Колко пари харчите на месец за храна

  • 85 362
  • 2 236
  •   1
Отговори
# 1 005
  • София
  • Мнения: 2 860
Готвя през ден, като половината ястия са без месо т.е. мисля, че даже съм завишила леко месото. Предимно за хлапето, аз не обичам месо. Мляко ядем много малко /4-5кофички/мес.,  другите пари са за сирена и кашкавал/. Не пием всеки ден алкохол - купувам домашно вино рядко и/или 2-4 бири в стъклени бутилки мес. За яйцата сметката е вярна, за плодовете и зеленчуците - двама души колко картофи да изядат на месец? 20кг??? Има и за картофи -около 3-4кг, има и за салатки и плодове. Разполагам и с домашни зеленчукови консерви. Това като помощ. Simple Smile
Просто сметката е за двама.

Да, така е. Дала съм пример с картофите, защото са засищащи и могат да компенсират други продукти. Наличието на домашни зеленчукови консерви е ключово, имайки предвид, че не сте по месото, по принцип ако ги нямахте, щеше да даваш повече за храна. Но след като ви стигат 4 кг. картофи на месец, което означава по 70 гр картофи на ден на човек в сурово състояние, наистина не си представям какво точно готвиш. Може ли да дадеш пример за дневно меню в събота, например - понеже е почивен ден и включва 3 хранения?

# 1 006
  • Пловдив
  • Мнения: 5 042
Примерно: за закуска някви макарони за тийна, за мен само един плод, за обяд /остава и за вечеря/ може да е мусака /1,5картофи+0.5кайма/или пиле/свинско с ориз/картофи/грах/кисело зеле /0,5 месо + 1ч.ч. ориз,/0,5 картофи, другите са домашни/ или бобови /боб/леща/грах постно/  и няква салата. Simple Smile Не приготвям тристепенно меню и не се завирам цял ден в кухнята почивките дни, имам си хобита, които са навън, а и нямам малки деца вече за гледане. Simple Smile

Последна редакция: ср, 15 яну 2020, 10:35 от *Бенджи*

# 1 007
  • Мнения: 9 657
Ясно ми е за какво говорим, но явно ти не схващаш какво казвам. Ти можеш да си ядеш и два кг. плодове дневно  и да се храниш три пъти на ден освен тях  и да смяташ, че е ок. Което не значи, че е в реда на нещата, както са казали и по-горе.

айде бе, и защо да не е в реда на нещата?? какъв точно е редът?
който иска да размахва пръсти, може да си отиде в съответната тема. тази не е за това.

# 1 008
  • Мнения: 4 808
Бенджи, ей ся те изкараха, че гладувате или се храните нездравословно. Че мен ме изядоха с парцалите заради салатата от един домат и половин краставица. В крайна сметка човек не яде картофи или ориз всеки ден. Някои и месо не ядат всеки ден. Количествата храна за всекиго са различни.

# 1 009
  • Пловдив
  • Мнения: 5 042
Даааа, месо определено не обичам и готвя само заради хлапето, но смятам, че и не е полезно да се яде месо всеки ден, така че, както аз се съобразявам с него да готвя месо, така и той ще се съобразява с мен да яде и постно. Simple Smile И салатата ми, ако е от домати и краставици, наистина е от 1 домат и половинка краставица. Хи хи.

# 1 010
  • Мнения: 3 616
Виждам, че голяма дискусия се е заформила. Не, не стоим гладни, и не не караме на хляб и вода. Ще се опитам да дам примерна разбивка на храната, която купувам месечно.
20лв /хляб и тестени - брашно, паста, кори за баница/
30лв /олио, зехтин, тахан, ядки, мед/
50лв /месо и  месни, риба/
60лв /млечни- сирене, масло, кашкавал, прясно и кисело мляко, разни др. сиренца/
10лв /кафе+филтри за вода/
10лв /алкохол - бира+вино/
60лв /плодове и зеленчуци/
10лв/ захар, ориз, яйца/
Че даже съм и закръгляла нагоре сумите...Simple Smile
Особено бира и вино 10лв , абе хора стига вече!Ясно е,че всеки живее според разбиранията си.За мен лично с по малък доход е тегаво и за това се харчи по- малко за храна и се купува по евтино.Аз лично не ям много но предпочитам у дома  да е по -малко но по качествено.И за това отиват повече пари.

# 1 011
  • Пловдив
  • Мнения: 5 042
А трябва ли всеки ден да се консумира алкохол? Вие пиете ли всяка вечер?

# 1 012
  • Мнения: 7 492
Не пием всяка вечер, но 10 лв за мен е неправдоподобно. Също и салатата, та вие сте трима човека.

