Студенти в Холандия/Нидерландия - 6

  • 60 357
  • 738
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 1 263
На някой детето да учи компютърни науки в https://www.vu.nl/nl/index.aspx?

# 676
  • Мнения: 45
Здравейте, следя ви отдавна. Благодарна съм, че ви има и получавам отговори на почти всички въпроси около кандидатстването на дъщеря ми. Моля, ако има майки, чито деца са кандидатствали  в Тилбург, да споделят имат ли вече отговор от унивеситета?

# 677
  • Мнения: 116
Малкият ми син ще отива при сестра си на гости и е с ръчен багаж ,но искам да сложа няколко консерви с месо,които ги прави баща й и нямат етикет.Според вас ще има ли проблем ?

# 678
  • Мнения: 142
Ако са като консервите от магазина, в такава кутия, е проблем. Ще ги вземат.

# 679
  • Мнения: 5 344
Ако са в стъкло, пак няма  да минат.

# 680
  • Мнения: 8
Здравейте мами, ще тръгвам за работа в Нидерландия, да ли знаете там как са цените на лекарства за МИГРЕНА. В момента нямам много пари да ги купя от Бг. Ще съм много благодарна.

# 681
  • Мнения: 116
Ясно,няма да стане.Консервите са като от магазина и като нямат етикет пък става още по-сложно.Ще ги изпратя в колет.Ако става де:grinning:
Исках да има резервен вариант да си сготви по-бързичко ,че като ми каже някой път :
Отивам на магазина ,че умирам от глад ... и на мен сърцето ми се къса.

# 682
  • Мнения: 2 992
Здравейте мами, ще тръгвам за работа в Нидерландия, да ли знаете там как са цените на лекарства за МИГРЕНА. В момента нямам много пари да ги купя от Бг. Ще съм много благодарна.

Не знам какви са лекарствата за Мигрена, но имайте впредвид, че без рецепта могат дс се закупят масовите- парацетамол, нурофен, авил..
За по- силни лекарства ви трябва рецепта от личния лекар, което ако сте здравно осигурена не е проблем. Лекарствата , изписани от лекар на здравно осигурено в Холандия лице, са безплатни!

# 683
  • Мнения: 1 970
Както и тези, дадени от холандски лекар, при който те е изпратил български застраховател защото имаш сключена полица за здравна застраховка пътуване с чужбина, покриваща случаи на спешно неразположение и цената на лечението му и който работи по "асистанс" - договор с българския застраховател.
Например - сключвате договор с Алианц или ДЗИ или друг, и ако имате проблем се обаждате на телефона за асистанс, посочен в полицата, обикновено е на специализирана международна асистанс компания (българските застрахователи работят най-вече с една) и тя ви изпраща в лечебно заведение и/или лекар, а който имат договор и той ти дава и лекарствата, ако полицата го покрива.
Миналата седмица щерката беше болна в Ротердам и ходи на лекар по тази схема.  Омръзна ми да чака с часове и да се моли да й обърнат внимание със здравната карта в спешното, не че не става, но висиш като паяк... ....и й направих застраховка.

Последна редакция: ср, 19 фев 2020, 10:55 от StefanB

# 684
  • Мнения: 303
На някой детето да учи компютърни науки в https://www.vu.nl/nl/index.aspx?



Имам син и дъщеря трета година в момента, точно тази специалност в VU.

# 685
  • Мнения: 1 263
BobyB, доволни ли са децата Ви от обучението?
Синът ми има потвърждение от университета и иска да кандидатства за жилище, но му предстои и изпит в Делфт, по тази причина мисля, че му е рано. Не е решил кой от двата университета да си избера ако го приемат и в Делфт, но като го гледам колко е доволен след потвърждението мисля, че клони към Амстердам.

# 686
  • Мнения: 5 344
Може ли някой запознат с  процедурата по връщане на надвзетите здравни застраховки да се включи?
Синът ми получи 312 евро , като е подал форма за връщане януари месец. Неговата месечна вноска е от порядъка на 100-110 евро.  Възможно ли е това да е сума за 2019-та( през тази година е имал три месеца с платени здравни) ? Или е сума до момента, т.е с вкл. януари?  Как ще се осъществява връщането занапред?
Благодаря предварително на отзовалите се .

# 687
  • Мнения: 303
BobyB, доволни ли са децата Ви от обучението?
Синът ми има потвърждение от университета и иска да кандидатства за жилище, но му предстои и изпит в Делфт, по тази причина мисля, че му е рано. Не е решил кой от двата университета да си избера ако го приемат и в Делфт, но като го гледам колко е доволен след потвърждението мисля, че клони към Амстердам.

TU Delft ако за него става дума е по-престижен. Ние избрахме в Амстердам щото уж по-лесно да си намерят работа, по принцип е така в голям град, но то и Делфт е наблизо. Няма особено значение университета като цяло, не са MIT или Станфорд все пак, така че стаж докато учи, възможно най-скоро с програмиране си е най-добрият начин да се научaват нещата и практически.
Ако ще е VU - задължително да се пребори за общежитие за първата година, има там някаква онлайн система и хората чакат още от през нощта, който превари. Да се намери нещо под наем е много трудно, особено в началото и става все по трудно. Но то това е все по-голям проблем в цяла Холандия.

# 688
  • София
  • Мнения: 27
Здравейте,
синът ми е студент втора година в Университета във Вагенинген. Не работи, само учи.
Наскоро е получил писмо от някаква холандска институция - САК, с което го уведомяват, че е задължен да направи за себе си медицинска застраховка. Дават му срок за това и го уведомяват, че в случай на неизпълнение на тези указания ще му бъде наложена санкция, доколкото разбрах. Освен това, ако отново не изпълни указанията, ще последва нова и служебен избор на застраховател. Възможно е да не съм съвсем коректна при възпроизвеждане на съдържанието на писмото, но е в тази насока. Моля някой от запознатите във форума да ме насочи какви може да са причините за изпращането на това писмо, предвид факта, че той не работи, никога не е работил в Нидерландия, на 20 г. е и има валидна Европейска здравноосигурителна карта (която еднократно е използвал там за спешна помощ). Благодаря на тези, които биха се отзовали на въпроса ми.

# 689
  • Мнения: 1 263
BobyB,  благодаря!

Ясно е, че за тази специалност стажовете са много важни, той това лято стажува три месеца в софтуерна фирма, има препоръка от тях, ще има и диплома от гимназията за приложен програмист, първата година сигурно няма да може да си намери стаж и ще работи нещо друго, вече е проверил заплащането на час, проучил е данъците, разглежда и обявите и т.н.
Гледахме и сравнявахме  програмите на доста университети по специалноста, близки са, е без MIT и Станфорд:smile:

Общи условия

Активация на акаунт