Организиране на семейния бюджет

  • 33 989
  • 633
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 28 532
Да се върнем на темата с въпроса за предстоящия зимен сезон. Чудя се дали е по-добре да плащаш за парно всеки месец, вкл. лятото? Заделяте ли през топлите месеци повече спестявания, за да имате за зимни сметки?
За болднатото - по-ефективно е да се премине по възможност на отопление, което е по силите на живущите, т.е. да си го покриват от текущите приходи, а не от спестени. А не лятото 1 почивка по-малко, че да си платим топлото през зимата.
Да, по ефективно е, ама има доста семейства в България, за които няма такова отопление.... с две малки заплати, а нито един вид отопление не е евтино тук. Всъщност има - да не се ползва отопление, жалко е, но това е грозната истина! Затова хората са принудени да отделят от през лятото, когато сметките са все пак поносими....

Последна редакция: ср, 04 сеп 2019, 18:26 от mimi.7299

# 331
  • Мнения: X
Афродита, жената не пита какво отопление да избере, питате дали е по добре да плаща само зимата или през цялата година.

Последна редакция: ср, 04 сеп 2019, 20:04 от Анонимен

# 332
  • София
  • Мнения: 853
По-добре всеки месец, от колкото веднъж в годината и да плащате натрупана лихва върху сумата. Ако за бюджета, отоплителния сезон е труден, то на база миналогодишните разходи, преценете каква сума да заделяте, през топлите месеци, с цел да си помагате. С плащане веднъж в годината рискувате и дружеството да потърси услугите на ЧСИ, а това е бичът за българина.

# 333
  • Мнения: X
Ежемесечните вноски правят разходите предсказуеми и подобряват финансовата дисциплина.

# 334
  • Мнения: 4 581
При мен за втора поредна година връщат пари от Топлофикация. Не знам идната година как ще бъде. Замислих се дали си заслужава да преминем на ежемесечно плащане, но от друга страна имам спомен, че една приятелка при такова плащане все имаше да дава пари с изравняването.

И да, има много хора, за които дори най-евтиното възможно отопление е тежест, дори не става въпрос да пестят от почивка. А и  какъв избор да имаш - на дърва и въглища за по-евтино? И то пак не е много по-евтино. Газифицирани са много малко места, соларни системи и термопомпи са скъпа инвестиция.

# 335
  • Мнения: X
Ежемесечните вноски се определят въз основа на потреблението през предходния период и общо-взето са реалистични.

# 336
  • Мнения: 54 460
С 2 климатика плащаме не повече от 120 лв. месечно за зимните сметки, летните са около 50. Никакво предизвикателство не са.

# 337
  • Мнения: X
Всичко зависи от разумното ползване. Наемателите ми са на Топлофикация, но рядко се е налагало доплащане при изравнителна сметка. Аз съм с климатици и ги предпочитам пред Топлофикация не за друго, а защото само аз контролирам потреблението, а не както често се случва с Топлофикация навън да е 20 градуса, а парното да бичи на отворени прозорци или навън да е 12 градуда, но да няма отопление, защото не е едикояси дата.

# 338
  • София
  • Мнения: 19 253
Уиш там е работата,че дори при топли зими сметките не падат особено. Има и друг номер - цените на топлото се вдигат ежегодно от 1 юли, не го усещаме веднага, а на следващо изравняване. Дори и при равни вноски.

# 339
  • Мнения: X
А, това да, на каквото и отопление да си, сметките няма как да догонят непрекъснато нарастващите цени.

# 340
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Ние сме на равни месечни такси. Периодично си подавам данните за да следя как сме с разхода, да не ме изненада. Ако харчим повече от очакваното няколко месеца, месечната сума се покачва да компенсира, а не доплащаме на веднъж разликата.
Има опция да плащаме само каквото изхарчим, но не виждам смисъл.

# 341
  • Русе
  • Мнения: 7 795
Плащам топлото на реално потребление. Плащам и се отървам. Писах по - напред как компенсирам зимата. Средно годишна сума за сметки, остатъка през лятото се прибира. Добре, че в банкирането имам три сметки и там ги разпределям Simple Smile

# 342
  • София
  • Мнения: 38 530
Ние все още имаме проблем с 10 водомера в блока и изравняваме. Така че чака да минат всички изравнителни, което става септември- октомври и плащам с част от коледния бонус.

# 343
  • Мнения: X
Аз си реших проблемите със Софийска вода, като на определена дата всеки месец им звъня и правя самоотчет. След като преди година ми праснаха умопомрачителна изравнителна сметка, им се обадих, поговорих си много любезно за достоверността на сметката, вече цяла година правя самоотчети и все още не плащам нито стотинка. Толкова безобразно бяха надписали изравнителната сметка, че имат да ни връщат още над 200 лева. Приспадат част от парите всеки месец и най-вероятно чак от догодина ще започнада плащам. До тогава ще ми се издължават на части.

# 344
  • София
  • Мнения: 38 530
При нас СВ са ок. Отчитат ме на 3 месеца, после сметката ми е надолу.
Обаче Техем ме дразнят и май пак ще трябва да се разправяме.

Общи условия

Активация на акаунт