Светът на Дж. Р. Р. Мартин и Песен за огън и лед - 32

  • 33 186
  • 751
  •   2
Отговори
# 720
  • Вестерос
  • Мнения: 38 198
Айде ще взема Драконов камък, никой не го ще Grinning

# 721
  • София
  • Мнения: 27 026
Хм, понеже Маскара ме е изпреварила, ако може тогава да си отида на север и моля, 'Зимен хребет' за мен, но с условието за Санса да ми е невеста. Simple Smile
Обичам слънцето и топлото, но обичам и снега. Зимните спротове са ми любимите. Grinning
Винаги съм си бил за старките, от самото начало на книгите и серала, та чак до финала. Това е истинския Вестерос.

# 722
  • Варна
  • Мнения: 1 226
Хм, понеже Маскара ме е изпреварила, ако може тогава да си отида на север и моля, 'Зимен хребет' за мен, но с условието за Санса да ми е невеста. Simple Smile
Обичам слънцето и топлото, но обичам и снега. Зимните спротове са ми любимите. Grinning
Винаги съм си бил за старките, от самото начало на книгите и серала, та чак до финала. Това е истинския Вестерос.

Ама Diavolo, аз не съм стисната. Ти ще си змийкаш със змийките, аз с мъжете, пък ако ни стане скучно, ще ги разменим. Това е Дорн все пак Simple Smile Няма да робуваме на предразсъдъци я Simple Smile

# 723
  • Мнения: 17 397
щом и невести/младоженци ще подбираме, Марджъри е за мен.

# 724
  • Мнения: 152
Здравейте, почитатели на поредицата "Песен за огън и лед".

Нахълтвам в темата Ви с няколко въпроса:
1.Може ли да ми кажете точната  подредба на книгите от поредицата и има ли отделни книги  свързани с нея, които да прочета и  последователност им на четене ?
2.Видях че са 5 книги, а прочетох че поредицата се очаква да е от 7 книги, кога да очакваме останалите 2 книги?
3.Мога ли да чета книгите и да гледам сериала едновременно, 1 книга от поредицата колко епизода/сезони от сериала покрива?

Благодаря Ви предварително за отговорите.

# 725
  • Варна
  • Мнения: 17 843
Здравейте, почитатели на поредицата "Песен за огън и лед".

Нахълтвам в темата Ви с няколко въпроса:
1.Може ли да ми кажете точната  подредба на книгите от поредицата и има ли отделни книги  свързани с нея, които да прочета и  последователност им на четене ?
В първи пост е даден реда на томовете от Песен за огън и меч - само те трябва да се четат в хронологичен ред.
Останалите творби за Вестсерос могата да се четат отделно в произволен ред.

2.Видях че са 5 книги, а прочетох че поредицата се очаква да е от 7 книги, кога да очакваме останалите 2 книги?
Последно очаквания 6 том се пише вече 10 години. Така че .... никой не знае...


3.Мога ли да чета книгите и да гледам сериала едновременно, 1 книга от поредицата колко епизода/сезони от сериала покрива?
Не. Прочетете книгите и после гледайте сериала. Изживяването ще е по-пълноценно. Според мен.

Последна редакция: чт, 09 сеп 2021, 10:57 от Хексе

# 726
  • Мнения: 17 397
за 1 и 2 отговор Хексе е отговорила няма какво да добавя
на трети - първият филч, е може би на 90 процента съвпадение с книгата, но от средата на втои филм започват сериозни разминавания. Към 5-6 филми вече се над 70-80 процента разминаванията между книгите и филма
И аз съветвам да се прочетат първо книгите, а после да се гледа филма.
Някои от героите като Кейтлин или Церсей напр. са "пипнати" в режисьорката версия още в първия филм, за да не изглеждат твърде жестоки (защото са жени).
Освен това Мартин е подбрал много внимателно думите си, почти навсякъде има двусмислие - нещо което не е предадено добре в сериала

# 727
  • Варна
  • Мнения: 17 843
Някои от героите като Кейтлин или Церсей напр. са "пипнати" в режисьорката версия още в първия филм, за да не изглеждат твърде жестоки (защото са жени).
Ха! Какво и е жестокото на Кейтлин?
Не ми казвай, че е защото е била студена с бедното дете без майка -копелето на мъжа й.

