Хормонални изследвания - 9

  • 37 363
  • 736
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 7 192
Аз не съм на терапия за ЩЖ, не пия нищо - л тироксин, еутирокс и т.н. Не съм имала проблеми досега, просто при регулярно пускане на хормоните миналата година излезе този проблем. Тогава бях ходила на ендокринолог, не видя някакъв съществен проблем (защото пък ТСХ е добре), изписа селен.

Да, на ниски въглехидрати съм заради ИР.

От добавките приемам - ФК мета, Б12 мета, вит.Д, К2, тази добавка със селен, омега 3, вит.Е, магнезий.

Гледам през 2-3 дни вечер да хапвам по 1-2 ядки бразилски орех.

Да увелича ли добавката със селен на 2т/ден?

# 256
  • София
  • Мнения: 35 945
Аз не съм на терапия за ЩЖ, не пия нищо
Скрит текст:
- л тироксин, еутирокс и т.н. Не съм имала проблеми досега, просто при регулярно пускане на хормоните миналата година излезе този проблем. Тогава бях ходила на ендокринолог, не видя някакъв съществен проблем (защото пък ТСХ е добре), изписа селен.

Да, на ниски въглехидрати съм заради ИР.

От добавките приемам - ФК мета, Б12 мета, вит.Д, К2, тази добавка със селен, омега 3, вит.Е, магнезий.

Гледам през 2-3 дни вечер да хапвам по 1-2 ядки бразилски орех.

Да увелича ли добавката със селен на 2т/ден?
Потърси второ, ако трябва и трето мнение.
При теб е нещо от вида - вторична или третична форма на хипотиреоидизъм, при която, има нормално ТСХ и проблем с Т4 и/или Т3. За тялото е важен Т3, а при теб, той е под нормата ( т.е изобщо го няма този хормон).
Не е от добавките, които приемаш - те са само от полза за нормалното функциониране на ЩЖ, не я потискат.
Ще чакам да споделиш, какво е мнението на лекаря - консултирай се с д-р Катя Тодорова, напр. ( тя е добър специалист) - покажи и всички изследвания + добавките, които приемаш.

# 257
  • Мнения: 6 305
Първо, съжалявам ако въпросът ми не е за тук, но виждам, че Денис разбира от тези неща. Simple Smile
Какво се случва с поликистозните яйчници по време на бременност? Личи ли са пак, че са такива?
Тоест, ако сега ме прегледат по време на бременността, яйчниците пак ли ще изглеждат поликистозни както и преди това?

Здравей. Не съм Денис, но ще си позволя да ти отговоря на въпроса.
По време на бременност няма овулация, така че фоликообразуването от яйчниците е спряло и би трябвало да изглеждат чисти, т.е. да няма кистички.

# 258
  • Мнения: 514
Денисче, здравей! Много те моля за коментар на тези изследвания. На мъжа ми са. Повод да ги изследваме беше, че гликиран хемоглобин при него беше 6.1. В Америка лекарката ни каза, че е с преддиабет, а тук ни казаха, че трябва да се направи изследването с натоварването с глюкоза, за да се каже категорично дали е преддиабет и съответно ИР. И ето направихме го, ама се цвериме тук и се чудим какво точно значи. Много те моля за коментар.

# 259
  • София
  • Мнения: 35 945
Денисче, здравей! Много те моля за коментар на тези изследвания. На мъжа ми са. Повод да ги изследваме беше, че гликиран хемоглобин при него беше 6.1. В Америка лекарката ни каза, че е с преддиабет, а тук ни казаха, че трябва да се направи изследването с натоварването с глюкоза, за да се каже категорично дали е преддиабет и съответно ИР. И ето направихме го, ама се цвериме тук и се чудим какво точно значи. Много те моля за коментар.
Скрит текст:
Здравей!
КЗ-висока, Инсулин-висок, доста е сериозно положението.
Трябва да не отлага и да вземе веднага мерки - подходящо хранене, спорт, добавки, медикамент - ако има достатъчно воля, може да се справи.

# 260
  • Мнения: 514
Здравей!
КЗ-висока, Инсулин-висок, доста е сериозно положението.
Трябва да не отлага и да вземе веднага мерки - подходящо хранене, спорт, добавки, медикамент - ако има достатъчно воля, може да се справи.
Много ти благодаря за бързата реакция, Денис! Не звучи добре наистина 😕 Значи има ИР и съответно е в преддиабедно състояние наистина?? А дали не е вече диабет? Ние утре имам час при ендокриноложката.
А К3 глюкозата ли е?

# 261
  • София
  • Мнения: 35 945
Скрит текст:
Здравей!
КЗ-висока, Инсулин-висок, доста е сериозно положението.
Трябва да не отлага и да вземе веднага мерки - подходящо хранене, спорт, добавки, медикамент - ако има достатъчно воля, може да се справи.
Много ти благодаря за бързата реакция, Денис! Не звучи добре наистина 😕 Значи има ИР и съответно е в преддиабедно състояние наистина?? А дали не е вече диабет? Ние утре имам час при ендокриноложката.
А К3 глюкозата ли е?
Все още отделя инсулин (т.е е ИР) ... и стойностите му, са доста  високи. Направи си "бълва" инсулин, но когато панкреса се "прецака" и спре да отделя инсулин - става захарен диабет - тогава няма инсулин, който да регулира кол-вото на КЗ и да подпомага нейното усвояване от клетките на тялото, а високата КЗ има токсично действие за клетките - уврежда органи и системи ( зрение, кръвоносни съдове, нерви и т.н.)
КЗ е глюкоза, кръвна захар, захар в кръвта/серума.( по лесно се пише  Wink)

# 262
  • Мнения: 514
Все още отделя инсулин (т.е е ИР) ... и стойностите му, са доста  високи. Направи си "бълва" инсулин, но когато панкреса се "прецака" и спре да отделя инсулин - става захарен диабет - тогава няма инсулин, който да регулира кол-вото на КЗ и да подпомага нейното усвояване от клетките на тялото, а високата КЗ има токсично действие за клетките - уврежда органи и системи ( зрение, кръвоносни съдове, нерви и т.н.)
КЗ е глюкоза, кръвна захар, захар в кръвта/серума.( по лесно се пише  Wink)
Да, и аз съм чувала и чела, че много афектира върху органите, но то е нормално. Не може органите ти да "плуват" в захар и това не наруши функцията им. Аз му давам Иноситол от около един месец и мисля да продължа. Това нали е подходящо за ИР? Чудя се за Метформин, но сякаш по-добрата алтернатива ми се вижда хранителен режим и движение. Привиква ли се към Метформин по принцип, знаеш ли? Чудя се, ако лекарката примерно утре каже някакъв медикамент дали да го взимаме. А добре, Денис какво мислиш за тези резултати в контекста на опитите за бебе. По принцип мофрологията му куца. Дали може това състояние да е пряко свързано с спермогенезата? Знам, че диабетът влияе на плодовитостта, но ИР?
Хубаво е, че има съкращение на разни думички Simple Smile, защото спестяват доста писане.