# 1 013
  • София
  • Мнения: 6 196
Даааа, месо определено не обичам и готвя само заради хлапето, но смятам, че и не е полезно да се яде месо всеки ден, така че, както аз се съобразявам с него да готвя месо, така и той ще се съобразява с мен да яде и постно. Simple Smile И салатата ми, ако е от домати и краставици, наистина е от 1 домат и половинка краставица. Хи хи.
Е, един домат и половинка краставица е само за теб сигурно. У нас за четирима количествата са по 4.

# 1 014
  • Мнения: 25 916
Виждам, че голяма дискусия се е заформила. Не, не стоим гладни, и не не караме на хляб и вода. Ще се опитам да дам примерна разбивка на храната, която купувам месечно.
20лв /хляб и тестени - брашно, паста, кори за баница/
30лв /олио, зехтин, тахан, ядки, мед/
50лв /месо и  месни, риба/
60лв /млечни- сирене, масло, кашкавал, прясно и кисело мляко, разни др. сиренца/
10лв /кафе+филтри за вода/
10лв /алкохол - бира+вино/
60лв /плодове и зеленчуци/
10лв/ захар, ориз, яйца/
Че даже съм и закръгляла нагоре сумите...Simple Smile
Особено бира и вино 10лв , абе хора стига вече!Ясно е,че всеки живее според разбиранията си.За мен лично с по малък доход е тегаво и за това се харчи по- малко за храна и се купува по евтино.Аз лично не ям много но предпочитам у дома  да е по -малко но по качествено.И за това отиват повече пари.
Тя си призна, че имат помощ консерви и че не ползват месо.
Аз за 10 лв не мога да купя алкохол, за 1 вечер, какво остава за месец. Вино бутилка -12лв (това което пия аз) уиски -55лв уиски, това което пие ММ.

# 1 015
  • Пловдив
  • Мнения: 5 042
Ние сме двама, щерката е студентка и си идва веднъж месечно, че и по-рядко понякога. Синът ми не обича салати, салатата е само за мен, да. Тъй като пия рядко и малко, на мен ми стига алкохола, и не, не купувам бира в ПВЦ.

# 1 016
  • София
  • Мнения: 2 860
Примерно: за закуска някви макарони за тийна, за мен само един плод, за обяд /остава и за вечеря/ може да е мусака /1,5картофи+0.5кайма/или пиле/свинско с ориз/картофи/грах/кисело зеле /0,5 месо + 1ч.ч. ориз,/0,5 картофи, другите са домашни/ или бобови /боб/леща/грах постно/  и няква салата. Simple Smile Не приготвям тристепенно меню и не се завирам цял ден в кухнята почивките дни, имам си хобита, които са навън, а и нямам малки деца вече за гледане. Simple Smile

Бенджи, вие просто ядете много малко. Това не е лошо, щом ви стига. Що се отнася до хобитата и завирането в кухнята - дали ще сготвиш 100 гр. месо или 1 кг. месо, времето за готвене, си е време за готвене.

Но по принцип не е коректно от сумата за ядене да се вадят домашните неща, тъй като това, че ги имате е частен слчай. Истината е, че ако се купува всичко, както правят повечето хора, 300 лв. в България не стигат за ядене на двама души.

# 1 017
  • Мнения: 10 782
Това с месото и полезното... Еми няма кой да ми яде вкъщи манжите, ако не са с месо. (Всички сме 0 кръвна група, кроманьонци-месоядци, това е.)
Абсурд просто да сготвя боб или леща, славянски гювеч или гъби каша.. Само ще изхабя продуктите и времето...
И аз имам тийн, ама по-малко от пържола или бутче или 1 скумрия напр. на ядене - ми не му се получава... И като сложиш гарнитура или салата.. нещо дребно за десерт (плод или ако съм забъркала някое печиво)...
Ако закуската е без филе някакво (напр. принцеса), трябва да е с кашкавал и сирене поне - т.е. почти същото като кеш...

Поне алкохола ни е отрицателна величина - нищо не пием, ама ми подаряват много служебно - и носим по гостита винаги вина разни хубави Simple Smile Който там пие да си ги пие Simple Smile

# 1 018
  • София
  • Мнения: 2 860

Поне алкохола ни е отрицателна величина - нищо не пием, ама ми подаряват много служебно - и носим по гостита винаги вина разни хубави Simple Smile Който там пие да си ги пие Simple Smile

Елате ни на гости!:smiley:

# 1 019
  • Мнения: 3 616
А трябва ли всеки ден да се консумира алкохол? Вие пиете ли всяка вечер?
Не даже не пием, но ако ще предпочитам вино от 15лв не от 5.Бутилка бира стъклена е 1.2/1.5лв.

Общи условия

Активация на акаунт