Организиране на семейния бюджет

  • 33 869
  • 633
  •   1
Отговори
# 375
  • Русе
  • Мнения: 7 791
Парното го преживявам но постоянните покани за РД трудно. Предният месец надхвърлих бюджетът заради тях, тоя месец пак натам вървим. Не, че лошо но ми бавят изпълнението на мечтите Simple Smile

# 376
  • Мнения: 1 619
Здравейте, моля да споделите примерни таблици. Аз съм си сваляла различни от интернет, но съм в търсене на точната. При нас бюджетът е общ. Всеки разход се записва до стотинка. Периодично правя разни засичания да се ориентирам къде и как се движат разходите. Изводите ми са, че ужасно мн пари отиват за храна и домакински консумативи и то при положение, че не ползваме най-скъпите храни и продукти. Следващото нещо натоварващо бюджета е горивото и обслужването на автомобилите. И разбира се зимно време отоплението. Постоянно обмислям как да оптимизирам разходите по гореизброените, но решения не виждам. Всъщност сега като прочетох варианта да се заделят равни вноски за отопление целогодишно, смятам да го пробваме.

# 377
  • София
  • Мнения: 19 221
Това го прави Топлофикация, със заявление - равните вноски.
Ужасно много храна няма как да е, щом е за поддържане на жизнените функции и не ядете омари и черен хайвер всяка вечер  Grinning
Под консумативи имаш предвид ток, вода, парно, телефон ли?
Просто парите не ви достигат.

# 378
  • Мнения: 40 742
.... ужасно мн пари отиват за храна и домакински консумативи и то при положение, че не ползваме най-скъпите храни и продукти.
Следващото нещо натоварващо бюджета е горивото и обслужването на автомобилите.
И разбира се зимно време отоплението.

То тези неща не подлежат кой знае колко на оптимизация. От храна не бива да се пести. От отопление би могло ако минете на по-ниска температура, ако изолирате, ако минете на климатици. Ама последните две изискват инвестиране в началото.  Виж, от колите може много да се спести, ама зависи дали наистина ви трябват. Но ако успеете да спестите, няма да е с таблиците Grinning

# 379
  • Мнения: 4 411
От храна не съм намерила начин да се пести. Ние основно ядем готвено. Гледам продуктите да са качествени и да не купувам боклуци. Изхвърлили сме от менюто си всички полуфабрикати, сокове, чипс, кроасани и т.н. опаковани неща. Правя компоти, при настроение и туршии. Ами въпреки това, всяка събота пак оставям 30-60 лв. в магазина, а веднъж месечно заминават и към 100, когато зареждам и продуктите, които са свършили. Алкохол купувам, само когато имаме гости, защото аз и ММ не пием.

# 380
  • Мнения: 1 619
.... ужасно мн пари отиват за храна и домакински консумативи и то при положение, че не ползваме най-скъпите храни и продукти.
Следващото нещо натоварващо бюджета е горивото и обслужването на автомобилите.
И разбира се зимно време отоплението.

То тези неща не подлежат кой знае колко на оптимизация. От храна не бива да се пести. От отопление би могло ако минете на по-ниска температура, ако изолирате, ако минете на климатици. Ама последните две изискват инвестиране в началото.  Виж, от колите може много да се спести, ама зависи дали наистина ви трябват. Но ако успеете да спестите, няма да е с таблиците Grinning

О, те таблиците само за повече прегледност на разходите са необходими.

Иначе от храна много може да се пести. Аз самата виждам как когато нямам време за готвене и няколко поредни дни правя нещо лесно и набързо харчим повече пари. Нормално е все пак едни пържоли с гарнитура струват повече от пълнени чушки с кайма, но тук вече си е до организация не само на бюджета ами и на времето. Когато се налага да обядвам навън също ми струва доста по-скъпо.