# 263
  • София
  • Мнения: 35 945
Скрит текст:
Все още отделя инсулин (т.е е ИР) ... и стойностите му, са доста  високи. Направи си "бълва" инсулин, но когато панкреса се "прецака" и спре да отделя инсулин - става захарен диабет - тогава няма инсулин, който да регулира кол-вото на КЗ и да подпомага нейното усвояване от клетките на тялото, а високата КЗ има токсично действие за клетките - уврежда органи и системи ( зрение, кръвоносни съдове, нерви и т.н.)
КЗ е глюкоза, кръвна захар, захар в кръвта/серума.( по лесно се пише  Wink)
Да, и аз съм чувала и чела, че много афектира върху органите, но то е нормално. Не може органите ти да "плуват" в захар и това не наруши функцията им. Аз му давам Иноситол от около един месец и мисля да продължа. Това нали е подходящо за ИР? Чудя се за Метформин, но сякаш по-добрата алтернатива ми се вижда хранителен режим и движение. Привиква ли се към Метформин по принцип, знаеш ли? Чудя се, ако лекарката примерно утре каже някакъв медикамент дали да го взимаме. А добре, Денис какво мислиш за тези резултати в контекста на опитите за бебе. По принцип мофрологията му куца. Дали може това състояние да е пряко свързано с спермогенезата? Знам, че диабетът влияе на плодовитостта, но ИР?
Хубаво е, че има съкращение на разни думички Simple Smile, защото спестяват доста писане.
Да, инозитолът е подходящ при ИР, но той не прави чудеса.
При ИР най-важно е храненето, след това спорта, добавките и медикаментите ( метформинови препарати). При него дори на първо място трябва да е храненето + медикамент.
Да, ИР има негативно влияние върху репр. с-ма - страдащите от ИР ( ако не е овладяна) са в един постоянен хормонален дисбаланс. Високият инсулин уврежда както яйцеклетките, така и сперматозоидите. Не че не може да стане зачеване, но рисковете да има проблем  са много по-големи и то на всеки етап - вкл. раждане и здравето на бебето.
Но, всеки си поема риска. Гадното на ИР е, че много често, видимия признак е само по-високото тегло, повече мазнини около корема - като не те боли нищо и не ти пречат/ не си суетен - не обръщаш внимание. Никой, дори и не подозира какво точно се случва вътре в тялото му и как всичко това може да се прояви след години в най-различни заболявания, които те връхлитат лавинообразно - да се чудиш, кое по-напред на лекуваш - бъбреци, черен дроб, високо кръвно налягане, висок холестерол и триглицериди, проблем със зрението, костната с-ма, невропатии, косопад и т.н.

За съкращението на думите - ако ги пишеш по много, много пъти на ден, е доста неприятно Wink ... особено, ако искаш да "кажеш" по-важни неща.
 

# 264
  • Мнения: 7 192
Скрит текст:
Аз не съм на терапия за ЩЖ, не пия нищо
Скрит текст:
- л тироксин, еутирокс и т.н. Не съм имала проблеми досега, просто при регулярно пускане на хормоните миналата година излезе този проблем. Тогава бях ходила на ендокринолог, не видя някакъв съществен проблем (защото пък ТСХ е добре), изписа селен.

Да, на ниски въглехидрати съм заради ИР.

От добавките приемам - ФК мета, Б12 мета, вит.Д, К2, тази добавка със селен, омега 3, вит.Е, магнезий.

Гледам през 2-3 дни вечер да хапвам по 1-2 ядки бразилски орех.

Да увелича ли добавката със селен на 2т/ден?
Потърси второ, ако трябва и трето мнение.
При теб е нещо от вида - вторична или третична форма на хипотиреоидизъм, при която, има нормално ТСХ и проблем с Т4 и/или Т3. За тялото е важен Т3, а при теб, той е под нормата ( т.е изобщо го няма този хормон).
Не е от добавките, които приемаш - те са само от полза за нормалното функциониране на ЩЖ, не я потискат.
Ще чакам да споделиш, какво е мнението на лекаря - консултирай се с д-р Катя Тодорова, напр. ( тя е добър специалист) - покажи и всички изследвания + добавките, които приемаш.

Денис, по повод моя казус - ходих при друг ендокринолог. Видя няколко много малки кистички, поуголемена жлеза. Но крайно заключение - "Не се притеснявай, здрава си" Simple Smile

Изписа ми Еутирокс 25 мг, половинката сутрин. И контрола най-рано след месец.
Мисля да правя ЗЕТ през февруари, ако други неща са наред. Мислиш ли, че тази доза би повлияла върху хормоните за този период?

