Вегетарианската тема 12 - какво ще готвим днес

  • 28 937
  • 1 011
  •   1
Отговори
# 990
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Хаха, и аз съм добруджанка, тези думи винаги ме усмихват, както и някои други, нямащи нищо общо с храната, де...
От мен една гъбена супичка:

# 991
  • Мнения: 9 991
В Пловдив съм имала дебат със сервотьорка, как искам да поръчам пиперка бюрек, те пък държат да ми донесат чушка бюрек. Мамалига е румънска дума, във Варна съм чувала да го използват.

# 992
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
май няма разлика между мамалига и качамак.  Знам какво е мамалига от посещенията ми в Румънско, в бг. тази дума не я бях чувала.
В германия правят нещо като качамак/полента и е запечено или запържено от двете страни и му казват полента. На мен по ми харесва от качамак правен с вода.
От мен баница със сирене+яйца и ми остана от плънката доста, та направих и един тутманик в уж малко количество, но вече 2ри ден си го ядем.

# 993
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 731
Мамалига с козе сирене и чили
Копривена супа
Морковена крем супа
Крем супа от домати и печен пипер
Салата от репичики и копър
Салата от цвекло и веган майонеца
Смути с ананас
Джинджифилова лимонада- непрекъснато приготвям и охлаждам. Или пия като топъл чай.
 и тези
Пролетни рулца


О, много благодаря! Утре ще пробвам рулцата. На моята опаковка пише да се накиснат корите в студена вода. Но стават едни лигави. Итре ще пробвам. А зеленчуците нещо бланшираш ли ги, или мариновани?!
Днес пробвах едни camille безглутенови с моркови но станаха малко лепкави.

# 994
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Аз веднъж пробвах да правя такива рулца, следвах инструкциите, но не ми хареса нито вкусът, нито текстурата - наистина са лепкави и лигави. Иначе идеята е супер и стават много красиви!

# 995
# 996
  • Русе
  • Мнения: 5 204
Скрит текст:
май няма разлика между мамалига и качамак.  Знам какво е мамалига от посещенията ми в Румънско, в бг. тази дума не я бях чувала.
В германия правят нещо като качамак/полента и е запечено или запържено от двете страни и му казват полента. На мен по ми харесва от качамак правен с вода.
От мен баница със сирене+яйца и ми остана от плънката доста, та направих и един тутманик в уж малко количество, но вече 2ри ден си го ядем.

https://ipeychev9.blogspot.com/2016/05/blog-post_28.html
Пипер е растението, а чушка е плода . При нас също е популярно да се каже пиперки вместо чушки. Simple Smile

# 997
  • Мнения: 1 418
Мамалига с козе сирене и чили
Копривена супа
Морковена крем супа
Крем супа от домати и печен пипер
Салата от репичики и копър
Салата от цвекло и веган майонеца
Смути с ананас
Джинджифилова лимонада- непрекъснато приготвям и охлаждам. Или пия като топъл чай.
 и тези
Пролетни рулца


О, много благодаря! Утре ще пробвам рулцата. На моята опаковка пише да се накиснат корите в студена вода. Но стават едни лигави. Итре ще пробвам. А зеленчуците нещо бланшираш ли ги, или мариновани?!
Днес пробвах едни camille безглутенови с моркови но станаха малко лепкави.

danilu, на практика може да сложиш каквото искаш-мариновани, сурови. Важно е да са тънко нарязани и с еднаква дължина. Например, ако морковите и краставиците са на тънки ленти- да бъдат с еднаква дължина и да не бъдат с остри краища, за да не разкъсат оризовия лист, когато го сгънеш от двете страни. Аз използах много кълнове-произвеждам си всеки ден. Също така използвах вътрешните нежни листи на салатата( колкото и да ги мия си е лист, не мога да го търкам или беля, както при морковите и краставиците)
Листите стават гъвкави, бих сравнила например с желатиновите листи след накисване(когато съм използвала)
Да не би да си ги държала дълго във водата. Водата може и да е просто топла. Най-накрая при последните няколко листа беше се поохладила и ефекта беше същия-оризовият лист пак се овлажни. В момента, в който листа стане гъвкав го изваждам с пръстите на двете ръце и леко го отцеждам.
Две от ролките ми останаха. Поставих ги в купа и закрих с капак отгоре. Не бяха мръднали на другия ден на обяд. Не бяха се слепнали, бяха чудесни и на вкус. Точно за тях ММ поиска да му направя веган майонеза(пости в момента)  и много му харесаха така, повече отколкото с тахановия пикантен сос.

