Организиране на семейния бюджет

  • 34 029
  • 633
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 3 954
Много относително, зависи как сте свикнали и вие да живеете. В началото беше немалка инвестиция - за стая, раждане, следене, количка, креват, столче и разни принадлежности. Цените са толкова разнообразни, че няма как да се каже точно колко излиза. В последствие ми струваше няколко пакета памперси на месец, някоя друга дрешка, обувки. За щастие, за лекарства почти не сме давали, дори в яслена и градинска група. Сега ми струва частно училище, което пак е въпрос на избор. Може и с много, може и с малко.

# 571
  • София
  • Мнения: 17 315
Не са само разходи, а и невъзможността да работя. Но това е друга тема.

Не е друга тема, точно в десятката е. Разходите по едно дете са освен всичко и минус една заплата месечно след първата година (с високото майчинство) - дали жената няма да работи или ще се наеме външна помощ, все си е заплата.
Ясла, градина - пак е минус много заради боледуванията и летните месеци.
Училище - по-бива, но пак идват едни близо 4 месеца в 1-4 клас, в които по една заплата си отива.
5-7 клас малко почваш да дишаш, обаче идват курсовете за гимназия.
И айде, в гимназията вече може да надигнеш малко глава Simple Smile

Всичкото това, разбира се, не важи, ако живеете с жертвоготовна баба-пенсионерка. Wink

# 572
  • Мнения: X
Всяко бебе е различно и затова е много трудно да се прецени кои разходи наистина са излишни или за кое “си заслужава” да се плати повече.
Нашата количка е Joolz и буквално мога да я натоваря с багаж и да я бутам с една ръка, супер удобна. Веднага бих я купила пак, да не говорим че и поне още едно дете живот и здраве ще изкара с нея.

# 573
  • Мнения: 6 026
Бебе може и с малко и с много.
С големия бяха големите покупки кошара количка и дрехи, памперси, млека, за малкия 5 бр многократни пелени и кърмене на поискване до над годинката и минимални разходи за други неща , ами отгледах го с чиполиното от баткото и с неговата кошара, дрехи .Само столче за кола негово си имаше .
Могат да се ограничат, разбира се. Аз като работя, имам големи "дупки", в които се прибирам и ям и пия кафе вкъщи.
Аз пък съм в другия край на града и не е опция прибирането, та дупките си гледам задачите за следващия ден.
Сутрин пътуваме всички с колата, вече по обяд и следобед кой когато трябва да се прибира или с автобус или с колата ако имаме един график.
Иначе 20 дни х 1,1  х 2 = 44 лв и толкова за мъжа ми, отделно за децата 16х 2 =32лв всичко 120 лв
 Ами колата за 120 лв всеки ден изминава разстоянието до работа, че и до село ходим и не 20 дни, а целия месец.

# 574
  • София
  • Мнения: 5 978
Първото го гледахме по квартири и дори количка не му купихме,  имахме парите уж,  ама за друго отидоха.  Третото почти нищо не му купихме,  всичко от големите наследи и след това със същите неща се гледаха децата на наши приятели.   И имахме вече няколко жилища.  Човек се мобилизира като види зор. Що да стори.  Не е страшно. И без количка бебе може,  тъй да знаете... Grinning

# 575
  • Мнения: 10 552
Не са само разходи, а и невъзможността да работя. Но това е друга тема.

Не е друга тема, точно в десятката е. Разходите по едно дете са освен всичко и минус една заплата месечно след първата година (с високото майчинство) - дали жената няма да работи или ще се наеме външна помощ, все си е заплата.
Ясла, градина - пак е минус много заради боледуванията и летните месеци.
Училище - по-бива, но пак идват едни близо 4 месеца в 1-4 клас, в които по една заплата си отива.
5-7 клас малко почваш да дишаш, обаче идват курсовете за гимназия.
И айде, в гимназията вече може да надигнеш малко глава Simple Smile

Всичкото това, разбира се, не важи, ако живеете с жертвоготовна баба-пенсионерка. Wink

Освен курсовете в 5-7ми клас да добавим и учебниците след 7ми клас. За мен са възмутително скъпи и ненужно луксозно-тежки. Днес синът ми донесе историята - 24 лева е, тежка като класьор на офис 1 - тежка гланцирана хартия. Ами казах му, че от нас този учебник не искам да излиза, как пък няма да разнася тая тухла цял ден из града.

Ама то и в гимназията има на финала едни курсове заради кандидатстването Peace

# 576
  • София
  • Мнения: 17 315
Коте, точно така е, при сина ми кандидатстудентските курсове плюс за сертификата по език бяха доста скъпи също.
Споменах го като облекчение само от гледна точка на това, че детето тогава е достатъчно независимо и самостоятелно и отпада загубата на доход (майката да не работи или да се плаща на бавачка).

# 577
  • Мнения: 817
Иван, звучиш ми много познато, ние със съпруга ми сами си изгледахме децата, защото бабите макар и да имаха желание работеха, а едната беше доста надалеч. Живеехме на квартира, имахме само нас си и двете заплати, тогава не много високи, за да не кажа направо ниски Smile
За съжаление обаче плановете не са това, което ни се иска, та и ние като една потребителка по-нагоре дадохме доста пари, за да го има първото ни дете. Аз съм изключително разумен човек по отношение на финансите, от малка съм с изключително добра финансова култура. За детето купихме кошара, количка, кошница/столче за кола всичко на Чико, тогава бяха среден клас, нито от най-скъпите, нито от най-евтините. беше доста отдавна, но някъде около 1000 лв. ни струваха по-големите неща. Дрешки разменяхме с приятелки и така изгледахме доста дечица, защото първите се ползват буквално по няколко седмици. След това за второто нищо не купихме, приятели ни дадоха втора кошара, с малка разлика са ми децата и еднополови, та всичко от първото отиваше за второто. С две думи ако имате от кой да вземете бебешки и детски принадлежности и дрешки изобщо не го мислете, защото разходите са не малки, а нещата с много кратък период на ползване.
След това вече, както са ти писали и момичетата преди мен зависи дали ще решите детето да бъде в частно или общинско/държавно заведение. Моите деца посещаваха частна ясла, след това общинска детска градина и общински училища. Скромни деца са и разходите ни по тях са основно за образование, допълнителни уроци по езици, спорт, а и за кандидатстване след 4-ти и 7-ми клас.
И не на последно място, няма нищо непосилно, децата не спират нито живота, нито развитието, напротив. Ние винаги сме били заедно от ден първи, нито спряхме да пътуваме, нито да се развиваме служебно със съпруга ми. Пътуваме заедно и сме си прекрасна компания. Relaxed
Така, че ако имате желание за дете, не отлагайте е моя съвет, защото понякога и това отнема доста време.

# 578
  • София
  • Мнения: 6 076
И двете деца ги изгледах с една количка Чиполино от 250 лева. Е, като се роди малки известно време ползвахме една количка за породени (купена от ОЛХ и пак там продадена Simple Smile). Дрехи почти не съм купувала и за двамата, непрекъснато ми дават близки и колеги.  В градинска възраст най-големите ми разходи бяха за лекарства. Синът ми от тримесечен до петгодишен беше нон-стоп болен. Единственото безплатно по каса му покриваха специалното мляко и след това лекарството за астма. Но давах луди пари за добавки, витамини и пр.
Сега голямата е 1 клас и разходите постепенно почват да се увеличават.
Аз, обаче съм на сравнително хубава работа и имам някой придобивки - здравна застраховка, която ми покрива лекарствата и на децата, също и зъболекарските услуги.

# 579
  • Мнения: 10 552
Аз преди като записвах сина ми на курсове плащах цялата сума наведнъж с цел да не се разправям, после започнах разсрочено и е доста удобно и облекчаващо за бюджета. При условие, че няма намаление защо да вадя стотици левове накуп като може на вноски.

О, да, Бърди, така е! Удоволствие е да се комуникира с голям човек, който освен че е самостоятелен може и да се разчита на него, направо е благодат Heart Eyes

# 580
  • Мнения: 41 205
Аз не съм виждала да няма отстъпка при пълно плащане, но дори и така да е, какво му е по-доброто за бюджета в крайна сметка? Нищо не се пести на годишна база, само се разправяш два пъти и винаги има риск като дойде второто плащане да си нещо заета. На мен така веднъж ми се тропна една фактура за ун университет докато бях на ски. И а де, да се прибирам от ски за да платя ли? Оправих се, де, ама си е стрес.
Виж за паричния поток в краткосрочен план може и да е ОК.

# 581
  • Мнения: 4 633
Покрай разходите за бебе - зависи как решите да го гледате. Зави ми се свят като влязох два пъти в големи магазини за бебешки неща. Нямах си и представа колко много дрънкулки могат да се вземат за бебе, и то повечето според мен напълно излишни.

