Студенти в Холандия/Нидерландия - 6

  • 60 636
  • 738
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 2
Здравейте! Ето ме и мен в тази платформа, тъй като дъщеря ми е приета в NHTV -Бреда-Холандия, специалност Креативен бизнес.
Ще следя с интерес този форум и ще се радвам на обмен на всякаква информация и взаимопомощ!

# 466
  • Мнения: 111
Здравейте, дами!
Следя с интерес темата и бих искала да попитам две неща, свързани с документация и пребиваване в Холандия. Аз съм студентка, магистър на 24г. като се очертава да завърша февруари-март 2020. По време на обучението си съм изкарала един стаж по специалността и започнах работа, която в трейнинг период напуснах. Какви документи трябва да предоставя в България на съответно НОИ и НАП, при положение, че се водя осигурена от университета? По време на работа ме снабдиха единствено от стажа с осигурителен номер, на трейнинга - не. Какъв документ трябва да изисквам оттам съответно?

И вторият въпрос - тъй като, както споменах, студентските ми права приключват приблизително скоро, искам да попитам за съвет от намерилите квартира там. Все още нямам личен стабилен доход, затова не мога да представя на агенциите такъв документ. Къде бихте препоръчали (дори агенция) да търся? Пробвах с nederwoon, Funda, Kamernet дори, Pararius, но отвсякъде дори за краткосрочно пребиваване, дори за студенти изискват income statement. Става въпрос за регион Gelderland или Utrecht, ако случайно имате наблюдения оттам. Благодаря предварително!

# 467
  • Мнения: 1 970
Аз съм студентка, магистър на 24г. като се очертава да завърша февруари-март 2020. По време на обучението си съм изкарала един стаж по специалността и започнах работа, която в трейнинг период напуснах. Какви документи трябва да предоставя в България на съответно НОИ и НАП, при положение, че се водя осигурена от университета? По време на работа ме снабдиха единствено от стажа с осигурителен номер, на трейнинга - не. Какъв документ трябва да изисквам оттам съответно?

Ако правилно разбирам, Вие сте студентка в БГ   . Напред в темата е коментирано, всички студенти, независимо тук или в чужбина, са осигурени до навършването им на 26 год, възраст, ако учат редовно, разликата между българските и чуждите е, че ако информацията за българските се подава към администрацията служебно, чуждите го правят сами, представяйки на регулярна база - година за година- уверение от чуждестранния ВУЗ, на базата на което уверение администрацията потвърждава в базата банни осигурителните им права.  Това важи за целия им период на следване, с изключение на няколкото месеца между датата на завършване на средното училище и датата на започване на обучението им в чужбина, тези месеца се заплащат на каса.
В този ред на мисли, ако сте студент тук не виждам причина да представяте каквото и да било на българските власти, те и без това Ви водят осигурена.
Ако сте студент там, задължението Ви би било да представите уверение от ВУЗ-а Ви в Холандия. Нашите не се интересуват от холандския Ви осигурителен номер.

Все пак питайте и администрацията, но горнот ми се струва най-логично.


И вторият въпрос - тъй като, както споменах, студентските ми права приключват приблизително скоро, искам да попитам за съвет от намерилите квартира там. Все още нямам личен стабилен доход, затова не мога да представя на агенциите такъв документ. Къде бихте препоръчали (дори агенция) да търся? Пробвах с nederwoon, Funda, Kamernet дори, Pararius, но отвсякъде дори за краткосрочно пребиваване, дори за студенти изискват income statement. Става въпрос за регион Gelderland или Utrecht, ако случайно имате наблюдения оттам. Благодаря предварително!

Универсална рецепта за намиране на квартира едва л някой ще Ви даде. Няма гаранция, че случилото се с един ще се случи по същия начин с друг, очевидно ... Просто търсите - познати, нет, агенции, докато намерите.
Инком стейтмънт не са ни искали на нас никога, но на Вас, явно искат, така сте попаднали, не зная. Ако сте студент, какъв доход може да гарантирате и покажете, очевидно ще е този на спонсора Ви - родители, работодател , друг - доброволен... На всеки е ясно, че студента няма доход, което пък го прави априори ненадежден платец пред друг, с доход, или поне така изглежда на агенциите, защото знаем, че има студенти разполагащи с много повече пари, независимо, че не ги изкарват те, от работещ специалист.

# 468
  • Мнения: 111
@StefanB Благодаря за отговора, студентка съм в Холандия. В случая при посочения работен стаж, по време на който работодателят ме е осигурявал, предполагам това трябва да се заяви пред НОИ, както и към холандския университет, за да няма застъпване или?
Питам, тъй като от НОИ ми искат само осигурителния номер, предоставен ми от държавата/компанията, за да си направят справката, нищо че съм до 26г. Студент, това за графа трудов стаж.

# 469
  • Мнения: 1 970
А, Вие визирате социалноосигурителния стаж, аз Ви говоря в горния пост за здравноосигурителния. За последния важи правилото - до 26 год ако сте студент в чужбина представяте уверение от чуждия ВУЗ и Ви водят осигурено лице, здравно.
За социалноосигурителния, трудовия стаж, не зная, но е логично да им дадете именно документ, или номер, може би, че сте работили там, за да го признаят. Макар че, нашето НОИ освен за пенсия, за какво друго би Ви признало стажа, а и дали ще го признае, съжалявам, не зная.
Мисля, че в предходната тема се бистреше тази тема за осигуровките, като че ли по-скоро за здравните, но погледнете все пак, имаше доста мнения .

# 470
  • Мнения: 111
@StefanB Благодаря много за изчерпателния отговор! Simple Smile

# 471
  • Мнения: 126
Здравейте и честита Коледа! Ако някой търси квартира в Грьонинген, може да ми пише. В къщата, където живее дъщеря ми, се е освободила една стая. Наемът трябва да е около 350 евро, не съм сигурна дали всички стаи в къщата са на една цена, затова пиша около.

# 472
  • Мнения: 116
Честита нова година!Желая ви здраве,щастие и много късмет!Нека 2020 да е много успешна за децата ни и да има с какво да ни зарадват!
Аз съм отново с въпрос:
Дъщеря ми тегли кредит.За месец октомври направи 56 часа,за ноември не успя и сега декември отново има 56 часа.Последният месец активира картата за пътуване да е безплатна,но проблема е ,че не знае какво да прави януари.Тя не е сигурна дали ще направи нужните часове,а ако пътува безплатно ще я глобят.
Ако някое от децата ползват тази услуга как процедира?

# 473
  • Мнения: 239
Здравейте,
Ако някое от децата във Венло търси квартира, в апартамента на дъщеря ми се освобождава стая от 01.02. Всичко общо са 4 стаи в апартамента с обща кухня. Намира се на около 13-15 мин пеша от Фонтис и 5 мин. с колело. Ако някой проявява интерс ще ви пусна линк-а и телефона на наемодателя.

Много успешна нова 2020 на всички ви! Бъдете здрави!

# 474
  • Мнения: 1
Привет и от мен! И на нас ни предстои кандидатстване! Готови сме с всички документи, но се бавим защото не сме сигурни в избора на университет! Дъщеря ми избра специалността Креативен бизнес, която се изучава в три университета - Бреда, Леуварден и Хага (InHoland)! И трите университета са приложни (Applied Science) и това малко ме притеснява! Има подобна специалност в университета в Амстердам, които е класически, отзивите са добри и се чудим кой точно да изберем! Класически или приложен? Какво точно е приложен университет? И защо ако след това решиш да кандидатстваш в класически, трябва да учиш още една година?Аз съм за кандидатстване в Амстердам, но не мога да преборя
-  "Мамо всички са в Леуварден или Хага, само мен ме пращаш в Амстердам!" 😄😄😄 От фирмата не съм доволна, защото още от началото бе само — "Давайте, бързайте, да действаме и т." без много пояснения и насоки. Вече е ясно какво ги кара да бързат, но на нас ни се искаше да си разясним някой от факторите и виждам, че тук хората са по - запознати и има по - полезни съвети от колкото във фирмата! Надявам се тази седмица да стигнем до решение 😄 и да подадем документи! Успех на всички ❤️!

