Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 21 авг. 2019, 12:59 ч.

Колко пари харчите на месец за храна

  • 13 943
  • 320
  •   2
Отговори
  • Варна/Благоевград
  • Мнения: 320
Здравейте момичета виждала съм подобни теми, но са от предни години и предвид разликата в цените не мисля, че са актуални.
Мислех, че се справям добре с финансите, но след прочитането на темата за месечния бюджет осъзнах, че май харча твърде много пари за храна
Та въпроса ми е колко давате на месец за храната в къщи, без да се смятат ресторантите и за колко човека?
Ние сме двама, след 2 месеца ще станем 3ма и давам всеки ден в магазина между 20 и 30 лв само за храна. Алкохол не купувам, освен някое кенче бира за мажът ми 1-2 пъти в седмицата и едно патронче мента на месец. Вода и цигари също не купуваме, та тези пари си остават само за хапване. Чета че двойките давали по 400 лв месечно,  а на мен ми излиза може би около 700-750 лв.  При вас как е?

# 1
  • Мнения: 6 219
И ние сме същите като вас. Записвам се и чета с интерес. Искам да видя другите как се справят. Също обмислям да намалим някак този разход, защото ми се вижда абсурдно голям за двама души без дете все още.

# 2
  • Мнения: 285
Около 30 лв всекидневно за дреболии в магазина - хляб, мляко, сирене, цигари и др. 2-3 големи пазара месечно за по около 100 лв- за памперси, прах за пране, таблетки за съдомиална и др
2 ма възрастни и две деца сме

# 3
  • Мнения: 5 100
За да имате база за сравнение , трябва да знаете другите с какво се хранят.
Кисело мляко в Лидл ако не се лъжа е 0,70 лева. У дома купуваме Хармоника цената му е 2,02 лева.
Хляб в Лидл ръжен 1,30 лева , вчера купих от Нена - 4 лева.
Та само разликата от един хляб и едно мляко може да е 4 лева.

Разбира се най-изгодно излиза ако човек готви. Според мен спор в това няма.

# 4
  • Мнения: 640
Двама възрастни и едно дете (ходещо на ДГ и доста злоядо т.е. не яде кой знае колко вкъщи) - между 600 и 700 лв. за храна без да броя кафе, алкохол и хранене навън. Като се има предвид, че мъжът ми всеки делничен ден обядва навън, това са още едни поне 150 лв. на месец и всеки уикенд се храним навън, понякога и обед и вечер, тримата.

# 5
  • Мнения: 31 787
Зависи колко ядете. И какво също.
Ако купувате само деликатеси, ясно е.
Ако ядете по 2 кила месо на хранене, пак е ясно.
Не може да се каже кой колко да яде.

# 6
  • Мнения: 285
Ами аз кисело мляко не купувам. Взимам веднъж седмично 5 л прясно мляко за 7,40 и си правя домашно кисело мляко.
Прясно мляко взимам uht за кафе и за децата ако искат мляко с какао или с корнфлейкс.
Хляб взимам обикновен бял, защото мъжа ми и децата ядат. Аз не ям.
По заведения ходим много рядко- може би на 2-3 месеца веднъж. Мъжа ми обядва в служебния стол или си носи от вкъщи.
В общи линии най големия ни разход са цигарите, но сме елиминирали до толкова забавленията, че остава и тях да спрем. На театър за последно съм ходила преди 7 години, а на кино преди 5

# 7
  • Мнения: 6 219
Ние, например, не пушим, алкохол пием малко - аз от време на време си сипвам чашка мента с лед лятото или греяно вино зимата. Той изобщо не пие.
Храним се с всичко и целим средното положение - нито най-евтините стоки, нито само био и еко продукти.
Месо 3-4 пъти седмично основно пилешко и свинско, понякога дробчета, не ядем салами, луканки и тн.
Сирене, к.мляко, кашкавал и моцарела - от Вършец.
Аз напоследък се запалих много да готвя и честно казано, понякога това излиза по-скъпо. Grinning
Рядко падаме под 30 лв/ден, което си е много.

# 8
  • София
  • Мнения: 4 963
Пазаруваме веднъж седмично, излиза между 150 и 200 лв. През седмицата евентуално докупуваме еднократно зеленчуци за салата (20 лв.). Готвя заради детето и майка ми, която го гледа и се хранят през деня. Мъжът ми работи на неудобно място, поради което носи храна от вкъщи. Аз се храня в офис сградата и не се включвам в общата сметка. Сумата включва битова химия.

