Добър избор ли е AUBG ?

  • 6 177
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 5 026
В Европа има и други американски университети - в Париж, Атина, Рим може би. В Прага може този да се има предвид: https://www.aauni.edu/

# 16
  • Мнения: 604
Винаги питайте/проверявайте кой университет къде е акредитиран, смятайте си и разходите за живот в държавата е която се намира.

Последна редакция: чт, 18 фев 2021, 17:54 от CFBG

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Винаги питайте/проверявайте кой университет къде е акредитиран, смятайте си и разходите за живот в държавата е която се намира.

Моя близка, чието дете завърши АУБГ е  на мнение че университета в България е много реномиран.

За мен би било много ценно, ако някой е запозват да сподели дали всички американски университети иматхеднаква акредитация и каква е тя, във мрежа ли са по-между си, еднакви принципи на обучение и настаняване в общежития ли прилагат. Всичко споделено от опит ще е много полезно!!!!

# 18
  • Мнения: 3 015
Университетите се акредитират от единна институция .
По презумпция това са автономни тела и няма как всички да са в мрежа помежду си. Следователно няма как да имат еднакви принципи на преподаване или настаняване в общежитие.

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Останах с впечатление, че университетите имат различна акредитация. Коя е институцията която ги акредитиран.

# 20
  • Мнения: 604
Ето за акредитациите за АУБ:
https://www.aubg.edu/bg-accreditation
Цитат
Американският университет в България предлага уникалната възможност на своите студенти да получат американска и българска дипломи при завършването. Университетът е акредитиран в САЩ от New England Association of High Schools and Colleges и в България от Националната агенция за оценяване и акредитация. АУБГ издава Европейско дипломно приложение (Europass), което автоматично прави дипломата от университета призната в цяла Европа. АУБГ получава статут на висше учебно заведение през 1991 г. с решение на Великото народно събрание на Република България.

А тук може да прочетете целия доклад:
https://www.aubg.edu/documents/908

Последна редакция: пт, 19 фев 2021, 18:26 от CFBG

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Да призная много ми е трудно да се ориентирам в разликата в акредитацията на различните американски университети в Европа.
Единственото, което установявам, че университети са акредитирани от различни институции, но каква е разликата и репутацията на различните акредитационни тела?

- Американския университет в България е акредитиран от NEASC - New England Association of Schools and Colleges - разположена в североизточната част на САЩ и се състоящ си жт 6 щата в САЩ: Кънектикът, Мейн, Масачузетс, Ню Хемпшир, Род Айлънд и Върмонт.

Anglo-American University – в Прага е акредитиран от  WASC Senior College and University Commission, която е институционална акредитационна агенция, обслужва държавни и частни институции за висше образование в Калифорния, Хавай и Тихия океан, както и ограничен брой институции извън САЩ.
 
American University of Rome и American University of Paris са акредитирани от the Middle States Commission on Higher Education, based in Philadelphia

Ще съм признателна, ако някой може да коментира разликата и ако може да посочи най-реномираните университети акредитирани от NEASC

# 22
  • Варна
  • Мнения: 2 442
В АУБ може да се влезе и с пълна стипендия за академични постижения. Освен това има над 20 различни стипендии, които човек може да използва. И не на последно място, има и студенстки заеми. Последното не е никак лошо, защото знаеш, че си в университета за да учиш и да се реализираш, а не просто да си студент. Освен това, в Европа таксите може да са по-ниски, но забравяте, че в АУБ това е таксата както за обучение, така и за квартира, храна, учебници, клубове. Като се разхвърля на месечна база, нещата стават съвсем съпоставими.

Относно реализацията - мисля, че възпитаниците му сами говорят за нея. Отделно кариерният център работи още с първокурсници за намиране на стажове, оттам нататък, е като по-вода. В кампуса ежегодно се организира Job Fair,  а и самите възпитаници търсят студенти за свои служители. Специалността стопанско управление години наред е с най-висок рейтинг и начални заплати сред реализацията на завършилите студенти в България.

# 23
  • Мнения: 604
Освен АУБ, носители на акредитацията на NEASC са над 2000 държавни и независими училища, колежи и университети, сред които Йейл, Харвард и Масачузетски технологичен институт.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Освен АУБ, носители на акредитацията на NEASC са над 2000 държавни и независими училища, колежи и университети, сред които Йейл, Харвард и Масачузетски технологичен институт.

Много Ви благодаря, че писахте!!! За нас избора да кандидастваме в АUBG се очертава вече без колебания Simple Smile

И въпреки това имаме още въпроси, които напират.  Знаете липкъде можем да видим къде в рейтингите са някои от американските университети акредитирани от NEAST или може би на какъв принцип се правят тези рейтинг оценки.

# 25
  • София
  • Мнения: 5 026
Много назад е университетът в световните класации, както и не е особено селективен https://edurank.org/uni/american-university-in-bulgaria/

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Трудно ми е да си обясня, включително да приема 14 място за България. На какъв принцип се определя рейтинга.

# 27
  • София
  • Мнения: 5 026
Има различни световни класации, на база различни признаци - университети, специалности, стартови заплати на алумнитата, удовлетвореност на студентите и т.н. Често един от водещите принципи при изготвянето на класации е изледователската дейност.
Как се прави класацията у нас нямам идея.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Ами че то другият университет в Благоевград е Югозападния, който приема всеки, който е подал заявления и няма въобще място за сравнение, че и да изкара АУБ след него Simple Smile. Естествено, не е и Харвард, но спрямо българската класация на рейтинг на висшите училища в България, за някои от специалностите държи първо място от години и традиционно изпреварва СУ - ето линк от последната, точно за специалност Стопанско управление (някой питаше по-назад за нея):
https://rsvu.mon.bg/rsvu4/#/predefined-rankings
Единственият недостатък, който аз виждам е, че има сравнително ограничен избор на специалности. Но откъм научни разработки и публикации съм почти убедена, че води сред унитата в България, поради простата причина, че според американската система преподавателите са длъжни да имат годишни публикации в научни списания, иначе губят докторските си степени - за бг действителността не съм чула подобно изискване.

# 29
  • Мнения: 3 015
Има университети, които изобщо не са селективни при приема - приемат максимален брой желаещи, но после е трудно да завършиш. В България дълги години работеше системата - зор на кандидатстудентския, но после и магаре може да завърши. Всеки нека да си отговори на въпроса дали е по-важно да се демонстрират качества на входа или консистентно по време на обучението.
Това по въпроса със селективността, която за АУБ дори не е толкова ниска, колкото дамата горе приписва.

Второ, класации и рейтинги на университети в света има хиляди. Мога да ви гарантирам, че много малко възпитаници на университета са със слаба кариера и лоша реализация - не, че няма, но тук влизат и много други особености като лична мотивация, амбиция, ако щете шанс и т.н.

Sky is the limit, както се казва - не всеки има капацитет и пари да учи в Йейл, но далеч и не само завършилите там са успешни.

Общи условия

Активация на акаунт