И още един въпрос, ако не нахалствам вече Blush  -  знам, че за приема на еутирокс има доста изисквания, но не съм ги запомнила, че не ми се е налагало досега. Как точно се пиеше по отношение на храна, кафе, добавки, хормонални препарати?

# 265
  • Мнения: 72
Здравейте,
Бихте ли ми помогнали да разчета следните изследвания
ОГТТ 0,60,120
Инсулин 7.6 uIU/ml         2.6-24.9
Инсулин. 82 uIU/ml.   
Инсулин.  29.uIU/ml.        2.6-24.9
Какво означава това?
Много благодаря!

# 266
  • София
  • Мнения: 35 945
Скрит текст:
Скрит текст:
Аз не съм на терапия за ЩЖ, не пия нищо
Скрит текст:
- л тироксин, еутирокс и т.н. Не съм имала проблеми досега, просто при регулярно пускане на хормоните миналата година излезе този проблем. Тогава бях ходила на ендокринолог, не видя някакъв съществен проблем (защото пък ТСХ е добре), изписа селен.

Да, на ниски въглехидрати съм заради ИР.

От добавките приемам - ФК мета, Б12 мета, вит.Д, К2, тази добавка със селен, омега 3, вит.Е, магнезий.

Гледам през 2-3 дни вечер да хапвам по 1-2 ядки бразилски орех.

Да увелича ли добавката със селен на 2т/ден?
Потърси второ, ако трябва и трето мнение.
При теб е нещо от вида - вторична или третична форма на хипотиреоидизъм, при която, има нормално ТСХ и проблем с Т4 и/или Т3. За тялото е важен Т3, а при теб, той е под нормата ( т.е изобщо го няма този хормон).
Не е от добавките, които приемаш - те са само от полза за нормалното функциониране на ЩЖ, не я потискат.
Ще чакам да споделиш, какво е мнението на лекаря - консултирай се с д-р Катя Тодорова, напр. ( тя е добър специалист) - покажи и всички изследвания + добавките, които приемаш.

Денис, по повод моя казус - ходих при друг ендокринолог. Видя няколко много малки кистички, поуголемена жлеза. Но крайно заключение - "Не се притеснявай, здрава си" Simple Smile

Изписа ми Еутирокс 25 мг, половинката сутрин. И контрола най-рано след месец.
Мисля да правя ЗЕТ през февруари, ако други неща са наред. Мислиш ли, че тази доза би повлияла върху хормоните за този период?

И още един въпрос, ако не нахалствам вече Blush  -  знам, че за приема на еутирокс има доста изисквания, но не съм ги запомнила, че не ми се е налагало досега. Как точно се пиеше по отношение на храна, кафе, добавки, хормонални препарати?
Здравей!
За дозата - и без това се започва с ниска доза, ако не ти е достатъчна след контролата ще я увеличите.

Еутирокс се приема - 2 часа преди хранене (преди посочваха 1 час, но последните години по-често препоръчват 2 часа, заради фибрите и т.н) и кафе, сутрин рано, веднага след сън.
Еутирокс - 8 часа интервал - желязо, вит. Д, Калций (вкл. млечни)
Еутирокс - 4 часа интервал - други добавки, вкл. и хормоналните препарати, сок от грейпфрут ...
За различните медикаменти - пак е около 4 часа интервала, но за по-сигурно е добре да се направи консултация и с лекаря.


Здравейте,
Бихте ли ми помогнали да разчета следните изследвания
ОГТТ 0,60,120
Инсулин 7.6 uIU/ml         2.6-24.9
Инсулин. 82 uIU/ml.   
Инсулин.  29.uIU/ml.        2.6-24.9
Какво означава това?
Много благодаря!
Здравей!
Няма ли КЗ?
Инсулинът показва, че си с ИР - консултирай се с Ендокринолог.
Трябва режим на хранене, спорт, добавки, медикамент, воля и постоянство   Wink  - за да се контролира.

