Вегетарианската тема 12 - какво ще готвим днес

  • 29 081
  • 1 011
  •   1
Отговори
# 900
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Скрит текст:
Бианка, гледам много теменужки има. Какви точно са хранителните вещества в тях? И заслужава ли си да ги бере човек? Не съм пробвала да ям, само се чудя.

Baby , има много видове теменужки- в България естествено се срещат 38 вида, някои от тях дори защитени- мисля, че 11 са в България. И не всичка са лечебни. Миризливата горска теменуга -Viola odorata  е сред лечебните
Използват се корените- събират се есента и надземните части- по време на цъфтеж. Има различни действия, аз съм използвала при кашлица, има секретолитично, антисептично, отхрачващо, противовъзпалително действия.
Листата съдържат витамин С и разбира се други вещества. Количеството, което използвам за украса не внася кой знае какви вещества в храната, просто ми носи настроение и със сигурност не е опасно. Приготвяла съм и желе от теменужки. Имах огромно желание да запазя вълшебния им аромат, но уви.

 А тук, може да прочетеш за теменугата и нейните приложения. И сега видях, че са използвали мои снимки, без да споменат това и разбира се не са питали. Офффф!
Много благодаря! Четох, че се ползва при бронхит и суха кашлица, но се прави сироп със захар. Дали не може да се пие така отварата, без да е със захар, а да се сложи мед. Като прочета някъде, че се прави нещо което се вари дълго време и се чудя, какво изобщо остава от свойствата на съответната билка, която се вари в прясно състояние?! Правила ли си сироп от нея за кашлица, и дали найстина помага?

# 901
# 902
  • Мнения: 1 418
Скрит текст:
Бианка, гледам много теменужки има. Какви точно са хранителните вещества в тях? И заслужава ли си да ги бере човек? Не съм пробвала да ям, само се чудя.

Baby , има много видове теменужки- в България естествено се срещат 38 вида, някои от тях дори защитени- мисля, че 11 са в България. И не всичка са лечебни. Миризливата горска теменуга -Viola odorata  е сред лечебните
Използват се корените- събират се есента и надземните части- по време на цъфтеж. Има различни действия, аз съм използвала при кашлица, има секретолитично, антисептично, отхрачващо, противовъзпалително действия.
Листата съдържат витамин С и разбира се други вещества. Количеството, което използвам за украса не внася кой знае какви вещества в храната, просто ми носи настроение и със сигурност не е опасно. Приготвяла съм и желе от теменужки. Имах огромно желание да запазя вълшебния им аромат, но уви.

 А тук, може да прочетеш за теменугата и нейните приложения. И сега видях, че са използвали мои снимки, без да споменат това и разбира се не са питали. Офффф!
Много благодаря! Четох, че се ползва при бронхит и суха кашлица, но се прави сироп със захар. Дали не може да се пие така отварата, без да е със захар, а да се сложи мед. Като прочета някъде, че се прави нещо което се вари дълго време и се чудя, какво изобщо остава от свойствата на съответната билка, която се вари в прясно състояние?! Правила ли си сироп от нея за кашлица, и дали найстина помага?

Аз също избягвам подобни рецепти с много захар и въобще със захар. Предпочитам мед, добавен към охладен чай/запарка/ отвара. По принцип дълго се варят корени, кори от растенията. Листата и цветовете се третират по- малко- настойки, запарки. При различните билки и конкретно части от тях се прилагат различни начини според активните им вещества. Едни са мастноразтворими, други водно.... Приготвят се и спиртни извлеци. Аз предпочитам точно такива концентрати. Мастни и спиртни. Те се прилагат на капки. Сиропът също е концентрат и захарта е консервант. Не съм приготвяла сироп. Есенциалните масла също имат добро действие. Този сезон например се спасих от хрема с масло от тамян. Пиех и ядях джинджифил, куркума, канела.

# 903
  • София
  • Мнения: 5 247
Крем супа броколи , печени чушки, ядки, ябълки.

# 904
  • Мнения: 1 418
Зелено смути с киви за закуска
Кисело зеле с ориз, придружено от зелен чесън
Кьопоолу с люти чушки
Джинджифилов чай за цял ден

# 905
  • Мнения: 9 152
Салата от кисело зеле, тофу със сусам, червен пипер, зехтин.
Крем супа много моркови, картоф, лъжичка ориз, джинджифил и подправки
Кекс с лешниково и пшенично  брашно .

# 906
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
гъбена супа с много зеленчуци за мм (аз не я харесвам), хумус, майонеза от нахутена вода (установих, че не с всяко олио става хубава и гъста, ние ползваме единствено от гроздови семки, но явно зависи от пройзводителя ли... не знам); направих "пастет" от слънчогледови семки с пресен лук (ако имах по силен блендър, щеше да е с по гладка консистенция, но така го ядем); сварих  няколко чаши овесени ядк и са в хладилника - всеки си сипва и слага каквото иска отгоре.
тутманик със сирене и чубрица.
Утре може би ще правя спаначена крем супа (за мм, нея пък мм не я харесва много) и печени картофи в гювеч.

# 907
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Шоко сладкиш
Сладкиш с ябълки, полента и извара -много сполучлив стана, всичко на око обаче...
Крем супа броколи и картоф
Карт. салата

Утре евентуално пикник, сухоежбина и каквото е останало.

За мислех де днес, че повечето плодове и зеленчуци сега идват от Испания и Оталия... дали скоро няма да намалеят ?

# 908
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 743
Днес пресен спанак с ориз.
А за обяд, топъл хляб с олио и сол. Откога не бях хапвала.
За тортата, ми липсват банани.
Но пък сникърсите ми харесаха. Нямам шоколад. Мм го излапа. Затворени у дома от  пет дни, вече започва(той)да се нерви. Ще трябва да правя здравословни сладкишчета.

# 909
  • Русе
  • Мнения: 5 212
Палачинки


Супа с прясна коприва и спанак


Леща яхния

# 910
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 743
Н Е В Е Р О Я Т Н И, просто невероятни. Лесно, вкусно, бързо. Направих половин доза, за да пробвам, но станаха вкусотия. Ще снимам, но от  6 останаха само двечки.

# 911
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Мини палачинки
Крем супа с коприва
Кюфтенца с коприва

# 912
# 913
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Леща супа
Капоната
Паста с дом сос
Разядка с извара

Мъжът ми е купил 3 патладжана, вече се чудя как да ги готвя 🙄

# 914
  • Мнения: 2 560
Ветрила направи от патладжаните🐷
Бутер охлювчета с доматено пюре и кашкавал, крем супа от тиквичка, морков и сладък картоф, салата цвекло и моркови, сладкиш с круши, тутманик, шопска  салата/  от последните дни🌻😊/.

Общи условия

Активация на акаунт