На море в Гърция 2019 - IV

  • 46 042
  • 763
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 2 630
Наистина е грубо да се прави сметка на чуждите финанси. Само включването на ферибот на нас ни добави към разходите 700-750лв, което не е малко и са реално още 7-8 нощувки. Така, че определено си има дестинации в Гърция, които са доста високо бюджетни, въпреки че реално не са толкова далечни. Чух от много хора думите- Нормални ли сте? По-добре тези пари да ги изям и изпия. Какво толкова ще видите там?..... Така, че въпрос на приоритети и за жалост финанси.

# 706
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 192
Не винаги е въпрос само на пари, но не са и за пренебрегване. Четене и планиране му е майката Simple Smile
Обаче ако искаш близо до България, се примиряваш и съобразяваш с наличните условия и определено не можеш да  имаш големи очаквания. Мое мнение!
Скрит текст:
Давам пример с моите родители.
Тъй като не са първа, че и втора младост, им организирахме почивка на къмпинга в Аспровалта. Закарахме им караваната и изкараха една чудесна седмица с моите деца там. Хич не харесвам/е лудницата (гръцка реч почти не се чува в самото село), а и плажа там, но къмпингът е огромен, спокоен и евтин. Има магазин до него.  Децата също не предпочитат пясък и липса на места за гмуркане, но заради баба и дядо отидоха. Отдали се на каякинг и цамбуркане Simple Smile
Ние пак ще слезем надолу за нашата почивка от седмица, но ще сме с палатка. Бюджетът ни не е много голям, а пък искаме да ходим на море по-често, а не веднъж-дваж на лято.

Последна редакция: пн, 05 авг 2019, 11:46 от ЕлиТ

# 707
  • Мнения: 5 832
Помагам с каквото мога.
Самолетните билети до Каламата са евтини. Имаше цени от 4 евро в посока. До Атина също има прекрасни цени.

Но ако 20 литра гориво са нещото, което се събори бюджета, наистина не виждам причина да се тръгва.
Винаги може да излезе непредвиден разход. Тогава какво правите?
Знам, че помагаш много, но в случая беше груба забележката.
Ако излезе непредвиден разход, правят това, което направихме ние след като миналата година ни се повреди колата на излизане от Аспровалта. Тази година направихме застраховки на колата, на нас, на каквото се сетиш. Понякога и с пари не можеш да си разрешиш проблема, както се случи при нас - счупена кола в неделя и пътна помощ и сервиз, които нямат ПОС, нищо че сме с кредитна карта с 10 000 лимит. То ако започнем преди всяко пътуване да мислим за АКО, по-добре да си стоим вкъщи. Определили са си някакъв бюджет, непредвидените ситуации са си тяхна грижа в крайна сметка.

# 708
  • Мнения: 18 492
Нищо грубо не виждам в изказването. Тук не е тур-агенция, че да се съобразяваме стриктно с бюджета на питащия, който не мърда на йота. През страница се обсъждат близки дестинации, на първа страница ги има изброени всички. И да, ако отиване до Евия на някой му идва скъпо, леко нереалистично става да се предложи алтернатива.

# 709
  • Мнения: 11 104
То разговорът няма много смисъл, дори без да отчитаме факта, че Гърция има постоянен ръст на туризма в последните 5 години, повишена данъчна тежест върху дребния бизнес и цените нонстоп се вдигат, но все пак е воден многократно, та да кажа и сега.

Със завършването на магистралната отсечка преди Платамонас разстоянията се нареждат така:

София-Сарти 5 ч. 11 минути
София-Волос 5 ч. 25 минути
София-Глифа 5 ч. 53 минути

Първото всички го знаят къде е, Китен на Халкидики. Второто е отправна точка за полуостров Пелион, третото е пристанището за Евия (фериботът за Евия е около 40 евро за кола и двама). Пелион и Евия са две абсолютно достъпни части на Гърция, по-евтини и по-запазени от масовия туризъм. За по-далечни няма да коментирам, защото акцентът в питането беше върху близки и евтини. Иначе самолетните билети по 5-10 евро, за които беше споменато, правят достъпни и по-отдалечени дестинации.

Но се радвам, че все повече хора в темата успяват да съберат кураж и за по-интересни пътувания.
Ето например Миленка_д - тя ми е пример за бюджетни плавания до далечни острови, и аз пътувам, но съм с доста по-широки пръсти Simple Smile

# 710
  • Мнения: 364
Понеже напоследък често споменавате Евия, реалистична ли е като цена тази оферта?
https://m.grabo.bg/pochivka-v-gartziia-0fg4sh
Ако не бях резервирала другаде , и то същата цена за три дни, щях да се възползвам.

# 711
  • Мнения: 11 104
Питано беше вече в темата за тази оферта. Хотелът е някакъв апокрифен, почти не присъства никъде онлайн, но като цяло цените там са доста ниски, та не е някаква супер изненада. Но е много евтина и некомпетентна реклама - точно Лутра, Евия не е никакви "гръцки Сейшели", ами така наричат малкия архипелаг Лихадонисия, където се ходи за няколко часа на разходка с лодка (тръгва се на 30-ина км от Лутра). Ама те повечето български тур. агенции са си смешници, та и номерата им такива.

