде на остров, на който имало две или едно заведения, който каквото искал можело там да яде. Имало и кухня, можело да си готвят, само не е ясно откъде ще вземат продукти. Може би оттук трябва да тръгнат с тях.  
В петък съм на родителска среща и мислех да задам някои въпроси по този повод, но всъщност няма да има никаква полза.

Последна редакция: вт, 03 сеп 2019, 12:32 от Анонимен

# 505
  • Немция
  • Мнения: 6 878
Странно, че нямат осигурена храна. Thinking

За почерпките- ясно, още доста години ще се черпят в класа. Simple Smile

# 506
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Като знам холанците каква кухня имат, сигурно ще има пица и помес в ресторанта 🤣

# 507
  • Мнения: X
Не, не говоря за au paire , нито за целодневно гледане на деца. Говоря за взимане от училище,  водене на спорт/танц/рисуване , гледане, баня, вечеря и родителите се прибират. Зависи от дните, но нещо от 2 до 4 часа и евентуално вечер "на повикване". В момента много процъфтяват фирми за търсене и предлагане на детегледачи за няколко часа на ден. И гимназистИ и студентИ се търсят (девойки и младежи), без език и/или английски, но не само.
Май при вас е по-различно. Тук тръгват на училище от 3 годишна (а и по-рано,ако има места) възраст.
Просто беше една идея за проучване.

# 508
  • Мнения: 9 361
Asyalein,
Отдавна съм разбрала, че тази проста математика,  която аз знам, не се учи в немското училище или се учи по-късно. Съветвам те да видиш, как е дадено в учебника и така да обясняваш. Това важи за всичко: събиране, изваждане, умножение и деление. Иначе ще си навлечете гнева учителски + разстроено дете + лоши оценки на вярно решени задачи. Много е гадно и тъпо, ама тук крачка в страни от материала  по математика + друг метод = лоша оценка, макар и верен резултат.
За бълг. филология- ако сте близо до голям град, потърсете, дали има българско училище там. Учителките обикновено са на миниджоб по 8 часа на седмица. Но винаги е или събота, или неделя, по-рядко през седмицата.

# 509
  • Мнения: X
Tania,

Аз за такова нещо както го описваш не съм чул. Децата ми са на 10 и на 16.
Такова нещо може и да има е големите градове. Накой заети родители дето детето им ходи на различни извънкласни занимания да се развежда от някой. Но повечето училища си предлагат занималня и различни кражоци. Не ми се вярва да е масова практика. Отделно някой да ти гледа детето не вярвам германците да го оставят на човек, който не познават добре. Има бейбиситинг, но това са хора от квъртала или роднини, дето искат накой евро да искарат допълнително.

Общи условия

Активация на акаунт