# 728
  • Мнения: 17 397
не бих я нарекъл просто "Студена". Тя на практика обявява на доведения си син, че желае смъртта му. Това отива по-далеч от обикновена неприязън и е съпоставимо с отношението на Тивин към Тирион. Отношението й към Аря също не е много топло, а тя все пак й е дъщеря. За сметка на това за нея Санса е "златното момиче".

От друго страна К. на няколко пъти изпада в суперемоционални катарзиси и направи мисията на Роб окончателно невъзможна. Не е предадено добре колко много настояваше Нед Старк да замине.Това не е добре предадено във филма - ако човек го гледа там ще остане със съвсем други впечатления за Кейтлин.

Церсей пък са я изкарали, че е имала дете от Робърт, Рамзи - че има нормални отношения с жена и пр. неща, които изобщо не отговарят на книгите.

Но всъщност проблема не е Кейтлин. Проблема е, че отделни гледни точки не са добре предадени в сериала и с времето тези разлики се засилват. На практика след 3 сезон сериала почти няма нищо общо с книгите освен една малак част от действието в Кралски Чертог.

# 729
  • Варна
  • Мнения: 17 843
не бих я нарекъл просто "Студена". Тя на практика обявява на доведения си син, че желае смъртта му.
Първо, той не й е доведен син. Второ, казва го в момент на отчаяние.
 Грешно е, да, но този еднократен акт на ... хм... безсърдечност не я прави жесток характер по принцип.

# 730
  • Мнения: 17 397
Права си - заварен е. Син от предишна жена.** Ако бе само изказването - с мед да я намажеш. Цялото й отношение е много сбъркано. ОСвен това не е само отношението към Джон, както казах тя досат фаворизира Санса пред Аря, изобщо не се опитва да й влезе под кожата.
Също така постоянно се опитваше да държи Роб "под чехъл", въпреки че го обявиха за крал. Като добавим и супер емоционалните й изхвърляния (ходенет като пратеник при Фрей въпреки че той не е на "ти" с жените*, безплодното й пратеничество при Ренли, факта че като пратеник тя не бе уполномощена за никакви отстъпки, а само се щураше насам-натам, това че пусна Джайм на добра дума, при това без да е въобще нейн пленник предоверянето на Белиш и пр.)....
Кейтлин е една от най-противните фигури в Песента. Според мен трудно може някой да бъде усетена като майка. Тя заряза две безпомощни деца  - Бран и Рикон, само за да донесе едно съобщение на мъжа си, за което можеше да избере някой доверен човек като Родерик. Тя на практика е готова да хариже Санса на Джофри само защото е престолонаследник.  Тя постоянно се държи с Младия вълк, като с петгодишен.


*там можеше да пратят Черната риба с по-голям ефект

** според информацията на самата Кейтлин, не коментирам действителните им отношения.

........
Относно Джон - обясни ми с какво е по-различна от Тивин?
Търпи в дома си някой, за който мисли че е копеле от съпруга/супругата, но ясно му демонстрира, че го мрази.
Всички в рода й демонстрират същото отношение.

# 731
  • Варна
  • Мнения: 17 843
Права си - заварен е. Син от предишна жена.
Скрит текст:
Ако бе само изказването - с мед да я намажеш. Цялото й отношение е много сбъркано. ОСвен това не е само отношението към Джон, както казах тя досат фаворизира Санса пред Аря, изобщо не се опитва да й влезе под кожата.
Също така постоянно се опитваше да държи Роб "под чехъл", въпреки че го обявиха за крал. Като добавим и супер емоционалните й изхвърляния (ходенет като пратеник при Фрей въпреки че той не е на "ти" с жените*, безплодното й пратеничество при Ренли, факта че като пратеник тя не бе уполномощена за никакви отстъпки, а само се щураше насам-натам, това че пусна Джайм на добра дума, при това без да е въобще нейн пленник предоверянето на Белиш и пр.)....
Кейтлин е една от най-противните фигури в Песента. Според мен трудно може някой да я усети като майка. Тя заряза две безпомощни деца  - Бран и Рикон, само за да донесе едно съобщение на мъжа си, за което можеше да избере някой доверен човек като Родерик.


*там можеше да пратят Черната риба с по-голям ефект
Не е вярно. Джон е копеле на Нед - няма нищо общо с Кейтлин, още по-малко и се води някакъв син. / Да не говорим, че Роб и Джон са на една възраст, не се знае кой е по-големия./
Кайтлин не фаворизира Санса, просто иска да възпита Аря в правилното русло, затова не одобрява някои нейни действия.
Ако изобщо фаворизира някое от децата си - това е Бран.
Но Джон няма какво да се бута между тях - той не и е никакъв.

# 732
  • Мнения: 17 397
именно - заварен син е определение, за син от предишна жена, без значение дали е починала или си разведен. Дали е копеле или не е копеле няма значение, Джон е роден преди брака на Нед с Кейтлин.
Статута на Джон спрямо Кейтлин следва да е точно същият като този на Тирион спрямо Тивин. Държането на Тивин и Кейтлин е едно и също. Не виждам защо казваме, че Тивин е жесток с Тирион, а Кейтлин - че не е с Джон, само защото е жена.

По въпроса за Аря. Мног моля! кой има право да определя дали  руслот е "правилно"? Ако Кейт си обича децата поравно няма да се опитва да направи АРя нещо което не е.

Роб и Джон са на една възраст?  Това откъде ти хрумна? Още майстор Лувин забеляза, че Джон е доста по-голям от Роб, н го обясни с врели-некипели, че така е при копелетата. Знае се доста добре кой е по-големия, защот когато се е прибирал  кулата с Лияна Нед, Джон вече е бил роден, а Джон още не е бил оженен за Кейт.

# 733
  • Варна
  • Мнения: 17 843
именно - заварен син е определение, за син от предишна жена, без значение дали е починала или си разведен. Дали е копеле или не е копеле няма значение, Джон е роден преди брака на Нед с Кейтлин.
Статута на Джон спрямо Кейтлин следва да е точно същият като този на Тирион спрямо Тивин. Държането на Тивин и Кейтлин е едно и също. Не виждам защо казваме, че Тивин е жесток с Тирион, а Кейтлин - че не е с Джон, само защото е жена.

По въпроса за Аря. Мног моля! кой има право да определя дали  руслот е "правилно"? Ако Кейт си обича децата поравно няма да се опитва да направи АРя нещо което не е.

Роб и Джон са на една възраст?  Това откъде ти хрумна? Още майстор Лувин забеляза, че Джон е доста по-голям от Роб, н го обясни с врели-некипели, че така е при копелетата. Знае се доста добре кой е по-големия, защот когато се е прибирал  кулата с Лияна Нед, Джон вече е бил роден, а Джон още не е бил оженен за Кейт.

Леле.. Лорде... май си забравил доста.

1. Джон не е "син от предишна жена", според легендаата на Нед е бил заченат СЛЕД брака на Кейтлин и Нед.
Но когато и да е бил заченат, той е син само на Нед, Кейтлин няма нищо общо - той не е част от семейството й, нищо че Нед го гледа в двореца.
Нищо общо между Кат и Тивин. Джон не е част от семейството на Кейтлин. Той не е Старк, а Сняг.
Да не говорим че Кат не е пускала съпругата на Джон да бъде изнасилена от войниците.
 2. По въпроса за Аря. Има правила по които се гледат децата на грандлордовете, а девиза на Кат е "Семейство, дълг, чест". За себе си тя е длъжна да отгледа дъщерите си подобаващо. Дори на Лияна Старките не са позволили да прави каквото си иска.
3. Да, на една възраст са Джон и Роб. И да има някакво разминаване, то е няколко /3-5/ месеца. Това е незначителна разлика, когато си на 15-16 години.

# 734
  • Мнения: 17 397
Хексе, когато тече войната Кейтлин все още е сгодена за Бринън. Едва след нея се жени за Нед. Нед си тръгва от кулата на Лияна с "копеле на ръце".Да, разликата между Роб и Джон е няколко месеца, но все пак Джон е по-големия.
2. Естествено че е син само на Нед, но е част от семейството на Кейтлин - дете на мъжа й.
3. По въпроса за Лияна - позволявали са й значително по-голяма свобода докато е станала голяма. Аря от много малка я подхванаха. Не я оставиха да си изживее детството. Освен това в рамките на дълга биха могли да я направят септа например, на Кейтлин си бе наумила че дъщерите й непременно ще следват нейният пример без да се съобразява с характерите и чувствата им.


----
Както и да е потребителката ни питаше нещо друго, отклонихме се.
Да, от книга първа има големи несъответствия и за мен не е разумно да се гледа сериала преди да се четата книгите.

Общи условия

Активация на акаунт