Студенти в Холандия/Нидерландия - 6

  • 60 634
  • 738
  •   1
Отговори
# 495
  • По широкия бял свят
  • Мнения: 397
В началото на седмицата от левовата си сметка в Райфайзен он лайн наредих 1000 евро. Банката ми ги е продала по курс 1,96 и таксата за превода е 0,80 лв.

# 496
  • Мнения: 1 872
В началото на седмицата от левовата си сметка в Райфайзен он лайн наредих 1000 евро. Банката ми ги е продала по курс 1,96 и таксата за превода е 0,80 лв.

Относно банковите такси, вярно е, че СЕПА само е с ниска такса. Но по принцип в ЕС СЕПА -значи споделени такси дори и да е валутен превод. Даже е задължително да е такъв превода, вие сте пуснали другия вид и за това е голямата тарифа.  Вижте в интернет имаше статия и обяснение кой превод какъв е и каква цена може да се взема като такси. Понеже явно не сте знаели и за това така е станало. Аз по принцип пускам 5 евро повече за таксата на отсрещната банка.

# 497
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
По повод намалените такси за еврови преводи, които коментирахте по-горе, искам да споделя моя опит. Онзи ден преведох онлайн 100 евро от левова сметка през SWIFT и ми удържаха такса 39 лв. В банката ми обясниха, че ниските такси важат единствено за SEPA преводи и то само ако са от сметка в евро.
Освен това през SEPA разходите по превода са споделени. Тогава как мога да съм сигурна, че реципиентът е получил точната сума?
Как за малко се разминах да съм по-информирана!!! Днес следобед ми звъня младежа, че иска да си прехвърли за нещо пари от сметката му в Експресбанк към холандската и ме питаше как става с Пейсера. Бях в движение за да мога да гледам в сайта, но много убедено му казах, че вече няма смисъл, защото има нова директива и може да си ги прехвърли спокойно с нормална такса с онлайн банкирането си. Малко по- късно ми каза, че се обадили от банката, че не си е оставил пари за таксата, която според тях е десетки левове, не знам точно колко и не могат да направят превода. Явно не е пуснал превода СЕПА, а пък аз не знаех, че има разлика. Утре сутринта ще ходя да проучвам какво е по- добре да се направи- да се канселира или да се плати таксата. В сайта, обаче, не виждам в линка за промени от 15.12 да има значения как е направен превода и се чудя как да реагирам. Според тази директива има ли значение в каква валута се превежда пи кой метод?

# 498
  • Мнения: 1 970
На сайта на Експресбанк е тарифата им, Там, в раздел Преводи и плащания на страница 5 са посочени таксите за всеки вид превод - левов, евров, към сепа зоната, извън нея и т.н., при това под линия внятно е обяснено кое какво е.
Ето линк:
https://www.expressbank.bg/web/files/richeditor/eb-tarifs-indiv- … g-am-20191219.pdf

А това е обявлението им за предстоящите промени в този смисъл
https://www.expressbank.bg/web/files/richeditor/rebranding/tarif … ients-website.pdf

Предполагам, тъй като не съм им клиент, че в макета на нареждането в електронното банкиране има падащо меню за вид превод , от където следва да се избере СЕПА за да мине по тънката цена на превода, ако не го направи, ще плати 40 лв....
Поне в моята банка е подобно с вальора по дефолт е едно, а ако искаш различно, трябва да го пипнеш, като и цената е различна.
Така че, не очаквайте банките да ви толерират да им плащате по-малко. Достатъчно е да ги питате как да платите по-малко, ако имат начин, ще Ви кажат. У нас някои от тях очевидно считат, че са си в  правото  (балканското де) да са покрили този начин и да е достъпен само за просветените, че трябва да има такъв и системата е така направена, че по принцип те вкарва на високата такса. Просто всеки ден  лично съм свидетел как хората масово не си търсят правата, други не знаят, трети знаят, че нещо можело, ама какво точно- не са наясно, четвърти не им пука, а банкерите днес живи да ги оплачеш, с тия ниски лихви, и те деца хранят....
Та, просто питайте. Подробно - как какво и защо. И като или ако не Ви устройва - банки много.

П.С. Блумнайсер, кацелирането или поправка на вече наредения превод ще ви струва скромната сума от 60 левчета, справка първия линк... Така че, по-добре , ако е неправилно нареден, си платете таксата, освен ако не искате да пускате жалба, но пак ще я платите в крайна сметка, но след време, след като си скъсате нервите.
Все пак намалените такси трябва да се компенсират отнякъде, нали..

Последна редакция: пт, 10 яну 2020, 01:54 от StefanB

# 499
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 944
В началото на седмицата от левовата си сметка в Райфайзен он лайн наредих 1000 евро. Банката ми ги е продала по курс 1,96 и таксата за превода е 0,80 лв.

Явно всяка банка си тълкува разпоредбите, както й изнася. Според ДСК намалената такса през СЕПА важи само ако е от еврова сметка.
Благодаря ви за цитираните наредби. Всъщност ми се искаше да цитирам български законов източник. Предгледах Закон за платежните системи и платежните услуги, но не видях скорошни изменения. Ядосана съм и ще проверя дали мога да пиша някъде.

# 500
  • Мнения: 24 467
В крайна сметка пускайте жалби до Комисия за защита на потребителите и до БНБ за банков надзор.
Едва ли ще се замълчи, след като са предвидени големи санкции /посочени са в линковете, които дадох по-горе/.

