Смяна на лична карта

  • 1 544
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 479
Няма глоба за не подновен задграничен паспорт. Той не е задължителен документ. Може и изобщо да нямаш такъв, ако искаш.

Както винаги, много полезна! bouquet
Глобата не е за неподновен, а за невърнат в законовия срок.

# 31
  • Мнения: 54 976
Разбрах. Simple Smile

# 32
  • Мнения: 2 479
Deva, Simple Smile. Когато ни изтекоха задграничните паспорти и нямахме намерение скоро да вадим нови, отидох в районното и ги върнах, като настоях да ми дадат документ, че са ги приели (за всеки случай.) Трябваше да попълня един формуляр за целта, което отне минута. Дадоха ми входящи номера. Година по-късно, вадейки нови паспорти, носех хартийките, че съм върнала старите, но не ми ги поискаха. Все пак предпочитах да имам доказателство, че са върнати.

# 33
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 484
Този закон за транслитерацията, май въобще не се спазва в личните документи. Имената, особено при пътуване, май ги четат на английски.
Много ми е интересно  как ще се прочете на английски транслитерацията на името Емилия - Emiliia (транслитерирано според закона). Обикновено женските имена, завършващи на "ия", се изписват като "iya" , а не 'iia". А и това 'Е', дето често се чете като 'и"... В английския имаше някакви правила за гласните в каква сричка как се четат, но вече кой ли ги учи. Затова все питат-  Как ти се пише името?
А за звукосъчетанието "кс" си има отделна буква - "х" и го транслитерират както дойде - веднъж "ks", друг път 'x".

Ех, този английски. Както казва ММ, пишеш Манчестър, четеш Юнайтед, а разбираш Ливърпул. Joy
аз, доколкото разбирам, целта е НЕ как се чете на английски, а как да се трансформират българските букви към латинските.
това е за наша употреба, а не за чужденска. сходна е ситуацията и с номерата на колите. надали А на латиница чужденците ще се досетят, че се отнася за Бургас. така ние сме го направили.

# 34
  • Мнения: 7 062
Всички служители, по всички летища говорят английски.
А защо ни е на нас транслитерация на имената в документите, ако ще си ги ползваме само за наша употреба? Имаме си кирилица за тази цел.

# 35
  • Мнения: 9 030
Всички служители, по всички летища говорят английски.
А защо ни е на нас транслитерация на имената в документите, ако ще си ги ползваме само за наша употреба? Имаме си кирилица за тази цел.
Представи си, че рабитиш в български хотел и трябва да регистрираш китаец, на който паспортът е изписан само на йероглифи.
Така става и с българите, които по някаква причина си показват тук там българските документи в чужбина. Чужденците  се плашат от кирилицата, по-точно - ужасяват се.  Дори като видят кирилица под латиницата пак се правят, че не могат да го прочетат това.
Не се знае кой кога къде ще си ползва документите.

# 36
  • Мнения: 7 062
Нали и аз точно това казах, защо ни е необходимо изписване на имената на латиница. Въпросът беше дали ги четат на английски, или транслитерирани.
С личните карти директно ходим из Европа, без паспорт дори, а те не четат кирилица. Е, може да пробваме да ги научим, тогава ще отпадне нуждата от транслитерация поне в ЛК и няма да има недоразумения. Simple Smile

# 37
  • Мнения: 9 030
Четат ги кой както може, зависи в коя страна се намирате, или служителят на летището каква националност е.

# 38
  • Мнения: 5 262
Сега си погледнах паспорта, там ми е точно така написано името, както искам. Но той е изтекъл отдавна и не съм го сменила. Освен сега да оправя и него. Дали ще имам глоба?
Ако не си го върнала в срок ще те глобят. Той не се смята за наш документ а за такъв принадлежащ на държавата. Отнесох една глоба аз, та знам.

и аз отнесох една преди години, но пук приятелки не отнесоха. на коя служителка ще попаднеш е въпроса .

# 39
  • Мнения: 112
Зависи и от това след колко време го връщаш. След изтичане на паспорта има 3 месеца,в които може да бъде върнат без глоба. След изтичане на тези 3 месеца всеки подлежи на глоба ( мисля че неше от 50 до 300лева). След изтичане на тази една година, или година и три месеца след изтичане на паспорта, изтича и давността на глобата.
Ако служителката иска да ви глоби след този срок може да не е направила сметката или просто да се възползва от незнанието на хората - това вече няма как да се знае...

# 40
  • София
  • Мнения: 623
Аз имах този проблем с грешно изписано име.Обърнах внимание,че на формуляра съм го изпикала как трябва да е.Отговориха ми,че така било на английски,а по другия начин-на френски.Държах да е както на шофьорската ми книжка и в крайна сметка го поправиха.Иначе щях да имам проблеми с различни имена на документите.

# 41
  • Мнения: X
Чл. 81.(1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което:
6. не върне паспорта си или заместващия го документ на органа, който го е издал,
в тримесечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването или ползването му.
Не е върнат, но не става дума за месеци, а много години.
Може да хвана давност. Simple Smile
DeVa®, "хваща" те  Simple Smile Чл. 34. (1), в) от ЗАНН
Цитат
Не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението.
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2126821377

# 42
  • Мнения: 54 976
Благодаря, Павче! bouquet
Не една, много години са минали. Peace

Общи условия

Активация на акаунт