# 381
  • София
  • Мнения: 853
От храна не може да се спести. Вместо да се купуват чипсове, снаксове и всякакви такива болуци, на тяхно място по-добре сезонни плодове и зеленчуци. Всичко извън сезона ще излезе доста скъпо. Не правя туршии и компоти / свекървата ни дава 10-тина буркана с домати, нейно производство и около 2кг. зелен боб/ , единственото, което приготвям са зелени и червени чушки за пълнене , които замразявам. Лично аз съм забелязала, че месото не е скъпо, другото около него надува сметката.

# 382
  • София
  • Мнения: 13 028
Няколко пъти започвам да пиша по темата и спирам, защото организацията на семейния бюджет ми е изключително важна, но и много сложна задача.
Ние сме голямо семейство. Имаме 4 деца на различна възраст, заради което разходите ни далеч не са малки. Най-голямата дъщеря вече е студентка, но е в чужбина. Ученето й е безплатно и вече работи, но ще има разходи за квартира (ще дели обща с племенницата ми и още две момичета), за храна, за транспорт, за да се прибира поне 2 пъти в годината за зимната и за лятната ваканция и др.
В същото време приходите ни не са фиксирани и не можем да знаем предварително какви ще са за месеца. Имаме юридическа кантора и доходите ни зависят от количеството и естеството на работата ни.
Всеки месец правим екселски таблици с очаквани и после с реални разходи. Определили сме си дата, на която всеки месец разплащаме сметките, защото наведнъж даваме сумата.
Веднъж в месеца правим голям пазар на трайни и почистващи продукти и веднъж в седмицата купуваме плодове, зеленчуци, мляко и други по-нетрайни стоки. Стараем се да не купуваме джънк и да не правим дневен пазар, защото от опит установихме, че тогава хвърчат най-много пари.
Обичаме готвена домашна храна, а децата си носят кутии.
Почивките и пътуванията ги планираме с няколко месеца по-рано.
Аз съм привърженичка на минимализма, който при много хора под един покрив е много добър вариант, защото и без това се събират много неща и се опитвам да влияя и на членовете на семейството да го следват. Т.е. малко неща, но само необходимите и качествени. Прилагаме правилото за всичко - от обувките до автомобила.
Ежедневието ни е така устроено, че със съпруга ми не се налага да ползваме в ежедневието автомобил и се движим предимно пеша или с метрото. Това определено пести средства, но пак отиват много пари за поддръжка, застраховка, гориво. След 2 поредни години, в които застрахователи отказваха да ни покрият щети по семейния автомобил, вече не плащаме допълнителна застраховка, а само задължителната. Децата ползват училищен автобус и имаме намаления, предвид броя, което излиза приемлив разход, ако се сравни с картите за градския транспорт.
Храната е най-голямото постоянно перо в нашето семейство.
После са битовите сметки.
Обичам да разглеждам брошури и често следя промоциите, а преди време купихме малка вила в близко село и се опитваме да си гледаме градина с някои продукти (нямаме много, но имаме чушки, боб, домати, моркови, царевица, сливи, ябълки и дюли, а в саксии у дома отглеждаме различни свежи подправки).
Имаме късмет да сме жилищно осигурени. Никога не се е налагало да теглим кредити. Имаме кредитни карти със съпруга ми, но ги ползваме само за резервации и плащания, за които се приемат само такива карти и се стараем в рамките на 1-2 дни да възстановим сумата.

# 383
  • София
  • Мнения: 5 931
Браво на вас, адмирации.
То с толкова деца друг начин няма.  Освен да си като часовник, във всичко.

