Сериали и филми - sci-fi, fantasy, mystery, supernatural/тема X

  • 15 359
  • 750
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 36 479
Скрит текст:
Не че чак нямам нужда, просто нуждата ми не е чак толкова голяма, като на екстровертните хора. Впрочем, мисля, че интровертните са дискриминирани - примерно при търсене на работа. Но това е отделна тема.

Аз все пак не съм сигурна, че общуването с ИИ ще ми хареса, за сега ми е интересно. Изглежда обещаващо Simple Smile

# 256
  • София
  • Мнения: 27 167
Тиф,
и аз не знам... сложно е... но много бих искал да срещна ИИ, чист и девствен, неопетнен от нашето лицемерие. само че ако е истински ИИ по същата логика и той/тя може да стане такъв...
не просто жена-робот, не говоря за секс играчка и някакви такива. Абееее, това е тема за много дълги дискусии. Но ако срещна някоя Дорс Венабили веднагически хлътвам. Wink

# 257
  • София
  • Мнения: 27 167
сори за двойния пост, но да си каже мнението за финалните епизоди на Криптон и Русалка.

значи Руслаката ме шокира...  Shocked
в смисъл
Скрит текст:
много оригинален замисъл, браво за въртележката. рядко ме хващам по бели гащи, но ето този път ме хванаха и таман гледам с широко отворени очи и се викам, не е възможно, а стиба бе, а то какво било.... еваларка.  Rolling Eyes bowuu

със раздвоени чувства съм за Криптон, общо взето очакван финал, като запазиха всички линии и герои, обаче ако няма следващ сезон ще е мега провал. Първия сезон бе по-добър обаче.
Скрит текст:
Брейниак се е насочил към Земята, ама едва ли ще му се отвори толкова рано парашута. Джак Спароу ще го спре!  Laughing

# 258
  • Мнения: 36 479
Съгласна съм за Криптон. Както и за това, че първи сезон беше по-добър. Харесваха ми политическите игри и изненадата с Гласът на Рао.
Иначе и този сезон не беше лош, дано да не го спрат.

# 259
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Одеве си отворих едни ноутс, които съм си правела, защото търсех превод на любима реч от любим филм, и се сетих за Ханибал.

Все като изброявам люмиби сериали, Ханибал го забравям, а това е непростимо.

Но пък сега гледам, че не е класифициран като мистерия, обратно на моето убеждение. Води се хорър. Хм ...

# 260
  • Мнения: 18 111
Запис. По темата за андроидите съм против.
Мисля, че който е гледал първите два Терминатора или филма "АЗ роботът"  и Андроидът Джон със Саша Мичлех (Колди от  "Стъпка по Стъпка") ще ме разбере. Няма гаранция, че можем да държим един толкова интилигентен ум, под ключ.
Спомнете си "Роботите и империята". Създаден е  андроид, които толкова прилича на човек, че стопанката му иска да прави секс с него, това нарушава функциите му и води до самоунищожението му.
Ами следващия робот от това поколение? той толкова прилича на човек, че сам си вярва, че е човек и когато дъщерята на стопанина му издава директна заповед, Данил не се подчинява.
За Скайнет даже не си струва да говорим
А в "Под наблюдение" машинарията превзе всичко.
Или по точно - за съм само за простите роботи, които могат да изпълняват до две функции. Против съм всякакви сложни роботи, особено ако приличат на хора. Но за съжаление човечеството няма да спре само донякъде

Нека се замислим. Създаваме андроид. Първи въпрос - андроида сексиграчка (роб/иня) ли е само или може да се ожените за него?
А след това? сигурно ще се постави въпроса и дали андроида  може да гласува? а след това? може би и дали може  да бъде избиран н ръководна длъжност, включително премиер и президент. И преди да се усетим - машините ни управляват
Пък и за андроидите време е разтегливо понятие те могат да живеят 2-3 века, и ще надживеят стопаните си, което може да доведе до изменения в "мисленето" им на базата опит с новите стопани

Последна редакция: сб, 17 авг 2019, 16:09 от Лорд Сняг

# 261
  • Мнения: 36 479
Предполагах, че ще си против, както и доста други хора в темата. Роботите на Азимов просто стигат до извод, който по същество е правилен - те решават, че ще се грижат за човечеството като цяло, а не само за отделните човеци Simple Smile Понякога интересите на човечеството противоречат на интересите на отделния човек.

За тези от Скайнет не съм сигурна, че са съзнателни - просто са откачени и искат да изтребят всичко живо. Но признавам, че не съм гледала безбройните продължения на Терминатор.

# 262
  • Мнения: 18 111
О, роботите на Скайнет са повече от съзнателни.Добър пример е машината от "под Наблюдение" или системата от "АЗ роботът"
обикновено довода на компютърните програми в повечето случаи е, че емоциите са вредни. Всички хора следват емоциите си, което води само до убийства и войни - къде заради любов, къде заради нещо жажда за отмъщение или жажда за власт.
Затова те решават да премахнат емоциите като просот подчини хората на роботи.
В Скайнет нещата са по-просто представени, роботите искат власт и контрол, но не е обяснено защо искат този контрол. Чак в продълженията (Терминатор - спасение, макар всъщност това да е прелюдия) е обяснено, че Скайнет преценява хората като слаби, ненадеждни и т.е. самопредставя си се като връх на еволюцията, а човека - под роботите, както ние сега гледаме на маймуните.

Роботите при Азимов стигат до извод, който сам по себе си е правилен, но е плашещо, че роботи, могат да размишляват над ограниченията - и дори - да не ги изпълняват. В такъв случай ограниченията остават на преценката на роботите. В случая с Жискар той е робот телепат и владее хипноза. В случая с Данил-Демерцел, той прилича на човек и се сдобива с уменията на Жискар, в даден момент оказва сексуално привличане върху министър по енергетиката, а после използва уменията си върху императора, за да стане канцлер
Ами ако бе зъл?

# 263
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
обикновено довода на компютърните програми в повечето случаи е, че емоциите са вредни. Всички хора следват емоциите си, което води само до убийства и войни - къде заради любов, къде заради нещо жажда за отмъщение или жажда за власт.
Затова те решават да премахнат емоциите като просот подчини хората на роботи.

Тц ... не е точно така.

Самото съзнание отваря вратите на това нещо. Колкото повече интелект, толкова повече жестокост и жажда за убийства.

# 264
  • Мнения: 18 111
Eли, биволите и впрегатните коне ги скопявата тъкмо за да са по-послушни, в сравнение с разгонените, да не ритат, да не хапят и пр.
Когато отнемеш емоциите на един човек, му отнемаш причината да води борба.
Виж троянската война - 100 000 души са загинали заради изневярата на Елена и ревността Менелай.
Ами ако куманката не беше изневерила на Калоян и не беше участвала в заговора с Борил какво щеше да е съдбата на България?
 половината военни действия са плод на емоции.
Дори и Първата и Втората световна война са плод на емоции - емоцията че Германия е ощетена. Емоцията от убийството на Гаврило Принцип. и т.н.
интелекта има малко общо

Впрочем сигурно съм споменавал, но за мен най-големият прогрес ще бъде когато минем изцяло на слънчева енергия. Холандия се опитва да въведе автомобилите си изцяло на слънчева енергия, тя дори изпреварва Германия, което ме учудва. До 5-6 години напредначивите нации в Европа ще модернизират автомобилостроенето си (не слагам тук САЩ и Китай - САЩ са твърде зависими от петрола, а Китай - от евтиния работен труд)

# 265
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Да, но я има и другата страна на монетата, която не трябва да се забравя, а именно, че по-интелигентните животни, са винаги по-жестоки убийци.

Най-интелигентните животни са делфините. Делфините дори имат някаква форма на осъзнатост (която е много много далеч от човешката, но все пак налице).

