Организиране на семейния бюджет

  • 33 959
  • 633
  •   1
Отговори
# 405
  • София
  • Мнения: 38 493
То веднъж се живее, обаче месецът има към 30 дни, годината има 12 месеца, учениците искат хем маратонки и дрехи, хем учебници и тетрадки...

# 406
  • София
  • Мнения: 5 952
Никой не говори за живот ден за ден. Не сме на по 16 сет години нали? Ама пестене, сметки, ексели, таблици, пък в три сметки да разпределяш, да следиш всяка касова бележка. И да я въвеждаш. За това говоря. Докато правиш всичко това и следиш стотинката, губиш толкова много неща които можеш да преживееш. Е да, някои от тези преживявания могат да струват пари, но не само, може и да са емоции просто.
За какви всякакви неблагоприятни обстоятелства сте се осигурили ( такова нещо няма) , за какво говорите, миг и те няма на този Свят( недай Боже) Ill
Или пък трупаш, трупаш, после децата пилеят всичко за половин година. Колко такива хора имам около себе си.
Свестни хора с професии, с наследство и почтен живот. Децата им хаймани. Попиляха всичко. Confused
И то,  точно понеже имаха много в наследство от родителите си, или понеже не понасяха техния пестеж и сметки и искаха да живеят по друг начин. Махалото никога не е само в едната посока.

Последно да кажа, много малко неща на този Свят си струват наистина. Пестенето от всичко и постоянното правене на сметки, не е едно от тях. ( мое мнение) Щото си живял ..... , ама всъщност не си живял. Thinking

# 407
  • София
  • Мнения: 38 493
Губя 2-3 часа месечно. Упражнението не е излишно, защото учи на финансова дисциплина. Познавам хора не на 16, а на 66, които нямат никаква.

Всъщност в някакъв смисъл лишихме децата от един апартамент в София за сметка на къщичка за наш кеф. Тийнейджърката даже не иска да идва!😆

# 408
  • Мнения: 40 920
Губя 2-3 часа месечно.
Всъщност в някакъв смисъл лишихме децата от един апартамент в София за сметка на къщичка за наш кеф. Тийнейджърката даже не иска да идва!😆

Ха, ха  - направили сте си кефа с къщичката, ама иначе си противник на "веднъж се живее"  Grinning

# 409
  • София
  • Мнения: 38 493
Ами нещо по средата.
Можехме примерно да изплатим един заем, да направим ремонт и да отидем на 2-3 екскурзии с тия пари.
А можеше и просто да ги пръснем за около 1-2 години.
Зависи от гледната точка.

# 410
  • Мнения: 230
Мисля, че за правилното месечно планиране е добре разходите да се разделят по пера и при никакви обстоятелства да не се прехвърлят средства от перо в перо. Недостигът по някое перо (непредвидени разходи) изчаква до следващия месец (ако не е за здраве, разбира се). Така при липса на достатъчно средства се постига ритмично и равномерно закъснение по всички пера, без натрупвания на големи суми (за парно, например). Това е моята философия.

# 411
  • София
  • Мнения: 5 952
Купувам маркови маратонки Geox на пролет от разпродажбите в амазон. 20-25 евро бройката
Не харча цял ден за шопинг, за да купувам кожени кецове от мола , есента , 100-120 лева бройката+ KFC за 20 лева.
С разликата в парите, отиваме на еднодневна екскурзия до Рилския Манастир с кошница със сандвичи и термос с чай. Пак толкова пари накрая, даже и по-малко.
С "марковите" си кецове детето ми ще обикаля мола, а после ще стои у дома да гледа телефона си.
За да спестя от излишната екскурзия Ill Нали мама все си прави сметката?

Кое е по - доброто?. При всички случаи е най-добре детето да иде на екскурзия с маркови кецове или с маратонки от разпродажбите. Все едно. Но не и да стои у дома. Затова казвам, че сметките е нужно да имат граници. От емоции не спестяваме. Може да греша де.

Последна редакция: чт, 26 сеп 2019, 11:02 от Wooden Cuckoo Clocks

# 412
  • София
  • Мнения: 38 493
Е то и аз правя същото горе-долу. Явно се изразяваме по различен начин.
Направо ми е немислимо да купя дрехи или обувки на редовна цена в мола. Да бе, да им плащам наемите!

# 413
  • Пловдив
  • Мнения: 1 567
Аз ползвам една малка програмка за Андроид, казва се Бърз бюджет. Вкарвам дневните разходи разбити по големи категории - напр. Пазаруване, Деца, Домашни любимци, Дом.
Искрено казано, нито веднъж не съм я ползвала да си засека разходи Simple Smile Основно я ползвам, защото ми е удобно да ми припомни кога са се случили дадени разходи - напр. да пратя пари на сина, или да купя лекарство и храна на кучето.
Но ако някой иска да си анализира бюджета, тя има много удобни функции. Отделно ми е удобно да си цъкам с нея в моментите, когато нямам друго занимание, напр. пътувам в автобуса или чакам при лекар.

# 414
  • София
  • Мнения: 19 249
За какви всякакви неблагоприятни обстоятелства сте се осигурили ( такова нещо няма) , за какво говорите, миг и те няма на този Свят( недай Боже) Ill
Щото си живял ..... , ама всъщност не си живял. Thinking
Ако си отида за миг, спестеното ще остане за децата ми, няма да се изгуби.
А може да не е за миг, а доста дълго време на доста висока цена. Вместо да товаря децата си и техните деца с тези разходи, мога да съм малко по-практична с разходите.
Дали съм живяла или не, си е мое лично усещане.

# 415
  • София
  • Мнения: 5 952
Не очаквам някой да признае, че спестяването и сметките за пари му отнема ценни мигове и възможности от живота. Пък колкото и лични усещания да имате.

Нито някой ще признае, че се съмнява дали децата му няма да "профукат" всичко което е пестил от залъка си.

За това горе  попитах, за какво се пести толкова?

И пак горе някой каза нещо от сорта  , амиии за телевизор например.... щото искам такъв дето е няколко мои заплати
Нали соца мина? Или не е ?
Та затова , животът е кратък, миг и те няма, децата по-добре да те запомнят че си им прочел книга или завел на екскурзия Stuck Out Tongue

# 416
  • Мнения: 1 467
Със добра организация на бюджета може да се пести за мечтана дестинация например.
Предпочитам да имам финансова култура да знам къде ми отиват парите, какво не ми е приоритет и да го огранича, а със спестените средства да се поглезя по някакъв начин.
Спестяване не означава лишаване от всичко или край на живота, според мен е точно обратното

# 417
  • София
  • Мнения: 19 249
Не очаквам някой да признае, че спестяването и сметките за пари му отнема ценни мигове и възможности от живота.
...
Та затова, животът е кратък, миг и те няма, децата по-добре да те запомнят че си им прочел книга или завел на екскурзия Stuck Out Tongue
Сметките отнемат макс. половин час. Айде ти самата не прави такива дребнави разчети колко ценни мигове отнема 1 таблица. Има си широкопръсти хора, дори и на възраст.
Скрит текст:
Ще ти дам пример: Баща ми е на 82 и му се наложи операция, която в държавна болница отказаха по открит способ, а за безкръвна не споменаха, сигурно не им се хабят ресурси за възрастен човек. В Токуда я направиха за 6 хил. лв. Не зная още колко му е писано да живее, но алтернативата беше да си ходи с катетър докрай. Не че е голяма сума, но за пенсионер е. Той си я имаше спестена, макар че аз и брат ми щяхме да ги дадем.
Ако питаш ММ - ще предпочете по-хубава кола пред здравен разход, хич не му се дават пари да си оправи кардинално зъбите и все е на парче.

Последна редакция: чт, 26 сеп 2019, 16:51 от Cuckoo

# 418
  • Мнения: 40 920
Не очаквам някой да признае, че спестяването и сметките за пари му отнема ценни мигове и възможности от живота. Пък колкото и лични усещания да имате.
Ми нормално, който спестява умно не се лишава от това, което наистина иска (и е разумно все пак).

Нито някой ще признае, че се съмнява дали децата му няма да "профукат" всичко което е пестил от залъка си.
Естествено, че се съмнявам. Децата нямат житейски опит и ако им се тропнат сериозни средства без да са готови за това е съвсем нормално да няма добри последствия. Но лично аз не пестя от залъка си. Не го смятам за приемливо.


За това горе  попитах, за какво се пести толкова?
Аз лично за старини. Сигурността е имагинерно нещо, ама все пак усещането е друго с милион в банката Mr. Green

И пак горе някой каза нещо от сорта  , амиии за телевизор например.... щото искам такъв дето е няколко мои заплати
Нали соца мина? Или не е ?
И какво като е минал? Аз не виждам нищо лошо в големия телевизор. Ей на, имаше световно по художествена гимнастика, идва световно по лека атлетика, после олимпиада... Насладата да гледаш тези неща на хубаво ТВ е огромна. Или филми и музика... Ние заради хубавия телевизор вече нямаме уредба - не ни трябва.

Та затова , животът е кратък, миг и те няма, децата по-добре да те запомнят че си им прочел книга или завел на екскурзия Stuck Out Tongue
Не изпадай в крайности. В живота има място и за екскурзии, и за телевизори Peace

# 419
  • Мнения: 3 945
Не очаквам някой да признае, че спестяването и сметките за пари му отнема ценни мигове и възможности от живота. Пък колкото и лични усещания да имате.

Нито някой ще признае, че се съмнява дали децата му няма да "профукат" всичко което е пестил от залъка си.

За това горе  попитах, за какво се пести толкова?

И пак горе някой каза нещо от сорта  , амиии за телевизор например.... щото искам такъв дето е няколко мои заплати
Нали соца мина? Или не е ?
Та затова , животът е кратък, миг и те няма, децата по-добре да те запомнят че си им прочел книга или завел на екскурзия Stuck Out Tongue
Какви ценни мигове отнемат сметките и спестяването? Все едно да кажеш, че миенето на зъби е излишно, щото ще умрем и за тия десет минути на ден, по-добре да трупам спомени.
Ако децата ми профукат каквото съм спестила, значи не съм ги възпитала правилно и са решили да се осланят на разбирания като твоите, тоест, тотално им липсва финансова култура.
Не пестя от залъка си, управлявам наличните пари. Нека пестене не се асоциира с мизерия Wink

Общи условия

Активация на акаунт