Седми клас 2019/2020 - тема 1

  • 30 812
  • 802
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 7 154
Фран, говориш от позицията на човек в голям град (с набор от добри училища) и човек, който е финансово независим (спокоен). Дори едното ако не е изпълнено, напрежението и притеснението трудно би могло да се пренебрегне.
Няма как да говоря от позицията на човек в малък град, защото не живея в такъв. Не знам как стоят там нещата, а и градове в България много.
Умишлено не пиша дали съм финансово независима и мога да си позволя ЧУ в случай на издънка на нво/например/, защото към момента може и да мога да си позволя ЧУ, а утре положението да е различно.
И Дидева разбира се е права за нво-то в 4-ти и 10-ти клас.

А в предния си пост наблегнах на изтерясването и на това да опазим най-вече психическото състояние на децата си в седми клас.
Подкрепям втора дата за нво напълно. Пресен личен пример имам и от миналата година. Ако имаше един единствен изпит за прием в пчмг, синът ми нямаше в момента да учи там, защото се представи по-добре на втората дата. Да не говорим, че имаше и трета. Но нещата са несравними.

Последна редакция: нд, 04 авг 2019, 14:02 от Фран

# 121
  • Мнения: 6 925
Изпитите по биология, химия, физика и география (балообразуващи за нпмг) всъщност са два. Взима се по-добрият резултат от олимпиада и състезанието на нпмг.
Аз нямам драма да вземат и да приравнят областен кръг на олимпиадата по математика и бел към нво с коригиращ коеф. в случай на неявяване на нво.
Няма лошо и допълнителната дата да е за нво 4. и 10. клас, тамън да си запълнят цяло училище.

# 122
  • Мнения: 7 154
Няма лошо и допълнителната дата да е за нво 4. и 10. клас, тамън да си запълнят цяло училище.
Е, стига де. Тамън отпаднаха ЧО и ЧП. Сега пък две дати за нво 4-ти клас.
Смехотворно е изобщо да се взима този резултат/нво математика 4-ти клас/ за кандидатстване в МГ?
Несъпоставими са като трудност НВО и ОМТ и освен да се оправдаят едни средства, друга причина да продължава да съществува/нво 4-ти клас/ и да му се отдава значение, не виждам.

# 123
  • София
  • Мнения: 7 190
Добре, а някой има ли идея дали втори кръг на олимпиадите по природни науки е съпоставим по трудност с изпитите на НПМГ?
Защото според мене втори кръг по математика е доста по-сложен от НВО. Или бъркам?

# 124
  • Мнения: 6 925
Фран, идеята на втората дата е по избор за неявили се. Ако искаш да кандидатстваш за мг след 4.ти клас и не си се явил, каква е драмата да имаш този шанс? Ясно е, че наличието на нво в бала е безумно, но е по наредба 10 и не подлежи на обществено обсъждане. А нормалните училища си му слагат минимална тежест, пък да си фигурира.
Ред, затова казвам с корекционен коефициент. Дори 4,76.ном=нво мат, пак е решение. Но това води до нова промяна на наредба 10.

# 125
  • Мнения: 7 154
А нормалните училища си му слагат минимална тежест...
А защо я слагат?

# 126
  • Мнения: 6 925
Защото в Наредба 10 пише, че в балообразуването трябва да фигурира нво и училищата са длъжни да се съобразят с нея.

# 127
  • Мнения: 11 667
Не разбирам психясването от НВО-то. Не разбирам натиска върху децата до степен крайно изтощение, както бе споделяно.

Повечето важни неща в този живот нямат втори шанс и да, не е честно. Но училища има, дори и в София.

# 128
  • Мнения: 3 048
Защото в Наредба 10 пише, че в балообразуването трябва да фигурира нво и училищата са длъжни да се съобразят с нея.
Тя наредбата не е дошла от извънземните и ние по принуда да се съобразяваме. Цвъкат простотии в наредбите и се оправдат, че така пишело там.
Ето, видяха че е малко времето, ако НВО е не по-рано от две седмици преди края на учебната година и си промениха срока на три седмици и готово. Така може да се поправят нещата, които не работят.

# 129
  • София
  • Мнения: 8 280
Rumi, не разбираш защото си в Плевен, където за да се учи в МГ стидат две 6ци от бележника, 0(нула) т. на НВО Мат и 39 т. НВО БЕЛ, т.е. спокойно може да пропусне детето едното НВО, а на другото да не се представи добре.
Гледах и 4класниците тази година, 3 деца (общо 52) от приетите биха могли да се класират в СМГ.

# 130
  • Мнения: 7 154
Тя наредбата не е дошла от извънземните и ние по принуда да се съобразяваме. Цвъкат простотии в наредбите и се оправдат, че така пишело там.
Точно това се опитвах да кажа в предния си пост.
Придават значимост на нво като задължават МГ-тата да го включват в рейтинга.
О, и това ще мине.
Но темата тук е за седми клас, няма да досаждам повече.

# 131
  • Мнения: 6 925
Има си време и място за коментари по закони и наредби и се нарича "обществено обсъждане". Сега има обществено обсъждане по графика на учебната година, вкл. НВО. Затова коментираме графика. Начинът на балообразуване е приет, не можем да го променим, а и не ни касае. МГ-тата имат достатъчна свобода и могат да му сложат коеф. 0,000001 ако решат, тяхна си работа. За мен нво не трябва да е вход и за гимназията на смг, ама ей нА, вход е и смг не се противи, значи им е ок, а аз съм с грешна представа.

rummi_pl, вече ти е обяснено откъде идва "психясването". Ако в Плевен със 100т. можеш да учиш в МГ, в София със 100т. отиваш в Бузема. Има малка разлика.
Идеята за наличие на втора дата беше именно за спокойствие на всички деца и родители. В действителност би се наложило на не повече от 50-100 деца от цяла България да я ползват.

# 132
  • Мнения: 6 586
Да, то стана вече като виц това с точките на МГ Плевен . Днес една позната се пошегува, че ако нашите деца не ги приемат в желаните училища, винаги ще се намери място за тях в МГ Плевен.

# 133
  • Мнения: 3 876
Малее, първия път писах с възмущение, мислейки си, че съм в седмокласната тема .. и търся шестокласната ..
Явно имам нужда от отпуск Cry

Вие се шегувате, но аз сериозни мисля и вариант за ЧУ или ДУ в друг град ако се издъни на НВО.  А ми е талант в издънките- така си доизмисля задачите и не чете какво го питат, чее.. изобщо гледам да не ги мисля и да не го форсирам психически.

# 134
  • Мнения: 11 667
Не вярвам, че изборът в София е НЕГ или Бузема. Предполагам, че между тях има доста училища.

Аз по-скоро за друго се възмущавам. Не бих си натискала децата цяла година да учат, да се тормозят, графикът им да е пълен, за да влязат някъде където, ако не им е мястото просто няма да издържат на напрежението. Едно е да поддържаш това темпо за няколко месеца, друго да ти е за постоянно.

А при вас в София какво се получава, местата за двете най-желани гимназии се заемат от тези, които са ходили на най-много уроци, пробни и в деня на изпита са били в кондикция. После нещата си продължават по-старому.
Разбирам и защо недостига на няколко точки се изживява трудно.

За мен всички училища трябва да поддържат едно нормално образование, еднакво на средно ниво. Учениците да се разпределят на териториален принцип, а не невръстни да обикалят града, за да получат нещо по-добро.
Вече в самото училище може да има клубове по интереси или пък специални класове.
И на по-късен етап да се кандидатства. Но не с единен централен изпит. Никой не може да ме убеди, че трябва да имаш еднакви умения и знания да мг или за ег, за професионално училище или такова с арт насоченост.

Извинете, размечтах се.

Десем, даже не живеем в Плевен.
Аз съм принудена да се разделя с децата си отсега, в името на нещо по-добро.
А по-доброто е в зависимост от това, с какво сравняваш.
Така че софийските мами не сте по-ощетени от нас 😉

Общи условия

Активация на акаунт