Хормонални изследвания - 9

  • 37 436
  • 736
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 87
Здравейте момичета, може да не е за тук въпросът ми, но моля за коментар върху него!!

От м. Март съм с оскъден цикъл изследва си всички хормони, които са в норма, последния път гинекологът ми изписа Фемостон, защото установи, че лигавицата на матката ми е много тънка.
Та въпросът ми е някоя от Вас пила ли е този хормон ален препарат и ако да имал ли е ефект върху подобряването за растежа на лигавицата? Също така рових се из нета за причините, но никъде не прочетох защо така се получава??

Благодаря Ви предварително на всяка една от вас която се отзове!

# 226
  • София
  • Мнения: 35 952
Здравейте момичета, може да не е за тук въпросът ми, но моля за коментар върху него!!

От м. Март съм с оскъден цикъл изследва си всички хормони, които са в норма, последния път гинекологът ми изписа Фемостон, защото установи, че лигавицата на матката ми е много тънка.
Та въпросът ми е някоя от Вас пила ли е този хормон ален препарат и ако да имал ли е ефект върху подобряването за растежа на лигавицата? Също така рових се из нета за причините, но никъде не прочетох защо така се получава??

Благодаря Ви предварително на всяка една от вас която се отзове!
Здравей!
Дебелината на МЛ и нормалната М., зависят от хормоните и това, дали има редовна и нормална О.
Няма как, всички хормони да са наред, а да има някакъв проблем с МЦ?! Все някъде има някакво отклонение.
Друга причина е, да си в пременопауза ( но тогава си има явен хормонален дисбаланс, който се вижда при изследванията и респ. си с НЯР)
Фемостон-а ще помогне, донякъде ( малко е като стреляне на сляпо).
Правилният подход е да проследиш О. с ФМ + изследване на всички хормони, няколко поредни МЦ. Само така може да се разбере, къде има проблем и респ. да се приложи адекватно лечение.

# 227
  • София
  • Мнения: 13 166
Денис, след неуспешно ин витро съм, приключило на 18.11. точно на деня на новия цикъл и без никакви проблеми, според последващия преглед. Към днешна дата имам отвреме-навреме ръждиво зацапване, но не и мензис. Моят доктор е в отпуска и имам час за преглед на 3-ти януари. Какви изследвания да пусна, за да видя дали е от хормонален дисбаланс.

# 228
  • Мнения: 6 306
Здравей. Аз след инвитро също имах проблеми с М. Беше пълна каша. Други момичета също се оплакаха от такива проблеми.  До колкото знам трябва да мине поне един МЦ за да се наместят хормоните след инвитрото. Може би е по-добре да изчакаш преди да пускаш изследвания. Този месец хормоналните нива може да са едни, а другия съвсем различни.
Лекарите мен ме чакаха 2месеца / 4 МЦ тъй като ми идваше през около 2 седмици/ преди да ми назначат терапия, тъй като се видя че няма да стане от само себе си. Но при други момичета сами се нормализираха нещата след 1-2 цикъла.
   

Последна редакция: нд, 22 дек 2019, 10:07 от geizer

# 229
  • някъде там
  • Мнения: 1 698

Здравейте, може ли коментар на тези изследвания при наличие на бременност и спряна терапия Тирозол за ЩЖ, има ли и какви са рисковете за плода? Благодаря!

# 230
  • Мнения: 53
маймунка, Ендокринолог трябва да види изследванията - TSH е много ниско. TSH не трябва да пада под 0,5.

# 231
  • Мнения: 7 197
Денис, от няколко месеца пускам хормони на 2-ри ден заради опити да направя ЗЕТ. Прогестерона все излиза завишен, а и при УЗ прегледи се виждат фоликули с размери 10 - 15 мм.
Изписаха ми Регулон по 1т за 21 дни, а от 14-ия ден на МЦ ми включват успоредно и Примолут Нор по 1т.

Малко се притеснявам да не би този Примолут Нор да ми повиши още прогестерона и на следващия цикъл отново да е висок на 2-ри ден?

# 232
  • София
  • Мнения: 35 952
Денис, от няколко месеца пускам хормони на 2-ри ден заради опити да направя ЗЕТ. Прогестерона все излиза завишен, а и при УЗ прегледи се виждат фоликули с размери 10 - 15 мм.
Изписаха ми Регулон по 1т за 21 дни, а от 14-ия ден на МЦ ми включват успоредно и Примолут Нор по 1т.

Малко се притеснявам да не би този Примолут Нор да ми повиши още прогестерона и на следващия цикъл отново да е висок на 2-ри ден?
Няма проблем - те ще помогнат на ЗФ да претърпи обратно развитие, а до 2-ри ден на МЦ, ще са се излъчили и няма да повлияят изследванията.

# 233
  • Мнения: 7 197
Много ти благодаря, Денис! Flowers Hibiscus

# 234
  • Мнения: 19 302
Скрит текст:
Скрит текст:
Денис, пуснах хормони на трети ден от цикъл. На 39 съм.
Може ли да ги интерпретираш? Съмняват се, че втори път съм образувала полип в матката. Естрогенът сякаш е нисък, а прогестеронът доста висок.

