Професия учител - 6

  • 32 038
  • 744
  •   1
Отговори
# 255
  • Испания
  • Мнения: 206
Здравейте, моля за мнение относно назначаване на моя близка.Трудов договор-срочен,от 01.09.2019 до 30.06.2020,длъжност учител, подготвителна група,при положение,че ще бъде начален учител,6м изпитателен срок,920 лв заплата.След няколко дни,разписва допълнително споразумение,за намаляване на заплатата на 830 лв.Имат ли право на това,се питам.
това, че намалят заплата на 830 лв защо? Не трябва ли до края да си е на 920? И какво е подготвителна група? ЦДО   ли?

Няма представа,ще бъде начален редовен учител,на 1 клас.За тази длъжност беше интервюто.Образованието е НУПЧЕ-бакалавър.А за споразумението,не знам как са я накарали да разпише,питам се имат ли законово основание за това.

Последна редакция: сб, 14 сеп 2019, 01:10 от pepina1965

# 256
  • Мнения: 101
Мисля, че не

# 257
  • Испания
  • Мнения: 206
Ако има недостиг на часове или не8бхосимо образование.
Срочният договор е неправомерно сключен.
Договорът трябва да е минимум за година ли.А за намаляване на заплатата,нищо такова, редовен начален учител,с висше НУП.

# 258
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако няма недостиг на часове, заплатата не може да е по-малка от 920 лева. А договорът може да е срочен само за 6 месеца изпитателен срок и после да стане или постоянен или да се прекрати. Срочни договори с времетраене година или повече от 6 месеца, не се сключват с учители, чиято работа не е от сезонен характер. Има указания от министъра точно по този въпрос. Потърси напред в темата Дидева го е пуснала това указание.

# 259
  • Пловдив
  • Мнения: 14 081
Има срочни договори по заместване.

# 260
  • Мнения: 10 651
Значи, редовен учител, независимо на кой клас преподава, ако няма пълен норматив, имат право да му намалят заплатата ли?
Пепина, питай я дали има пълен норматив. Може би са й намалили норматива в последствие? Интересен е казусът.
Накарване не би трябвало да има. Или подписва или не подписва, ако не е съгласна с условията.

# 261
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Днес ми казаха, че ще бъда на първи клас. Малко се притеснявам, защото до сега бях на трети клас и ми беше добре. Моля, дайте ми някакви съвети и напътствия относно работата с първи клас.
и аз съм в подобно положение. Бях на 3 - ти клас, сега съм на 2-ри.

Не разбирам какъв е проблемът. Вие нали сте дипмомирани учители от 1 до 4 клас? Какво е значението в кой клас ще сте?
Да, по-удобно сигурно е да си хванеш 1 клас и да го доведеш до 4, но никой не ни пита какво ни е удобно.

# 262
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 832
За мен не е нещо ново, което да чувам за първи път. Явно и не се случва само на едно място. Намалеят ли децата, намалява се заплатата.
Нещата се случват доброзорно, защото не навсякъде има търсене на учители. Вече сме го коментирали това.

# 263
  • Пловдив
  • Мнения: 14 081
Заплатата не е обвързана с броя деца. Има си норманивни документи и вътрешни правила за работната заплата. Има даден минимум, по-малко не може да се даде, освен ако не е с намален норматив (брой часове, а не деца). Съгласието за по-малка заплата става доброволно с подпис. Може и да се откаже.

# 264
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Колкото и да са намалели децата, щом имаш норматив, заплата не може да се намалява, само да се увеличава.

# 265
  • Испания
  • Мнения: 206
Благодаря ви момичета,ще видим какво ще е..

# 266
  • Мнения: 6 717
В този ред на мисли, предстои ли ново увеличение на заплатите?

# 267
  • Пловдив
  • Мнения: 3 359
Мисля, че наскоро го казах - първата година бях на непълен норматив, 408 часа, при 648 по предмета. Бях на минимална заплата. Наскоро колежка беше споменала, че недостиг от 10 часа не е фатален и не се отразява при заплатата. Обаче не знам доколко точна е тази информация - ако Мими (ЗлаВещица) е наясно, ще ми е интересно да науча.

# 268
  • Испания
  • Мнения: 206
Мдааа,оказа се,че няма пълен норматив.А за обърканата длъжност и срока на договора,ще пита.

# 269
  • Добрич
  • Мнения: 5 459
Има най-различни прийоми, за икономии. В първите години на делегираните бюджети "трябваше" да подписваме декларации, че отказваме да ни изплащат лекторски.

Общи условия

Активация на акаунт