# 501
  • Мнения: 217
В началото на седмицата от левовата си сметка в Райфайзен он лайн наредих 1000 евро. Банката ми ги е продала по курс 1,96 и таксата за превода е 0,80 лв.

Явно всяка банка си тълкува разпоредбите, както й изнася. Според ДСК намалената такса през СЕПА важи само ако е от еврова сметка.
Благодаря ви за цитираните наредби. Всъщност ми се искаше да цитирам български законов източник. Предгледах Закон за платежните системи и платежните услуги, но не видях скорошни изменения. Ядосана съм и ще проверя дали мога да пиша някъде.
Регламентите са пряко приложимо законодателство в Рамките на ЕС. Всяка държава членка може да внася уточнения с наредби и други нормативни актове, но непротиворечащи на Регламента. Той е водещия. Така че е възможно да не са правили изменения на БГ закон.

# 502
  • Мнения: 24 467
Няма нужда и от закон дори, т.к. Регламентите имат пряко действие.

# 503
  • Мнения: 55
Аз съм със сметки в Експресбанк и вече 2 пъти след 15.12. правих преводи на сина ми в Холандия(веднъж от левова сметка, веднъж от еврова за проба) и двата превода бяха с такса 0,9лв, просто в онлайн банкирането избирате СЕПА превод.

# 504
  • Мнения: 8
Най-известният  РЕНТ-А-КАР
Много пъти сме го ползвали. Като цяло сме доста доволни. И лично съм засекла, че най-изгодната оферта е за 4 дена. Но пък не се знае какъв ще ви е престоя....


Благодаря на Kaly и Second за информацията. За 4 дни ще сме. Ще пътуваме до Enschede и Vlissingen.
Все още се чудя дали да е с рента кола или жп превоз, тъй като познати живеещи в Холандия ни казаха, че таксите за паркиране са били много високи.

# 505
  • Мнения: 6 395
Високи са, но и влаковете не са евтини.
Влезте в ns.nl и си сравнете цените на билетите с евентуалните разходи за кола.

# 506
  • Мнения: 2 993
Таксите за паркиране в Enschede , Vlissingen едва ли са много високи , в сравнение с големите градове и най-вече Амстердам. Но дори и за Амстердам си има решение P+R  на стадиона беше 8 евро на ден с включени карти за градски транспорт , които можеш да ползваш два пъти в деня за по 2 часа.

Но за Енсхеде си мисля, че извън центъра , се паркира безплатно ( следете табелите на улицата, указано ли е платено паркиране, а също може да има табела, че е само за живущи/ bewoners. Но все си мисля, че в Енсхеде извън центъра лесно ще паркирате безплатно.
Ето за Енсхеде, на 15 мин пеша от центъра е безплатно ( извън кръга на сингела/ канал)
 https://indebuurt.nl/enschede/gemeente/alles-over-parkeren-in-enschede~6542/


Това задавам на търсачка: enschede parkeren gratis

За Vlissingen е по-сскоро курортен град (поне в моите предтави и спомена за много туристи по крайбрежната), но пък сега не е сезон. И си мисля, че и там ще можете да паркирате.

По същия начин търсите и за Vlissingen. Там ми излиза, че има безплатни P+R

# 507
  • Мнения: 1 970
Ето на долния сайт можете да въведете последователно различните дестинации и получавате груба представа за цената на различните видове транспорт до там. Иначе за конкретната цена с конкретната посока и ден ползвайте сайта, който са Ви дали по-горе.
С Вашите посоки, особено до Енсхенде, разликата, при това за един човек, е около 3 пъти в полза на колата, като тук смятат само горивото, но може да си направите сметката как ще излезе с като включите и наема, че и паркинга. Определено за 3-ма, дори с паркинг 1-3 евро на час, дори с 40 евро на ден цена за наем на колата ( около 30 по оферта плюс допълнителна застраховка), и дори с цена на горивото 1.50 (дизел) или 1.80 бензин, ще Ви излезе по-евтино.
https://www.rome2rio.com/map/Eindhoven-Airport-EIN/Vlissingen
Стига да пътувате без проблем, да не Ви одраскат колата, заради което да имате разправии с рент-а-кара, да не спрете на неподходящо място, да не Ви снимат (глобата може да е над 100 евро) и т.н. възможни случки, които стават навсякъде но водят до допълнителни непредвидени разходи и/или загуба на време.
Влака е рахат, качваш се и се возиш, супер удобно е и всички го ползват, но е скъп.
Ако решите с влак, ще си купите ОВ чип карта и само я зареждате на автомата с кредитна или дебитна карта, но грубо ще изхарчите не по-малко от 200 евро на човек по този маршрут -триъгълника Айндховен-Енсхенде-Висинген, далече са едно от друго.... Разгледайте сайта и картата.

Може и с автобус, но избора на удобни е ограничен, иначе е доста по-евтино от влак.

# 508
  • Мнения: 5 647
Стефане, ти си я изял тая Холандия с парцалите, бе😀

Поздрави и спорна 2020 година!

# 509
  • Мнения: 8
Много Ви Благодаря за детайлната информация! Страхотни сте!
Започвам да проучвам посочените от вас сайтове.

Общи условия

Активация на акаунт