Студенти в Холандия/Нидерландия - 6

  • 60 157
  • 738
  •   1
Отговори
# 330
  • под Витоша
  • Мнения: 185
Между другото на дъщеря ми са й спирали субсидията, защото не й стигаха 2 часа! И наистина трябва студента да си следи как се падат дните в месеца, ако се налага - да си размества дните и да си прави сметка за часовете. Ако часовете например са му 60 - просто е изпълнил условието за минимум 56 часа, ако обаче са 54 - спират парите и чакаш да направиш 3 поредни месеца с минимум 56 часа , за да им изпратиш справка и да ти пуснат наново субсидията.

# 331
  • Мнения: 5 271
Дива - "поредни" казваш. А ако не са?  Ако между тях има един с под 56 ? Би ли попитала дали може да подаде?

# 332
  • Мнения: 116
Спешно,нуждая се от съвет.Детето ми беше миналата година в Грьонинген ,сега е в Ротердам и взема кеартирата от агенция.Първо имаше час за регистрация но се оказа че е в “специалния квартал” и не са я регистрирали с другите деца,а й дадоха час за 11.10.Някой к казал че ми е да се регистрира онлайн и тя го направила,но се съмнява че нещо е объркала и онзи ден отиде на място и момичето й е казало че ще трябва да чака още и е дала някакъв телефон да се обади.От там са й казали че може да й дадат час и на 30 ноември .Сега е получила емайл от агенцията ,че ако до 21 октомври не се регистрира ще трябва да освободи квартирата.Звъня преди малко в агенцията ,но номера не отговаряше.Нямахме много време да говорим сега ,защото закъсняваше за университета.Моля,дайте ми съвет къде да отиде и какво да направи.Много съм притеснена ,а и тя е много разстроена в момента.

# 333
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Относно часовете табота - минимума е 56ч (ако студента е направил 55 се спира субсидията), няма максимум. Може да се работи и учи фул тайм, няма проблем (аз бях така), друг е въпросът дали студента ще се справя. Мисълта ми е че няма ограничение. Относно данъците - студентите работят на ниска ставка (поне по закон ставката е ниска) и не се облагат с данъци, или ако все пак ги обложат с данъци, при подаване на годишната данъчна декларация тези данъци се връщат на студента. По принцип доходи до 1800 месечно не се облагат (горе-долу, скоро не съм проверявала какъв е минимума). Ако студента веднъж вече е получавал субсидия и са му я спрели, при подновяване на субсидията не е нужно да чака отново три месеца. Подава документи и му я подновяват, ако нещо не е спазил условията ще я връща. Нека децата бъдат внимателни с броя изработени часове и да не забравят да си направят здрвна застраховка, след като вече работят, че да няма после неприятни изненади.
neti_40, нека дъщеря ти да провери онлайн каква и е настоящата адресна регистрация. Промяна на адресна регистрация се прави онлайн и не се чака (сайта има английско приложение), ак ен може да се оправи да помоли холандчетата в унито и ще и помогнат. Обикновено в Ротердам се чака много за адресна регистрация. Агенцията няма как да я изгони за това, че все още не си е направила адресна регистрация. Нека да си вземе час в общината, да изпрати на агенцията часа и да им каже, че след тази дата ще си представи адресната регистрция. Току що погледнах формуляра за адресна регистрация след като вече има BSN и DiGID е много лесна и става за 5 мин. Ако иска да си взме час да го направи на място, също трябва да си вземе час онлайн (току що проверих онлайн има часове за другата седмица). Нека дъщеря ти да реши кое е по-лесно за нея, да уведоми агенцията и да е спокойна. Няма как да я изгонят.

# 334
  • Мнения: 116
Много благодаря Mini Mouse Heart
Веднага препращам и формацията ти.Ох,дано се оправим .
Сега си редактирам поста .Трябвало й специално разрешение да живее в този квартал -“Африканския” и тя не го получава. Не знам вече.

Последна редакция: вт, 15 окт 2019, 15:04 от neti_40

# 335
  • Мнения: 5 271
neti_40 - възможно ли е да пише до университета с молба да й напишат разрешение да се регистриран а адреса му. В университета на сина ми направиха така с първокурсниците които още нямаха адресна регистрация и не се бяха регистрирали. Така, с по едно писмо от университета, децата успяха набързо да се регистрират и извадят банкова сметка.

Мини, мого благодаря. Препратих на моя син поста ти.

# 336
  • Мнения: 116
neti_40 - възможно ли е да пише до университета с молба да й напишат разрешение да се регистриран а адреса му. В университета на сина ми направиха така с първокурсниците които още нямаха адресна регистрация и не се бяха регистрирали. Така, с по едно писмо от университета, децата успяха набързо да се регистрират и извадят банкова сметка.

Мини, мого благодаря. Препратих на моя син поста ти.
Аз си мислех че проблема е с регистрацията,но сега разбрах,че трябва разрешение за да живее в този квартал .
От агенцията са поискали да си провери статуса в общината и преди малко ми каза ,че вече с четвърти човек говори и чака да й върнат обаждане.Явно днес няма да стане.

Последна редакция: вт, 15 окт 2019, 17:53 от neti_40

# 337
  • Мнения: 292
Разбрах, благодаря много за разясненията.
56 часа месечно е необлагаем минимум. Нагоре  вече има данъци. До 56 часа студента/ученика взима пълна заработка -  отработени часове по ставка.

В това няма никаква логика. Необлагаемият минимум е месечен доход. Ако е базиран на часове, какво би ми попречило да си пиша 56 часа за месеца на 1000 евро часова ставка например?

