Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 16

  • 34 809
  • 768
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 9 777
Моят опит е следният - наемът се предплаща в първата седмица на текущия месец. Ако този период не е удобен на наемателя заради датата за заплата - тогава още в началото при наемането се доплаща наема до периода, който е удобен за наемателя. Да, има известен допълнителен разход за наемателя при подписването на договора, но това се прави, за да няма хър-мър по-късно.

Пак казвам - обикновено пенсионери не искат и не могат на практика да се занимават с банкови преводи. Нямат дебитни карти, нямат онлайн банкиране, не могат да проверят преведен ли им е наемът или не. Това е, друго поколение и особености на възрастта. Може да е съчетано с идеята да няма следи, но водещата причина според мен е възрастта.

# 721
  • Мнения: 29 324
Независимо от причината, подобни пазарлъци може да доведат до избор на друг наемател.

# 722
  • Мнения: X
Не говорим само за пенсионери - те са частен случай и не може да са извинение за всички. И изрично споменавам и други видове плащания не-очи-в-очи-на-ръка - като изи пей, пощенски запис в БП, паричен превод в офис на куриер. Това са 3 различни начина наемодателят да вземе наема в брой, всеки от които съм ползвала (макар и не само за плащане на наем, но парите е трябвало да стигнат точно до пенсионер). Най-малкото във всяка паланка има поща.
Ми сори, както наемодателят иска да е сигурен, че ще платя, така и аз искам да съм сигурна, че няма да ми прави проблем за закъснение по негова вина или да твърди, че не съм платила.
Разказвала съм тук. На жената, на която пратих наема с изи пей, й платих и един наем точно на рожденния й ден. Случи се и да е седмица след уговорената дата, понеже тя беше на път. Хубаво, обаче тя дойде пийнала и явно не запомни плащането, въпреки че всеки месец ми разписва квитанция и взима копие за себе си. Следващия месец дойде с твърдението 'ти знаеш ли, че май не си ми платила последния наем, нямам бележка'. Извадих си папката и показах подписите й за 6 месеца назад. Тя продължи да гледа със съмнение, защото (уж) не помни, но не можа да каже нищо, защото подписът й стоеше черно на бяло. Освен това, сериозно - не знам как е възможно да ти се загубят 300 лв.

# 723
  • Мнения: 29 324
Принципно е така, не твърдя друго. Хубаво е да има документация. Обаче при оглед може да се сметне за пазарлък и да не ти дадат жилището на теб.

# 724
  • Мнения: 6 873
Принципно е така, не твърдя друго. Хубаво е да има документация. Обаче при оглед може да се сметне за пазарлък и да не ти дадат жилището на теб.
В този случай мнението ми е като за наемателите, пазарящи се за 10 лева намаление, колкото да не се чувстват прецакани, че плащат пълната цена. По-добре не. Не са единствените наематели, не е единственото жилище.

# 725
  • Мнения: 540
Що за абсурд, да се сметне за пазарлък, желанието да се плаща по законен начин? За мен пък е пазарлък от страна на наемодателя и за мен червена лампа, че неговата не е чиста.
И разбира се, че никой изобщо не коментира възрастни хора. Но въпреки това, масово възрастни хора, са вече хората, които 89та година са били в зряла възраст и отдавна не са толкова неуки, колкото се опитвате да ги изкарвате, особено в София. Около мен е пълно пък с възрастни хора (над 70 и 80 г), които ползват таблети и телефони, показват снимките на внуците, говорят кой по вайбър, кой по уотс ъп, който квото са му инсталирали Simple Smile и това да могат да си кажат банковата сметка, по която си получават пенсията не е никакъв проблем за тях.
Коментираме "тарикатите" наемодатели, защото "тарикати" има не само при наемателите.

# 726
  • Мнения: 29 324
Така е.
Аз примерно съм по-съгласна да плащам в брой, но да не ми идва наемодател за щяло и нещяло. Знам за разни случаи, в които баби-хазяйки влизат в жилището в отсъствие на наемателите и им ровят по багажите. Отврат ми е това.
/Преди години живях за малко с хазяйка, която ни ровеше в нещата. /

Що за абсурд, да се сметне за пазарлък, желанието да се плаща по законен начин? За мен пък е пазарлък от страна на наемодателя и за мен червена лампа, че неговата не е чиста.

Да, само че на наемодателят едва ли му дреме дали ти, Иванчо или Драганчо ще наеме имота му.

Последна редакция: пт, 17 яну 2020, 11:48 от Soul Free

# 727
  • Мнения: 540
Не мисля, но и на мен не ми "дреме" за неговия имот.
Иначе сме много силни държавата онова, общината това, но ако трябва ние да си изпълним задълженията,... Как беше.. "дреме му".

# 728
  • Мнения: X
Да, само че на наемодателят едва ли му дреме дали ти, Иванчо или Драганчо ще наеме имота му.
Така е - ако нармодателят е Николайчо, а наемателят Иванчо и двамата са селски хитреци, които не отличават айбан от номер на карта - перфектно ще си паснат.

# 729
  • Мнения: 29 324
Не мисля, но и на мен не ми "дреме" за неговия имот.
Иначе сме много силни държавата онова, общината това, но ако трябва ние да си изпълним задълженията,... Как беше.. "дреме му".

Няма лошо....

Само че аз предпочитам, да дам на ръка наема и да живея в жилище, което ми харесва, отколкото да се врътна заради това, да продължа да обикалям разни коптори и/или да взема някое, което не ми допада толкова.

Както и да е, хората сме различни и имаме различни изисквания.

# 730
  • Мнения: 540
А моята гледна точка е, че Вселената ме предпазва от "тариката Ганчо", и че ще намеря още по-хубаво и с коректен  наемодател.

# 731
  • Мнения: X
Да кажа, че според мен за средно интелигентни наемодатели с неувреден разум (възрастните може да са знаели някога как, ама забравят, със съжаление го виждам при майка ми) е напълно нормално да се плаща наем по банков път и да се плащат дължимите данъци. Би трябвало изключенията да са много специфични и да не са свързани с плащането на данъците.
Иначе и двете страни са в правото си да избират, все пак това е сделка и двете страни трябва да са доволни от нея.

# 732
  • София
  • Мнения: 5 946
Аз ходя лично, вземам наема на ръка, държа на това повече от всичко. Имах проблеми, големи, с предишни наематели. Влизам в коридора, веднъж месечно, когато те ми се обадят. Оглеждам леко. Питам всичко ли е наред. Обсъждаме едно две неща. Вземам наема. Слизам долу, говоря с портиерите пак така най - общо. Дали има нещо. Чета на таблото на блока разни информации, които често ги има. Портиерите са денонощно там и ще ми кажат ако има проблем или друго. Така ми е спокойно и нямам драми.

# 733
  • Мнения: 540
По никакъв начин не обвързвам плащането по банков път с идването на собственика. Това си е негово право, което се уговаря по съответния ред в договора,според мен. Или и това е в графата "претенции"? Grinning

# 734
  • София
  • Мнения: 5 946
Който както си реши. За мен е по- тъпо, да кажа, ще идвам веднъж месечно когато ми скимне да огледам. Ми все едно душа наоколо. Тъй някак ми е по - добре, хем чакам те когато ми звъннат, по тяхна инициатива, хем имам повод и не пропускам месец без посещение. Инак ще почна да отлагам все. Хем влизам и поглеждам, уж че само за наема, а не че толкова им нямам доверие. Мисля че е Оk и за двете страни.

Общи условия

Активация на акаунт