Между другото като се разговорихме тези дни за Лимнос, ето седмица там на подобна цена, в значително по-надежден хотел - 132 евро за 5 нощувки

# 712
  • софия
  • Мнения: 25 478
Питано беше вече в темата за тази оферта. Хотелът е някакъв апокрифен, почти не присъства никъде онлайн, но като цяло цените там са доста ниски, та не е някаква супер изненада. Но е много евтина и некомпетентна реклама - точно Лутра, Евия не е никакви "гръцки Сейшели", ами така наричат малкия архипелаг Лихадонисия, където се ходи за няколко часа на разходка с лодка (тръгва се на 30-ина км от Лутра). Ама те повечето български тур. агенции са си смешници, та и номерата им такива.
Сега разбирам защо позната ме пита миналата седмица дали сме ходили там и че била чела, че Евия била "гръцките  Сейшели". Щях да падна на сравнението и не разбирах от къде идва. Мигах на парцали и ми стана много смешно като знам какво е Евия.

# 713
  • Мнения: 11 104
Не си ли го срещала в темата преди? Ама тук си беше споменавано в контекста на Лихадонисия, де. Друг е въпросът какви Сейшели са и там Stuck Out Tongue
За миг си представих гръцките баби, които ходят да се киснат на минералните извори в Лутра, как си приказват, че са били на "гръцките Сейшели" Grinning Grinning Grinning

# 714
  • София
  • Мнения: 1 247
Ние до тез "Сейшели" така и не стигнахме за 5 години. Всъщност първата година отидохме до Кавос, по-отвратителен плаж не съм виждала на Евия, та загубих и всякакво желание да ходя на измислените им Сейшели. На снимки изглеждат много добре, но като гледам  размерите на плажа, ще ми дойде от типа "плаши око", както казва съпружието Simple Smile
Всички гледат да избягат от това, в което се превърна Северна Гърция в последните години.
За съжаление за целта се налага да се направи някой и друг компромис - я с повече път, я с по-скъпо настаняване, или с по-евтино, или с разход за ферибот. Човек трябва да седне да си преосмисли приоритетите, времето и финансите. За мен категорично е възможно и с не много голям бюджет да се направи почивка ивън Северна Гърция. И точно разходите за гориво, толове, и понякога ферибот се компенсират от понякога доста по-евтиното настаняване, по-ниските цени на храната, а потапянето в гръцкото безвремие, и насладата от това да си на непретъпкан плаж почти сам, това е безценно.....
За пример ще дам така споменаваната Евия отново. Последното ни спане на Евия беше за 25 евро за двама в чудесно студио (цената през септември и юли е все тази), с кухненски бокс, огромна тераса, всички удобства, асансьор в сградата, смяна на чаршафи и почистване на всеки три дни. Сметката за нормална вечеря за двама пак там рядко надхвърля 30 евро с нормално пийване и хапване. Та така....

# 715
  • софия
  • Мнения: 25 478
Ние ходихме, но в един момент става толкова пълно, че ти е все тая дали си на Сейшелите или КитИн.  Да не говорим, че за да стигнеш до него се ходи с проста черупка. Да оприличаваш цял голям остров само по едно ню-ню плажче е смехотворно, но щом е "оферта" от бг туроператор нищо чудно няма. Из Гърция има и други плажове подобни на Лихадонисия, това означава ли, че Гърция е Сейшелите на Европа Grinning

# 716
  • Мнения: 11 104
Честно казано, има сума ти места в Гърция, които са по-красиви или също толкова/по-тропически изглеждащи - например о-в Цугрия край Скиатос, където също се ходи на дейтрип с лодка, е доста подобен. Те не са и далеч едно от друго географски, та растителността и теренът са почти същите. Ами да не отваряме дума за синевата на Антипаксос...

Как решиха от 10 000 острова в Гърция баш туй да са Сейшелите, идея нямам Simple Smile

А Евия е голяма и разнообразна, но нищо Сейшелско няма в нея. Логично интересът на сънародниците е повече към северната част, там се събират и много сърби напоследък. На юг има и много диви, и силно туристически части, но като цяло е предимно дестинация за гръцки туристи, та извън юли и август няма почти никой. Даже един от хотелите, в които сме били, затваря на 9.09., то и цялото селце/плаж, в което се намира.

# 717
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011
Не я разбирам тая мания с островите и като отидете на остров , какво ?
Пак сте на земя.

# 718
  • Мнения: 11 104
Какви са причините на останалите не знам, но аз обикновено отговарям с този цитат на Лорънс Даръл:

"I once found a list of diseases as yet unclassified by medical science, and among these there occurred the word Islomania, which was described as a rare but by no means unknown affliction of spirit. There are people… who find islands somehow irresistible. The mere knowledge that they are on an island, a little world surrounded by the sea, fills them with an indescribable intoxication. These born “islomaniacs”…are direct descendents of the Atlanteans”.

# 719
  • София
  • Мнения: 1 695
Благодаря за специалното отношение, Параход Hug! Не всички пътувания ми се получават толкова бюджетни. Например седмицата на Крит ни излезе около 1100 евро за 2+1, но без да ядем навън - примирих се, за да мога да си позволя останалите обиколки. Всъщност причината е, че моят съпруг е доста пестелив, но след всеки следващ остров "отпуска кесията", защото му се откриват нови гръцки красоти (най-вече плажове визирам), комбинирани с невероятното гръцко гостоприемство и добро обслужване, както и вкусни, и натурални местни хранителни продукти.
Само да вметна, че посочената някъде по-горе цена от 700-750 лв. за ферибот ми се вижда силно преувеличена, общо взето най-скъпите, на които съм попадала, са около 300 евро за трима и кола, двупосочно и със сигурност има по-евтини - например до Йонийските острови от порядъка на 100-120 евро за двама и кола, а за Корфу миналото лято имаше и по 5 евро на човек и на кола.

Общи условия

Активация на акаунт