# 338
  • Мнения: 1 970
Не ги "пишеш" само ти, въвежда се и от работодателя в централизирана система.
Това ти пречи - системата. Трудно е да я излъжеш, да не кажа - няма начин. Службите   веднага правят крос чекинг на обявеното от теб. Измислено е.
Освен ако не се хванеш на черно, но и за това е помислено. Елементарно - със здрави глоби след съдебно дирене.
Просто има държава и тя работи.

# 339
  • Мнения: 292
Не ги "пишеш" само ти, въвежда се и от работодателя в централизирана система.
Това ти пречи - системата. Трудно е да я излъжеш, да не кажа - няма начин. Службите   веднага правят крос чекинг на обявеното от теб. Измислено е.
Освен ако не се хванеш на черно, но и за това е помислено. Елементарно - със здрави глоби след съдебно дирене.
Просто има държава и тя работи.

Естествено, просто се пиша работодател, всичко е законно. Просто показвам колко абсурдно би било да се остави такава легална вратичка за спестяване на данъци.

# 340
  • Мнения: 458
Малко въпроси имам, ако има някой да помогне, ще съм благодарна.
Има ли ограничение за броя университети за които се кандидатства в Холандия? Има ли ограничения за броя на програмите, които са нумерус фиксус? И ако не си в списъка на първите няколко порции поканени след 15 април в нумерус фиксус програма, има ли възможност да подадеш наново документи за друга специалност, или друг университет преди края на кампанията, която е 15 май мисля.

Има. Можеш да кандидатстваш в 4 специалности, като най-много 2 могат да са в един универститет.
Обикновено специалностите с фиксирани бройки затварят кандидатстването по-рано или когато наберат броя хора. В нелимитираните специалности има университети, които приемат кандидати до 1-ви юли. Така че - чети срокове на специалностите и се ориентирай по това.
В програмите с фиксирани бройки има лист за резерви. Ако си в този лист - може и да те приемат на по-късен етап.
Съветът ми е да определиш от сега какви са ти приоритетите и да следиш внимателно сроковете.

# 341
  • Мнения: 1 970
Боби, не е така просто, не става. Холандците са габровците на Европата, точно на тях тия номера не минават.
Има регламентиран минимум на часовата ставка, преди няколко години беше около 8 евро, сега не зная точно. Е, студентите са обикновено на минимума, няма как да заведеш студент на 1000 евра часова ставка и да си го запишеш за разход, тутакси ще ти дойде данъчен да те прегледа какви ги вършиш....
Повтарям, измислено е.
Тарикатите са отсам Пирот. И на Острова. Просто в някои страни на Стара Европа и особено в Холандия трудно виреят.
За сметка на Белгия и Германия, обаче...

# 342
  • Мнения: 5 271
Аз, както се оказа, съм била тотално заблудена с информацията за тези 56 часа. Мини го е обяснила. При мен проблемът е в постоянната съпоставка с немската система. При тях има едни 450 евро, мисля беше, прекрачиш ли тази граница, плащаш данъци. Там децата стриктно си следят месечните заработки. В Холандия , от това което научих вчера от поста на Мини е различно.

# 343
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Не ги "пишеш" само ти, въвежда се и от работодателя в централизирана система.
Това ти пречи - системата. Трудно е да я излъжеш, да не кажа - няма начин. Службите   веднага правят крос чекинг на обявеното от теб. Измислено е.
Освен ако не се хванеш на черно, но и за това е помислено. Елементарно - със здрави глоби след съдебно дирене.
Просто има държава и тя работи.

Естествено, просто се пиша работодател, всичко е законно. Просто показвам колко абсурдно би било да се остави такава легална вратичка за спестяване на данъци.
Ако се впишеш като работодател, означава, че си регистрирал фирма и работиш с нея. В този случай доходите ти се определят на база пуснати фактури на клиенти. Ако в тези фактури нямаш посочени часове работа си длъжен да си водиш часова статистика, която е много важна за годишната декларация. На база тази статистика и на база приход, ти се определя размера на данъка. Когато правиш по-малко от 40ч седмично, се облагаш по един вид данъчна ставка, когато правиш 40ч по друга, когато правиш над 40ч по трета. Колкото повече часове правиш (на седмица) се предполага, че толкова повече приходи имаш, от там и толкова по-голям процент данък плащаш. Данъка, може да стигне 52%. При студентите говорим за нещо съвсем различно - те не са на 40ч работна седмица и получават по-малко от законния минимум (отново е законово установено - зависи от възрастта на студента). По тази причина са освободени от данъци, но пак казвам само при условие, че не работят 40ч и не получават повече от установения минимум. Във всички останали случаи плащат дължимия данък.

# 344
  • Мнения: 292
Боби, не е така просто, не става. Холандците са габровците на Европата, точно на тях тия номера не минават.
Има регламентиран минимум на часовата ставка, преди няколко години беше около 8 евро, сега не зная точно. Е, студентите са обикновено на минимума, няма как да заведеш студент на 1000 евра часова ставка и да си го запишеш за разход, тутакси ще ти дойде данъчен да те прегледа какви ги вършиш....
Повтарям, измислено е.
Тарикатите са отсам Пирот. И на Острова. Просто в някои страни на Стара Европа и особено в Холандия трудно виреят.
За сметка на Белгия и Германия, обаче...

Това ми е пределно ясно, тия са ебати евреите. То и отсам Калотина никой не би оставил такъв портал в закона да си оправдаеш разходи.
Сега тъкмо имам едно стажантче от Холандияпод наем вкъщи. Такъв циция не съм си представял че може да вирее. То дори е абсурдно, не искаш да похарчиш и стотинка за някоя глезотия, за да спестиш някакви смешни пари, вместо да се напънеш да изкараш повече. Ама такава е масовката, тия де искат нещо повече стават бизнесмени.

Общи условия

Активация на акаунт