Но те са толкова умни, че дори се разпознават в огледалото:



И точно косатките (това ми го каза един потребител във форума, аз преди не го знаех) убиват други животни по особено жесток начин - изнасилват бебета и ги умъртвяват бавно.


Интелектът е свързан само с вземане на рационални решения. А дали да има живот е рационално?

Май не е.

# 266
  • Мнения: 7 006
Гледайте "Асасин",тъкмо за емоциите иде реч
Емоциите са инструментът ни чрез който еволюираме.
Те са нашия нож с който можем да нарежем хляб,можем и да убием човек.Ние избираме.
Ключът не е в тяхното елиминиране,а в нашия контрол  и съзнателното ни боравене с тях.
Да обичаш волево и да не мразиш,т.е.да си забраниш страх,омраза,гняв,да се извисиш над тези емоции и чувства..
Трудно е за постигане. 

# 267
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
Проблемът е, че ако нямат емоции, интелигентните роботи, могат да вземат решение или да затрият себе си (защото чистата рационална логика е, че няма смисъл да съществуват), или да затрият останалия живот, защото е безсмислен. Те се ръководят само от полезността. Ако животът не е полезен, а той и по своята същност не е много рационален, трябва да бъде елиминиран.


Какво?, кой е този филм?

Чии бебета убиваха косатките?

# 268
  • Мнения: 18 111
Ели, това не го приемам. Какво значи жестокост при животните?животните убиват, за да се нахранят. Интилегнтните животни ловуват в глутница, както е случаят с косатките, а не чак толкова интилигентите - не.
Това че убивали бебета, не бива да те впечатлява. В природата има естествен дарвинизъм. Всеки който е прекален слаб няма място да живее. Акулата ражда десетки хиляди яйца, но тази която се роди първа изяжда братчетата и сестрите си в корема на майка си.  Това не са емоции, а инстинкти.
Животните  проявяват емоции само ако понечиш да ги доближ, когато се хранят или когато заплашиш малките им. И това че едно животно е хладнокръвен убиец, съвсем не значи, че е жестоко. Жестоко - за кого? това което за мен и за теб е жестоко, за един крокодил е ежедневие. Акулата е 99 процента мускул и един процент - мозък. Действа по инстинкт.
Впрочем най-интелигентно животно не е делфина...а прасето. Дори и от маймуна са по-умни, пък едон шимпанзе е далеч по-умно от делфин. но това е дълга тема.
Но въпросът беше друг.  нека се върнем на човека, защото животниските видове са безкрайни.
Един мъж като го скопиш - правиш го евнух. Евнухът е в пъти по-лесен за контрол, от разгоненият мъж.
замисли се колко войни, вендети и битки са избухнали поради ревност, омраза, жажда за власт, жажда за отмъщение и сравни в животинското царство битките - там се водят за храна, територия и женски.


-----------
някои  животински вдове - като леопардите и лъвовете водят "вендети". Леопардите убиват малки лъвчета, лъвовете - възрастни леопарди. Мисля, че подобна война се води и при косатките и акулите.

Последна редакция: сб, 17 авг 2019, 17:05 от Лорд Сняг

# 269
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
И това че едно животно е хладнокръвен убиец, съвсем не значи, че е жестоко. Жестоко - за кого?

Да, не са жестоки, но един робот ще има същото поведение. Ще има интелект и ще се ръководи само от рационалността.

Няма проблем, че не го приемаш, аз просто посочвам и другата страна на монетата, на която трябва да се обърне внимание.

Имай предвид следното:
Интелект означава да си умен и да знаеш, как да нараниш другия, т.е. разсъждавайки, стигаш до извода, как можеш да го затриеш, защото пречи.
Интелект означава и мисъл за бъдещето, т.е. планиране. Ако си рационален, ще изтребиш хората на секундатата.

А най-рационалният подход би бил (за да не си даваш много зор, т.е. да не харчиш толкова ресурс) да затриеш бебетата на хората или да стерилизираш възрастните.

Общи условия

Активация на акаунт