Студенти в Холандия/Нидерландия - 6

  • 60 287
  • 738
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 458
Привет и от мен.
Малкият син си е харесал специалност, но още се чуди в коя държава и Холандия му е един от приоритетите. Почнах да чета из форумите, но информацията е безкрай...Та иска да учи нещо с компютърни игри и в Холандия. и си е харесал 2-3 университета сега. Ходи в началото на месеца на някакви университети в София бяха идвали ама там не си хареса нищо. Сега тази седмица щял да идва още един университет, където май имало неговата програма и исках да помоля да споделите опита си с университета Саксион. Тук го открих - https://unify.bg/event/view/84

Саксион са много експедитивни и си правят всичко по процедура, както е описано на сайта - обработиха документи, пуснаха ѝ линк за тест, после през тяхната платформа си избираш часове за интервю, дадоха отговор за 2 дни, писмото за приемане дойде след още два. Всичко върви през Студиелинк или имейл. По имейла ти идва напомняне ден-два преди крайния срок, вечерта преди интервюто ректутъра се свърза с нея по скайпа само да видят, че са се свързали и да не се губи време на следващия ден по време на часа за интервю...абе смазана машина. За сравнение Фонтис искаха копие от личната карта и оценките до момента по ПОЩАТА, нищо че са закачени в студуелинк, казаха, че всичко е наред и е приета (без интервюта, тестове и пр.) и остава само да прати диплома като завърши, но още нямаме писмено потвърждение, а минаха 2 месеца вече.
Градчето е студенстко, сравнително малко. Пътуването е до Айндховен или Дормунт и после около 2.5 часа с влак (едно прекачване поне).
Голямата учи в Тилбург, също университета си изпълни разписаното за кандидатстване, много добре ги посрещнаха, има обменна програма в 3-ти курс...

# 646
  • Мнения: 4
Благодаря много за отговорите!

Ross, кандиствам с International Relations and Organizations - това е една от малкото специалности в Leiden Univeristy на английски и (по, мисля, обясними причини) се изучава в кампуса им в Хага. Скоро ще почвам да гледам квартири и там,и в Делфт също.

GaliSB, Rosselyn, благодаря за пояснението. Първоначално сметнах, че трябва да изкарвам дубликат и това доста ме притесни, защото не се изкарва ей така. Момче, което учи там, ми сподели, че в някои случаи били искали легализация, което мисля, че вече не се изисква за EU дипломи. Ще се поразровя дали е за всички университети в Нидерландия, за да си потърся правата, ако ми поискат, защото е голяма играчка.

Значи доколкото разбрах, цветно копие на дипломата, подпечатана и подписана в канцеларията, както и превод от заклет преводач в подпечатан плик са достатъчни?

# 647
  • Мнения: 458
Мерси.
Тоест, работиш си по офертите всяка поотделно? Не е необходимо да избираш една или две от тях и да се отказваш от останалите като в УК?

 В Нидерландия можеш да кандидатстваш до 4 специалности едновременно, в един университет - най-много 2. Не се гледа с добро око, ако кандидатстваш примерно човешки ресурси и програмиране - двете нямат общи неща и дават виждане, че не знаеш какво искаш.
Като се регистрираш в студиелинк и избереш университет и специалност почва да ти дава какви документи трябва да прикачиш, изпращат се и имейли.
В някои университети трябва да се регистрираш и в тяхната система. Всичко го пише на страницата "how to apply". По всяко време може да си отеглиш кандидатурата.

# 648
  • Мнения: 1 970
За брой специалности нумерус фиксус също имаше ограничение, ако не бъркам не повече от две, провери пак. Всичко пише по сайтовете на повечето университети, с малки изключения, много подробно, ако пак нещо не е ясно - пишеш мейл , питаш и отговарят. Някъде и по телефона може да получиш информация, но в повечето случаи е по-сложно, дори и да се свържеш с човек, а не с машина, ще те прехвърлят докато стигнеш до правилния човек, в компетентността на когото е въпроса ти (никой няма да ти отговори само защото си попаднал на него...търси се компетентния по занятие) така че по-добре пиши мейл ако имаш въпроси. И по-добре преди кампанията, после са супер заети с нея.

# 649
  • Мнения: 7
Благодаря много за отговорите!

Ross, кандиствам с International Relations and Organizations - това е една от малкото специалности в Leiden Univeristy на английски и (по, мисля, обясними причини) се изучава в кампуса им в Хага. Скоро ще почвам да гледам квартири и там,и в Делфт също.

GaliSB, Rosselyn, благодаря за пояснението. Първоначално сметнах, че трябва да изкарвам дубликат и това доста ме притесни, защото не се изкарва ей така. Момче, което учи там, ми сподели, че в някои случаи били искали легализация, което мисля, че вече не се изисква за EU дипломи. Ще се поразровя дали е за всички университети в Нидерландия, за да си потърся правата, ако ми поискат, защото е голяма играчка.

Значи доколкото разбрах, цветно копие на дипломата, подпечатана и подписана в канцеларията, както и превод от заклет преводач в подпечатан плик са достатъчни?
Трябва да се чете точно какво са поискали от университета. Ако искат превод на дипломата от училището, това не е превод от заклет преводач. В нашият случай превода от заклет преводач беше грешка на агенцията. Черно-бяло копие на дипломата, подписано и подпечатено от училището, придружено от превод на английски език, направен от училището или само с подпис и печат от тях. В нашият случай от канцеларията бяха отказали да направят това, и комуникацията беше с директора. С негов подпис бяха документите. Както писах, сложени в бял плик с печат на училището. Трябва да се чете и точно да се изпълни.

# 650
  • Мнения: 8
Здравейте,
И аз имам питане относно изискванията за кандидатсване. Синът ми е избрал специалността Civil Engineering в HZ и в допълнителните изисквания на сайта на университета е записано: " You must have taken this subject as an exam subject in your secondary school curriculum, for Physics and mathematics".
Според вас това означава, че трябва да положи матури по математика и физика или, че ще изискват определен брой часове по тези два предмета?

Последна редакция: вт, 11 фев 2020, 12:59 от Treasure1

# 651
  • Мнения: 2 992
Treasure,

Различните профили в Холандия имат различни матури. Тук държат поне по 7 матури.
Така написано предполагам, че става въпрос за матура.
Помолете, ако искате да ви потвърдят, че става въпрос за Final Exam / Eindexamen -на холандски

# 652
  • Мнения: 8
Благодаря за отговора Rosss. Ще направим запитване по и-мейл.

# 653
  • София
  • Мнения: 393
Здравейте,
И аз имам питане относно изискванията за кандидатстване. Синът ми е избрал специалността Civil Engineering в HZ и в допълнителните изисквания на сайта на университета е записано: " You must have taken this subject as an exam subject in your secondary school curriculum, for Physics and mathematics".
Според вас това означава, че трябва да положи матури по математика и физика или, че ще изискват определен брой часове по тези два предмета?
Привет! Синът ми е приет тази специалност в този университет. На есен започва. За него нямаше нужда да полага матури по тези два предмета. Представи справка от училището с хорариум от часове за годините назад. Но той е в паралелка с разширено изучаване на математика и може би са му били достатъчно. Ако искате пратете координати на синът ви на лично. Ще ги свържа с моя - да обменят опит. По принцип с документите ни помагат Unify, те са официален представител на университета в БГ и не се заплаща нищо. Може да се свържете и с тях.

Последна редакция: вт, 11 фев 2020, 14:37 от Ивка

# 654
  • Мнения: 81
Здравейте
По назад в темата може би е писано(за което се извинявам),но ако на някой не му представлява трудност отново да сподели
За наемане на кола при пристигане в Айндховен.Условия -цени,депозит иска ли се,препоръки за фирми за наемане и т.н

# 655
  • Мнения: 6 264
Ros. - Пост 495 от настоящата тема и няколко около него ..

# 656
  • Мнения: 1 263
Да помоля за помощ:
Детето кандидатства в Делфт, в началото на м.март е на изпит при тях, сега организирам пътуването и искам да попитам кой е най-лесния начин за придвижване от летище Шарлероа, Брюксел до Делфт.
Ако е много сложно, ще летят до Айндховен, но часовете на полетите, до и от Брюксел са по-удобни, разликата в цените на билетите също не е малка.
Ако някой има опит в дестинацията, моля да сподeли:)

# 657
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Да помоля за помощ:
Детето кандидатства в Делфт, в началото на м.март е на изпит при тях, сега организирам пътуването и искам да попитам кой е най-лесния начин за придвижване от летище Шарлероа, Брюксел до Делфт.
Ако е много сложно, ще летят до Айндховен, но часовете на полетите, до и от Брюксел са по-удобни, разликата в цените на билетите също не е малка.
Ако някой има опит в дестинацията, моля да сподeли:)
Дъщеря ми е пътувала от Айндховен до Шарлероа - от летището до Брюксел автобус (мисля, че беше на 30мин или нещо такова), после с влак - със сигурност ще има някакво прекачване влака, но не е проблем. Удобно е и сравнително бързо - друг е върпоса каква ще е цената, защото градския транспорт (както и влаковете) не са никак евтини.

# 658
  • Мнения: 1 970
Вероятно сравнявате само цените на самолетите.
Вземете предвид и влаковите билети, заюото от айндховен или амстердам до делфт имате час и малко с влак - 100-тина км, а от шарлероа два пти и полвовина повече км, отделно трябва да смените интерсити и талис за да стигнете за около 3 часа.... Влезте на гугъл мапс, дайте му маршрутите и преценете. Отделно разгледайте сайта на железниците - холандски и белгийски за да си направите някаква сметка за цените на влака и тогава взимайте решение. От Амстердам или Айндховен до Делфт е около 20-тина евро, от Шарлероа едва ли ще е по-евтино от 40...
Уточнете го и тогава правете маршрут.
Иначе, да, Шарлероа е по-удобна дестинация като време....Вижте и Брюксел, понякога цените са съпоставими, а до там има няколко полета дневно от София, не по един като Айндховен и амстердам

# 659
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Вижте и Flixbus, ако не ви притеснява пътуване 5ч. Не зная за кои дати и часове търсите, но цената Шарлероа - Делфт за 6.03 e 28 лв.

Общи условия

Активация на акаунт