Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 16

  • 34 851
  • 768
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 554
Абе вие не се чувате нещо. Едните искат верно чак и профилактиката на климатика да им се плаща от наемодателя, другите пък искат слагането на климатика да им вдигне наема с близо 10%. Егати подобрението. Тук не говорим за инфлация и вдигане на цени, а за отдаване под наем на жилище с елементарни условия. Какво толкова може да поиска един наемател като подобрение? Климатик- голяяяма работа? Я си представете, че кажете, ок, ще сложа, няма проблем. Това какво усещане ще остави у наемателя? Ще ви кажа. Ще си каже, че наемодателите са супер точни и е случил. А какво ще стане като се опитваш да си увеличаваш значително печалбата с елементарно подобрение? Ще се подразни зверски много въпросния наемател и ще си бие камшика при първа възможност, а вие пак ще търсите коректни и дългосрочни наематели, мислейки си, че можете да ги надлъгвате с глупави клаузи, които ви поставят в по-голям риск като наемодатели от некоректно приключване на отношенията. Много е просто. Ама много. Като наемодатели, сетете се сами кой подход е по-изгоден за вас.

PS никога не съм била наемател, имам собствен имот, в който живеем и обмислям след около година да купувам жилище с цел отдаване под наем. Т.е. гледам по-скоро от наемодателската гледна точка. Казвам го, да не ме обвините, че щото съм наемател и затова не разбирам наемодателите.

# 181
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011
Моят двустаен, нов панел , без климатици и парно (ТЕЦ само топла вода) и без отоплителни уреди, за 1 ден се отдава, като даже си избирам наемателите между кандидатите.
Между впрочем, колко е животът на един климатик ? То и един ще е недостатъчен за 3 помещения.


# 182
  • Мнения: 29 543
Добре, де, питам пак - Защо да го правя? Всяка инвестиция, каквато е купуването на климатик за жилище, отдавано под наем, се прави с цел печалба. Като е наемано това жилище, то е било без климатик за съответната сума. Това, което пишеш - усещане на наемателя за точен хазяин е смешно. Отношенията между двамата са бизнес, не приятелски. Като се изисква точност от наемодателя, нека е точен и наемателя, да си плати допълнително за подобрението.

Все едно да взема кола с оперативен лизинг с еди си какви екстри за еди колко си лева. След 5 месеца решавам, че искам обаче електрически стъкла примерно. Отивам в лизинговата компания и изисквам да ми се сложи за тяхна сметка без вдигане на наемната цена..... Нали се сещаш как ще се случи това?!?!

# 183
  • София
  • Мнения: 878
  Спора почна от това дали е коректно в договора да има клауза за финансови санкции към наемателя ако напусне след по-малко от година- повтарям си мнението, че е напълно коректно да има такава клауза (наемателя знае за нея предварително и няма какво да се оплаква- уведомен е бил). И не само е напълно коректно ами е разумно поведение на наемодателя- за краткосрочни наеми си има хотели а и те правят отстъпки за наемане за няколко месеца.  Като сключите договор за две години с мобилен оператор и решите да го прекратите на осмия месец какво се случва ???
Цитат
Добре, де, питам пак - Защо да го правя? Всяка инвестиция, каквато е купуването на климатик за жилище, отдавано под наем, се прави с цел печалба.
За да сте конкурентна на пазара- в днешно време да няма климатик е като да няма топла вода в жилището защото наемателите могат да топлят с бързовар. С този начин на мислене ще стигнете до там да отдавате на бачкери по строежи и използващи жилището за "нежилищни" цели.
Цитат
Моят двустаен, нов панел , без климатици и парно (ТЕЦ само топла вода) и без отоплителни уреди, за 1 ден се отдава, като даже си избирам наематели между кандидатите.
Между впрочем, колко е живота на един климатик ?
Абе то при настоящата конюнктура може така да се отдава ама на какъв наем? Живота на един климатик е 10-15 години ако е японски. Няма какво да се стискате- сложете там един евтин японски инвертор на хората в панелката та да си кажат "Ей че готина хазайката бе!" и да се разчуе колко готина хазайка сте с всички положителни последствия за бъдещия наем.

Последна редакция: пн, 26 авг 2019, 12:17 от raptor

# 184
  • София
  • Мнения: 7 277
Според мен климатикът съвсем не е "елементарно" ниво на оборудване. Хубаво е наистина да се уточни какво се вкарва в понятието. Защото като сложиш пералня, съдомиялна, хладилник, печка за готвене, абсорбатор, мебели и т.н., които доколкото разбирам са задължителни (с изключение на съдомиялната машина) и при положение, че има ТЕЦ за студените месеци, това са немалко пари, които осигуряват елементарен комфорт. По същия начин утре някой ще каже, че иска сушилня заради елементарния комфорт. Лично аз, наистина бих предпочела сушилнята пред климатика. Тъй като обаче не може да се угоди на всеки, "елементарният комфорт" трябва да се дефинира разумно.

# 185
  • Мнения: 9 886
Няма смисъл да спорите с момичето, което утре ще бъде наемодател. Аз с такъв агресивен наемодател не бих се хванала, ако съм наемател. Нервите ми са по-ценни.
А и тя само иска иска искааа. Е, хрумвало ли ти е на какъв хал съм в момента, и дали мога да купя каквото и да е било?
Като поправяхме щетите след последните простаци наематели, ми костваше мноооооого пари. Дори первазите на лямината бяха изкъртили тези селяндурници.
Нямах абсолютно никаква възможност и климатици да купувам за 4-те стаи.
От парите, които ми дадоха за депозит, два наема, им купих климатици втора употреба. Доволни са като цяло. Ама и аз ги чаках още един месец за втори депозит.
Тъй че, само да искаш разни неща от хазяина си, е честно казано, инфантилно. Нито го знаеш на къв хал е, нито нищо.

Последна редакция: пн, 26 авг 2019, 12:20 от rumka833

# 186
  • Мнения: 29 543
Затова има огледи. Наемателят вижда и оценява състоянието на жилището за исканата цена. Ако има пералня, печка и хладилник, значи това влиза в цената. Ако той иска и миялна, да си я осигури или да си търси жилище с такава.
Имаше преди време една потребителка, която настояваше, че наемодателят ѝ е длъжен да ѝ сменя крушките, понеже тя била наела жилището със светещи лампи, както и да ѝ отпушва канала.
На такава бих препоръчала хотелски услуги - всичко това, вкл. и ежедневно почистване влиза в цената, ама няма да е 500 лв. на месец, а на седмица.

# 187
  • Мнения: 9 827
Климатик- голяяяма работа? Я си представете, че кажете, ок, ще сложа, няма проблем. Това какво усещане ще остави у наемателя? Ще ви кажа. Ще си каже, че наемодателите са супер точни и е случил. А какво ще стане като се опитваш да си увеличаваш значително печалбата с елементарно подобрение?

PS никога не съм била наемател, имам собствен имот, в който живеем и обмислям след около година да купувам жилище с цел отдаване под наем. Т.е. гледам по-скоро от наемодателската гледна точка. Казвам го, да не ме обвините, че щото съм наемател и затова не разбирам наемодателите.

Очевидно е, че разсъждаваш теоретично, а не от опит като наемодател. Аз ще ти отговоря от опит какво усещане ще остане у наемателя - усещането, че той определя правилата, а не аз. Гледа, съгласява се, подписва договор и се почва: искам 2 отделни легла, а не спалня, или обратното; този гардероб/маса/шкаф тук ми е излишен, изнесете го, нямам климатик, ще сложите ли, дограмата не е сменена, духа, хайде да я смените, шефът ми бави заплатата/отивам на море/планина/на м@! на си Райна за седмица - ще платя наема по-късно, като се върна....

Иначе съм съгласна, че за добре обзаведено жилище климатикът е практически задължителен - дали и за отопление, и за охлаждане, или само за лятото. Ако обаче жилището е в кофти състояние и е съответно с нисък наем, там вече е въпрос на преценка. Според мен, ако климатикът е и за отопление, по-добре с климатик, отколкото с печка/духалка/радиатор, така ще те завлекат с по-малко ток, като си бият камшика неочаквано.

# 188
  • Мнения: 1 554
Няма смисъл да спорите с момичето, което утре ще бъде наемодател. Аз с такъв агресивен наемодател не бих се хванала, ако съм наемател. Нервите ми са по-ценни

За мен ли става дума Grinning. Аз май съм единственият форумец в тая тема, който би угодил на наемателя и би осигурил тези, наистина елементрани според мен, условия. Като гледам по-агресивен подход към наемателите имат другите пишещи.

Натали, ако ми поискат само климатик, ще сложа ей така. Ако обаче ми поискат и сушилня и други уреди, вече ще поискам увеличение. Но няма да е толкова голямо. Стига ескалира. Просто се опитвам да кажа, че трябва да се прави разумна преценка едно подобрение колко струва и кога е необходимо да се отрази на наема (и с колко). А вече при напускане на наемателя, поискал подобрението, бих си калкулирала малко по-висока цена за следващия наемател, ако подобрението толкова ми бърка сметките. Но не бих си изгонила наличен наемател заради дребна сума.

