Снимки – спомени от близко и далечно минало

  • 707 861
  • 11 934
  •   1
Отговори
# 3 495
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 506
"Разкроена престилка тип принцеса"...Ако ме видите как повдигнах вежда на това Grinning На снимката виждам хубава бяла рокля и съчетание от пола и тениска - никакви престилки или униформи.

Принудата е карала всичко да изглежда грозно сигурно. И емблема на училището си бих носила с кеф - защо сте ги сваляли?

# 3 496
  • Мнения: 14 661
Имах съученички,които завършиха двугодишно упк за мед.сестри и после това си работиха.В сериозни отделения в Пирогов и 2ра градска б-ца.Имаше и смотани упк,за тъкачки,шивачки и др.Между другото повечето с висок бал се бутаха за продавачки,защото беше забавно.Пък и какво толкова има да му учиш?На някои стажа им беше в Цум.Stuck Out Tongue

# 3 497
  • Мнения: 5 357
OnDiNe, нещо не съм се изразила правилно или не сте ме разбрала правилно. Аз съм с униформа- черна пола и не е тениска, а копринена блуза. Снимката е отпреди 44 г. - черно-бяла и не е ясна. Освен това е преснимана с телефона ми от оригинала.  А братовчедка ми е с рокля, а не с униформа. Tя беше учителка в друго населено място.
С бели тениски и черни шорти бяхме в час по физическо и доста се държеше на това.

# 3 498
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 506
Пола и копринена блуза си е хай сосайъти униформа. Сигурно в някое елитно училище е било.

# 3 499
  • Мнения: 5 357
Да, за времето си ( а и сега)  беше елитно. Икономически техникум "Георги Стефанов", гр. Пазарджик.

# 3 500
  • Мнения: 4 808
Защо да е било глупост УПКто?
Цял живот работя с дипломата от там - административно обслужване. Бях секретарка, перосонален асистент, ТРЗ, касиер-счетоводител. Нямам нито ден без трудов стаж вече над 35 г.  По искане на баща ми избутах след него и едно  ВИШУ,  искаше диплома - връчих му я и до там. Не ме влечеше историята - нито да съм научен работник из разните институти, нито даскалка.
Съучениците  с майки-натегачки, активистки ги записаха УПК - професионални шоф. курсове. Разните непукисти съученици се кефеха да са стругари и готвачки. А нас - административното направо живи ни ожалиха, че имало много за учене.
Точно там при нас бяха връзкарките. Бях УПК в Икономически техникум, имаше една паралелка администратор-документалист и три паралелки продавач-консултант. Администраторите почти всички бяха с връзки и с дипломи четири и нещо, някои не го и криеха, отличничките ни сложиха продавачки. След време често са се учудвали работодатели, като видят, че в дипломата ми пише продавач-консултант, не знаели, че можело да се учи и за тази професия. А учехме доста сериозни предмети: икономика на търговията, отчетност в търговията, стокознание, правни отношения...

# 3 501
  • Бургас
  • Мнения: 6 375
За това и всички кадърни кадри са от това поколение, във всяка една област, но и работа е имало, къде да се научат и реализират.Било много полезно за младите хора.

# 3 502
  • София
  • Мнения: 39 812
Навремето и при мен класната (от основното ми у-ще) мина с номера с грешка в компютъра (за УПК). Вместо "Електроника" ме разпределиха в "Химическо чистене". Най-вероятно защото у-то беше на 5мин от нас.
Две момчета и аз бяхме "сбъркани". Отличници бяхме. "Ако те тримата не знаят еди кое си значи трябва да го обяснявам наново".
Точно в 11ти клас, втория срок,  премахнаха УПКто. Класната ни молеше да останем.
Не ме е яд, че съм го учила. Яд ме беше на "грешките" в системата.

# 3 503
  • Мнения: 5 357
Аз не съм от поколението с УПК.  В Икономическия влязох с класиране по диплома от 8 клас, както си беше навсякъде тогава. След това исках да уча  в Икономически институт, но по случайност  станах учителка. Една приятелка ме нави
УПК не беше лоша форма. Даваше се професия. Сегашата система не е по-добра  с професионална гимназия.

# 3 504
  • София
  • Мнения: 16 095
Аз бях в езикова гимназия, класа бяха заедно от 8 кл, дойдох в 9ти от чужбина и след изпит. Не се познаваха класната и майка ми, не е имало връзки. Даже заради многото учене на езика улесняваха съучениците с разни стругаро-фрезистки и подобни УПКта. Ние в административното бяхме все новодошли в класа от някъде си. А поне аз нямах проблеми с ученето на езика - идвах от у-ще в чужбина, програмата там вървеше с 1 г. напред. Та и уроците по другите предмети  ми бяха познати. Не си давах много зор и си учех за УПКто, беше ми интересно.

# 3 505
  • София
  • Мнения: 12 466
Момичета, какво е УПК?

# 3 506
  • Sofia
  • Мнения: 26 476
Учебно професионален комплекс

# 3 507
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
УПК не съм хванала и слава Богу, като ви чета как е било. Не е лошо да ти да дадат професия, лошо е да ти я "нахендрят". Нямаш право на избор какъв да станеш. Аз хванах малко да съм пионерче и дойде "демокрацията".

# 3 508
  • Countryside
  • Мнения: 11 634
За пръв път го чувам това УПК, даже щях да питам какво значи. Звучи ми като професионална гимназия, и принципно е добре да имаш някаква професия, но е супер тъпо че не е можело да се избира. Чак недоумявам от направление "химическо чистене" и "продавач консултант"....добре че сега вече го няма, т.е. има го, но под формата на избор.
Иначе аз даже и чавдарче не можах да стана, понеже дойде демокрацията. После някак си се разминах на косъм със задължителните матури. По мое време бяха само ако имаш под сумарно под 4.5 по български и математика.

# 3 509
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Явно съм по-голямшка, но матурите и аз ги оттървах. Имах хубава диплома, можех тази година да кандидатствам заедно с дъщеря ми в СУ и сигурно щяха да ме приемат Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт