Защо не ни вълнува собственото ни добруване и просперитет?

  • 2 706
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 807
Колкото повече чета, какви суми "потъват" и как няма пари за заплати, толкова повече се чудя, откъде е това търпение на хората и желание да работят за "без пари".
По интереса е вярата в хората, че няма пари за заплати/пенсии и примирението.
Защо?

2.1 млр. за самолети, платими накуп? Без да броим поддръжката на година.
над 2-5 млр. , по различни данни за електронно правителство - такова няма.
За магистрали и други проекти, където парите изтичат, дори няма да споменавам.

А като стане въпрос за заплати и пенсии, пари няма Rolling Eyes
И ние се съгласяваме.
Съгласяваме се, че не може да вдигнем минималната пенсия и заплата.
Защо?
Какво ни пречи да очакваме повече, срещу труда си. Защо не можем да съберем 2 и 2 и да видим, че пари явно има, след като отиват по други пера?


Последна редакция: нд, 28 юли 2019, 10:09 от Фрау Клау

# 1
  • Мнения: 3 865
И аз не знам защо се примирявате. Аз не се примирих и не съжалявам.

# 2
  • Мнения: 10 849
Вчера гледам обява за продавчка, 500 лв. За Варна става дума. Кой се навива да работи за 500 лв в курортен град с цени като на Френската ривиера 365 дни в годината. Дори и да си под наем и да нямаш кредит, тия пари стигат до никъде... Но щом работодателите предлагат, значи знаят, че все някой ще се навие...

# 3
  • Мнения: 160
Явно минава номера им щом го прилагат толкова години. Парите потъват още с взимането от първо лице и се настаняват по веригата до обикновеният човек нищо не стига. Пари има но никой не знае кога влизат и къде отиват

# 4
  • Мнения: X
Съкращава се “млрд.”, а не “млр.”. Това е елементарно, учи се в началното образование още. Т.е. имате пропуски от началното училище и сте недоволна от стандарта си? Учете, така ще разчитате на себе си, а не на милостиня.

# 5
  • Мнения: 46 535
Вълнуваме ме, но съм реалист и не се връзвам на провокации.
Не може всичко да отива за пенсии. За тях са отделени 10 милиарда. И това е всяка година, не еднократно, като за самолети.
Не може и да настигнем от раз развитите държави. Да. Краде се. Няма как да прескочим този етап, но поне се краде и се прави нещо, защото може и само да се краде, което е фатално.
Не е толкова трудно да се замислим какво беше преди 20-30 г., наистина ли не виждате разлика? Май лошото се забравя много бързо.

# 6
  • Мнения: 3 250
Не е лошо в училище да се въведе предмет между икономика и история. Просто това управление - толкова външен дълг, такива пазари, социална политиката, пари в куфарчета и т.н.

# 7
  • Мнения: 41 046
Нещата не са толкова еднозначни, колкото си ги описала. Принципно пари наистина няма - държавата е бедна и икономиката е слаба. Отделно се и краде, не отричам, ама едно е да си гребваш медец от буре, друго е от буркан, нали?

За самолетите - натискат ни, членове сме на НАТО и ни притискат да си поемем разходите по въпроса. Никой не дава само мед без жило. А парите ги искат накуп заради политическия риск - страх ги е, че утре ако БСП спечели изборите ще спре проекта и няма да плати следващи плащания. Точно така се получи с Белене (друг въпрос е колко е била нужна и с какви престъпления е платена първата вноска) - смени се правителството и проектът умря и се съдихме сума ти години. САЩ не искат това и са силната страна в преговорите. А в мащабите на пенсиите 2 милиарда не са решение на проблема - при два милиона пенсионери тези пари правят по хиляда лева на пенсионер или по осемдесет и нещо лева на месец за една година. И край, няма ги.

Магистралите са жизнено важни и трябва да се строят. Погледни карта на България, показваща икономическото развитие на регионите, и ще видиш, че по-добре са тези, през които минава магистрала. Освен това по-голямата част от парите са от ЕС, да изпуснем тази помощ ли?

Да се вдига минималната заплата с много е неразумно. Тя и без това се вдига по-бързо отколкото предполага икономиката. Но ако се вдигне още това само ще доведе до уволнение на нискоквалифицираните, защото ще станат неизгодни. За сметка на това ще пораснат свързани неща като такси и заплати на депутати Twisted Evil

А минималната пенсия пък защо да се вдига? Минимална пенсия вземат тези, които не са се осигурявали. Защо да им се дава нещо повече на тях и така да се смали разликата между осигурявали се и неосигурявали се? То и сега все на тези с малките пенсии дават добавки и бонуси, което съвсем не е честно.

А за малките заплати - ми не се съгласявайте. Това всеки сам си го прави. И ако всеки тказва да работи за малко пари заплатите ИЛИ ще се вдигнат, ИЛИ хората, неносещи достатъчна стойност с труда си ще останат безработни. Всеки да си решава, а не да мрънка, че другите били виновни.

[/quote]

# 8
  • Мнения: 3 250
Колко от минималните заплати са наистина минимални?

# 9
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Колкото повече чета, какви суми "потъват" и как няма пари за заплати, толкова повече се чудя, откъде е това търпение на хората и желание да работят за "без пари".
По интереса е вярата в хората, че няма пари за заплати/пенсии и примирението.
Защо?

2.1 млр. за самолети, платими накуп? Без да броим поддръжката на година.
над 2-5 млр. , по различни данни за електронно правителство - такова няма.
За магистрали и други проекти, където парите изтичат, дори няма да споменавам.

А като стане въпрос за заплати и пенсии, пари няма Rolling Eyes



Щом населението в България предпочита да даде над 3 милиарда за 8 американски бракми модел от 70-те години на миналия век, които към момента на получаването след 4-5 години вече ще са морално остарели, вместо да даде парите за развитие на нови технологии, здравеопазване, пенсии и заплати, значи населението си заслужава калпавия стандарт на живот. Затова не е изненадващо, че българите са на първо място в света по смъртност и на първо място в евросъюза по бедност и корупция.

# 10
  • Мнения: X
Май лошото се забравя много бързо.
О, в последните две-три години така стремглаво се спускаме надолу и копаем дъното, че отлично си припомнихме лошото.

# 11
  • Мнения: 8 864
Много се краде, на всички нива. Оставете политиците, загледайте обикновените хора. Според вас те правят ли нещо от това, в което обвиняват политиците?
Напр. в градския транспорт - колко хора с години не си купуват карта? Колко хора не си плащат данъци за нещо? Колко хора работят в сивата иконимика? Колко хора лъжат - държавата, работодателя, напр. всимат си болничен и отиват на екскурзия?
Това, докато не се оправи, никакво добруване и просперитет не ни чака.

# 12
  • Мнения: 160
Като се погледнат политиците какви коли карат, домовете им заплатите и пр. и че всеки се натиска за място като тяхното кацата с мед е там Бедна е държавата или не стига за лакомите горе. Гледах един филм за корабите който ловят риба по крайбрежието на Африка с големите мрежи ловят рибата и я пласират в Европа а за африканците който ловуват не остава риба и измират от глад

# 13
  • Мнения: 3 807
Няма да навлизам в полемика за размера на минималната заплата.
Хората продължават да напускат страната.
Не само бедните. Напускат я и хора с пари, професия и доходи.
Не е въпросът само в заплати, а и в среда на живот, переспективи,  уреденост и т.н.
Ние нямаме дори нормални тротоари и велоалеи, за улици и дупки няма смисъл да се говори. Те вече са част от битието.
Какво значение има, че някой властимащ има къща и кола, като ходи по същите криви тротоари и кара джипа си  през същите тези дупки, за които е взел парите.
И на нас и на тях, тези неща вече не ни правят впечатление. Свикнахме някак да ни е уютно в кочината.

Това ми е болката, че вече не ни пука. Просто ставаме, взимаме кой каквото има и кротичко напускаме през Терминал 2.

Незнам дали изобщо има решение и край на тези процеси.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 328
вълнува ни, но държавата ни е в бебешки пубертет.
освен растеж, трябва и лечение.
и двете изискват време...

# 15
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Спокойна бъди.
Пука им на
всички.

# 16
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Глупости. Възможностите
ги има и там и тук.

# 17
  • Мнения: 24 389
Днес правителството отпуснало пенсия на майка на 5 деца от...119 лв! Сериозно ли някой си мисли,че това са пари за месец?! Защо не пробвате да карат само 1 месец с тази сума?!

# 18
  • Мнения: 3 250
Това е социална пенсия.
Има жени и с повече от пет деца - цял живот са работили в ТКЗС, тъкачки, свинеферми и други. Все тежка работа.

# 19
  • Мнения: 3 807
Глупости. Възможностите
ги има и там и тук.

Факт. Затова съм още тук.
Но само това не стига.
Искам и тротоари, например. Бърза администрация.
По-добро образование - не остаряло, с учители на ръба на оцеляването.
Искам добре платени лекари.
Искам селата да не се обезлюдяват.
Искам видима стратегия за бъдещето.
Искам да не обират и пребиват старци.
Искам да има планиране на застрояването, с прилежаща инфраструктура, училища и градини.

Плащам данъци и не смятам, че те се разпределят правилно, нито че ние целокупно кат народ, когато сме недоволни от нещо, не се захващаме да оправим нещата.

Иначе нямаше да намаляваме с такава скорост.


# 20
  • Мнения: 3 250
Опитай в някоя нефалирала държава.

# 21
  • Мнения: 24 389
Това е социална пенсия.
Има жени и с повече от пет деца - цял живот са работили в ТКЗС, тъкачки, свинеферми и други. Все тежка работа.

И? Кое му е социалното на 119лв месечно?

# 22
  • Мнения: 3 250
При недостатъчно стаж - 119 лева, при над 40 години стаж - по ниви и заводи  - 207 лева?
Парите за тази пенсия от 119 лева идват от тези, които са работили 40 и повече години.
И защо тогава да се осигуряват хората на реални доходи?

# 23
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Е как защо?!
За да има пари за самолети и за пенсии на пенсионерите в Щатите.

# 24
  • София
  • Мнения: 4 258
219лв. е минималната пенсия, но едва ли хора, които са се осигурявали 40 години на средни за страната заплати, я получават.
Размерът зависи много от осигурителния доход, така че не е коректно, когато се дават примери да се набляга само на натрупания стаж. Точно затова осигуряването на реален доход има смисъл.
Иначе няма спор, че пенсиите като цяло са ниски в сравнение с другите държави в ЕС.

# 25
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Днес правителството отпуснало пенсия на майка на 5 деца от...119 лв! Сериозно ли някой си мисли,че това са пари за месец?! Защо не пробвате да карат само 1 месец с тази сума?!
А тя колко сериозно е мислила за тези деца и за след това, след като не е работила?
Няма да пробвам, защо не съм родила толкова деца и не чакам държавата да ми прави подаръци, заради това, че имам деца.
Да не казвам колко помощи прибира с тайъв доход и толкова деца.

# 26
  • Мнения: 24 389
Намеквате, че е от малцинството и живее от помощи?! Не мисля, но не това беше важно. Мисълта ми е, че със сто или с двеста лева не може да се живее. Обаче българинът някак оцелява. Или вегетира?!

# 27
  • Мнения: 3 250
Значи работим и получаваме около двеста лева пенсия. Други не работят и вземат 119 лева. И от това се пишат статии.  Ами да е работила. Или "на тая държава аз пет деца съм дала"?

# 28
  • Мнения: 24 389
Наистина ли не разбираш?! Ок, забрави я тая, дето днес мин.съвет и дадоха крупна сума да тъне в разкош.
Работиш 40 години и вземаш 200 лв. И?!Си доволна, живееш нормално, стигат ти да посрещаш битовите си нужди?????? Така стана ли ясно????

# 29
  • София
  • Мнения: 4 258
https://money.bg/savings/kakvi-pensii-poluchavat-balgarite.html
Не знам защо се фиксирахте върху минималната пенсия.
Работил 40 години не означава осигурявал се 40 години. Важно е също върху какъв доход се е осигурявал.


# 30
  • Мнения: 10 849
Наистина ли не разбираш?! Ок, забрави я тая, дето днес мин.съвет и дадоха крупна сума да тъне в разкош.
Работиш 40 години и вземаш 200 лв. И?!Си доволна, живееш нормално, стигат ти да посрещаш битовите си нужди?????? Така стана ли ясно????
По принцип е нелепо да е 200 лв пенсия за каквото и да е. Но съм на мнение, че такива паразити, неработили и ден с 5+ деца не трябва и 1 лев да получават. Иначе съвестните хора, работили 40 години и плащали данъци заслужават по-висока пенсия, със сигурност.

# 31
  • Мнения: X
219лв. е минималната пенсия, но едва ли хора, които са се осигурявали 40 години на средни за страната заплати, я получават.
Майка ми има почти 40 години стаж като учител. Пенсията и е точно 325 лева. Ако разчиташе само на нея, или вече щеше да се е възнесла, или да е открила фотосинтезата.

# 32
  • София
  • Мнения: 4 258
Точно така, майката ти не получава минималната пенсия от 219лв., което коментирахме конкретно.

# 33
  • Мнения: X
325 лева е твърде минимална сума. Голяма част от пенсиите са близки до минималната, а разликата между човек, работил и осигурявал се на пълната сума 30+ години и човек, никога неработил, е океан.

# 34
  • Мнения: 24 389
Ами като не искате да се фокусираме върху пенсиите, да говорим за работещите бедни, става ли? За тези, които не получават заплатите си, за тези които получават 500 лв заплата.

# 35
  • Мнения: 10 849
Аз в преден пост писах, че се чудя как някой се навива на 500 лв, но всъщност разбирам хората. Избират да са с минимална заплата пред това да нямат никаква. Става един омагьосан кръг. Щото, ако никой не се навие да работи за тези пари, държавата и робовладелците ще се насилят да я увеличат заплатата, но винаги ще се намерят хора и за малко пари. Друг е въпросът какво е качеството на извършената работа и на самите работещи.

# 36
  • Мнения: 41 046
Наистина ли не разбираш?! Ок, забрави я тая, дето днес мин.съвет и дадоха крупна сума да тъне в разкош.
Работиш 40 години и вземаш 200 лв. И?!Си доволна, живееш нормално, стигат ти да посрещаш битовите си нужди?????? Така стана ли ясно????

Пенсия се дава за вноски, не за чанч (стаж). Даже според мен стажът изобщо не трябва да се гледа, а да се гледа само како си внасял. Т.е. ако някой се е осигурявал 40 години на средната заплата, а друг 20 години на двойно средната заплата, то и двамата трябва да имат еднакви пенсии. А ако някой се е осигурявал 40 години на МРЗ, ми да си духа супата. Не може неговата пенсия да е равна на плащалите. Иначе, че са ниски, ниски са, ама за толкова има пари. Но съотношенията и сега с в полза на скатавките.

# 37
  • София
  • Мнения: 4 328
бе важно е да има пари за Ф-16.
като компенсация за малките пенсии може да ги повозят за Коледа и Великден.

# 38
  • Мнения: 230
Ако си работил 30 години и си се осигурявал на тавана, който някога е бил 150 лв. и условно приемем, че осигуровките са били 5% излиза, че си внесъл в хазната 2 700 лв. Ако сега се осигуряваш на тавана, който е 2600 и условно приемем, че осигуровките са същия процент ще излезе, че след 30 години ще си внесъл в хазната 46 800 лв. В кой от двата случая човек има право на по-висока пенсия? В този въпрос няма само аритметика и права логика, а и известна доза морал. И в двата случая осигурявания е давал максимума от себе си. Финансистите и икономистите да помислят над това, докато гледат красивите си трендове и графики.

# 39
  • Мнения: 1 294
219лв. е минималната пенсия, но едва ли хора, които са се осигурявали 40 години на средни за страната заплати, я получават.
Майка ми има почти 40 години стаж като учител. Пенсията и е точно 325 лева. Ако разчиташе само на нея, или вече щеше да се е възнесла, или да е открила фотосинтезата.
Майка ми е е 30 и кусур стаж като учител,  пенсия - 200 и нещо, не съм питала точно. Та, нека не обобщаваме на широко, че ниски пенсии се взимат от  хора без стаж, още повече, че сегашните пенсионери са от поколението, в което нямаше много безработни, всеки работеше.

# 40
  • София
  • Мнения: 4 258
Честно казано не знам, какви са били учителските заплати по времето на соца. Затова съм написала "осигурявали 40 години на средни за страната заплати". Идея си няма дали учителите влизат в тази категория, така че къде видя обобщенията?
Моят опит с роднините - дядо ми (роден 1922г.) взимаше 400+ лв.пенсия. Родителите ми ( родени 30-те/40-те години на миналия век) са на максимума и не са изключение сред познатите си.
П.П. Нарочно досега не използвах лични примери, защото считам, че не са представителна извадка, както между впрочем примерите с учителското съсловие, което винаги е било недооценено, за съжаление.

# 41
  • Мнения: 41 046
Ако си работил 30 години и си се осигурявал на тавана, който някога е бил 150 лв. и условно приемем, че осигуровките са били 5% излиза, че си внесъл в хазната 2 700 лв. Ако сега се осигуряваш на тавана, който е 2600 и условно приемем, че осигуровките са същия процент ще излезе, че след 30 години ще си внесъл в хазната 46 800 лв. В кой от двата случая човек има право на по-висока пенсия? В този въпрос няма само аритметика и права логика, а и известна доза морал. И в двата случая осигурявания е давал максимума от себе си. Финансистите и икономистите да помислят над това, докато гледат красивите си трендове и графики.

Ама аз затова написах "средни заплати", а не фиксирани пари. И това е важно, защото никой не ти събира осигуровките на влог, а веднага щом ги внесеш ги плащат за пенсии на текущите пенсионери. И така, когато таванът е бил нисък ( не мисля, че някога е бил 150 лева) и пенсията е била ниска.  А сега, когато таванът е 2600, и пенсиите са по-високи. Или накратко казано, независимо от това колко е тази средна вноска, измерена в пари, един осигуряващ се на средната заплата винаги плаща пенсията на 0,5 пенсионера. И няма значение дали 40 години е плащал на 0,5 пенсионера, или 20 години на 1,0 пенсионера, схващаш ли?

А иначе пенсия се дава за вноски, не за това кой какво е давал от себе си / колко се е чанчил.

# 42
  • Мнения: X
Таванът не е 2600, 3000 е. И ще падне скоро, промотирайки го като “падане на тавана на пенсиите”. Ще вдигнат пенсиите на 1000 човека с 50 лв., ще вземат от десетки хиляди много повече. 

# 43
  • Мнения: 3 250
Забравяте стойността на парите във времето.
Тези 150 лева за онези години как се отнасят към 3000 лева/сега.

# 44
  • Мнения: 41 046
Забравяте стойността на парите във времето.
Тези 150 лева за онези години как се отнасят към 3000 лева/сега.

Eто, един човек, който схваща идеята. И затова като говорим за "осигурявал на средната заплата" приравняваме  доходите и осигуровките през всичките години.

# 45
  • Мнения: 230
Този, който според теб схваща идеята оборва твърдението от предходния ти пост ("не мисля, че някога е бил 150 лева") Simple Smile
И така, като оставим перченето, кой повече разбира стигаме до общия извод, че внесеното във фонда през годините не трябва да се разглежда като абсолютна стойност. Това всъщност е проблема на съвременната икономика. За да има пазар и търговия трябва задължително да има инфлация. Как ще накарам някой да си купи недвижим имот ако цената ще е същата и след 50 години. Ако обаче поддържам лека инфлация и цената, на това което купя днес за 60 000 евро след 5 години ще е 90 000 евро, определено ще накарам трудовия народ да влага спечелените пари в "изгодни" сделки, да взема кредити за да не изтърве момента с ниските цени на имотите и така да работят пък банките и цялата икономика. Докато обаче влагаме в недвижими имоти, защото се обезценяват парите не осъзнаваме, че с това се обезценява и нашия труд (месечните вноски за пенсии). Когато дойде момента да получим това, което сме изработили, то ще е прекалено малко за да покрие стандарта на съвремието. Би било разумно вложените за пенсии пари да не се теглят веднага от фонда за да се покрият нуждите за изплащане на дължимото към настоящите пенсионери. Вместо това тези средства могат да се "обръщат" многократно от държавата за да се множат и когато дойде време вие да получите пенсия тя да е адекватна на съвременните изисквания. Това, разбира се е невъзможно на този етап, защото ще остане една инфлационна дупка за едно поколение или иначе казано, за да се получи така трябва да оставим едно поколение без пенсия. Вместо това е по-лесно да вдигаме годините за пенсиониране. Така се печелят три неща: Част от хората, които ще подлежат на пенсиониране никога няма да го доживеят, второ осигуряваме допълнителни средства в пенсионните фондове от работещите до дълбока старост, като в същото време те не изразходват средства от тези фондове, защото де факто не са пенсионери. Надеждата е по този начин някога тази инфлационна дупка да бъде компенсирана.
В западният свят наричат пенсионерите "съвременните робовладелци". В тези държави пенсионерите са добре осигурени и прекарват старините си в екскурзии и почивки докато младото поколение изработва това, което те получават всеки месец като пенсии без надежда да доживее времето, когато ще може да си позволи същото.