# 9
  • Мнения: 39 106
Не съм смялата скоро, но около 11-12 лв. се движим на ден. Трима сме (двама с дете, но детето е голямо вече и си яде като възрастен).
Давам примерно меню от обикновен наш ден:
Скрит текст:
Закуска: за мен и детето, мъжът ми не закусва - 1 кофичка кисело мляко си поделяме, с овесени ядки, плодове, стафиди
Обяд: пак за двете, примерно 6 яйца, сирене, суров зеленчук, супа или ако е останало нещо от вечерята
Вечеря: шопска салата и 3 пилешки бутчета, плодове

- 1 кисело мляко: 1 лев
- нещата към него ги слагам също: 1 лев
- яйца: 1.50 лв
- бутчета: около 3 лв.
- зеленчуци изяждаме дневно около 0.8 кг домати (около 1 лев), 1/4 кг краставици (0.40 лв.), 1 чушка, лук, магданоз, олио, оцет ги слагам 0.50 лв.
- сирене - за седмица отива към кило, 7.50 лв., т.е. към левче на ден
- плодове - сезонни, на ден от 1 до 2 лв

Уточнения:
- Сиренето е Бачо Илия (най-хубавото сирене, на което сме попадали досега, без оглед на цената)
- Зеленчуци купуваме основно от Женския пазар. В големите магазини около нас са ужасни на вкус и на тройна цена
- хляб месим в машина, 1 за седмицата, към левче излиза
- ядем основно месо, риба, дробчета, сърчица и зеленчуци
- салами, луканки и подобни, безалкохолни - изключително рядко

Това за храна. Иначе в магазина оставяме повече, но в сметката влизат и нехранителни стоки.

# 10
  • София
  • Мнения: 403
Двама възрастни и едно дете (ходещо на ДГ и доста злоядо т.е. не яде кой знае колко вкъщи) - между 600 и 700 лв. за храна без да броя кафе, алкохол и хранене навън. Като се има предвид, че мъжът ми всеки делничен ден обядва навън, това са още едни поне 150 лв. на месец и всеки уикенд се храним навън, понякога и обед и вечер, тримата.
Ситуацията при нас е 1:1. Не виждам как бихме могли да паднем под 600 лв на месец за храна.

# 11
  • Мнения: 143
Не сме пресмятали , купувам предимно според това какво съм решила да сготвя. Често пазарувам .

# 12
  • Мнения: 1 248
Надхвърляхме 600( двама възрастни и едно дете на 2 и половина), но малката тръгна на ясла, а мъжът ми заради здравословен проблем си промени ражима на хранене. Сега малката се храни в яслата, през ден готвя супа и основно. Преди всеки ден се приготвяше месо( около половин кг.) или риба и той си го ядеше на вечеря и обяд, аз като цяло не съм ящна. Сега не съм изчислявала, но определено разходът е с едно 200 лв. надолу.
Отделно за малката винаги съм приготвяла отделно храна, съобразена с нейните нужди, а сега си вечеря супички.
Ако не ядете основно месо, ще се намали бюджетът ви за храна.
А 30 лв. за двама възрастни, ако е само вечеря - аз лично не мога да ги изям.

Последна редакция: ср, 21 авг 2019, 14:37 от amonqk

# 13
  • Мнения: 6 219
НСЧ ме застреля. Никога не съм успявала така.

Мога да дам за пример днес.
Готвя ориз със зеленчуци и яйца на тиган. Пращам МП на пазар.
Пазарува - 2 краставици, 4-5 чушки, глава лук, ориз, яйца, краве сирене, сок от нар, кафе, торби за смет: 29 лева. Сега гледам бележката. Трагични сме. Grinning

# 14
  • Мнения: 176
Всеки според чергата си. Ако можете да си позволите да харчите 600-700лв за храна - защо не?!? Ако сте от малък град, с малки заплати - и да искате, няма как да стане. И на мен ми се яде сьомга през ден, но... тц! Така че, супер субективно е.
Аз не съм изчислявала, но едва ли надхвърляме 400лв, 4-членно семейство. Предимно готвя.

Общи условия

Активация на акаунт