# 475
  • Мнения: 2 993
Yana,
Неангажиращо мнение:
Дилемата ви е сериозна, защото (поне за мен) на първо място винаги е седяла мотивацията на детето и неговото желание по ред причини, но най-вече когато го прави с желание, се бори докрай. А трудности неминуемо има и детето трябва да е щастливо с избора.
Приложните университети не са лоши университети и са много разпространени в Холандия, но тук идав "но-то", ако дадена специалност я няма в класически университет, то приложния е без дискусия, ако специалността я има и в класически, и в приложен (аз бих избрала класически, без да твърдя, че това е правилно решение). Има статии по въпроса дори и на български, но пък може късмета на детето да е в приложния и ние да сме в грешка.
Имайте впредвид, че Амстердам е доста по-скъп град от Леуварден например (квартирата може да е с двойна разлика).
Има ли познати деца, които учат вече тази специалност някъде. Хубаво е тях да поразпита. Също да ги пита къде карат стажове. Приложните университети имат доста дълъг период - стаж и студентът сам трябва да си намери фирма, където да кара стажа.

# 476
  • Мнения: 28
Здравейте, моля за малко помощ Flushed
Справката за успех по години само превод от легализирана агенция ли трябва да има или да е легализирана. Благодаря!

# 477
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 369
Привет и от мен! И на нас ни предстои кандидатстване! Готови сме с всички документи, но се бавим защото не сме сигурни в избора на университет! Дъщеря ми избра специалността Креативен бизнес, която се изучава в три университета - Бреда, Леуварден и Хага (InHoland)! И трите университета са приложни (Applied Science) и това малко ме притеснява! Има подобна специалност в университета в Амстердам, които е класически, отзивите са добри и се чудим кой точно да изберем! Класически или приложен? Какво точно е приложен университет? И защо ако след това решиш да кандидатстваш в класически, трябва да учиш още една година?Аз съм за кандидатстване в Амстердам, но не мога да преборя
-  "Мамо всички са в Леуварден или Хага, само мен ме пращаш в Амстердам!" 😄😄😄 От фирмата не съм доволна, защото още от началото бе само — "Давайте, бързайте, да действаме и т." без много пояснения и насоки. Вече е ясно какво ги кара да бързат, но на нас ни се искаше да си разясним някой от факторите и виждам, че тук хората са по - запознати и има по - полезни съвети от колкото във фирмата! Надявам се тази седмица да стигнем до решение 😄 и да подадем документи! Успех на всички ❤️!
Потърсете мои публикации от предишни теми, там съм обяснила няколко пъти от личен опит за разликите. Аз, лично не съм привърженик на приложните университети, ако специалността я има в академичен. Подготовката в академичен университет е по-добра (личен опит), бъдеща реалозация - ако за едно работно място се борят кандидат с академично образование и с такова от приложен университет - ще вземат с академичното. Има и още много предимства - прочетете какво съм писала в предните теми.
Само за протокола - дъщеря ми е в приложен университет, не и стигнаха силите за академичен и със сигурност нямаше да се справи да го завърши. Няма никакви амбиции за последващо образование или за кариерно развитие - иска да си намери някаква службичка по професията и да си се пенсионира там.

# 478
  • Мнения: 5 402
Ако мога да съм полезна с вероятна причина консултантите по кандидатстване да напират така - повечето фирми имат договори с университетите, дали те самите не са повлияли на избора на детето ви? Ако им е по-изгодно, вероятно масово препоръчват даден унивеаситет, така и създават изкуствен "наплив", ако изобщо думата е подходяща, и се създава впечатление, че университета и специапноста са много желани.
И аз да се присъединя - само желанието на детето, без странични влияния  е важно.

# 479
  • Мнения: 355
Здравейте, моля за малко помощ Flushed
Справката за успех по години само превод от легализирана агенция ли трябва да има или да е легализирана. Благодаря!
Здравейте, справката на дъщеря ми преведохме при заклет преводач, изпратена и одобрена е от унито.

Общи условия

Активация на акаунт