Последна редакция: вт, 06 авг 2019, 08:29 от Mysteri

# 46
  • Мнения: 41 046
Не мисля, че си противореча - примерно само, който е внасял 150 преди време не е внасял по-малко от друг, който по- късно внася 300, защото тогава 150 е  била една средна пенсия, но по-късно пък 300 са една средна пенсия. Т.е. все е хранил един пенсионер. Та затова и аз казвам, че не трябва да се гледа нито стаж, нито абсолютната внесена сума, а само "колко средни пенсионерски пенсии са внесени" по време на осигурителния стаж. А дали са внесени за 10 или за 30 години е все тая.

Иначе с последния ти пост съм съгласна.  Хубаво е да има индивидуални партиди и всеки да си знае неговото, като това негово се управлява добре и се умножава минимум със скоростта на инфлацията. Ама, както казваш, не става - ако се направи едно поколение ще е прецакано. А това поколение са гласоподаватели. Иначе има опит - втория и третия стълб, ама е недостатъчен и държавата пак гледа да прецака всеки, който бяга от нейното крило.

# 47
  • Мнения: 9 152
Много се краде, на всички нива. Оставете политиците, загледайте обикновените хора. Според вас те правят ли нещо от това, в което обвиняват политиците?
Напр. в градския транспорт - колко хора с години не си купуват карта? Колко хора не си плащат данъци за нещо? Колко хора работят в сивата иконимика? Колко хора лъжат - държавата, работодателя, напр. всимат си болничен и отиват на екскурзия?
Това, докато не се оправи, никакво добруване и просперитет не ни чака.
Така е и по света, в "проспериращите" страни също. Постоянно съм свидетел на изброените примери.  Не е патент, изобретен в България.

# 48
  • Мнения: 19 082
Намеквате, че е от малцинството и живее от помощи?! Не мисля, но не това беше важно. Мисълта ми е, че със сто или с двеста лева не може да се живее. Обаче българинът някак оцелява. Или вегетира?!


А без тия 119 лева как е живяла, докато навърши пенсионна възраст, щом очевидно не е работила изобщо? 5 години да беше работила или някой и друг месец поне, преди да тръгне да ражда, и да й върви осигурителен стаж през майчинството, сега щеше да взима поне 100 лева отгоре. Пенсията била от фонд за нетрудова дейност. Темата май е точно за такива като тази. Оревала орталъка, щом по медиите я пишат колко взема или ще вземе. Тази информация е поверителна. В никоя медия няма да знаят колко точно е пенсията на баба Ганка от Горно Нанадолнище, ако тя не им каже. С тоя манталитет цял живот реват и си търсят правата. Майка ми защо не я пишат по медиите колко й е пенсията? Тия 5 деца би трябвало да са на възраст 30-40+, щом бабата е навършила пенсионна възраст. Ако не могат или не искат да й дадат по 50 лева месечно всяко, язък дето ги е раждала и си е стояла вкъщи 4 десетилетия, под предтекст, че ги гледа, възпитава и пр.

Общи условия

Активация на акаунт