Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? ТЕМА 16

  • 34 779
  • 768
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 6 872
На мен ми идват твърде чести ежемесечните срещи с наемодателя. Аз имам познати, с които ми е приятно да пием по бира, ама не се виждаме всеки месец. Понеже ще идва чужд човек, нито мога да си кажа, че ще сгъна прането утре, нито, че сега не ми се занимава да чистя. Трябва да е подредено и оправено все едно ще идват гости, а това може да е крайно неудобно в даден момент.

# 751
  • Мнения: 540
Аз смятам, че нормалния начин се уговаря в договора. Поне в Германия си го пише кога, колко пъти в годината и как се слъчва. На всеки 3 месеца ми изглежда разумен срок и за двете страни.

# 752
  • София
  • Мнения: 5 931
Който както си реши. За мен е по- тъпо, да кажа, ще идвам веднъж месечно когато ми скимне да огледам. Ми все едно душа наоколо.

То не е "все едно". То СИ баш е душене наоколо. Да, всеки сам си решава. Аз не бих живяла с такъв хазяин, нито децата ми биха. Х лева отгоре нека е наемът, но "все едно" душещи хазяи не бихме понесли. Има си нормални съвременни начини за информиране, които не изискват да се по-стъпва в коридора. Това ми е толкова дребнаво, бабешко и ретро, че няма накъде😑
. Doro ако си намериш някога жилището съсипано с подхвърлени ключове под изтривалката, фасове гасени в кухненския плот и врати удряни с юмрук в средата ей така за кефа и пробит МДФ плоскости те, ти пожелавам тогава да дойдеш и да кажеш пак дали душенето е бабешко. Едното ни жилище така го намерихме след едни наематели, уж нормална млада двойка. Съседи ни се обадиха  че вали дъжд, а прозорците ни 4ти ден зеят. Та затова отидохме. Който и да ме смята за бабичка, отивам влизам и поглеждам. Уговорили сме се затова от ден първи с новите наематели. Ако искат искат. Влизам в собствения си имот, в коридора само, за 2 минути месечно. Питам има ли проблеми. И то след като те ми се обадят и ме поканят един вид, да си взема наема. Който не му харесва срещу едни 70 - 80 хил Евро си купува подобно жилище и си заключва резето.

# 753
  • София
  • Мнения: 11 477
Моят пък наемател си суши дрехите вътре, на сушилка. Нищо, че има 2 тераси и сме сложили удобни простори (така ли се пише). Подозирам, че може да тръгне мухъл, ама не знам как да му го кажа, да не се окаже и той толкова тънкообиден.

# 754
  • Мнения: 540
Явно има много лоши практики и от двете страни. То и затова една потребителка писа тук, че предпочита нисък наем, пред това да загуби момичето, което й е наемател.
И за двете страни явно си е въпрос на късмет 👍

# 755
  • Мнения: 6 872
Какво значи тънкообиден? Хората свекървите си не пускат, понеже им се навлиза в личното пространство, какво остава за чужд човек. Интересно ми е как виждате кухненския плот и сушилката за пране, ако влизате само в коридора.
Щом има хората, които са съгласни - чудесно. Това не го прави по-драго, по-малко душещо или по-удобно.

# 756
  • София
  • Мнения: 11 477
Влзенах докато го нямаше, как иначе Rolling Eyes
Извика ме да му настроя парното в кои часове да работи, в кои да изключва. Устройството е в спалнята, сушилката също беше там.
Аз може да съм чужд човек, но и той е чужд човек, който съм пуснала в мой имот и съм му се доверила. Та така.

# 757
  • Мнения: 9 754
Писала съм го няколко пъти и преди за моята практика - освен наема, всеки месец се отчитат консумативите на място, изчисляват се и се плаща. Така че независимо как плащат наема, отчитането на консумативите е на място, уговаряме се, идвам, влизам, отчитам електромер и водомери, изчислявам, пиша разписка, плащат и си тръгвам. Нито кафе, нито бира, нито нищо си пием заедно. Цялата тази хамалогия (тя е за мен най-вече) отнема максимум 10 мин. при добра организация - в смисъл, ако не се разсейваме с дребни странични приказки. При влизането и докато отчитам, хвърлям бърз поглед на обстановката. Това е.
Ако на някого не му харесва - ей го на, пазар, има достатъчно други жилища.

