Сериали и филми - sci-fi, fantasy, mystery, supernatural/тема X

  • 15 386
  • 750
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 18 133
О, не Ели, роботът няма нужда да се храни. Следователно една от нуждите му да убива автоматично отпада. Роботът няма нужда и да се размножава - още една нужда да води битки отпада
При животните все пак има емоции, при робота няма никакви емоции.
той се води от съвършената логика и нищо друго. За съжаление логическите съждение могат да те изведат на неверни резултати, ако нямаш подходящите условия

ето ти едно съждения - този човек убива хора - значи е убиец. Според закона убийциите се се наказват със смъртна присъда, значи този човек трябва да бъде убит

Но
Ако вмъкнем условието (за което робота може да не знае) - този човек убива хора по заповед на краля/правителството изведнъж цялата функция се променя - той е служител на закона и убива в името на закона - значи е герой.

eто ти нагледен пример, как от правилни изводи се стига до грешно заключение. Роботът работи с предпоставки. Дали предпоставките  които сами по себе си верни ще доведат до верен извод, зависи от много неща.

# 271
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
О, не Ели, роботът няма нужда да се храни. Следователно една от нуждите му да убива автоматично отпада. Роботът няма нужда и да се размножава - още една нужда да води битки отпада
Роботът се храни с енергия. И му трябва пространство. А човекът пречи. На всичкото отгоре човекът замърсява планетата. Трябва да бъде asap елиминиран - по всякаква рационална логика.

Само интелект не може. Той, роботът ще смачква всеки човек, който му се изпречи на пътя, защото е по-рационално да го затриеш веднъж, вместо да рискуваш да продължава да ти се пречка. Това би било хабене на енергия.

# 272
  • Мнения: 18 133
ако изхождаме само по логиката  - на робота му трябва някой, който да му създава енергията, защото робота не може да си я създаде сам.
А ако робот достигне до извода, че някакво същество на планетата му пречи, значи проявява желание за власт - а  желанията са един вид емоция. Инак казано имаме си робот-социопат. Може за е много  "безчувствен", но щом има мания за контрол значи не е беземоционален. Мозък без емоции  просто ще се щура насам-натам в объркани мисли.

преди години гледах мач Каспаров-компютър - първият по рода си. Компютърът естествено би. Още една причина да съм против андроидите. Идеята да създадем нещо по-могъщо от нас и после да се чудим как да го държим вързано на каишка е безумна. Вие бихте ли си отглеждали питомен лъв, в стаята? аз - не! колкото и да сте близки приятели лъвът може в един момента да се отдаде на естествените си инстинкти.


какво мислите за тоталното въждане на слънчевата енергия - в автомобили, влакове, навсякъде.

# 273
  • Мнения: 36 484
Мисля, че има случаи на прояви на преднамерена жестокост от животни над други животни и хора. Имаше такива предавания по телевизията. Ето ви един случай от тази година - жена убита от диви слонове: http://www.xinhuanet.com/english/2019-02/16/c_137826591.htm

Всъщност, ако напишете на английски в Гугъл "слон уби човек", излизат много резултати и да, правят го нарочно, не защото ги е страх и не защото са гладни. Има и случаи на делфини, които нарочно давят хора.
Насилието се дължи най-вече на химията в организма, не на емоциите.

И преди писах, но ще се повторя - ИИ може да са опасни, но в това няма нищо ненормално. Хората са опасни, животните са опасни, природата също и т.н.

# 274
  • Мнения: 18 133
Петя, гледал съм този случай. Слоновете помнят невероятно дълго и помнят какво им е причинено от човека преди 10-15 години, когато е избито семейството на слона. Така че е силно да се говори за жестокост
ОСвен това слоновете на 10-12 години изведнъж получават много тесторон в пубертета, контрабандистите като убият възрастните мъжкари заради бивните и те не могат да контролират тийнеджърите, тийн-слоновете изнасилват слоници, а после ги убиват, защото нямат родителтски контрол. Това се случва все във стада без възрастни мъжкари.
Повечето животни просто си отмъщават за агресията, така че е силно да употребяваме думата "жестокост"
Лъвовете убиват леопарди. Леопардите убиват малки лъвчета. Това не е жестокост, а превантивна грижа да не порастнат

# 275
  • Чужбина
  • Мнения: 11 946
И преди писах, но ще се повторя - ИИ може да са опасни, но в това няма нищо ненормално. Хората са опасни, животните са опасни, природата също и т.н.
Категорично!