Днес:

Гъбена супа от кладница с оризово мляко- прословутата веган шкембе чорба.
Салата от червено зеле с червен лук и с веган майонеза
и тези мъфини за мен и занесох на майка ми с покупките, които искаше.

Царевично -оризови солени кексчета - без глутен

# 998
  • Мнения: 1 418
Simple Smile
Пипер, мамалига!? Кой е от Северна България? Варна? Това не за всеки май е разбираемо.

adelinda, Relaxed Simple Smile  аз съм от Добрич . И качамак и мамалига използвам активно, но мамалига е по-разпространената дума тук за това ястие, което се прави с вода, царевичен грис, които се бъркат докато се сгъсти и се изсипва в чиния, поръсва се с натрошено сирене и загрято олио/масло с червен пипер/лют пипер.
Аз предпочитам да поставя сиренето на дъното на чинията и върху него да изсипя горещата мамалига, поръсвам с чили и добавям щедро количество гхи. Много ми е вкусно.
Знам, че някои хора приготвят качамака с прясно мляко. Много хора в България наричат това ястие полента.
Полентата, поне в моите представи, а и с досега ми със съпруга на братовчедка ми(италианец) е сварен във вода или мляко царевичен грис, обърква се с пармезан и се изсипва в тава. Когато се втвърди се реже на парчета, които се запичат на тиган/грил/фурна. Могат да се поднесат отгоре с гъби или нещо друго.

За Пипера и Чушката не ми се пише в момента. Sweat Smile

# 999
  • Мнения: 9 991
Аз съм отраснала във Варна, там се казва пиперка, а чушка само на лютите, както и мамалига но в Пловдив няма да те разберат. Добрич е близо до Варна, така че да... Полентата си е качамак/мамалига на италиански и рикотата си е извара ама нали друго си е да кажеш, че готвиш с рикота не с извара 😏 Полента с извара е едно, качамак с рикота друго 😋
Иначе за рецептите вариации много. От свекъра на сестра ми, който е от Северна България някъде съм чувала той като е бил дете са го правели с мас и пръжки. Но едно време беднотия, не са имали всичко и са ожелявли с каквото си произвеждат.

# 1 000
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Гъбена супа от кладница с оризово мляко- прословутата веган шкембе чорба.

Може ли рецептата? Simple Smile

# 1 001
  • Мнения: 9 152
Как ми се дояде качамак / мамалига със сиренце, масло и червен пипер....ммммм Simple Smile
За днес сготвих зеле, моркови и праз лук с ориз.

# 1 002
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 731
Аз не рискувах с много рулца. Направих 8. Станаха хубави и въобще не лигави. Вероятно е от топлата вода. Първо водата беше вряща и втората кора, която потопих се слепна. Но в гореща вода омекват, завиват се добре и не са гумен. А и вкусът е приятен. Аз завих прясно зеле, леко сварен грах и зелен фасул, лентички от морков. Завих о една сърмичка с водорасло нори. Имам ги от доста време и днес реших да пробвам. Благодаря,Бианка!
Срудените camille бяха много по-вкусни от  вчера. Сигурно защото престояха.

Последна редакция: вт, 31 мар 2020, 23:19 от danilu

# 1 003
  • Мнения: 9 991
Освен спам, да кача една нахутена яхния с печен патладжан и консерва домати, магданоз. Нахута също е консерва. Много бърза и лесна.

# 1 004
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Пържени картофи със сирене
Салата цикория, червено цвекло и левурда
Японски пици
Сладкиш с ябълка и моркови

Аз преди два дена правих тези рулца, но ги запържвам. Стават хрупкави. Гуменото ме дразни.

Общи условия

Активация на акаунт