Обсъждане на имотни обяви, тема 12

  • 30 309
  • 758
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 105
Много различни са нещата. В много от старите сгради, балкончетата дори не могат да се остъклят, други имат огромни лоджии, които могат, освен да се остъклят, да се усвоят. В НА преди 1991 г балкони и лоджии фигурират само  25%. При малко балконче, не е кой знае какво, но при лоджии от 17 м2, не съм съгласна да ги подаря, защото дали от незнание, дали съвсем тенденциозно дългогодишен брокер се прави на "дръж ми шапката", пък и общите части били в % не са точно изчислени и що ли не и още 16-18м2 и тях да подаря, пък и с мазето така, въпреки, че фигурира с точна квадратура в НА. Накратко едни около 35 м2 да не ми се платят, да е доволен купувач и брокер. Еми множко ми идва, меко казано.

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 17:58 от Asya Asieva 636606

# 616
  • Мнения: 9 773
Е, няма угодия Smile
Ако се съгласиш с някого, значи му се мазниш. Ако не се съгласиш и спориш - значи "хейтваш"!
Какво да кажа - че половината купувачи са тъпи и гледат цена на кв.м., а не тотал на сходни апартаменти - плюс-минус някакви квадратни метри? Така или иначе не могат да купят по-малко от 100% кв.м. от това, което е написано в н.а. Не че теоретично не може, ама на практика рядко се случва някой да купува 1/2 или 1/3 или 1/6 от апартамент.

# 617
  • Мнения: 105
Защо теоретично? Примерът ми не е хипотетичен. Лоджиите ми са над 17м2, които по всички правила са в застроената площ и както вече споменах 13 от тях не са включени в НА. Вие едни 15-16 00 Е, за нищо ли ги имате?
П.П.Това, ако поста ви е към мен, че не се ориентирах.

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 18:39 от Asya Asieva 636606

# 618
  • Мнения: 677
Ася, нали продаваш целия апартамент? Заедно с лоджии, мазета и т.н. Не разбирам какво подаряваш.

Слагаш цена, която те устройва, и ако купувачът е ОК с нея, имате сделка.

# 619
  • Мнения: 19 482
Тя може би имаше предвид, че тези 13 кв. не са включени в нот.акт, а ги има и е редно да се включат в цената. Де да знам, аз също бих се водила от НА, освен да се добавят там?

# 620
  • Мнения: 105
Тя може би имаше предвид, че тези 13 кв. не са включени в нот.акт, а ги има и е редно да се включат в цената. Де да знам, аз също бих се водила от НА, освен да се добавят там?
Ами няма ги в НА, нали поясних защо. А с това трябва всеки брокер да е наясно. Съответно могат да се вкюлючат, но отнема време и доста разходи, пък и данъците нарастват. После пък купувач, който е наясно и приема по-голяма квадратура, пита защо е направена тази глупоост, да се набутваме с по-високи данъци.
R-dna съгласна съм напълно стеб, но само принципно. Лично аз, когато купувах жилището си, видях, харесах и платих. Нито съм питала за м2, нито съм претендирала, колко ще ми струва ремонта, нито дали цената се коментира. Сега обаче не е така. Всеки купувач, дори да е наясно, изтъква какви ли не доводи, за да не плати това или онопва. Някъде назад в темите прочетох нещо от сорта " бе откъде накъде ще им плащам площадката пред асансьорът" и подобни. Та принципът е едно, действителността съвсем друга.

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 18:58 от Asya Asieva 636606

# 621
  • Мнения: 677
Какво им пречи да са включени в цената и без да ги има в НА?

# 622
  • София
  • Мнения: 878
Защо теоретично? Примерът ми не е хипотетичен. Лоджиите ми са над 17м2, които по всички правила са в застроената площ и както вече споменах 13 от тях не са включени в НА. Вие едни 15-16 00 Е, за нищо ли ги имате?
П.П.Това, ако поста ви е към мен, че не се ориентирах.
E и моите лоджии са над 15 квадрата и само % от тях е включен в НА. Като купувах не се интересувах включени ли са или не са- интересуваше ме крайната цена на апартамента, а избора ми падна върху този апартамент заради екстрата му- големи лоджии, мазе и таван. Можех за същата цена да купя апартамент в съседна сграда със същата площ на стаите но с далеч по-малка площ на лоджиите. Е при еднаква цена предпочетох жилището  с екстрите. Ако собствениците бяха си добавили 10000 нямаше да купя това жилище. В крайна сметка купувачите на жилището Ви ще възприемат лоджиите като голяма екстра, но трудно ще се намери някой да плати 15-16 000 заради тях ...

# 623
  • Мнения: 105
А как се плащат на строителите? Това, че сте ударили бинго или сте попаднали на неосведомен или притиснат продавач, нищо не доказва. Освен това от лоджия до лоджия има разлика. Не всяка може да се усвои и да се прибави към съответните стаи.
Като купуваме сме едни, като продаваме други. Сигурна съм, че няма да сте като наивника, който ви е подарил и лоджии, и мазе и таван, ако решите да продавате.
Лека вечер на всички!

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 19:42 от Asya Asieva 636606

# 624
  • Мнения: 677
Ася, все още не разбирам каква ти е драмата с тези лоджии.

Имаш апартамент, слагаш му цена, която те устройва, продаваш го и толкова.

