Снимки – спомени от близко и далечно минало

  • 707 086
  • 11 934
  •   1
Отговори
# 765
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
да добавя и аз нещо.

Цитат
Според първоначалния проект на паметника, на върха на пресечената пирамида е трябвало да се постави огромен бронзов лъв, който да гледа на север. Лъвът бил вече отлят в Софийския военен Арсенал от група майстори, начело със Стефан Вежански по проект на скулптура Кирил Шиваров. Но именно този 8-метров лъв създал много проблеми на авторите на проекта и на българските правителства по време на строежа на мемориала. Самият лъв бил изготвен от 28 бронзови черупки с общо тегло 28 тона. Трябвало за се пренесе на върха на части и там да се сглоби като обемен пъзел. Мулета и катъри изтеглят лъва до заветния връх.
И тъкмо когато работниците умуват как да го качат на кулата, румънското правителство остро протестира. "Не може българският национален символ да гледа на север! Това намирисва на териториални претенции!", отсичат власите, които вече са заграбили Южна Добруджа. Възниква сериозен политически натиск от страна на Румънското правителство.
Тогава министерският съвет се събрал и решил лъвът да се обърне на юг - архитектурният проект го позволявал. Веднага след тази стъпка обаче едновременно реагирали Гърция и Турция. Все още били пресни спомените от Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война и всички гледали на България с лошо око. Намеквало се е, че с този акт българите търсели реванш за Ньойския договор.
Под този международен натиск от Румъния, Гърция и Турция, нашите политици вместо упорито да отстояват позицията си, се прекланят в кръста и "свалят" лъва от върха на паметника и го "поставят" на козирката над главния вход от северната страна при това обърнат на ... запад.
Сега мълниеносно реагирала Сърбия. Дали пък българите не търсят някакъв реванш за Македония и Западните покрайнини? Сръбският посланик дори връчил официална нота на външното министерство. "Погледът на българския лъв на запад пречел на двустранните отношения между двете страни."
И така, пак се събрал Министерският съвет и накрая било взето решение ЛЪВЪТ да гледа на изток, откъдето са дошли Освободителите. След това решение, българите приели всичко на майтап. Те се шегували, че лъвът гледа към Черно море, защото рибите в него са неми и не могат да протестират, а кабинетите на двама министри се занимавали с "въртенето на лъва в различните посоки на света..."

трудовашката чета, изпълнявала заповедите на министерството по въртенето на лъва. Simple Smile


http://pitagorid.blog.bg/history/2012/06/20/vryh-shipka-liubopit … stni-fakti.970380

# 766
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Джанет, 1991 г.
Снимка: Хърб Ритс

# 767
  • Мнения: 22 867
Да сложа едни хубави и талантливи мъже /не че някой не ги познава/, и от по-далечни, и от по-близки времена. Харесвам си ги! Simple Smile




# 768
  • Варна
  • Мнения: 6 873

Аз съм набор който помни тези 'каски'. Бях ги позабравила и бях много учудена да ги видя преди месец в няколко фризьорски салона в Париж. Разбира се, много по-модерни.
Предполагам, и тук има. Просто не и в салона който ходя, та затова се учудих.

# 769
  • София
  • Мнения: 5 953
Аз съм от набора, дето майка ми все висеше с тая каска на главата, а аз играя около нея и я чакам. Много смешно ми стана... Точно такива, имаше ги навсякъде и в обществените бани. Била съм дете.

Последна редакция: пн, 02 мар 2020, 15:25 от Wooden Cuckoo Clocks

# 770
  • София
  • Мнения: 9 552
И на мен ми стана мило от снимката. Баба ми ме беше завела веднъж със себе си на фризьор и я сложиха под такава каска. Леле, как се уплаших, че ще й се случи нещо лошо (била съм на не повече от 5 години)! Laughing Голяма молба ударих да излезе от там, а тя пък не искаше да ме послуша. Повече не ме взе със себе си на фризьор. Laughing

# 771
  • Мнения: X
А аз имам прибрана в килера, точно такава каска, но не е професионална, а любителска. Още помня майка ми, в неделя вечерта, с ролки на главата и седнала под каската. Това беше през ранните 80. После вече се изучи и действаше с машата.

И малко спомени от Пловдив.
https://glas.bg/balgariia/nepokazvani-snimki-plovdiv-prez-posledniia-vek-426136/

# 772
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 837
Точно такива снимки гледах  в "Забелязано в Пловдив", но не знам дали е редно тук да ги показвам. Снимките бяха съпоставки - различни места от града преди и сега.

# 773
# 774
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 814
Днес с майка открихме в секцията й част от чеиза, подготвян за мен и брат ми през далечната 1985 г. Пликовете не съм снимала, но и те са с бродерия. І-во качество са, според етикета. Simple Smile
Направи ми впечатление препоръчителната температура за пране - 95 градуса, за разлика от обикновено зададените в днешно време 30 градуса.

Скрит текст:

# 775
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 992
Чудни са!  Heart Eyes
За разлика от днешните боклуци, чистото неоцветено памучно хасе може да се пере на 95 градуса,  и се глади на над 200. На по-малко и да искаш няма да можеш да му изпънеш гънките.  Laughing

# 776
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Йокохама, 1964 г.

# 777
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Лабрексче, подкрепям те веднага с единия от двамата.
Съвсем неотдавна си припомних филма и, как иначе, направих снимка Blush

Черното лале, 1964 г.

# 778
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
Ох ... Ален Делон ...

Сетих се за едно пожелание в лексиконите през 70-те:

Пожелавам  ти мъж
със силата на Зевс,
с тялото на Аполон
и с очите на Ален Делон Grinning

# 779
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Вещичке, Kiss
Всъщност...защо пък само очите... Relaxed

Общи условия

Активация на акаунт