А за Германия да не си говорим - там, ако не си си ремонтирал дребните, ама съвсем дребните повреди, и не си си пребоядисал отново апартамента, ще видиш връщане на депозита - 3 наема, през много крив макарон. Колкото и да си пазил апартамента.

# 758
  • Мнения: 3 587
Аз пък трета година не пускам под наем празен апартамент в София, широк център.
Всеки, който знае, ме упреква за пропуснати ползи, загубен доход и тн
За мен са спечелени нерви. Не ми се занимава с наематели.
Бях зарибена да го дам на фирма да отдава краткосрочно, но съседите не искат хотел в съседство и е тяхно право. Аз пък ги уважавам и така.
Всеки си решава, да.

Последна редакция: пт, 17 яну 2020, 18:04 от Doro

# 759
  • Мнения: 6 872
Никъде не съм казала, че си влязла докато го няма. Щом има такива спорадични моменти за "наглеждане", защо са необходими другите? Ти си го пуснала в твой имот срещу заплащане, а не с цел благотворилност и на добра роля, нали?
В Германия освен че трябва да си ремонтираш апартамента при напускане, никой не те притеснява всеки месец, имам картини по стените и съм си боядила да ми е уютно през последните четири години живот тук. Въобще няма база за сравнение.
В България как ти е гарантирано връщането на депозита, който отива в сметката на наемодателя, а не в обща сметка (още една разлика с Германия). В тази тема е имало доста пъти споделени проблеми от това естество. Последният беше, че наемодателят сменил течаща дограмата, не вдигнал наема въпреки "подобрението", но накрая депозит не иска да върне, понеже подобрил. Не знам потребителката видя ли си депозита през някакъв макарон.
Хубаво е като сравняваме задълженията на немските наематели с българските, да сравняваме и правата им.

# 760
  • Мнения: 9 754


В България как ти е гарантирано връщането на депозита, който отива в сметката на наемодателя, а не в обща сметка (още една разлика с Германия).
Хубаво е като сравняваме задълженията на немските наематели с българските, да сравняваме и правата им.

 Веднага ти отговарям - връщането на депозита е гарантирано по същия начин, по който е гарантирано, че няма да ти потрошат уредите и мебелите. Т.е. никак.

# 761
  • София
  • Мнения: 11 477


В България как ти е гарантирано връщането на депозита, който отива в сметката на наемодателя, а не в обща сметка (още една разлика с Германия).
Хубаво е като сравняваме задълженията на немските наематели с българските, да сравняваме и правата им.

 Веднага ти отговарям - връщането на депозита е гарантирано по същия начин, по който е гарантирано, че няма да ти потрошат уредите и мебелите. Т.е. никак.

С тази разлика, че с един депозит по-скоро няма да покриеш евентуални нанесени щети.

# 762
  • София
  • Мнения: 1 869
Последният беше, че наемодателят сменил течаща дограмата, не вдигнал наема въпреки "подобрението", но накрая депозит не иска да върне, понеже подобрил. Не знам потребителката видя ли си депозита през някакъв макарон.
Хубаво е като сравняваме задълженията на немските наематели с българските, да сравняваме и правата им.

Не, разбира се, писах го бегАл Simple Smile Мислех да подам сигнал в НАП, ама достатъчно мои неща имам на главата да се занимавам, халал да са му парите...

# 763
  • Мнения: X
Неведнъж сте споделяли с нотка на разочарование, че наемателите ви купуват жилище и ви напускат. Не схващам защо постоянно се дава този наклон за покупка. Всеки в един момент купува. Ще има ли значение, ако дойда тук да ви се обяснявам след 5 години, че и аз, видиш ли, съм купила и не съм разходвала като вас?

# 764
  • София
  • Мнения: 5 931
Не, пак не ме разбрахте, жилището ни беше опустошено, буквално, цялото. Наемателите изчезнали. Ключа захвърлен. Обадиха ни се съседи че вали а прозорците ни зеят. Отиваме. Имахме си право на наш ключ. Вътре ужас, миризмата няма да описвам. Ужасно мръсно, яли, мазали, зарязали, храната се разваля... Абе.. Някакви прасета. Няма ги тях. Така и не се появиха Никога повече. За сметки да не говоря. За почистване наехме фирма. Тъй че това е, пиша, щото сигурно гастролират по други наемодатели, може и при някоя от вас да дойдат. Млада двойка 20-21 годишни студенти. Сега влизам всеки месец, помирисвам, поглеждам. Толкова. Който не желае това, да си купи или търси други хазяи.

Общи условия

Активация на акаунт