Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата... - 3

  • 51 749
  • 787
  •   3
Отговори
# 690
  • Мнения: 2 071
denis., благодаря! Тези единици...по колко капки 9"Вигантол" значи това? Допитах се до личната преди, тя ми каза по 1-2, но това е много малко! Каза по-добре да си купя на Допелхерц и да пия по едно дневно. Имам доста заболявания, високо кръвно, инсулинова резистентност...Какви симптоми са характерни за този недостиг? Исках и щитовидни да ми пусне, но е пропуснала. Имам възел на щитовидната и досега TSH eбило в норма,но отдавна не е изследвано. Ще искам направление за ендокринолог. Аз почти не излизам, избягвам слънцето заради кожни проблеми...

# 691
  • Мнения: 9 700
Бе много ми е странно, вече няколко пъти чета, при сериозен дефицит лекар изписва 1-2 капки вигантол. Наистина ли са толкова некомпетентни?

# 692
  • София
  • Мнения: 462
Бе много ми е странно, вече няколко пъти чета, при сериозен дефицит лекар изписва 1-2 капки вигантол. Наистина ли са толкова некомпетентни?
Да, наистина са. При стойност 36.3(реф. 50-120), АГ ми каза по 1-2 капки на ден, консултирах се с ендокринолог, постоянно цитиран в темата. Той първо каза 10 капки, веднъж седмично - вечер, 2 часа след хранене, после видя пак реултата и каза "Оооо нека са 20 капки". Попрочетох и разбрах, че 20 капки са малко, че веднъж седмично приемане не е толкова ефективно при моя случай и че вечер не е ок да се приема витамина, а по-скоро по време на хранене, през деня. Така, самопредписах си по 5 капки дневно, което най-вероятно е малко, но след 2 седмици ще изследвам пак TSH, тъй като пия хормон и ще пусна пак вит. Д, най-вероятно ще се консултирам отново със същият лекар и ако пак не се разберем за вит. Д, ще потърся второ мнение.
Та да, лекарите ни преглеждат на конвейр, а ние си се лекуваме за доста по-дълъг период заради немърливостта им.

# 693
  • София
  • Мнения: 36 045
denis., благодаря! Тези единици...по колко капки 9"Вигантол" значи това? Допитах се до личната преди, тя ми каза по 1-2, но това е много малко! Каза по-добре да си купя на Допелхерц и да пия по едно дневно. Имам доста заболявания, високо кръвно, инсулинова резистентност...Какви симптоми са характерни за този недостиг? Исках и щитовидни да ми пусне, но е пропуснала. Имам възел на щитовидната и досега TSH eбило в норма,но отдавна не е изследвано. Ще искам направление за ендокринолог. Аз почти не излизам, избягвам слънцето заради кожни проблеми...
За нищо  Hug
Вит. Д дефицита е много характерен за заболяванията и симптомите, които имаш ... аз по-обратния ред, ти изброих няколко, някои от които и ти посочваш. Simple Smile
При проблем с ЩЖ/Хипофункция на ЩЖ, много често ( да не кажа почти винаги) има ИР, проблем със ССС-ма ( висок холестерол, триглицериди...) в последствие и високо кръвно налягане), както и висок Пролактин, високи нива на андрогени, респ. проблем с МЦ и т.н.. и много и различни дефицити, вкл. и на вит.Д
Трябва ти  лекар, защото в противен случай се вкарваш в един омагьосан кръг, в който повечето заболявания и симптоми са взаимозависими + начина на живот, хранене, движение и т.н.
Един вит. Д дефицит, може да подсказва/предполага много неща Simple Smile

1 капка Вигантол е 500 IU/ME  или Международни Единици
10000IU са  20 капки
5000IU са 10 капки
2000IU са 4 капки
1500IU са 3 капки
1000IU са 2 капки
Профилактична доза за бебета и малки деца е 500IU ... при заболявания - тази доза се увелича ( колко, лекаря преценява)
1-2000IU се води поддържаща доза, над 2000IU са терапевтични дози

# 694
  • Мнения: 266
Mного полезна информация споделяш, denis. И аз съм с ниска стойност на витамин Д 13 ng/ml. Самопредписах си Вигантол, след като прочетох коментарите ви и мисля като го приключа да направя второ изследване. Изкарах Ковид и не знам дали да си пускам изследванията, които препоръча на горният потребител: полови хормони (ЛХ, ФСХ, Е2), хормоните на ЩЖ (ТСХ, Т3,Т4, ТАТ и МАТ), Пролактин, Инсулин и Желязо. Какво би ме посъветвала? Знаете ли дали част от тях могат да се покрият от здравната каса?

# 695
  • Мнения: 2 071
denis., правилно ли разбирам, че трябва да пия по 20 капки дневно Вигантол? А личната казва 1-2или таблетка на Допелхерц (400). Тези дали стават, понеже гледам, че са с вит. К? Извини ме, трудно вдявам мерните единици и дозировката. Ще отида и на ендокринолог, но и от него не очаквам кой знае какво, предвид опита ми до момента.

# 696
  • Мнения: 13 149
Разбирам тия добавки дето се продават гьотере да са с по малко витамин Д в тях, профилактични дози, предимно по 400-500 единици. Връзват си гащите да не предозира някой, те затова и мултивитамините предимно не струват. Обаче лекар да предписва такава доза при дефицит... егати лекарят е това.
Както е писано и по-нагоре, такива дози дават на бебчетата - профилактично по 1 капка, някои май и по 2 препоръчват. Не ми го побира акълът как някой лекар ще сметне че на възрастен дето ще тежи сигурно поне 20 пъти повече от бебе, тая доза може да му навакса дефицит.

# 697
  • София
  • Мнения: 2 937
Привет и от мен. Случайно мернах темата , а тъкмо се вайках с моя вит. Д.
Септември беше 44, от тогава приемам по 4 хил. единици дневно. Скоро си пуснах пак изследване и стойността е 38 . Не знам защо не само, че не успявам да го вдигна, ами даже спада. Каква може да е причината?

# 698
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Инсулинова резистентност, омазнен черен дроб, увеличи на 5000 единици и изследвай след 3 месеца. 38 ако е в ng/ml не е лоша стойност.

# 699
  • София
  • Мнения: 2 937


Ето точната стойност.

# 700
  • София
  • Мнения: 36 045
Mного полезна информация споделяш, denis. И аз съм с ниска стойност на витамин Д 13 ng/ml. Самопредписах си Вигантол, след като прочетох коментарите ви и мисля като го приключа да направя второ изследване. Изкарах Ковид и не знам дали да си пускам изследванията, които препоръча на горният потребител: полови хормони (ЛХ, ФСХ, Е2), хормоните на ЩЖ (ТСХ, Т3,Т4, ТАТ и МАТ), Пролактин, Инсулин и Желязо. Какво би ме посъветвала? Знаете ли дали част от тях могат да се покрият от здравната каса?
При боледуване от К-19, а и не само... депата вит.Д доста се изчерпват - една от вероятните причини за тези по-ниски стойности.
Ако причината е К-19 е по-добре... защото, ако тази стойност (13 ng/ml.), е поддържана дълго време, показва, че може да е започнал/настъпил процес на загуба на калций от Костната с-ма ...  и ако си над 40-45 год. има опасност от остеопороза и т.н. която не се случва от днес за утре Simple Smile - тук участие вземат хормоните + други дефицити и т.н.
Само посочих, къде може да са проблемите за тези дефицити - ти си преценяваш, дали и какво да изследваш.
Някои от хормоните се поемат от ЗК, но е доста трудно лекар да ги назначи ( не обичат да им се дават съвети Simple Smile )
Лично аз, винаги си ги плащам. Следя за изгодни цени в сайта https://www.omed.bg/  и си купувам ваучери на това, което искам да проверя. Вит. Д изследвам 2 пъти в годината, което ми помага да коригирам дозата при нужда.
С перманентен дефицит на вит. Д съм и го приемам дори когато се излагам на слънце за тен ( а това са 5-6 месеца, почти постоянно). Ако съм с по-ниски серумни нива - както се е случвало преди години, дори не мога да направя хубав, здравословен и продължителен тен ... вместо да потъмнея, винаги се зачервявах и кожата ми бързо изгаряше - опъната, много суха и болезнена при допир... Както и да е.
Ако решиш да изследваш някои хормони - има теми за хормоните и на 1 стр. са посочени точно дните, в които трябва да се изследват - това е много важно за обективността на самото изследване.

ПП. Коментирам хормони и различни дефицити повече от 15 год. в бгмама и преди в Зачатие, и никога не съм попадала на случай, при който да има високи серумни нива на вит. Д, (над оптималните граници). Това е витамин, който има пряко отношение към репр. функция - ЯРезерв и кач-вото на яйцеклетките и почти всеки е длъжен да го проверява и следи.
Забелязала съм, че края на лятото и есента - момичетата масово са с вит. Д дефицит... тези, които не го приемат редовно.
Моето мнение е, че нашата БГ популация, масово страда от вит. Д дефицит.... както е характерно за дефицита на магнезий напр.
Не казвам, че няма хора с постоянни и сравнително оптимални нива - просто аз, не съм попадала на такива.
Забелязах през годините, че Вигантола не се усвоява добре от всички... и винаги ми е било "чудно" какво се случва с бебета и малките деца, които го приемат задължително, редовно след 20-я ден от раждането ( превенция от рахит) на които, никой не прави контроли?!

Последна редакция: сб, 15 май 2021, 07:26 от denis.

# 701
  • София
  • Мнения: 337
Търсейки имформация попаднах на този наръчник 🙂
Има интересни неща,  който се интересува може да почете

https://endo-bg.com/wp-content/uploads/2019/10/vitamin-D.pdf

# 702
  • Мнения: 7 856
Някой да препоръча приличен препарат с достатъчно количество вит. D, комбиниран с К2 на нормална цена?

# 703
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Това е ниска стойност, в тея мерни единици се търси над 100, но имаш и ир, добре е проверка на чернодробните показатели и алкална фосфатаза, защото при омазнен дроб усвояването е по-трудно, също ако има наднормени кг е важно да се свалят, може да пробваш с по-големи дози по-рядко, примерно два пъти седмично по 15000 iu (аз лично го вдигнах така, с по-ниски дневни дози не успях) (всъщност в някои европейски страни като примерно Франция препоръките са за месечни свръхдози от сорта на примерно 50000 iu, което аз лично не го одобрявам, но е факт, че има такива практики), ако по-висока доза не ти помогне може да се пробва и с друг препарат, тъй като макар и малко има хора при които дадена марка да не се усвоява така добре (но това е рядкост, в повечето случаи е неправилно дозиране).

# 704
  • Мнения: 8 470
Някой да препоръча приличен препарат с достатъчно количество вит. D, комбиниран с К2 на нормална цена?
https://remedium.bg/natural-factors-vitamin-k2-i-d-za-zdravi-kos … -kapsuli-139098/p

Общи условия

Активация на акаунт