Проследяване на бременност по ЗК или на частно

  • 1 908
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 74
Здравейте, момичета. Първо се извинявам, ако дублирам тема, но не намирам нищо конкретно. Предстои ми регистрация за ЖК и все още съм пред дилемата по ЗК или платена и къде. Препоръчаха ми д-р Петрова в Шейново, на която се обадих и отговора беше "При нас ЖК е платена, в която и да е поликлиника ще те следят по ЗК". Личната лекарка е на мнение, че е излишно да плащам неща, които ми се полагат. Виждам, че пакета в Шейново е 500,00лв. (поне това пише в сайта), а по ЗК ти се полагат само 3 ехографа и явно пак плащаш някаква сума. Някой би ли ми разяснил точно как стой въпроса при регистация по ЗК и на частно, защото съвсем се обърках? Благодаря предварително!

# 1
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Точно така, в Шейново ЖК е платена, но не знам какво точно включва, на сайта им би трябвало да пише.

Като се следиш по ЗК не плащаш нищо освен тоновете, които са последните седмици и са около 15 - 25 лв в зависимост от това къде ги правиш. Недостатъка на следенето само по ЗК е, че обикновено апаратурата е стара и ако има нещо има по-малък шанс да се открие на време. Освен това много по-рядко имаш шанс да видиш бебето, защото някои лекари наистина правят само по 3 ехографа през цялата бременност, въпреки че повечето гледат всеки път, нищо че ЗК не го покрива.

Моя съвет е да не разчиташ само на ЖК по ЗК, а ако имаш възможност да ходиш и някъде на частно, за да си сигурна, че всичко е наред. Аз например ходих в поликлиниката на ЖК по ЗК всеки месец, а между ЖК ходих при същия лекар, но в частния му кабинет за да може да огледаме бебето с по-добър ехограф и да съм по-спокойна. Това си беше изцяло мое решение и така бях спокойна.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 990
Това, което се предлага по ЗК е абсолютният минимум и не бих разчитала на него. Тези консултации са основно за болничен.

# 3
  • Мнения: 404
Аз пък не виждам смисъл да ходиш всеки месец да гледат бебето. Когато една бременност си върви наред, защо ти е да се шашкаш с нон стоп прегледи. Лично мнение, ти си прецени.

Лека бременност

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 632
Аз ходех по ЗК в поликлиниката,където ме гледаха всеки месец на ехограф (и не бе от двупотопните,виждаше се всичко). Там ми пускаха кръв,урина,микробиология и други изследвания,ако се налага безплатно.

Отделно ходех на частно всеки месец за преглед за мое успокоение. Там вече ехографа бе последен модел и правеше всякакви снимки,сечения и тем подобни на бебето. Гледаше от кръвопоток до развитие на органи и мозък.

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 279
Аз се следих по ЗК при един лекар и на частно при друг. Разликата ми беше около 100 лв. Повечето неща си ги плащаш . Друг е момента, ако предплатиш и после нещо не си доволна и искаш да смениш АГ-то. Това много често се случва...

# 6
  • Мнения: 3 730
Не бих се следила само по ЗК.От самото начало ходя в частна болница при доктора,когото съм избрала за раждането,като си плащам всеки път прегледа (не съм с пакет) и всички допълнителни изследвания.По ЗК се записах в същата болница,но при друга лекарка,за да ми води документалната част от бременността.При нея ходя веднъж месечно.

# 7
  • София
  • Мнения: 10 579
И двете бременности си следих по ЗК в ДКЦ. Гинеколожките ме гледаха на всяка консултация на ехограф без да доплащам.
Отделно си ходих на ФМ в 12 и 22 г.с.
И двете си деца родих в Шейново без уговорки. Дори втория път ме приеха след записа на тонове, защото нещо ги притесняваше бебето. На следващия ден ми предизвикаха раждането, при положение, че можеше за бързо и лесно да ме срежат.
Много съм доволна!

# 8
  • Мнения: 74
Благодаря на всички за отговорите Hug

# 9
  • Мнения: 1 333
Аз също съм на мнение, че това което се покрива от ЗК е абсолютният минимум и не бих разчитала само на това.

# 10
  • София
  • Мнения: 231
Здравейте, аз също се следя по ЗК, но в МЦ който ходя си плащам по 15лв. и всеки месец гледат на доплер бебето. Отделно до сега съл ходила на 2 фетални морфологии където всичко също много добре се вижда. За момента (вече съм 7месец) смятам, че постъпих правилно. Всички прегледи, кръвни картини и т.н с направление съм ги правила и не съм плащала. Другото, което според мен трябва да се има впредвид, че с такива пакети не винаги лекарите се водят по това какво имаш включено в пакета, а реално по това как протича бременността.

# 11
  • Мнения: 74
Благодаря за отзивчивостта още веднъж. Записах се при лекар по ЗК за просредяването, който работи на частно и в София Мед. Ако всичко е наред, може би ще остана при него до край, ако пък ли не - към 8 месец ще се преместя на платено в Шейново, предполагам. Там бях на първият скрининг и съм доволна за сега.

Общи условия

Активация на акаунт