Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 16

  • 34 912
  • 768
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 817
Старите ел.инсталации много бързо правят пожари. Новите също, ако се натоварят. После имотът остава неотдаваем.

# 166
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Докато влязоха на оглед и ревнаха за климатик, въпреки че имотът е на центъра и се отдава под цената! Съгласих, защото ми писна и сега ще изплащам цяла година. Да не ги рина тия пари?! Сложих само, защото всеки ще почва от климатика още като влезе. А жилището ще отдавам поне още 15 години.  Искаха и да капарират само, а да ползват след месец, ама не познаха. Платиха си цял наем, а не ползваха имота. Взе да ме избива на съвет, после ми мина. Всеки сам си решава и като не искат, да отиват в някоя дупка за същите пари.

# 167
  • Мнения: 1 554
И защо да не се вдигне наемът заради платения от наемодателя климатик?

Като е наето жилището за примерно 500 лв., вътре не е имало климатик, нали? Защо смятате, че е длъжен да прави подобрения на имота без вдигане на наема? Благотворителност нещо....?!?

А с колко искаш да вдигнеш наема за подобрение, което струва средно 1000 лева (има и за бая по-малко, има и за повече, ама знаем, че за имот под наем наемодателят ще вземе кучата марка от 600 лв.) барабар с монтажа и ще остане в имота? Ще се ползва и тези и от следващи наематели с години наред? Ако един наем е 600-700 лв без климатика, колкото е и самият климатик, кажи ми колко е разумно според теб да е повишението на цената, като имаш предвид, че наемателят не е идиот и може да си направи сметката, че ако сам си купи климатика и после си го вземе, за да си го премести или да го продаде, ще му излезе по-изгодно?

# 168
  • Мнения: 29 907
Няма значение колко струва климатика. Когато е наемано жилището, то е било без климатик за съответната цена.

Щом ще се слага климатик за сметка на наемодателя, който ще се ползва от наемателите, наемът ще се вдигне. Всеки си преценява с колко. Иначе защо да се прави? Комфорт да им създавам....и защо?

Аз лично, ако давам подобен имот като описания в казуса, няма да се съглася да се слага климатик - излишно дупчене на стените и драми кой да го плати и дали да се вдигне наемът.

# 169
  • Мнения: 1 554
Не си точно dream landlord, ама никак. Доста агресивно говориш за потенциалните си наематели (“да им създавам комфорт? И защо?”). Това са някакви врагове, които искат да те прецакат ли, какво? Разбира се, че има значение подобрението колко струва. Излишно е дори да обсъждаме друга теза.... Пък като искаш наемателите ти да стоят дългосрочно, а не да бягат след някой друг месец, иска се и осигуряване на някакъв елементарен комфорт, да. А не надлъгване с малоумни клаузи за задържане на депозити, двойни депозити и тн. Нека се опита само някой да ме държи с такава клауза и ще съжали, че си го е помислил дори... Един наемател може много лошо да наиграе един наемодател. И не говоря за “да не остане камък върху камък” в жилището да не се платят последните наеми и сметки, а говоря за 5-10 г. съдебни дела за собственост. Ще се чуди наемодателят как се е вкарал в ситуация да се съди за опразването на собственото му жилище.  Повечето наемодатели тук може и да не знаят дори за този риск, но го има.

Доста елементарен е един климатик бих казала като комфорт. Ама като си представя повечето апартаменти под наем как изглеждат като амортизирани дупки от социализма с мебелите от хиляда и балканската на безбожни цени, какво ли се учудвам...

Не ме разбирайте погрешно. Не съм в крайността “наемодателите купуват второ жилище да го дават под наем, щото са измекяри и нямат морал”, както една потребителка беше превъртяла играта вчера. Но наистина помислете малко за наемът който получавате, какво можете да осигурите на хората, които ще живеят в него като елементарни удобства. Щото приказки от типа на “не знам как е оцелял света без климатик до сега” са доста безочливи. Аз без климатик в момента не мога. Не че няма да оцелея, ама сме в 21 век и е наистина елементарно да се сложи такъв на цената на един наем.... И за да не се върти темата около климатици, ще кажа, че повечето удобства, които биха били поискани от наемател, са по-елементарни дори. 

# 170
  • Мнения: 2 474
Ето ви конкретен казус. В средата на август наемателят изисква да се сложи климатик. Наел е ново, модерно и добре обзаведено жилище без такъв. В договора пише, че жилището се отдава във вида, в който е. От самото начало се знае, че наемателят търси да закупи жилище, така че я е там следващото лято, я не. По вероятно е да се изнесе доста преди това.

Според вас трябва ли да монтирам климатик в жилището си?

# 171
  • София
  • Мнения: 878
Ето ви конкретен казус. В средата на август наемателят изисква да се сложи климатик. Наел е ново, модерно и добре обзаведено жилище без такъв. В договора пише, че жилището се отдава във вида, в който е. От самото начало се знае, че наемателят търси да закупи жилище, така че я е там следващото лято, я не. По вероятно е да се изнесе доста преди това.

Според вас трябва ли да монтирам климатик в жилището си?
Да- добре е да монтирате, ама не заради този наемател, а заради следващите. Разбира се не сега веднага в средата на август ами когато има добри оферти- примерно септември- октомври. В договора със следващите наематели е разумно да впишете, че сумата за годишна профилактика на климатика си е част от текущите разходи и е за тяхна сметка.

# 172
  • Мнения: 29 907
DES_123, приемайте думите ми, както желаете. И не, не съм наемодател, просто си пиша в темата. Казвам, ако давам имот под наем, как бих процедирала. Ако не Ви харесва, не сте длъжна да наемате или да стоите в имота. Все на някой ще му е изгодно и приятно. Насила никой никого не задължава.

И, не, не смятам, че съм длъжна да създавам безплатно нечий комфорт. Ако без климатик е 500 лв., при слагането на такъв ще поискам 550 лв. примерно. Всяко нещо си има цена, вкл. и това да живееш в по-добро жилище.

Както казах, това е свободен пазар със свободно ценообразуване.
И аз искам строителите да продават на 600 лв/кв., ама те продават на 1200 евро и то без особени екстри. Всичко допълнително като врати, паркет, плочки и т.н. се заплаща и не ги интересува дали ми е скъпо или не.

# 173
  • Мнения: 5 728
Ето ви конкретен казус. В средата на август наемателят изисква да се сложи климатик. Наел е ново, модерно и добре обзаведено жилище без такъв. В договора пише, че жилището се отдава във вида, в който е. От самото начало се знае, че наемателят търси да закупи жилище, така че я е там следващото лято, я не. По вероятно е да се изнесе доста преди това.

Според вас трябва ли да монтирам климатик в жилището си?
Да- добре е да монтирате, ама не заради този наемател, а заради следващите. Разбира се не сега веднага в средата на август ами когато има добри оферти- примерно септември- октомври. В договора със следващите наематели е разумно да впишете, че сумата за годишна профилактика на климатика си е част от текущите разходи и е за тяхна сметка.
A това защо?

# 174
  • Мнения: X
Докато влязоха на оглед и ревнаха за климатик, въпреки че имотът е на центъра и се отдава под цената!
А жилището ще отдавам поне още 15 години.  
Красе,
За колко време след обявяването на имота намерихте наематели?
Чрез брокер ли?

# 175
  • Мнения: 5 234
В договора със следващите наематели е разумно да впишете, че сумата за годишна профилактика на климатика си е част от текущите разходи и е за тяхна сметка.
A това защо?
Е как не, нали те го използват? Все едно наемодателят да трябва да им мие хладилника...

# 176
  • София
  • Мнения: 7 277
Абе наемодателят трябва и чаршафи, и прибори за хранене да осигури. И 10 години да не пипа наема, освен ако не е срещу видимо материално подобрение Grinning. Това инфлацията за нищо я нямаме.

# 177
  • Мнения: 29 907
Абе наемодателят трябва и чаршафи, и прибори за хранене да осигури. И 10 години да не пипа наема, освен ако не е срещу видимо материално подобрение Grinning. Това инфлацията за нищо я нямаме.

Най-интересни са ми като кажат "алчни наемодатели".... С кое точно са алчни? Да не би някой даром да им е дал имота?
Ако въпросните наематели имаха жилище за даване под наем, дали щяха да му правят различни подобрения и ремонти за своя сметка без вдигане на наема?

# 178
  • София
  • Мнения: 878
Защото е текущ разход веднъж годишно и е в техен интерес да се прави, а не да се разболяват от климатик или да остават с повреден в средата на зимата. Понеже е 50 лева на година или нещо такова, разбира се може и да не се занимава човек да ги кара да го плащат.

# 179
  • София
  • Мнения: 7 277
Скрит текст:
Абе наемодателят трябва и чаршафи, и прибори за хранене да осигури. И 10 години да не пипа наема, освен ако не е срещу видимо материално подобрение Grinning. Това инфлацията за нищо я нямаме.

Най-интересни са ми като кажат "алчни наемодатели".... С кое точно са алчни? Да не би някой даром да им е дал имота?
Остави ги. После, като си купят, ми е любопитно какви ще бъдат в техните очи банкерите. Не съм забелязала да са особено великодушни. Да не говорим - майстори, магазини за плочки, мебели, електроуреди и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт