Нашите орхидеи – тема 27

  • 29 044
  • 741
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 83
Някоя от вас поръчала ли си е орхидеи  от този сайт plants.bg  и ако да доволните ли сте ?

Днес получих лиодоро от тях (и още луковици лалета и 2 броя пустинна роза/разсад).
Стабилно опакована пратка.
Лиодорото изглежда чудесно, съвпада с описанието в сайта. Два цветоноса (цветчетата обаче понамачкани), шест прекрасни листа без никакви наранявания, точки, мочки и т.н. И корените изобилни.
Лиодоро за първи път ще отглеждам, с много голямо желание обаче. Heart
Разгледах но за  жалост цимбидиумите (не съм сигурна как е в множествено число) са изчерпани (повечето ).Frowning

# 646
  • Мнения: X
Там са няколко фирми, поне няколко сайта продават от едно място. Тъкмо днес гледах комплект катлеи прецъфтели, ама нямаше бял цвят, а и какво ще ги правя 3? Ще чакам следващата поръчка от Швертер.

# 647
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 972
Добра тор за орхидеи е Осмокоте. С бавно действие (6 месеца) и не изгаря корените. Орхидеите на снимките, които ви качвам от време на време ги подхранват с такава тор. Всъщност аз от тях научих за този вид тор. Представляват малки топченца/ гранулки и се слага в сустрата по малко, разпръснат по всички страни.

# 648
  • Мнения: 13 785
В ФБ групата имаме материал за осмокот. Хем аз съм го правила и нямам спомени в детайли. Паметта ми се чисти от разни ненужни товари .. бъбреци, бъбреци... Wink . Но аз и не съм голям привърженик на торенето, признавам.

# 649
  • Мнения: 6 386
[...] Лиодоро за първи път ще отглеждам, с много голямо желание обаче. Heart
Честито!
Това ми е една от най-любимите орхидеи. Форма, окраска, аромат - има всичко!

# 650
  • Мнения: 8 024
Подарих си Oncidium Twinkle Blush Много сладко мъниче, оранжевко Heart Eyes но... Докато се връщах с него в ръце установих, че мирише на шоколад! Вредна работа, вредна и опасна за талията ми!!!

И тъй като отидох за кори и за онцидиума и си взех и три много намалени мини/миди или там каквито... двете мултифлора, едното пелорик (то на снимка не изглеждаше такова, та аз си поръчах да ми ги подготвят и да си реша на място...). Веднага извадих от саксиите и пресадих - двете бяха в пресовани дървесни стърготини, едното с дунапренена гъба под тези стърготини, естествено тя е с лоши корени вътре, добри са само тези отвън, но каквото е, такова...  

(не гледайте папките под цветята, скоро ще поемат пътя към архивните шкафове)
Накратко - следколеден подарък си направих Sunglasses

# 651
  • Мнения: 5 115
Скрит текст:
Подарих си Oncidium Twinkle Blush Много сладко мъниче, оранжевко Heart Eyes но... Докато се връщах с него в ръце установих, че мирише на шоколад! Вредна работа, вредна и опасна за талията ми!!!

И тъй като отидох за кори и за онцидиума и си взех и три много намалени мини/миди или там каквито... двете мултифлора, едното пелорик (то на снимка не изглеждаше такова, та аз си поръчах да ми ги подготвят и да си реша на място...). Веднага извадих от саксиите и пресадих - двете бяха в пресовани дървесни стърготини, едното с дунапренена гъба под тези стърготини, естествено тя е с лоши корени вътре, добри са само тези отвън, но каквото е, такова...  

(не гледайте папките под цветята, скоро ще поемат пътя към архивните шкафове)
Накратко - следколеден подарък си направих Sunglasses

Честити следколедни подаръци Heart
Много красиви, въздъхвам с възхита Kissing Heart

# 652
  • Варна
  • Мнения: 1 951
peneva_a пак си се оляла Stuck Out Tongue Winking EyeStuck Out Tongue Winking EyeStuck Out Tongue Winking Eye
Честити да са ти Hug

# 653
  • Мнения: 8 024
peneva_a пак си се оляла Stuck Out Tongue Winking EyeStuck Out Tongue Winking EyeStuck Out Tongue Winking Eye
Честити да са ти Hug
Ми то няма, няма и се олея! Smiling Imp Ама като ми трябваха кори, пък разкарване напразно идва само за тях, пък ми е вкиснато настроението.... пък заслужила съм си!