Мандаринка, твоят пример е случай, в който бих показала вратата и аз. Не говоря за такива крайности. Ако почнат ми се качват на главата, нормално е да искам корекция на наема или освобождаване на жилището. Тук говорим за вкарване на един уред и толкоз. Или поне аз за това говоря

# 189
  • Мнения: 9 827
Дес, моят пример не е единичен случай, а е обобщение както на собствен опит, така и на случаи, споделяни в тази тема, предходни издания.

Пък от собствен опит стигнах до този извод - ако наематели, които са си плащали редовно и без проблеми, в един момент започнат да се бавят с наема, най-късно с второто забавяне на наема вече на практика се изнасят.
И съвет към хазяите - помолете съседите в такъв случай да ви звъннат, ако започнат наистина да се изнасят, не се знае какво точно ще вземат.

# 190
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Докато влязоха на оглед и ревнаха за климатик, въпреки че имотът е на центъра и се отдава под цената!
А жилището ще отдавам поне още 15 години.  
Красе,
За колко време след обявяването на имота намерихте наематели?
Чрез брокер ли?

Мой брокер не ми свърши работа 3 месеца, жената се занимава с продажби. Нещо не се получиха нещата. Пуснах обява и отново само брокери, лицата без не дойдоха на оглед. Дефекато през брокер на наемателите, който ме таксува 1/2 наем за нищо. Но ми беше писнало да се циганя за половин наем, при положение, че стоя сума ти време празен, защото не исках брокери. Целият пазар на НИ във Варна е обхванат от брокери. Във фб групите е страшен хейт. Хората там са работещи, а не студенти и в крайна сметка не могат да си позволят висок наем. Моите са студенти.

# 191
  • Мнения: 983
За мен лично бих и предпочитам да наема от частно лице със същите условия като при брокерите.За мен е важно като наемател да държа тясна връзка с наемодателя си по простата причина,че това е неговият имот.От година и 8 месеца съм в тази,квартира местя се защото продават къщата.Бях питала хазяйката да монтирам климатик за собствена сметка тя птказа като знаеше,че в бъдеще ще продадът имота и смятеше,че с моето изнасяне ще си го взема.Нямала съм такова намерениещях да го оставя жената ми помогна в много труден за мен период и това щеше да е най малкот което мога да направя.

Питахте колко е животът на един климатик нашият е работил 10 г предимно зимата от две стои в избата и няма къде да го монтирам иначе има още живот в него.Аз и от имота в който живеех нямаше да го махна,но свекърите изискаха да се свали....щом ми приготвиха в багажа и стари отворени подправки.😶

# 192
  • Мнения: 2 466
Имаше преди време една потребителка, която настояваше, че наемодателят ѝ е длъжен да ѝ сменя крушките, понеже тя била наела жилището със светещи лампи.

Това за крушките е напълно резонно. При 40 крушки в апартамента при предаването светят 5. Някои от крушките са по 5 лева. Защо трябва наемодателят да се изръси с да кажем 150 лева за крушки, за да може да отдаде имота си отново. Това, че на някой не му пречи да живее като в пещера, си е негов проблем.

Наемодателят не "ѝ" сменя крушките. Той би трябвало да си ги смени сам, защото по договор е длъжен да поддържа жилището като добър стопанин. А пък наемодателят не е длъжен "да му сменя крушките" на наемателя.

# 193
  • Мнения: 29 543
Имаше преди време една потребителка, която настояваше, че наемодателят ѝ е длъжен да ѝ сменя крушките, понеже тя била наела жилището със светещи лампи.

Това за крушките е напълно резонно. При 40 крушки в апартамента при предаването светят 5. Някои от крушките са по 5 лева. Защо трябва наемодателят да се изръси с да кажем 150 лева за крушки, за да може да отдаде имота си отново. Това, че на някой не му пречи да живее като в пещера, си е негов проблем.

Наемодателят не "ѝ" сменя крушките. Той би трябвало да си ги смени сам, защото по договор е длъжен да поддържа жилището като добър стопанин. А пък наемодателят не е длъжен "да му сменя крушките" на наемателя.

Крушките са консуматив. Във вас, като ти изгори крушка, кой ти я сменя? Говоря за вариант, когато имотът е предаден с всички светещи крушки. Чак пък и изгорелите да ѝ сменят?!? Не, че не е възможно. Бих го направила, ако наемът е двоен на пазарния.  Mr. Green

# 194
  • Мнения: 6 887
Какви са тези апартаменти с 40 крушки, че ми стана любопитно?

Общи условия

Активация на акаунт