Какво можем да правим на балкона в собствения си дом?

  • 5 660
  • 206
  •   1
Отговори
# 135
  • Другата България
  • Мнения: 37 426
Аз съм сигурно, че авторката е обиколила поне 3 адвокати и всеки я е изпратил по живо - по здраво.
Никъде не е ходила.
Комин също минава в тази стая.
От него е. Според мен.

# 136
  • Мнения: 729
Чета,чета и си мисля,че скоро няма да се оправим...Няма ли да осъзнаем,че всичко,което пряко дразни и вреди на другите,трябва да се урегулира и да се спазват правилата,ама айде мен дима не ме дразни,ама ме дразни шума,ама воня на скумрия-не е драма, ама воня на клошар-ужас.Всеки от собствената камбанария и все с компромиси за собствените си прегрешения...

# 137
  • Мнения: 142
PAV, на мен няма нужда да ми ги обясняваш нещата, щото ги знам.
Каква е ролята на съда при нарушение по ЗУЕС?
1. Общината ще издаде НП на съседите, които си пушат на балкона (утопия) => от страна на авторката няма да има обжалване. Може да обжалват те обаче, и ще спечелят, ако изобщо някой е толкова гламав, че да ги глоби за пушене на личната тераса.
2. Общината няма да издаде НП (със сигурност) => в този случай авторката ще тръгне да обжалва отказ за издаване на НП, с което в съда ще си паднат от смях.
Тъй като авторката говори за вреди, остава ѝ общият граждански ред - ГПК. И там резултатът ще е същият. Ще влезе в съдебния фолклор. Още по-зле, защото по ГПК ще трябва да доказва вреди, а не нарушение. А "замириса ми на цигари" не е вреда, сори. У нас не е като в Щатите - разстроих се заради тебе, дай няколкостотин хиляди обезщетение.
Хората за реални физически щети се съдят с години, успех с умирисаната спалня.


Ами има време, ще видим! Може да си права, ама може и да не си! Много вездесъщо се изказваш. Да не си имала подобен казус?

# 138
  • София
  • Мнения: 7 995
Миризмата на цигари се просмуква през пукнатини, които обикновено има около коминните тела, особено при по-стари сгради. Също през вентилационни отвори.
А спорът с авторката произтича от това, че тя чете някакви съдебни решения и закони, които тълкува в своя полза и бълва тема след тема с една и съща тематика. Не си представям съд, който да се ангажира с експертиза от вещи лица, които да дойдат да душат (евентуално да правят замервания, не зная и с какво биха измерили) из апартамента на авторката, за да доказват нарушение на обичайното ѝ ежедневие. В случая не говорим за комин, през който да бълва вентилацията от ресторант, примерно.

# 139
  • София
  • Мнения: 10 586
А дали не е най-добре да си намериш приятели и личен живот и да се забавляваш, а не да заничаш по съседите и да те дразнят с всичките си действия и бездействия.

# 140
  • Мнения: 9 810
Живея от 15 години в този блок, ако бях такова "ЗЛО" досега да са ме изхвърлили отдавна, а не да ми звънят всеки път при нужда.

Ясно, разбрах какъв е типажът. Активистка Smirk
Е как няма да ти звънят при нужда, те хората си имат работа или просто ги мързи да се занимават. Щом има ентусиасти без работа, дето пишат ли пишат, до всички институции по азбучен ред.
Не знам дали някой си дава сметка колко човекодни в държавната администрация и в общините отива за това да се отговаря на всички активисти/графомани. За консумативите да не говорим.

# 141
  • Мнения: 1 206
катфорпет, ще ме умориш от смях. Не знам как прочете заплаха в поста ми - казвам ти, че ако им ходиш по вратите и нон стоп се оплакваш за щяло и нещяло, че и за "съдебните си планове" ги открехнеш, може на тях да им кипне и да решат те да ти спретнат някоя магария, сиреч - не ядосвай съседите казах. Не възприемай всичко за войнствен акт.

# 142
  • Мнения: 2 681
Може ли довечера да си изпека чушки на собствения балкон?
Много ми се ядат, нали разни като авторката няма да ме осъдят и тикнат в кауша?

# 143
  • София
  • Мнения: 10 586
Пък на съседката балкона е остъклен, абсорбатор/аспиратор - не знам какво има, бълва пред входа всички миризми. На всичкото отгоре пържи като за последно, само от миризмата ми се получават кисели (това май не е добре за здравето!). И сега освен пържените тиквички, кюфтета и к'вото там има да се пържи, започна да пече чушки! По цяла вечер, хора!
И бременна бях, и кърмачка бях, една хапка не ми предложи да ме почерпи. Баси, много съм обидена!

# 144
  • Мнения: 29 460
Може ли довечера да си изпека чушки на собствения балкон?
Много ми се ядат, нали разни като авторката няма да ме осъдят и тикнат в кауша?


Сакън!

ПС: От сега нататък ще сложа бележка във входа, че всяко печене на тераса се забранява....освен при откупване правото на печене с 10% от печивото!!!

# 145
  • Мнения: 1 553
За съжаление при нас няма ясен регламент какво може да се прави на балкона и по тази причина всеки прави каквото си иска. С което нарушава правата на другите.
Много подигравки се изсипаха срещу авторката на темата, не знам с какво събуди толкова отрицателни емоции.
Всеки е в правото си да се чувства добре у дома си.
Много съм патила от съседи и понеже закони и правила не се спазват, се налагаше да се справям с преговори (където стане), с откровени заплахи (където може), със съюзяване с други съседи и помощ от институции и организации (когато има такава възможност).

Всяка сутрин със събуждането ми нахлуваше мирис на цигари отдолу. Не понасям дима, особено в 6 сутринта. Разбрахме се с хората по човешки.
И със скара съм имала проблеми, огромни, щото най-обичаха скумрия и мазни меса, които пушеха много. Там молбите не свършиха работа, други мерки взех. Мразя пране, умирисано на скумрия.
Една съседка готвеше на остъклен балкон, а тръбата на аспиратора сочеше директно в прозорците на детската ни стая. Жената (пенсионерка) готвеше нощем, за да пести ток. В 23 ч. вкъщи мирише на пържени кюфтета, яхнии, риба.... Е, да търпя ли? Решихме и това. Много трудно беше, но го решихме.
О, да, и куче (овчарка) на тераса имаше. И с това се справихме.
Съседската търпимост си има граници. Просто понякога е адски уморително да се бориш с хора, на които не им пука за правата на другите (спестявам си грозни определения).
И мен са ме обиждали, пращали са ме да си купувам къща, да живея в гората и т.н. Хич не ми пука от хорска злоба и простотии, но с времето човек се уморява... По други причини се преместихме в затворен комплекс. Тук има строго спазван правилник и се чувствам страхотно.
Та... не знам какво да те посъветвам, авторке. Трудно, много трудно е, когато няма разбиране.

# 146
  • София
  • Мнения: 1 598
catforpet не се изказвам вездесъщо. Това са просто основни неща от административния  и гражданския процес. Подобен "казус" не съм имала, но в случая ти няма нищо толкова специално, че да се радва на изрична разпоредба - минава си по общия ред за всички административни и/или граждански разправии около нас, а те са хиляди. Та ако мислиш, че има ред или съд, чрез който да си защитиш правата - пробвай, ако щеш сама, ако щеш с адвокат, макар че кой адвокат ще се наеме с такава глупост... Както и да е, действай си, вместо да сипеш пост след пост. Обзалагам се обаче, че нищо няма да стане.

Имам чувството, че търсиш подкрепа и се ядосваш, че никой не ти съчувства. А то не е вярно, хората те разбират (аз пък се дразня много от шум, едно куче на етажа ме изкарваше извън кожата ми години наред), просто реакциите ти и представата ти за нещата не са наред.

# 147
  • Мнения: X
През контактите не виждам как ще стане, понеже инсталацията си е във вашия апартамент, не са свързани.
При панелното строителство има и такива ел. инсталации,
обслужващи вашето жилище, но положени в таван (под),
на съседен етаж.
https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=35957
И, знаейки вискозитета на пушека,
то и разпространението  му е обяснимо.  
Може ли довечера да си изпека чушки на собствения балкон?
Съобразете се с ветровия потенциал, т.н. "роза на вятъра".

http://www.phys.uni-sofia.bg/annual/archive/108/full/GSU-Fizika-108_02.pdf

Последна редакция: ср, 14 авг 2019, 14:31 от Анонимен

# 148
  • Мнения: 29 460
През контактите не виждам как ще стане, понеже инсталацията си е във вашия апартамент, не са свързани.
При панелното строителство има и такива ел. инсталации,
обслужващи вашето жилище, но положени в таван (под),
на съседен етаж.
https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=35957
И, знаейки вискозитета на пушека,
то и разпространението  му е обяснимо.  

Ааа, явно е възможно....

# 149
  • София
  • Мнения: 10 586
Vetrena, може да пишеш на лични на авторката да й дадеш практични насоки.

Общи условия

Активация на акаунт