# 267
  • Мнения: 72
Скрит текст:
Скрит текст:
Аз не съм на терапия за ЩЖ, не пия нищо
Скрит текст:
- л тироксин, еутирокс и т.н. Не съм имала проблеми досега, просто при регулярно пускане на хормоните миналата година излезе този проблем. Тогава бях ходила на ендокринолог, не видя някакъв съществен проблем (защото пък ТСХ е добре), изписа селен.

Да, на ниски въглехидрати съм заради ИР.

От добавките приемам - ФК мета, Б12 мета, вит.Д, К2, тази добавка със селен, омега 3, вит.Е, магнезий.

Гледам през 2-3 дни вечер да хапвам по 1-2 ядки бразилски орех.

Да увелича ли добавката със селен на 2т/ден?
Потърси второ, ако трябва и трето мнение.
При теб е нещо от вида - вторична или третична форма на хипотиреоидизъм, при която, има нормално ТСХ и проблем с Т4 и/или Т3. За тялото е важен Т3, а при теб, той е под нормата ( т.е изобщо го няма този хормон).
Не е от добавките, които приемаш - те са само от полза за нормалното функциониране на ЩЖ, не я потискат.
Ще чакам да споделиш, какво е мнението на лекаря - консултирай се с д-р Катя Тодорова, напр. ( тя е добър специалист) - покажи и всички изследвания + добавките, които приемаш.

Денис, по повод моя казус - ходих при друг ендокринолог. Видя няколко много малки кистички, поуголемена жлеза. Но крайно заключение - "Не се притеснявай, здрава си" Simple Smile

Изписа ми Еутирокс 25 мг, половинката сутрин. И контрола най-рано след месец.
Мисля да правя ЗЕТ през февруари, ако други неща са наред. Мислиш ли, че тази доза би повлияла върху хормоните за този период?

И още един въпрос, ако не нахалствам вече Blush  -  знам, че за приема на еутирокс има доста изисквания, но не съм ги запомнила, че не ми се е налагало досега. Как точно се пиеше по отношение на храна, кафе, добавки, хормонални препарати?
Здравей!
За дозата - и без това се започва с ниска доза, ако не ти е достатъчна след контролата ще я увеличите.

Еутирокс се приема - 2 часа преди хранене (преди посочваха 1 час, но последните години по-често препоръчват 2 часа, заради фибрите и т.н) и кафе, сутрин рано, веднага след сън.
Еутирокс - 8 часа интервал - желязо, вит. Д, Калций (вкл. млечни)
Еутирокс - 4 часа интервал - други добавки, вкл. и хормоналните препарати, сок от грейпфрут ...
За различните медикаменти - пак е около 4 часа интервала, но за по-сигурно е добре да се направи консултация и с лекаря.


Здравейте,
Бихте ли ми помогнали да разчета следните изследвания
ОГТТ 0,60,120
Инсулин 7.6 uIU/ml         2.6-24.9
Инсулин. 82 uIU/ml.   
Инсулин.  29.uIU/ml.        2.6-24.9
Какво означава това?
Много благодаря!
Здравей!
Няма ли КЗ?
Инсулинът показва, че си с ИР - консултирай се с Ендокринолог.
Трябва режим на хранене, спорт, добавки, медикамент, воля и постоянство   Wink  - за да се контролира.

Аз наистина нищо не разбирам, но кое точно показва Инсулинова Резистентност? Това влияе ли на забременяването?
Прости ми за невежеството.

Ето това е глюкозата:
0 мин  5. 07    ммол/л .     2.8-6.1
60 мин  6.85  ммол/л
120 мин 4.38 ммол/л .     3.5-7.8

Това помага ли за по- ясни резултати?

Благодаря Денис!