# 625
  • Мнения: 9 773
Е, явно в тази тема сме само "напреднали" потребители/купувачи, щом гледаме само цената тотал, а не на квадрат. Но много купувачи явно се ориентират на кв.м. каква е цената.
Сега един реален пример:
Едностаен апартамент СС, 60 кв.м. ЗП по н.а. , голяма стая и голяма кухня, може лесно да се направи на кухньохол и отделна спалня. Мазе и таван. Идеални части от използваеми общи части в мазето и тавана - към 10 кв. Отделно някакви квадрати от стълбища и стълбищни площадки (които не са лично използваеми, в смисъл, че няма как да правиш нищо друго с тях, освен да ги ползваш по предназначение).
Двустаен апартамент СС, 58 кв.м. ЗП  по н.а.., тъмен вестибюл с портал към малка стая, малка кухня. Да речем, че може да се направи кухньохол, а малката кухня да стане на малка спалня. Таван и мазе. Отделно примерно 2-3 квадрата идеални части от общи помещения в мазето/тавана. Отделно ид.ч. от стълбища и площадки.
Та въпроси:
1) Как да бъдат обявени ап. А и ап. Б в обявата - едностаен и двустаен ли (както са по н.а.) или и двата да са обявени като едностайни (на практика) или и двата като двустайни (каквито могат да станат след преустройство)?
2) Как да бъдат обявени кв.м. на ап. А и ап. Б в обявата?
3) Как да ценообразува продавачът на ап. А - на кв. м. като за едностаен или като за двустаен?
4) Как да ценообразува продавачът на ап. Б - като за двустаен (както си е по н.а.) или като за едностаен (какъвто е на практика)?
5) От гледна точка на купувача - при равни други условия (локация, етаж, изложение, състояние и т.н.), цена на кв.м. ли да гледа или тотал цена и разпределение (настоящо или за евентуално преустройство)?

Ако купувачът не отиде да види и двата апартамента, които са с приблизително еднаква квадратура, няма как да установи кое разпределение е по-добро за неговите лични нужди.

# 626
  • София
  • Мнения: 878
А как се плащат на строителите? Това, че сте ударили бинго или сте попаднали на неосведомен или притиснат продавач, нищо не доказва. Освен това от лоджия до лоджия има разлика. Не всяка може да се усвои и да се прибави към съответните стаи.
Като купуваме сме едни, като продаваме други. Сигурна съм, че няма да сте като наивника, който ви е подарил и лоджии, и мазе и таван, ако решите да продавате.
Лека вечер на всички!
  E няма как да е неосведомен- сделката беше с брокерите му, които се предполага, че са осведомени. Искаха определена сума в евро, обявили бяха квадратите както са по нотариален акт и бяха описали колко са лоджиите, мазето и тавана. В съседната сграда (същата по тип конструкция и възраст) искаха същата сума за същата площ със само една лоджия и то тясна. Ако в апартамента с по-големите лоджии искаха 10 000 отгоре, нямаше да го купя. Впрочем другият с малката 6 месеца по-късно не бяха още успели да го продадат. Очевидно никакво неосведомяване или притискане от обстоятелствата няма- има един продавач оценил добре стойността на жилището си (жилището като цяло с лоджии таван и мазе) и намерил бърз купувач (аз) и друг продавач не улучил пазарната цена (а може и да е продал и на по-висока цена не знам). На мен не са ми подарили лоджиите и тавана а съм ги платил като част от жилището (между другото лоджиите ми прекрасно могат да се усвоят, просто не искам). Бил съм и продавач- съобщил съм какво пише в НА и толкова. Там балконите (външни) въобще не присъстваха в НА и не съм опитвал да ги включвам- няма ги и това е (купувачът все пак ги е усвоил- хората правят какви ли не глупости).

# 627
  • Мнения: 105
Нямам драма, но е вярно, че точно на цена м2 се хващат купувачите. Не без нищо строителите публикуват обща квадратура. И това е довод, да твърдят например, че на същата цена се продава ново строителство с повече м2. Хипотетично ако СС е 100м2 по НА, новото е 180, а всъщност застроената площ е по-малка. И не че не знаят /съвсем не са глупаци/, но се хващат за средна цена, да натискат и изнудват,/нещо, което не си позволяват при строителната мафия./
raptor, защо си сигурен, че екстрите не са включени в цената, особено след като явно другият апартамент просто е бил надценен.

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 20:28 от Asya Asieva 636606

# 628
  • Мнения: 40 839
Цената на квадрат е само eye catcher и като такава може само да провокира човек да разгледа една обява, ама до там. После вече само глупак ще купи единствено на базата на тази цена.

Що се отнася до твоя случай, защо си мислиш, че всеки е склонен да плати за големи тераси колкото за жилищна площ? И че някой ще плати за лоджии, понеже могат да се усвоят, колкото за готови стаи (същинска площ)? Ако си забелязала, при апартаменти с много големи тераси тяхната площ се продава на половин цена и даже не се включва в цената.

И накрая, как пък стигна до гениалното прозрение, че 100 квадрата СС са равни на 180 квадрата НС?  #Crazy

# 629
  • Мнения: 677
100 кв м СС е около 120-140 НС според мен.

Общи условия

Активация на акаунт