Креватчето го взехме на промоция, ново - излезе ми само малко по-скъпо от тези по обявите на старо. Количка и столче за кола - пак ново ще взема, просто не искам от непознати, да не знам как са ползвани, здрави ли са, удряни ли са и пр. Чаршафи и разни текстилни - не са кой знае какъв разход. Дрешки също. Компенсирала съм ги, защото и без това за себе си дрехи и обувки почти не съм купувала от зимата насам. Но се наложи да забързам ремонта и отидоха доста пари - пак щяха да отидат, вероятно в по-разтеглен срок.

Нямах против да взема от някой познати, но се наложи да купя нови за 0-3 месеца. Просто така се получи, че познатите ми или с второ дете, или с по-големи все момичета и все в розово могат да ми дадат, което не ми върши работа. Но без робуване на марки, плюс, че в големите хипер-бебешки вериги абсолютно същите дрешки ги гледах доста по-скъпи, отколкото в малките магазинчета, откъдето ги купих. А и колкото са по-натруфени, толкова са по-скъпи, съотвено вероятността да са дразнещи от апликации, бродерии и пр. се увеличава, тъй че няма смисъл да давам пари за това. Бели пелени например ми се вижда далеч по-разумно, отколкото да вземам някакви шаренки, които може и да са красиви, но не знам каква боя са ползвали.
Относително е дали ще трябва да се купува мляко или ще се кърми - това се предвижда трудно. През бременността ми паднаха рязко други разходи - за дрехи, за пътувания, работех основно от вкъщи. Голям разход си е, ако искате проследяване и раждане в скъпа частна клиника. Или ако се ходи "за всеки случай" да се проследява при двама лекари.

Бебето може без много неща, но пак зависи какво ще се случи. При първото дете на приятеля ми точно здравословните разходи са били огромно перо, а тях няма как да ги планираш с точност. Детето на брат му е било бебе в трудно за финансите на мама и тате време, изкарало е със стара количка, с почти изцяло ползвани вече неща, на квартира, с кошарка за игра вместо легло и с майка, която е следила и раждала само по здравна каса, без да плати нищо. Живо и здраво е, стъпили са си на краката.

Нещо, на което бих посъветвала да не се разчита - че някой непременно ще ти дава дрешки и принадлежности. Може и да даде, може и да не даде. Ето, едни приятели можеха да ни дадат, но жената забременя отново Simple Smile

Вчера си поръчах нови очила и ако в оптиката не ми бяха казали - нямаше да се сетя, че е по-добре да не са най-скъпите стъкла, понеже не се знае с бебе колко време ще оцелеят. Та, такива разни дреболии има, които трудно ще планираш. Може да искаш най-скъпите пюрета само, а може бебето да е доволно и на българските, то оценява на вкус, не на цена.

# 582
  • София
  • Мнения: 13 363
Аз съм го писала и в други теми. Понеже сме с 4 деца на различна възраст, с всяко следващо разбирах, че едно бебе се нуждае от много малко неща. Последното, макар родено много години след другите и единственото с различен пол, отгледахме с най-малко бебешки вещи и пак нищо не му е липсвало. Първите 2 ги бяхме затрупали с вещи, които после години на ред ми трябваха да разчистя.
Истинските разходи за едно дете растат с него. Най-много са в гимназията, поне от моя личен опит.
Ако ни "ухапят калинките" и се объркаме на стари години да проимаме още 1 дете, със съпруга ми се майтапим, че за него сигурно само памперси ще купуваме, докато е бебе. Съвсем ще спестим. Simple Smile

# 583
  • София
  • Мнения: 38 611
Така си е. Ние за първото, с цялото "нямане" имахме невероятни глупости. Една розова палатка, която заемаше половината ни стая! Въобще, докато се науча да разпределям правилно парите, доста време отиде.

# 584
  • София
  • Мнения: 17 815
Fever, много се кефя на семейства, които могат да си позволят финансово и житейски- емоционално толкова много деца. Heart Eyes
Винаги, като разправяш, си представям някаква какафония, ама топла и задружна.

И според мен разходите растат с децата. Аз още нямам, но знам, че съм имала само количка, люлка и малко дрънкалки. Сега има хиляди неща, повечето дори не ги знам за какво са.

Общи условия

Активация на акаунт