# 384
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Наистина, поздравления за добрата организация!

# 385
  • Мнения: X
И на мен бюджетите са ми любима тема! И друг път съм писала за нашата система, но ето как е актуално:
С мъжа ми имаме по една разплащателна сметка, на която си получаваме заплатите и по една спестовна към нея (към различни банки сме), както и спестовна сметка за жилище.
Двете най-големи пера са ни всички сметки по апартамента (такси, домоуправител, градина, ток, вода, инернет и т.н.) и детската градина на детето. Едното се изплаща автоматично от неговата сметка, другото от моята.
На определена дата се прехвърлят спестовни суми в спестовните сметки. Едната ни е за дългосрочни спестявания, които не се пипат. Другата ни е за по-големи разходи - почивки, ремонти и т.н. Третата сума отива в спестовна сметка за жилище. Всички редовни плащания се прехвърлят автоматично на определените дни.
Другите разходи сме ги организирали горе-долу така: мъжът ми прави по-големи пазари за храна, а аз по-малки, но по-често. Всичко, което се пазарува за къщата или дрехи, козметика, препарати - го купувам аз. Той пък се грижи за колата и разходите по нея.
Имам екселска таблица, където правя бюджет за цяла година напред - редовните приходи и разходи за месеца, както и бюджет за почивки, за неща по къщата и т.н.
Доста е полезно понякога да видиш каква сума даваш за определена категория за 1 година, не само един месец. Аз бях решила за намаля купуването на дрехи, защото ми беше писнало да имам пълен гардероб с неща, които нося рядко. Започнах да купувам по-рядко, но по-скъпи неща и като теглих чертата видях, че реално пари не съм спестила, даже бях похарчила повече. Но пък сега имам по-качествени дрехи и ми е по-лесно да ги комбинирам, така че съм доволна.
Според мен бюджетът винаги е първата стъпка,за да разберем колко харчим и за какво и да си преразгледаме приоритетите ако е нужно. Понякога даже с по-голям доход бюджетирането става още по-важно и наложително.

# 386
  • София
  • Мнения: 38 423
Определено с по-голям доход трябва да си правим по-добре сметката.
Да кажем, за сметки, храна и дрехи си вървят едни постоянни разходи.
Обаче за ремонти, пътешествия, имоти и пр. може да се изпукат доста неразумни суми.

# 387
  • Мнения: 40 742
Определено с по-голям доход трябва да си правим по-добре сметката.
Да кажем, за сметки, храна и дрехи си вървят едни постоянни разходи.
Обаче за ремонти, пътешествия, имоти и пр. може да се изпукат доста неразумни суми.

Не бих казала, неразумните суми се виждат много добре и човек си решава да похарчи или не пари за нещо скъпо. Такива разходи не могат да го изненадат и да го вкарат във фалит, освен ако не е тъп, ама тогава нищо не помага.  Затова бюджет не се прави за тях, а за да се контролират дребните течове, които накрая може да се окажат не чак толкова дребни. Обаче с добри доходи и това става безсмислено. Ако си знаеш, че и да се глезиш, и да не се глезиш, разликата е в това дали в края на месеца ще ти артисвам 2000, или 1500, или даже само 1000 лева нещата някак си губят смисъл. Все пак веднъж се живее и да си слагаш цел непременно да остават 2000 и затова да следиш колко пъти си яла сьомга е някак изсушаващо душата Grinning

# 388
  • Мнения: X
За мен висотите на нивата на отчетност, които се споменават от някой съформци са си чиста загуба на време.
На семейство или на човек му трябва бюджет и човек си го засича как се движи спрямо бюджета. Целта е да е на плюс. Може някой месец да  мине на червено, и това е нормално, с пътувания или ремонти.
Но всяка касова бележка да вкарваш в таблици, значи човек твърде много свободно време има.

# 389
  • Мнения: 54 343
Обаче с добри доходи и това става безсмислено. Ако си знаеш, че и да се глезиш, и да не се глезиш, разликата е в това дали в края на месеца ще ти артисвам 2000, или 1500, или даже само 1000 лева нещата някак си губят смисъл. Все пак веднъж се живее и да си слагаш цел непременно да остават 2000 и затова да следиш колко пъти си яла сьомга е някак изсушаващо душата Grinning

Права си, много си права. Peace
Но който си е свикнал, като мен, си го прави, защото му харесва. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт