Професия учител - 6

  • 31 751
  • 744
  •   1
Отговори
# 75
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
От какво се уплаши?
Аз също съм била в такава комисия. Но такива комисии прави нашата, когато няма нищо предвид и разчита на нас за идеи при подбора.

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 3 356
Уплаших се от това, че явно масово хората не преглеждат документите, които трябва да се познават. Прави ми впечатление в последно време, че в повечето обяви има изискване да се познава нормативната база. А май повечето кандидати не го правят.

# 77
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
Уплаших се от това, че явно масово хората не преглеждат документите, които трябва да се познават. Прави ми впечатление в последно време, че в повечето обяви има изискване да се познава нормативната база. А май повечето кандидати не го правят.
Моите колеги не четат норнативната уредба. Според тях ръководството е длъжно да им каже това, което ги касае.
На родителските срещи на дъщеря ми също неведнъж ми е правило впечатление, че учители, много добри специалисти в своята област, не познават нормативната уредба, че и спорят.  Например от мен чуха за първи път, че по факултативна подготовка няма оценка. Първата година, писаха оценки в разрез с наредбата. Втората година след като поспорих с тях на родителската среща,  явно са проверили и малко по-късно детето каза, "че излязъл нов закон" и вече няма да има оценки...
И др. подобни случа...
На изпит ми се е случвало колеги да не знаят колко е продължителността....
Така, че това е масово според мен.
Не може всичко да знаем, а и нормативната уредба непрекъснато я променят, но поне основните и съществени неща...

# 78
  • Пловдив
  • Мнения: 3 356
Абсолютно съм съгласна за основните моменти. Вчера зададох въпрос на една от колежките по БЕЛ точно за общообразователна и разширена подготовка, за брой оценки по предмета.

# 79
  • при моите деца .....
  • Мнения: 5 158
ДА се запиша в новата тема с пожелание новата учебна година да ни е спокойна и спорна!

# 80
  • European Union
  • Мнения: 1 384
Сега, ако кандидатствам за работа, мога да отговоря на всеки въпрос за брой оценки, наредби и т.н. Но не мисля, че това ме прави по-добър кандидат от някой млад ентусиаст, който си няма и идея от действащата нормативна уредба, но пък е пълен с идеи за това как да увлече децата след себе си. Много е сложно подобно сравнение и евентуален избор.

# 81
  • Мнения: 55
Здравейте.Нов съм в темата,но отдавна ви чета с интерес.На 27 години съм-ПНУП.От скоро работя в ромско училище и имам няколко въпроса:
1.На някой/някоя от вас до днешна дата плащали ли са се протоколите,които пишете за обхват на отпаднали ученици,след посещение на адрес?Говоря за тези,които се входират с печат и подпис-в у-ще.

2.Каква сума получихте за 24 май?А за 15 септември?

3.И трето,но не на последно място Blush:
Каква е чистата сума,която получава младши преподавател в ромско училище,без стаж в момента?
Питам при вас как е,защото при чен ситуацията е направо плачевна...Влязох с хъс и желание в системата,с голям мерак да работя.А сега заплатата малко поохлади ентусиазма ми.И се чудя дали да не се насоча към друго поприще...Интересно ще ми е да прочета отговорите на всички.Благодаря на всички предварително.✌✌✌

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Минималната учителска заплата, независимо от училището навсякъде е една и съща. А новите, млади учители без стаж получават минималното.

# 83
  • Мнения: 55
За сравнение-учител без стаж взима чисто 700 лева.Аз тук започнах с 800 лева.Но чувам и чета,че в някои ромски училища плащали повече и за това питам- ако има учители от там-да споделят.А за мен всеки лев е важен,защото съм родител на болно дете...

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 3 356
ЗлаВещица го обясни добре. Има училища, които имат повече ученици, съответно по-голям бюджет и в този случай директорът по своя преценка може да определи по-високи заплати от минимално договорените.

Работя в ромско училище, в голям град - заплатата ми е някъде по средата.

# 85
  • Мнения: 55
Ясно.Благодаря.А протколи за посещение във вашето училище плащат ли ви?За 24 май и 15 септ.колко ви отпускат?Колко диференцирано взимате?Кажи малко повече,моля!!!

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 3 356
Откакто водя настоящия ми клас - взех ги в пети, сега ще са девети, съм влизала в махалата броени пъти и то когато бяха пети клас. Просто късмет. С предишните ми класове съм обикаляла, но тогава нямаше заплащане на тези посещения по домовете. ДМС - различно, според зависи. Тази година сме на ръба, но се пенсионираха 10 или 11 човека, взимали сме и по 1000 лева, но това основно по Коледа и ако има повече икономии.

# 87
  • European Union
  • Мнения: 1 384
Всичко това зависи от бюджета на училището. Няма значение дали е ромско или не. Единственото важно е колко пари има.
Аз не работя в ромско училище и не мога да кажа за протоколите. За 15 септември - между 200 и 300 лева. За 24 май обикновено е по-малко. За Коледа зависи дали са останали пари в бюджета, може и повече, може и по-малко.
Диференцираното няма как да се сравни. Един може да вземе 100 лева, а друг 1000.

Вече няма младши учители, само учители и старши учители.

# 88
  • Мнения: 55
Благодаря за отговорите.При нас за 24 май -50 лева.Сега за 15 септември ...ще видим.
Дмс -предстои да взема,за пръв път съм работел цяла учебна година.Преди това работех съвсем различни работи и за това сега питам за всичко.Извинявам се,ако досаждам с въпроси.😤Иначе харесвам децата,ромчетата са  любвеовилни и сърцати и нямам против да работя с тях.Но като заплащане наистина очаквах повече...Носят се едни легенди за заплатите на ромските учители...

# 89
  • Мнения: 2 486
Няма заплати на ромски и неромски учители. Минималните заплати за учители са 920 и за старши 955 (пиша по памет). Това са основни заплати. В цяла България са еднакви, независимо от етноса на учениците. Повече може, ако има пари в бюджета, по-малко не може.

Общи условия

Активация на акаунт