Организиране на семейния бюджет

  • 33 911
  • 633
  •   1
Отговори
# 345
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Скъсала съм си отдавна отношенията с Топлофикация и съм минала на климатици и бойлер. През повечвто време съм си в къщи, сметката за ток е около 150-160 лв целогодишно. Доволна съм, не се ограничаваме в потреблението. В нашия вход парно и вода се крадат на поразия, оправия няма.Така с тока ми излиза много по- евтино.

# 346
  • Мнения: X
Скъсала съм си отдавна отношенията с Топлофикация
Как успя? Едните ми наематели молят точно за това, но дори като се обяви нулево потребление, пак им се начислява дялово разпределение и хем не ползват, хем плащат 20-30 лева месечно. Може и на лични, да не спамим тук.

# 347
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
А, дялово има. Ама са малки суми. Обаче радиаторите трябва да се демонтират. През лятото около 6 лв само, през зимата стига до 35. Говорила съм с адвокат, това трябва да се плаща по закон. Ако целия вход се откаже от парно, само тогава не дължите нищо.

# 348
  • Мнения: X
Значи, ще трябва да говоря с Техем за демонтиране на радиаторите. Миналия ноември само някаква декларация попълних и през май дойдоха и отчетоха нулево потребление. Но дяловото разпределение идваше по около 20 лева на месец, отделно топла вода. Та, май изцяло отърваване от Топлофикация няма, освен ако целия блок не се навие дружно.

# 349
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Уиш, викаш си майстор да ги демонтира и тогава звъниш в Техем да дойдат да регистрират, че са свалени.
Иначе да, само ако входа се откаже, само тогава е пълен развода с тях.

# 350
  • Мнения: 4 552
A, Софийска вода много обичат да забиват едни прогнозни сметки, все едно басейн си пълня. Към 100 лв. ми бяха надписали преди години. Последното изравняване не съм гледала, но аз плащам частично като видя, че са прекалили. Иначе все едно ги кредитирам безплатно. И ме дразнят с това тримесечно отчитане, пък аз да им върша работата и да подавам показания.

# 351
  • Мнения: X
Мъхъм, точно безлихвен съм кредитирала СВ, след като от миналата година не плащам никакви сметки, а те ми връщат неправомерно взетите пари на части. Нахалници. А ако аз взема кредит, май няма да е безлихвен.

Мерси, Лейди! Мислех, че Техем изпращат такива техници. Явно и те предпочитат друг да им свърши работата.

# 352
  • София
  • Мнения: 5 937
Аз съм фен на Топлофикация,  като сме минали през всички видове отопление.  На газ,  ужасно скъпо.  Климатиците са шокова инвестиция в началото,  ако трябва да купя хубави с ниска консумация. За всяка стая по един.   И после се отоплявам на вятър,  ми не ме кефи.
  Евтината сметка се избива след години,  когато се избие първоначалната инвестиция,  и тогава сигурно ще се наложи ремонт или подмяна.  Та не е за мен.  Сега сме на Тец,  нова инсталация,  индивидуално замерване за всеки апартамент,  тръби под пода,  топъл пода,  сякаш имам подово отопление.  Не сме дупчили  банята за бойлер.  Доволни сме,  малки сметки.  Изравняване минимално и е много,  много топло.  И на дърва сме били и на какво ли не.  Сега е най -добре.

# 353
  • Мнения: 1 467
Кое му е скъпото на газ?? Плащаме зимата около 60,70лв за отпление на 3стаен и топла вода.
Както се казва, родихме се в този апартамент на газ, топло и евтино.

# 354
  • Мнения: 54 390
Газ и дърва никога.
Едното е опасно, другото е хамалогия и отживелица.
ТЕЦ е ОК, но в Пловдив отдавна няма блокове, които ползват 100 %, а иначе е скъпо, топлата вода съвсем.
Най-изгодно и чисто е с климатик.

# 355
  • София
  • Мнения: 38 475
Ние в София всъщност имаме 1 радиатор, който излиза към 25-30 лв в сезона.
Обаче топлата вода....

# 356
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Ако е централна газификация, не би трябвало да е опасно,мисля. С ТЕЦ наистина може да е евтино, но ако не се краде, ползват всички и я няма тази мафия, която е в момента. При новото строителство е по- добре с хоризонталните щрангове. При старото с верткалните е куче влачи и само разправии за таксата сградна инсталация.
У нас имаме и конвектори на АДАКС, комфорта от топлината им е също като от парното, без разлика. А газификациията в отделни райони е скъпа, на други места пък е евтино, зависи къде живееш.
В къщи е доста топло, защото апартамента е вътрешен и има вътрешна изолация на всички подове, стени и тавани. И ние изпробвахме разни варианти, най- удобно ни е с климатици. Цената на климатик 12- ка инверторен е 1300 лв /Шарп/, по- слабите за по- малките помещения са по- евтини от тази сума. Лично аз 4000 лв за климатик няма да дам, та ако ще да е златен.

# 357
  • Мнения: 54 390
Аз не бих дала също.
На дъщеря ми в стаята климатикът е Хайер, 750 лв. С 5 години гаранция. Ако се повреди след това, ще го сменя, пак за подобен. На майка в спалнята е Санг, също около 700 лв.
И двата са инверторни, тихи, никакви забележки нямам. Сметките казах, зимата не сме надхвърлили 120 лв.
В хола сме с конвектор, Стибел Елтрон, но не работи постоянно.

# 358
  • Мнения: 5 384
Парно не ползваме, откакто аз се нанесох  в дома на ММ. Съседите половината не ползват, но всички си плащаме за тръбите, тоест, топлите тръби, които само окършват въздуха, ни костват 120лв. Имаме 2 климатика - лято и зима работят постоянно. Сметки за тях плюс ел.енергия от др.уреди у дома - 120 лв.
Ап. е голям - над 100 кв., тухлен, не е стар.
Зимата плащаме "тръбите", климатиците и бойлера, к.не се спира. Един ден, ако аз се разпореждам, този ап.ще го продам само заради скъсването с Топлофикация- хич не я обичам.

# 359
  • Мнения: 28 437
Ние сме с парно, от новото с тръби под пода, в кооперацията всички ползват и ни е добре като цена! Няма такъв кеф, в деня, в който го пуснат като се прибера от вкъщи лъха мека топлина, галеща и нежна!
Имаме и кматици, за лятото, и докато пуснат парното....усещането е несравнимо обаче...! Цял живот съм живяла на парно, не мога да си представя да го няма...!

Общи условия

Активация на акаунт