Пети клас 2019/2020

  • 32 598
  • 777
  •   1
Отговори
# 360
  • София
  • Мнения: 3 688
Дъщеря ми не носи джобни пари.
Сина ми до 7ми клас не носеше.Сега му даваме,но той не е свикнал да ги харчи и ги прибира Simple Smile

# 361
  • София
  • Мнения: 3 061
За джобните всичко е много относително - моята сутрин я оставяме към 8,30 в занималнята (частна занималня до училището, защото е далаче от нас), после отива на училище от 13:00, после отива на тренировка до 8,30. Взимаме я 8,30 от залата. Всичките ѝ хранения са извън къщи. В занималнята има обяд, но сутрешна закуска и следобедно "нещо дребно" си ги купува. Понякога е много гладна преди тренировка и също трябва да си купи нещо за ядене. Винаги гледам да има 5лв в портмонето и общо-взето под 3лв/ден не пада. Купува си и вода, защото не може да тръгне от къщи с 2л. Засега отказва да носи храна от къщи, но вероятно ще започне (поне плод). Миналага година си носеше храна от къщи. 
Иначе и тя разхожда тези дни едни 20лв в портмонето си, които ѝ ги даде дядо ѝ на първия учебен ден - щяла да си купи нещо с тях, но трети ден ѝ свиди и само си ги разхожда. Или не ѝ остава време да отиде до книжарницата, да си избере някоя ненужда джунджурия. Някой може да остане с погрешни впечатление, че това са джобните ѝ. И аз съм на мнение, че 20лв/ден за дете са много, вероятно са за седмица.
На батко ѝ давам 25лв/седмица, в неделя вечер, той е в 9 клас. Тази година се чудя дали да не мине на "аванс и заплата" 2х50лв. Това са му за кино, джобни, каквото реши. Но той е общо-взето икономичен, за миналата учебна година си е спестил около 500лв. Събира за ъпгрейд на компютъра си.

# 362
  • Мнения: 1 738
По 10лв. на седмица, т.е. по 2лв. на ден. Но той е спестовен и не ги харчи. Миналата година изкара почти до края на учебната година с 10-те лв., които му дадох на 15 септември и то защото се беше наложило да плати някакво състезание, за което бях забравила да му дам пари. Закусва в къщи. Носи си вода и плод. Прибира се на обяд и обядва в къщи. Тъй че реално няма къде да ги харчи.

# 363
  • Мнения: 9 776
Каква храна слагате?

# 364
  • Мнения: 8 536
И на мен 20лв. ми се виждат много за джобни...може и някое дете да си послъгва, че му са дневни. Но в нашия клас тази тема с парите се обсъжда масово между децата и има деца които се хвалят.
  Даже на лагера една съученичка питала дъщеря ми с колко пари е дошла, а тя я отрязала с думите че не е нейна работа.

# 365
  • Мнения: 9 776
Първият ден му дадох на моето 5лв., и четвърти ден само донаждам. Купува си само сандвич за закуска засега, вода не си купува, не знам защо. Обядът е в къщи, докато започне занималнята. Тогава ще има безплатен.
Чудя се дали би поискал аз да му приготвям нещо да закусва там.

# 366
  • София, в момента в любимото ми село Железница
  • Мнения: 1 674
Слагам един сандвич, който се изяжда в голямото междучасие. После докато се прибере около 15 часа в къщи по негови думи е доста гладен и яде там. От другата седмица започва английския, който е от 14:30 до 16:00 и сам иска да му купя купони от стола "Там готвят жестоко" - обича много супи.
Джобни рядко давам, а в събота си иска 10лв. за това, че не е харчил през седмицата. За около 1 година заедно с тези, които дават бабите и ние по поводи, защото не иска подаръци, е събрал над 1000лв. за нов компютър. Трябвали му още 200-300 и е готов. Smile После ще го видим.

# 367
  • Мнения: 3 417
Леле, какви спестовна деца! Браво! И аз бях такова, ама моят син-тц 😂 Колкото и да дам все ще ги намести.
От тази година е в ново училище в съседен град. Пращам му сандвич. Амбицирах се за кутия с храна, пратих 1-2 пъти, ама той иска да харчи човека. Ходят на тумба до съседния магазин и си купуват. Давам му 3лв плюс 2лв за транспорт на връщане, ако няма кой да го прибере. Ясно съм обяснил, че билетът му за автобуса е 2лв и ако ги похарчи няма как да си дойде т. е. двата лева са му неснижаемия минимум 😂
Днес си е изял сандвич от вкъщи, после ял джоб (вероятно и нещо сладко е забърсал покрай джоба), после дюнер, ама месото в него било много люто 🤭
Имат стол, доплащане само 50ст., другото го поема училището. Обаче засега все не му харесва менюто.
Довечера съм на родителска. Ще докладвам 😉

# 368
  • Мнения: 18 473
Давам 12.50 лв (сумата идва от първоначални 10 лв. и бонус, когато се отказа от стола миналата година). Тази седмица ѝ дадох малко повече, защото сама си купи подвързии, бележник и здравна карта. Прибира се около 14h и обядва вкъщи. Слагам кутия със закуска - рапче (от wrap, съжалявам, не се сещам еквивалента на български), с каквото имам под ръка и плод. Преди спестяваше, сега харчи всичко за дрехи и дрънкулки.

# 369
  • София
  • Мнения: 982
Аз давам повече, за да има за ядене. Като свършат давам пак. Той яде главно навън, така че нямам избор. Не може да пести, купува понякога непотребни неща, ама иначе няма как да се научи. 
Родителската мина вчера. Доволна съм, че повечето учители не искат учебни тетрадки, голяма мъка винаги е било писането в тях. За около 50 лв. купих всички необходими сборници, атласи и помагала. Вече имат оферти за екскурзии и забрана  от класния да ходят на едната, тъй като ще загубят един учебен ден Sad

# 370
  • Мнения: 8 229
Моят има по около 3лв на ден за да си купи нещо за ядене след тренировка. Понякога харчи по-малко, зависи какво ще си купи. Държа върху един шкаф вкъщи дребни пари - стотинки и монети от по 1 и 2лв. Като тръгва за тренировки си взема от там. Не харчи излишно, но и големият е така.

# 371
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Каква храна слагате?
Каквото съм готвила предния ден - някакво месо (на скара, на фурна), печени картофи, пиле с ориз, паста. Това в една кутия. Отделно слагам нарязана краставица, морков, ябълка, различни сирена. Добавям пакет ядки или нещо сладко. В неделя понякога правя домашна пица, мъфини, кифлички или соленки, от които също си взима понеделник - вторник, докато има. В повечето случаи раздава и на други деца, не си изяжда всичко. Засега предпочита да остава в училище да обядва с приятели, а не да се прибира направо вкъщи, затова предвиждам и обяд. На стол не се е хранила никога, защото е много претенциозна към вкуса на храната и подбира ужасно.

# 372
  • Мнения: 4 204
Да се включа и аз, макар и със закъснение. Джобни пари се канех да дам, ама забравям тия дни и не е искала. Носи сандвич и вода от вкъщи, прибираме я след края на часовете, 4 дни в 12,30, 1 ден 1,20 на обед. Обядва вкъщи. За момента не е проявила желание да ходи до лавката, може би има значение, че класната стая е на третия етаж, а лавката- на приземния, реално- 4 етажа и там винаги има навалица. Междучасието не би стигнало. Дадох 20 лв за грамър бук и учебна тетрадка по английски, по испански ще се бръкнем с 50лв, но според г-на учебникът бил за трите години- 5,6,7 клас. По-голямата част от нещата съм набавила, до момента не са имали ЧП само. Искат учебни тетрадки дотук по всичко, без математиката. Там пък искаха някакъв сборник, вече е купен. Имаме атлас по география от брат й, темите са същите, даже е по-подробен от искания. Тръшка се, че не бил какъвто трябва, но аз пък съм се запънала, че няма да купя, освен ако изрично учителката й направи забележка, че атласът не е какъвто трябва. Ще се пълня с бумаги с повтарящо се съдържание и ще пълня гушите на учебникарската мафия! Сякаш копая парите на камари! /А тази година имаме и абитуриент и съответно- кандидат студент- подготовката по предварителни сметки ще глътне към 5500и всяка излишно похарчена стотинка ми се зловиди!/
Имат класна стая, учителите идват за часовете при тях, така че разнасянето на тежките чанти е минимизирано до на отиване и връщане. В класната стая шкафчета няма. Във втори клас за друга стая купихме шкафчета, х100 и кусур лева. Сега- айде пак! докато обзаведем всички класни стаи с шкафчета?! Някои си намериха наготово купените от нас шкафчета, но в новата класна стая пак няма. Та се чудя много ли ще е еретична мисълта да се предложи новите ученици в старата класна стая да дадат по половината сума, та да си помогнем за новите. Така  ще плащаме по шкафче и половина, те- по половин, засега, пък може и новите ни шкафчета пак да им се намерят наготово- ние х2, те х нито едно? Удобно е да има къде да се оставят гуменки, блок, бои за рисуване, трудово и пр. спомагателни неща, които иначе биха били и те товар в раницата.
Ползваме уча се от години, при двама ученици си струва. Сега ще разгледам и кан акадамията. Гледам, че няма опция първо да се разгледа, а после да се регистрираш, или греша?

# 373
  • Мнения: 2 418
С джобните и аз напасвам положението още,дадох 5лв.и само допълвам,но си идва в три дни от седмицата и си обядва в къщи(след това отива на англ.език),останалите два си купува буквално боклуци и си дояжда с каквото съм оставила за обяд.Не купува вода,аз зареждам от Лидъл и слага в раницата.Не са обсъждали по колко джобни имат,което обаче е за сметка на телефоните.

# 374
  • София
  • Мнения: 6 182
Аз пък да се оплача, че моят се разболя. Не е нещо сериозно уж - хрема и гърлобол, но почвам да се чувствам като в детската градина - едва започнали и хайде на сополите. А не е първи клас, вече.
Утре щяха да ходят на някакви арехологически разкопки да помагат и не съм убедена, че му е там мястото такъв сополяв и гъгнещ.
Директорката пък събирала телефоните още сутринта на входа и ги връщала на излизане Anguished Много ми е странно как цялото училище - големи, малки си разпознават телефоните и ровят в купчината, за да си ги намерят. Моят е още с един с копчета, точно смятах да го сменям и даже купихме нов...сега се помайвам. Не ми се иска някое друго дете, да си познае новия телефон.

Общи условия

Активация на акаунт