Последна редакция: чт, 16 яну 2020, 10:12 от peneva_a

# 654
  • Бургас
  • Мнения: 2 134
Penava честити придобивки, много да те радват и да не боледуват.Hug

И аз много искам Лиодоро, но се опасявам, че ако сега си поръчам, ще измръзне по куриери и пренос. Поръчвали ли  сте зимата орхидеии от посочените горе сайтове и как идват. Прочетох Лучия,че е споделила от Бг сайт ли поръча?
Ще си подаря аз Лиодоро другия месец Св.Валентин по другия 8Март все поводи да се поглезя с парите на мъЖо Grinning

Моята Милтония за трети път при мен е напъпила да цъфти ..... пу пу да я покажа отново скоро.

# 655
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Момичета, коя от вас имаше от висящите наобратно саксии? Може ли да снимате /вашите/ орхидеи как изглеждат в тях? Hug

# 656
  • Мнения: 13 785
Пенева душа, честита красота. Този цвят много ми е легнал на сърце и на мен , много сочен.
ОбАче макар и да не ми се иска трябва да те покритикувам. Много се извинявам за това което ще напиша но го правя  заради цветето. Тези онцота не се садят с такива саксии , те са прекалено големи и дълбоки.. Тези онцота никога не порастват на височина нито правят дълбоки корени. Разрастват се настрани ,но запазват компактния си размер. Затова в тази саксия която е хем дълбока хем широка трудно ще се адаптират. но
Най-добре виреят в нормални саксии 12 като отдолу трябва да се сложи двА пръста дренаж по избор - камъчета, керамзит, керемиди, стиропор. Самият субстрат трябва да е дребен с примеси на сфагнум но да няма много сфагнум в основата на ризомата защото тя почва да гние. Начинът по който е посаден този онец  също не ми харесва, много е надълбоко поставен , част от булбите са закопани. Този онец не прави стълбичка по принцип  и затова не създава затруднения за това , как да се полагат върху субстрата булбите. Та булбите трябва да са отгоре а не закопани. Понеже съм сигурна че обичаш да поливаш за разлика от мен, можеш да направиш отвори отстрани на саксията .

Минитата задължително обработи с фунгицид сега и след месец с друг фунгицид отново. Последните години минитата са много цъфтеливи ( за разлика от старите моделки ) но и много често боледуват и мрат. Аз си купувам периодично по 3-4 лева преоценена и половината се гътват в рамките на година две след това , съвсем съвсем неочаквано.

Последна редакция: ср, 15 яну 2020, 20:07 от _re_ge

# 657
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Мда, и на мен онцидиумът ми се стори сложен в огромна саксия.

# 658
  • Мнения: 854
Говорейки за минита... Това на какво ви прилича - гъбично заболяване или на вредители? Всички орхита около тази са здрави, нямат никакви щети по листата.


# 659
  • Мнения: 8 024
Пенева душа, честита красота. Този цвят много ми е легнал на сърце и на мен , много сочен.
ОбАче макар и да не ми се иска трябва да те покритикувам.
Скрит текст:
Много се извинявам за това което ще напиша но го правя  заради цветето. Тези онцота не се садят с такива саксии , те са прекалено големи и дълбоки.. Тези онцота никога не порастват на височина нито правят дълбоки корени. Разрастват се настрани ,но запазват компактния си размер. Затова в тази саксия която е хем дълбока хем широка трудно ще се адаптират. но
Най-добре виреят в нормални саксии 12 като отдолу трябва да се сложи двА пръста дренаж по избор - камъчета, керамзит, керемиди, стиропор. Самият субстрат трябва да е дребен с примеси на сфагнум но да няма много сфагнум в основата на ризомата защото тя почва да гние. Начинът по който е посаден този онец  също не ми харесва, много е надълбоко поставен , част от булбите са закопани. Този онец не прави стълбичка по принцип  и затова не създава затруднения за това , как да се полагат върху субстрата булбите. Та булбите трябва да са отгоре а не закопани. Понеже съм сигурна че обичаш да поливаш за разлика от мен, можеш да направиш отвори отстрани на саксията .

Минитата задължително обработи с фунгицид сега и след месец с друг фунгицид отново. Последните години минитата са много цъфтеливи ( за разлика от старите моделки ) но и много често боледуват и мрат. Аз си купувам периодично по 3-4 лева преоценена и половината се гътват в рамките на година две след това , съвсем съвсем неочаквано.
Благодаря за градивната критика! Тази саксия е ф12 Grinning толкова е нюню дребосъчката. Отдолу сложик кори 18-22, после 12-16... най-отгоре сместа в която си беше... нещо като кокосови влакна с торф. Беше заровена до над средата на булбичките, аз уж по-високо, но ще отровя още... Няма да успея утре да изсипя и да подложа дренаж, но ще се постаря следващата седмица Simple Smile А и май трябва да потърся по-плитка саксия...
На едното мини направо му поръсих корените с фунгицид и го наредик в сухи кори, другите две ги накиснах в разтвор. А дано да успея Wink

Общи условия

Активация на акаунт