Кое да е.....малко помощ....?

  • 2 070
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 244
А право се учи при всички икономически специалности. Wink

Не се оплаквам от правото, напротив. Незнам как е при всички икономически специалности, в МИО-то имаше основи на правото, гражданско, търговско + няколко броя международно право. Което е добре. Но не се изучават някои елементарни неща. Да речем практиките в ЕС. Самият учебник по ЕС например беше 120 страници и включваше дата на основаването и какви дирекции и комисии имало. Нищо повече. Нищо за ЕЦБ!!! Нищо за Пакта за икономическо развитие и стабилност! По времето, когато учех там (преди 2-3 години) в този учебник се говореше още за екю. А еврото вече беше влязло преди 2 години!

Ако искаш да се занимаваш по някакъв начин с международна търговия, мисля че трябва да наблегнеш на мениджмънта.
Затова питах, каква искаш да станеш  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 197


Ако искаш да се занимаваш по някакъв начин с международна търговия, мисля че трябва да наблегнеш на мениджмънта.
Затова питах, каква искаш да станеш  Simple Smile
Продуктов мениджър или към рекламата  очаквам да ме прехвърлят Tired
Мен ме притеснява Специалността   Стопанско управление Peace,защото какъв мениджмънт и към какво стопанство #Crazy

# 17
  • Мнения: 377
Завършила съм бакалавър Макроикономика и магистратура Международна търговия. Естествено е голяма част от основните предмети за всяка икономическа специалност да се припокриват. Гласувах с втора опция, защото според мен е с най-голяма практическа насоченост, но има голямо значение какви са ти плановете за бъдещето. Аз честно казано не бях особено ориентирана и затова избрах по-обща специалност, а в последствие се ориентирах към Международната търговия.  Peace

Да речем практиките в ЕС. Самият учебник по ЕС например беше 120 страници и включваше дата на основаването и какви дирекции и комисии имало. Нищо повече. Нищо за ЕЦБ!!! Нищо за Пакта за икономическо развитие и стабилност! По времето, когато учех там (преди 2-3 години) в този учебник се говореше още за екю. А еврото вече беше влязло преди 2 години!

Специално за ЕС за да са актуални учебниците трябва да излизат на всеки 3-6 месеца.  Wink Разбираемо е, че няма как да стане, така че много си зависи от преподавателя - нашата преподавателка не ни е карала да си купаваме учебник, основните неща ни казваше на лекции, а за допълнително инфо ползвахме страницата на ЕС, както и на Министрески съвет /особено за предприсъединителните фондове/.

# 18
  • Мнения: 5 790
Гласувах за МИО.

# 19
  • Мнения: 377
Мен ме притеснява Специалността   Стопанско управление Peace,защото какъв мениджмънт и към какво стопанство #Crazy

 Mr. Green Извинявай, но ми стана смешно. От начина, по който си го написала излиза, че го свързваш със селското стопанство.  Wink
По принцип Стопанско управление се покрива с Бизнес администрация.  Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 1 244
Мен ме притеснява Специалността   Стопанско управление Peace,защото какъв мениджмънт и към какво стопанство #Crazy

Стопанско управление мисля, че може да се преведе като управление на фирмите (най-общо). Самият мениджмънт е нещо подобно, но е по-свързан с човешките ресурси. Тук започвам да навлизам в непознати води, та ако някоя мама може - да обясни по-подробно Rolling Eyes

Tanya77
Съгласна съм, че е трудно да се върви в крак с постоянните промени в ЕС. Но еврото дори не бе споменато на лекциите. Сега погледнах - учебникът е преиздаден през 2001 г., този вариант, който имам. Но очевидно без никакви редакции.

# 21
  • Мнения: 4 965
Мен ме притеснява Специалността   Стопанско управление Peace,защото какъв мениджмънт и към какво стопанство #Crazy

 Mr. Green Извинявай, но ми стана смешно. От начина, по който си го написала излиза, че го свързваш със селското стопанство.  Wink
По принцип Стопанско управление се покрива с Бизнес администрация.  Peace


Всъщност, стопанско управление и бизнес мениджмънт означават едно и също. Няма нищо общо със стопанството - едното е набългарски, а другото е английският термин.
 Peace

# 22
  • Мнения: 4 965
phil , вероятно говориш за един огромен учебник, чиято корица е в жълто, синьо и бяло и е нищо повече освен справочник за структурите на ЕС, а не учебник по Евроинтеграция.
Докато учих МИО, ни накараха да си го купим, да го изчетем и правихме тест, включващ дати и събития (които далеч не са най-важното, както се казва в една популярна реклама).
После, докато учих Дипломация и МО, наистина използвахме учебника само информативно, а преподавателката ни четеше нейни лекции, които бяха далеч от учебника.
Вероятно зависи от конкретния преподавател и от програмата newsm78.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 244
azaf, хич не е огромен, а е като тетрадчица от 100-тина страници, да тест правихме на него (изключително малоумен), няма много общо с евроинтеграцията. Има малко история на ЕС + структурите, да. Но аз говоря за Академията в Свищов, незнам ти къде си учила?

# 24
  • Мнения: 11 004
Гласувах с опция 2, но МИО също е хубава специалност.  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 4 965
azaf, хич не е огромен, а е като тетрадчица от 100-тина страници, да тест правихме на него (изключително малоумен), няма много общо с евроинтеграцията. Има малко история на ЕС + структурите, да. Но аз говоря за Академията в Свищов, незнам ти къде си учила?

Вероятно или съм попаднала на друг (сходен) учебник, или на негово издание в по-голям формат. Моят беше като тухла, но имаше същото съдържание - просто беше изписан с огромен шрифт (16-ка за заглавията и 14 за текста + големи абзаци, полета и т.н. - вероятно с цел повече страници и по-висока цена).
Специално МИО-то го учих в УНСС преди години, а МО-то в НБУ (завърших преди няколко седмици), ама то май по Евроинтеграция просто няма издаден адекватен учебник  newsm78.

# 26
# 27
  • Мнения: 377
Мен ме притеснява Специалността   Стопанско управление Peace,защото какъв мениджмънт и към какво стопанство #Crazy

 Mr. Green Извинявай, но ми стана смешно. От начина, по който си го написала излиза, че го свързваш със селското стопанство.  Wink
По принцип Стопанско управление се покрива с Бизнес администрация.  Peace


Всъщност, стопанско управление и бизнес мениджмънт означават едно и също. Няма нищо общо със стопанството - едното е набългарски, а другото е английският термин.
 Peace

  newsm10  Писах, че се покрива, защото в БГ всичко е относително.  ooooh! Всеки университет си е с различна програма, съобразена с хорариумите необходими на преподавателите.  Wink
А за ЕС определено най-важното е на какъв преподавател ще попаднеш.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 244
  newsm10  Писах, че се покрива, защото в БГ всичко е относително.  ooooh! Всеки университет си е с различна програма, съобразена с хорариумите необходими на преподавателите.  Wink
А за ЕС определено най-важното е на какъв преподавател ще попаднеш.

Наистина, ако имаш възможност, запознай се с програмата за 4-те години. Ще ти помогне! Пък каквото и да избереш - успех   bouquet

# 29
  • Мнения: 197
  newsm10  Писах, че се покрива, защото в БГ всичко е относително.  ooooh! Всеки университет си е с различна програма, съобразена с хорариумите необходими на преподавателите.  Wink
А за ЕС определено най-важното е на какъв преподавател ще попаднеш.

Наистина, ако имаш възможност, запознай се с програмата за 4-те години. Ще ти помогне! Пък каквото и да избереш - успех   bouquet
Благодаря  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт