Организиране на семейния бюджет

  • 33 918
  • 633
  •   1
Отговори
# 420
  • София
  • Мнения: 38 476
Моят мъж ме подлудява на моменти. Ето сега, има някои плащания, които съм отложила за декември, когато взима бонус. Плащания, в смисъл сметки, които трябва да се платят.
Той оня ден избухна: "Ей, един приятел /мега богат/ отива на рок фест в Англия, айде и ние." Само билетите са колкото въпросните сметки. 😡
Ами не, не можем да си го позволим.
Можем да отидем на рок концерт в София.

# 421
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Губя 2-3 часа месечно. Упражнението не е излишно, защото учи на финансова дисциплина. Познавам хора не на 16, а на 66, които нямат никаква.

Всъщност в някакъв смисъл лишихме децата от един апартамент в София за сметка на къщичка за наш кеф. Тийнейджърката даже не иска да идва!😆
Хич и не съжалявай! Един ден може да ви е къщичка за пенсиониране на прекрасно място, а децата ще работят и ще си купят каквото искат.

# 422
  • Мнения: X
Не очаквам някой да признае, че спестяването и сметките за пари му отнема ценни мигове и възможности от живота.
Не знам какви безценни мигове и възможности от живота ми отнема спестяването и правенето на разумна сметка, но знам, че ме предпазва, поне до някаква степен, от не малко гадни мигове в бъдеще. А, както Куку вече е написала, ако ми падне саксия на главата, спестеното от мен ще остане за децата ми, няма да отиде зян.

# 423
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Та затова , животът е кратък, миг и те няма, децата по-добре да те запомнят че си им прочел книга или завел на екскурзия Stuck Out Tongue
Щото в този живот това е основната дилема - да прочета книжка на децата вечер за 10 минути, или да оправя бюджета Neutral Face

# 424
  • Мнения: X
Аз ще отговоря за нашето семейство - част от спестените пари отиват да си запълним фонда ‘за черни дни’. Другата част за първоначална вноска за жилище (което ще се дава под наем). В един момент всички вноски ще отиват за жилище. Не слагайте знак за равенство между бюджетиране и агресивно спестяване. Човек може да има бюджет, според който да заделя големи суми за глезотии, или да живее на ръба на оцеляването без какъвто и било бюджет.

# 425
  • Русе
  • Мнения: 7 794
И да не забравяме, че темата е как организираме бюджета си и  а не кой колко момента губи от живота си, как си харчи парите или за какво ги спестява.
Аз, ако искам, ще спестявам за Айфон 20, няма да оставя нищо на децата,ще ям чер хайвер или ще врещя като чичо Скрудж. На кой от Вас ще му се накриви шапката?

Да се върнем на темата Hands V

# 426
  • Мнения: 4 559
В моето семейство точен бюджет не се е правил никога, освен може би  в някакви оскъдни години около 50-те, когато е трябвало да се справят с много малко пари. Но универсалните съвети от дядовци и прадядовци:

Минимум задлъжняване, ако се налага - нека е за нещо, което ще ти служи дълго и можеш да си го позволиш. Прави така, че дълг да не остава за децата ти (не знам едно време как са решавали въпроса, сега примерно кредитите се застраховат).
Като ти дойдат приходите - първо разпределяш и плащаш сметки и за дома си. По въпроса за застраховките - всяка година са застраховали къщите си, и то не само когато и защото е било задължително.
Честно казано, мен ме притеснява дали ще се оправим с разходите около предстоящото бебе Simple Smile Чувам много противоположни мнения, но повечето са "Ужас, много пари ще ви трябват".

# 427
  • София
  • Мнения: 38 476
Ако кърмиш, първата година хич не е толкова тежка финансово. Има тема за покупките за бебето тук някъде.
Между другото, когато първото ни дете се роди, хабер си нямах от финанси.

# 428
  • Мнения: 28 448
Честно казано, мен ме притеснява дали ще се оправим с разходите около предстоящото бебе Simple Smile Чувам много противоположни мнения, но повечето са "Ужас, много пари ще ви трябват".
Ще се справите, дупе знае и две и двеста! На бебето не са нужни толкова пари, колкото разумно гледане и много обич! Едно време нашите родители как са ни изгледали, не са ни мазани дупетата с козметика на всеизвестни марки! Детски дрешки могат да се взимат и от понати, защото бързо умаляват и още много, много хитринки има!

# 429
  • Мнения: 40 857
Аха, на бебчо му е все едно дали е в количка за 1000 лева, или такава на старо от познат. И един тон дрешки не му трябват - израства ги преди да ги е износил. Пак си има разходи, де, ама наистина много може да се оптимизира баш с бебето.

# 430
  • Мнения: X
Като се роди първото ни дете 2005, бяхме още студенти. Живеехме в студентски град, аз работех за 300лв. Спомням си че купихме количка за 200лв. Още нямахме кола, аз дори нямах книжка. Не си спомням някога да съм имал финансови проблеми.
Работих с един арабин и той ми каза че при тях има такава поговорка, "С децата, идва богатството." Той каза че богатството се има в предвид както прекия така и преносния смисъл. И като гледам си е така.

Splash_mama

Надявам се нямаш впредвид България. Жилище на кредит да се дава под наем в България едвали е добра инвестиция. Виж в нормалните държави става.


Аз ще отговоря за нашето семейство - част от спестените пари отиват да си запълним фонда ‘за черни дни’. Другата част за първоначална вноска за жилище (което ще се дава под наем). В един момент всички вноски ще отиват за жилище. Не слагайте знак за равенство между бюджетиране и агресивно спестяване. Човек може да има бюджет, според който да заделя големи суми за глезотии, или да живее на ръба на оцеляването без какъвто и било бюджет.

Последна редакция: чт, 26 сеп 2019, 19:49 от Анонимен

# 431
  • Мнения: X
Жилище на кредит да се дава под наем в България едвали е добра инвестиция.
Напротив. Отлична инвестиция е. Твърдя го като наемодател.

# 432
  • Мнения: X
И кое точно му е отличното? Не виждам как ще спечелиш пари от това нещо.

Ако имаш наследствен имот можеш да го експлатираш като го даваш под наем, ама с кредит. Много трудно ще направиш пари. По няколко основни причини.
1. Демографската криза, все по малко млади хора ще търсят имоти под наем. Но от стройтелството ще излизат все нови и нови имоти.
2. В България лихвата от банките е плаваща, като затворят кранчето от ЕЦБ, веднага ще скочат лихвите в България.
3. Пазарат на наемите е нерегулиран. Българина няма култура да живее под наем. Живее една две години и напуска. Отделно не пази, и е мърляк е.
4.Аз доколкото знам няма данъчни облекчения. Което е много голям минус.

Не виждам как ще искараш пари от това, да ще си помагал с вноската, но пари няма да искараш.

# 433
  • Мнения: X
Да, напълно е възможно да не си наясно как се правят пари от това.

# 434
  • Мнения: X
Трябваше да уточня, не е в България.

Общи условия

Активация на акаунт