17-алфа-ОН-прогестерон    0.8 ng/ml      
фол.фаза: 0.32-0.81; лут.фаза: 0.79-3.29; бременни първи и втори триместър: 1.3-3.9; бременни трети триместър: 2.2-12.4; мъже:0.36-2.38    
 
FSH 5.04 mIU/ml      
жени: фол.фаза 3.03-8.08, oвул. фаза 2.55-16.69; лут.фаза 1.38-5.47; менопауза 26.72-133.41; мъже 0.95-11.95
    
LH 6.67  mIU/ml      
жени: фол.фаза 1.8-11.78; овул.фаза 7.59-89.08; лут.фаза 0.56-14.0, менопауза 5.16-61.99; мъже 0.57-12.07
   
Естрадиол 36  pg/ml      
жени-фол.фаза 21- 251,овул.фаза 38 - 649, лут.фаза 21 - 312; менопауза до 28; мъже: 11-44    
ЛХ е висок - може да показва по-ранна О. или ( по-вероятно) ПКЯ, защото 17ОН Прогестерона е на горна граница.
Желателно е да провериш Андростендион, Тестостерон, ДХЕА  и ако има някакви отклонения - да се консултираш с Ендокринолог.
Е2 е добре, но андрогените също може да са причина/да провокират развитие на полипи (освен естрогените).

Здравей, Денис!
Освен горните хормони, за които те бях питала преди месец, си пуснах и андрогените. Как ти се струват?
Тестостерон/Testosteron -1.00 nmol/l      0.29 - 1.67    
DHEA-S    -7  umol/l      1.6 - 9.1    
Андростендион/Androstendion -2.4 ng/ml      0.94 - 3.20
Тези андрогени са добре.
17ОН Прогестерона, ако не си с перманентно висок ( което е свързано и с по-високи нива на естрогените, като цяло), може да се повиши, ако е имало киста (лутеинова).
Трябва да го проследиш и следващия МЦ ( на 3-ти ден + ЛХ, ФСХ и Е2 ... тълкуват се заедно + УЗ преглед, че няма кисти) и ако е висок да се консултираш с лекар - Ендокринолог.
Трябва да си сигурна, че всеки МЦ има О. и че нивата на Прогестерона ( на 7 ден, след О.) са достатъчно високи, защото само той може да балансира естрогените и андрогените, по естествен начин.

Здравей, Денис!
Пуснах прогестерон и естроген на 7ми ден от О в Кандиларов.

Естрадиол/Estradiol 382.1pmol/l     
161 - 774      ECLIA

Прогестерон/ Progesteron 59.73nmol/l     
жени - фолик. фаза: 0.18 - 2.84; овулация: 0.38 - 38 ; лут. фаза: 5.8 - 75.9; менопауза: 0 - 0.4 ; мъже : 0 - 0.47

Доколкото успявам да го тълкувам, съотношението не е съвсем оптимално, но не знам Е ли е висок или прогестеронът нисък.

Бях на лекар на 4ти ден от цикъла, но не успях да й кажа да погледне за фоликули, камо ли да ги измери. Ти ме беше посъветвала така. Но няма поликистоза и полип, за което имаше съмнения.
Имам Е на трети ден от цикъла и лекарката коментира, че е нисък и често в Рамус излизали такива. Ето го:
Естрадиол 36  pg/ml     
жени-фол.фаза 21- 251,овул.фаза 38 - 649, лут.фаза 21 - 312; менопауза до 28; мъже: 11-44

# 235
  • Мнения: X


Здравей, Денис, може ли да коментираш резултатите? Имам хашимото. Правени са на ден 23 от цикъла, ден 7 от овулация. Благодаря

# 236
  • София
  • Мнения: 35 952
 
Скрит текст:
Скрит текст:
Денис, пуснах хормони на трети ден от цикъл. На 39 съм.
Може ли да ги интерпретираш? Съмняват се, че втори път съм образувала полип в матката. Естрогенът сякаш е нисък, а прогестеронът доста висок.

17-алфа-ОН-прогестерон    0.8 ng/ml      
фол.фаза: 0.32-0.81; лут.фаза: 0.79-3.29; бременни първи и втори триместър: 1.3-3.9; бременни трети триместър: 2.2-12.4; мъже:0.36-2.38    
 
FSH 5.04 mIU/ml      
жени: фол.фаза 3.03-8.08, oвул. фаза 2.55-16.69; лут.фаза 1.38-5.47; менопауза 26.72-133.41; мъже 0.95-11.95
    
LH 6.67  mIU/ml      
жени: фол.фаза 1.8-11.78; овул.фаза 7.59-89.08; лут.фаза 0.56-14.0, менопауза 5.16-61.99; мъже 0.57-12.07
   
Естрадиол 36  pg/ml      
жени-фол.фаза 21- 251,овул.фаза 38 - 649, лут.фаза 21 - 312; менопауза до 28; мъже: 11-44    
ЛХ е висок - може да показва по-ранна О. или ( по-вероятно) ПКЯ, защото 17ОН Прогестерона е на горна граница.
Желателно е да провериш Андростендион, Тестостерон, ДХЕА  и ако има някакви отклонения - да се консултираш с Ендокринолог.
Е2 е добре, но андрогените също може да са причина/да провокират развитие на полипи (освен естрогените).

Здравей, Денис!
Освен горните хормони, за които те бях питала преди месец, си пуснах и андрогените. Как ти се струват?
Тестостерон/Testosteron -1.00 nmol/l      0.29 - 1.67    
DHEA-S    -7  umol/l      1.6 - 9.1    
Андростендион/Androstendion -2.4 ng/ml      0.94 - 3.20
Тези андрогени са добре.
17ОН Прогестерона, ако не си с перманентно висок ( което е свързано и с по-високи нива на естрогените, като цяло), може да се повиши, ако е имало киста (лутеинова).
Трябва да го проследиш и следващия МЦ ( на 3-ти ден + ЛХ, ФСХ и Е2 ... тълкуват се заедно + УЗ преглед, че няма кисти) и ако е висок да се консултираш с лекар - Ендокринолог.
Трябва да си сигурна, че всеки МЦ има О. и че нивата на Прогестерона ( на 7 ден, след О.) са достатъчно високи, защото само той може да балансира естрогените и андрогените, по естествен начин.

Здравей, Денис!
Пуснах прогестерон и естроген на 7ми ден от О в Кандиларов.

Скрит текст:
Естрадиол/Estradiol 382.1pmol/l      
161 - 774      ECLIA

Прогестерон/ Progesteron 59.73nmol/l      
жени - фолик. фаза: 0.18 - 2.84; овулация: 0.38 - 38 ; лут. фаза: 5.8 - 75.9; менопауза: 0 - 0.4 ; мъже : 0 - 0.47

Доколкото успявам да го тълкувам, съотношението не е съвсем оптимално, но не знам Е ли е висок или прогестеронът нисък.

Бях на лекар на 4ти ден от цикъла, но не успях да й кажа да погледне за фоликули, камо ли да ги измери. Ти ме беше посъветвала така. Но няма поликистоза и полип, за което имаше съмнения.
Имам Е на трети ден от цикъла и лекарката коментира, че е нисък и често в Рамус излизали такива. Ето го:
Естрадиол 36  pg/ml      
жени-фол.фаза 21- 251,овул.фаза 38 - 649, лут.фаза 21 - 312; менопауза до 28; мъже: 11-44
Здравей!
Е2 и Прогестерона са добре, показват че е имало О.
Прогестеронът е добре, но идеалният вариант е, когато е на горна граница - и така не е зле, но може да е и по-висок.
Когато е по-нисък, показва че някъде може и да има проблем - с ЛФ, ЖТ и т.н. Следи го от време на време (ако това е важно за теб).
На 3 ден от МЦ, Е2 е добре, тогава той трябва да е на долна граница. Ако е висок, ще показва или ПКЯ, киста/ЗФ, по-високи общи естрогени, по-високи нива на някои андрогени и т.н.
Добре е да го пускаш заедно с ЛХ и ФСХ ( на 3 ден от МЦ), защото се тълкуват заедно.

# 237
  • Мнения: X
Денис, може ли коментар? Благодаря



Здравей, Денис, може ли да коментираш резултатите? Имам хашимото. Правени са на ден 23 от цикъла, ден 7 от овулация. Благодаря

# 238
  • Мнения: 19 302
Denis, сърдечно ти благодаря за отговора!
А има ли някакви добавки/храни, с които мога да подпомогна вдигането му?
Знам, че беше писала за добавки за МЦ. Пак същите ли са? Още не съм разучила всичко.

# 239
  • София
  • Мнения: 35 952
Скрит текст:
Здравей, Денис, може ли да коментираш резултатите? Имам хашимото. Правени са на ден 23 от цикъла, ден 7 от овулация. Благодаря
Здравей!
ТСХ е висок, Т4 -също ( ако си взела медикамента за ЩЖ, преди изследването, може да е и от това?! - не трябва да се приема когато се пуска контрола).
Т3 е нисък - най-вероятно имаш проблем с конвертирането - провери за дефицити: вит. Д, В12, желязо, феритин, ЖЦК,трансферин, ФК, вит. А, цинк, селен, мед...
АКо си на диета - не ограничавай много въглехидратите ( трябва да приемаш поне 100-150гр. на ден), приемай достатъчно протеин (ако си на ВМХ напр.) - те са важни за нормалното функциониране на ЩЖ и конвертирането на Т4 в Т3 (активната форма на хормона в тялото). Ако не се осъществява това конвертиране, дори и да приемаш хормона, тялото ти няма много полза от него ( пак си стада, а това се отразява зле и на другите органи, жлези, с-ми и т.н. - най-общо казано).
Другите са добре.

Общи условия

Активация на акаунт