Но не можеш на ИИ да му имплементираш само логика и рационалност. Това означава да го лишиш от дясната половина на мозъка.

Ако ползваме само лявата половина, ще се гръмнем. Защото съществуването е безсмислено.

# 276
  • Мнения: 18 133
Ели, моля те, намери ми само един ИИ който може да се влюбва  - и не говорим за секс -  и веднага ти признавам, че имат емоция.Човекът, за разлика от ИИ използва двете си половини. Забележи, че избягвам да използвам понятия като "висш"  и "нисш" интелект. говоря само за емоции.
Мравките имат невероятно сложно устроена система и би било глупаво да ги характеризираме като "висш" или "нисш" интелект, въпреки че нямат емоции.

# 277
  • Мнения: 36 484
В реалността все още не съществува истински ИИ - има някакви недоразвити форми, които изпълняват прости задачи.
Във филмите и сериалите най-редовно се влюбват. При сайлоните в БЗГ можеха да имат деца с хора, само ако има любов.

Нека се занимават с изкуство, стига да искат Simple Smile

# 278
  • Мнения: 18 133
във филмите най-редовно се влюбват, ама във филмите имат емоции. Когато ИИ се смеси с емоции нищо добро не произтича от това. Сайлоните са добър пример защо не трябва да имат емоции.
Сега сме на фаза, на която има ИИ, но той няма, емоции. и по моя преценка - по-добре е да няма.
Изкуството е висша степен на емоция, то предполага да "усещаш" света около теб.
Да създадеш света предполага да вземеш най-емоционалното решение на света - да бъдеш или да не бъдеш.? да има живот или да няма? капка рационалност няма, тук всичко опира до въпроса "Кефи ли ме да създам един голем и да си поиграя на Бог или не ме кефи"?

# 279
  • Мнения: 36 484
Така както го пишеш, излиза, че си против емоциите. Гледал ли си Еквилибриум?
Големите са едни от любимите ми персонажи в Света на Диска. Глинени крака на Пратчет е един вид книга за освобождаването на ИИ и там бях 100% на тяхна страна Simple Smile

# 280
  • Мнения: 18 133
Против емоциите на ИИ съм(не и на хората). ИИ се прекалено развит мозък, и не се знае какво ще стане като му сложиш и емоции. Т.е. -знае се. ОРъжие, което не можеш да контролираш.
Ще го обясня с думи прости - колкото по-висок е един интелект, толкова по-против съм безконтролното му съществуване.  ИЛи трябва да има цяла дузина "намордници" или въобще да не се позволява на толкова сложен разум да съществува автономно, защото първата му осъзната мисъл ще  е да ни изтреби.
Нямам нищо против една мравка, но когато някой иска да експериментира с мравката, за да я направи практически неунищожима ме хваща страх, защото колония от мравки може да унищожи държава колкото САЩ за нула време.

# 281
  • Мнения: 36 484
Може да решат, че е логично да убиват - т.е. и без емоции пак може да се стигне до същото...

# 282
  • Мнения: 18 133
Може да решат, че е логично да убиват. Но ако нямат емоции по-лесно ще се поддават на контрол. Защото логиката би предполагала, че не могат да убиват създателя си, защото са негови творения и не е сигурно дали ако той умре и те няма да умрат.
Емоцията предполага да избиеш всичко, което мисли различно от теб.
логичното мислене предполага да те е страх, че може някой да те унищожи и поради това да предполагаш въздържание.
на един психар обаче не му пука дали ще го убият - той действа по емоция.

# 283
  • Мнения: 36 484
На мен това, което си написал ми изглежда като емоционален извод, не логичен. Логичното е да си кажеш - може да убия този човек, защото ми пречи. Точно като при психопатите - те нямат емоции и не изпитват емпатия.

# 284
  • Мнения: 18 133
Петя, ако смяташ, че някой ти пречи трябва да имаш аргументация защо ти пречи. Няма как някой който те е създал да ти пречи, защото ти си създаден за неговите цели. - ето ти логика.
На всичко отгоре всички закони  - в исляма, в християнството и т.н.  - забраняват най-свято отцеубийството и го заклеймяват. Тарас Булба казва "аз те създадох - и аз ще те погубя".  Логиката предполага да не можеш да го направиш, освен ако не си дивак.
П.С. извинявам се, че ви оставям, отивам да хапна.

Общи условия

Активация на акаунт