Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 16

  • 34 913
  • 768
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 2 475
Имаше преди време една потребителка, която настояваше, че наемодателят ѝ е длъжен да ѝ сменя крушките, понеже тя била наела жилището със светещи лампи.

Това за крушките е напълно резонно. При 40 крушки в апартамента при предаването светят 5. Някои от крушките са по 5 лева. Защо трябва наемодателят да се изръси с да кажем 150 лева за крушки, за да може да отдаде имота си отново. Това, че на някой не му пречи да живее като в пещера, си е негов проблем.

Наемодателят не "ѝ" сменя крушките. Той би трябвало да си ги смени сам, защото по договор е длъжен да поддържа жилището като добър стопанин. А пък наемодателят не е длъжен "да му сменя крушките" на наемателя.

Крушките са консуматив. Във вас, като ти изгори крушка, кой ти я сменя? Говоря за вариант, когато имотът е предаден с всички светещи крушки. Чак пък и изгорелите да ѝ сменят?!? Не, че не е възможно. Бих го направила, ако наемът е двоен на пазарния.  Mr. Green
Настана объркване от моя страна. Прочела съм наемателят, вместо наемодателя. Аз като наемодател предавам с всички крушки светещи и очаквам така да го получа.

40 крушки ли? Два полилея в хола по 6 са 12, в кухнята има 8 луни, 3 крушки на тавана и 2 над мивката, в спалнята 4, в антрето, на балкона и в баните още 10, плюс аплици и настолни лампи стават 40, че и повече.
Всичко това е за светлина и уют в имота.

П. П. Преборих крушките у нас от любопитство. 42 са.

Последна редакция: пн, 26 авг 2019, 14:05 от :::

# 196
  • Мнения: 1 554
Сега сериозно ли ще обсъждаме крушките? Разговорът става все по-нелеп. Разбира се, че трябва наемателят да си ги сменя. Това не е въпрос на разбиране, морал, принципи и али бали, а на закон. Казва се Закон за задълженията и договорите. Там за наемите е добре да прочетат и наематели, и намодатели.

# 197
  • Мнения: 9 906
То да си помислиш, че хазяите, поне тези, пишещи в темата, досега не са чували за този закон.
Крушките бяха реален пример за превзети/претенциозни наематели, които смятат, че хазяите са им длъжни за всичко.

# 198
  • Мнения: 1 554
Ми за това казвам да се чете

# 199
  • Мнения: 2 219
При наемане оставих бутилка вино и мезета на наемателите. Започвам да се притеснявам, че ще почнат да изискват да им попълвам липсите, защото при наемането хлалдилникът е бил зареден Grinning

# 200
  • София
  • Мнения: 878
  Става голям офтопик ама за крушките: LED крушките са с две години гаранция. Ако са изгорели по време на гаранция в магазина трябва да ги подменят (мусят се много ама подменят). В такъв случай защо пък наемателите да плащат вместо магазина да вземе да ги подмени?  Има някаква логика да му се запазват на наемодателя изгорелите крушки или пък още по-добре той да остави касовите им бележки та да няма излишни плащания.

# 201
  • Мнения: 5 647
Чакам с нетърпение момента, когато и агнета ще им печете на наемателите.

# 202
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Чакам с нетърпение момента, когато и агнета ще им печете на наемателите.
И на мен ми беше смешно като четях за кошници с плодове, но оставих сума ти препарати, тоалетна хартия, ролки, мокри кърпи, гъби, четки, лопатки, моп. Бяха си там, ползвах ги докато чистех и ми се видя дребнаво и тях да прибирам.

# 203
  • Мнения: 9 906
Никакви агнета - кексове, кейкове, сладки, Home Sweet Home, ароматът на ванилия и канела се стеле на талази, нежно обгръща вазите със свежи сезонни цветя и фруктиерите с още по-свежи сезонни плодове, естествено и цветята и плодовете са подбрани цветово по палитрите в пинтерест.
Тогава няма начин да не се наредят на опашка по стълбите всичките кандидат-наематели.

# 204
  • Мнения: 2 219
Що пък да е смешно? Просто бизнес и малко човещинка. Моята формула е максимално висок наем за района, като реинвестирам 10% от дохода.

# 205
  • Мнения: 6 908
Не виждам нищо смешно в оставянето на бутилка вино като жест или някоя подобна дреболия. Агнетата са опит за тъпо остроумничене.

# 206
  • Мнения: 1 554
Б*си, имало и нормални наемодатели в тая тема Simple Smile

# 207
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 171
Въобще не е смешно - просто начин да покажеш, че изпитваш поне малко уважение към хората като към хора и към наематели, а не гледаш на тях само като на чекмедже за  доходи. На мен не ми се е случвало но бих се зарадвала ако се случи. за това пък в моята квартира си заварих метла, моп и леген  и други дребни неща за чистене, неща които нямам проблем да си купя, но ме радва, че са оставени.

# 208
  • София
  • Мнения: 6 035
Оставих само чисто нови неща, 3-4 броя. Такива,  които купих за почистването и не ползвах, моп, леген, препарати...
Не оставям нищо ползвано дори да ми се стори , че е в добър вид. Представям си на мен да ми оставят  леген, който е ползван. Ами такива неща бяха директно на боклука, това едно време когато аз бях наемател. Thinking

# 209
  • Мнения: 1 554
Климатик- голяяяма работа? Я си представете, че кажете, ок, ще сложа, няма проблем. Това какво усещане ще остави у наемателя? Ще ви кажа. Ще си каже, че наемодателите са супер точни и е случил. А какво ще стане като се опитваш да си увеличаваш значително печалбата с елементарно подобрение?

PS никога не съм била наемател, имам собствен имот, в който живеем и обмислям след около година да купувам жилище с цел отдаване под наем. Т.е. гледам по-скоро от наемодателската гледна точка. Казвам го, да не ме обвините, че щото съм наемател и затова не разбирам наемодателите.

Очевидно е, че разсъждаваш теоретично, а не от опит като наемодател. Аз ще ти отговоря от опит какво усещане ще остане у наемателя - усещането, че той определя правилата, а не аз. Гледа, съгласява се, подписва договор и се почва: искам 2 отделни легла, а не спалня, или обратното; този гардероб/маса/шкаф тук ми е излишен, изнесете го, нямам климатик, ще сложите ли, дограмата не е сменена, духа, хайде да я смените, шефът ми бави заплатата/отивам на море/планина/на м@! на си Райна за седмица - ще платя наема по-късно, като се върна....

Иначе съм съгласна, че за добре обзаведено жилище климатикът е практически задължителен - дали и за отопление, и за охлаждане, или само за лятото. Ако обаче жилището е в кофти състояние и е съответно с нисък наем, там вече е въпрос на преценка. Според мен, ако климатикът е и за отопление, по-добре с климатик, отколкото с печка/духалка/радиатор, така ще те завлекат с по-малко ток, като си бият камшика неочаквано.

Това, че аз не съм била наемател, не значи, че в обкръжението ми няма хора, които живеят под наем и не си говорим или не си ходим на гости. Та по този повод до сега не съм чула и видяла някой да е искал сто неща от наемодателя си. По-скоро са искали да се подмени нещо, ако се счупи безвъзвратно. Примерно пералня - което си е задължение на наемодателя, моля да не изпадаме в спорове и по тоя въпрос, щото е излишно. Да са искали климатици, сушилни, съдомиялни - не са. Ако са им трябвали, търсели са изначално такива жилища. Затова по-скоро теоритично ми се вижда някой наемател чак толкова да изнаглее, че да почне постоянно да иска някакви десетки подобрения, чиясто обща стойност е значителна. И затова смятам, че един климатик или някакъв друг уред не си заслужава да се превръща в голямата работа и да се създава напрежение.

Общи условия

Активация на акаунт