Последна редакция: сб, 11 яну 2020, 17:04 от Mimi_TO_

# 268
  • София
  • Мнения: 35 945
Аз наистина нищо не разбирам, но кое точно показва Инсулинова Резистентност?
Скрит текст:
Това влияе ли на забременяването?
Прости ми за невежеството.

Ето това е глюкозата:
0 мин  5. 07    ммол/л .     2.8-6.1
60 мин  6.85  ммол/л
120 мин 4.38 ммол/л .     3.5-7.8

Това помага ли за по- ясни резултати?
Благодаря Денис!
На гладно инсулинът е сравнително добре - ето, при теб се вижда, че НОМА индекса не би показал ИР. Вероятно е, или от годините (ако си по-малка/млада), или скоро си развила ИР - което е добре, защото по-лесно може да се овладее.
На 60 мин - инсулина скача много, а на 120 мин е все още висок, което не е добре.
Хубавото е, че инсулина държи (засега) в добри граници КЗ.

Да, ИР влияе зле на зачеването ( хормонален дисбаланс, високи нива на андрогените, естрогените...), износване ( причини за аборт и усложнения)- самата бременност и дори и на бебчо ( с по-голямо тегло, по-едри и по-омазнени и в последствие да имат и здравословни проблеми) .
https://www.medinfo.bg/spisanie/2015/2/statii/reproduktivana-spo … ezistentnost-2076
https://www.puls.bg/bremennost-i-razhdane-c-36/gestatsionen-diab … ravo-bebe-n-33496
- в интернет има много информация


# 269
  • Мнения: 514
Да, инозитолът е подходящ при ИР, но той не прави чудеса.
При ИР най-важно е храненето, след това спорта, добавките и медикаментите ( метформинови препарати). При него дори на първо място трябва да е храненето + медикамент.
Да, ИР има негативно влияние върху репр. с-ма - страдащите от ИР ( ако не е овладяна) са в един постоянен хормонален дисбаланс. Високият инсулин уврежда както яйцеклетките, така и сперматозоидите. Не че не може да стане зачеване, но рисковете да има проблем  са много по-големи и то на всеки етап - вкл. раждане и здравето на бебето.
Но, всеки си поема риска. Гадното на ИР е, че много често, видимия признак е само по-високото тегло, повече мазнини около корема - като не те боли нищо и не ти пречат/ не си суетен - не обръщаш внимание. Никой, дори и не подозира какво точно се случва вътре в тялото му и как всичко това може да се прояви след години в най-различни заболявания, които те връхлитат лавинообразно - да се чудиш, кое по-напред на лекуваш - бъбреци, черен дроб, високо кръвно налягане, висок холестерол и триглицериди, проблем със зрението, костната с-ма, невропатии, косопад и т.н.

За съкращението на думите - ако ги пишеш по много, много пъти на ден, е доста неприятно Wink ... особено, ако искаш да "кажеш" по-важни неща.
 
Много ти благодаря за разяснението, Денис.  Gift Heart Звучи си сериозно и си е състояние, което изисква мерки. Да дам набързо малко обратна връзка. Значи ендокриноложката потвърди изразена ИР при мъжа ми. Каза, че е сериозно, но все още напълно обратимо. Обясни му относно яденето как да се храни и му изписа Глюкофаж XR за 6 месеца. Бил нов, по-изчистен на пазара, който нямал странични ефекти. Взехме го, почна го. Силно се надявам, че ако това е пречило до сега на забременяването, сега вече нещата би трябвало да се получат. Аз поне си мисля, че при него ниската морфология в СГ си е от ИР, защото нито пуши, нито пие. Само наднорменото тегло, и то наистина единствено в областта на корема и ИР. Не, че е малко де. Сега хем чета, че метформинът ще подобри нивата на инсулина, а оттам и на хормоните и спермата, хем пък прочетох противоречива инфо, че метформинът понижавал качеството на спермата. Много се обърках. Ти знаеш ли нещо по въпроса, Денис?

Общи условия

Активация на акаунт