Професия учител - 6

  • 31 734
  • 744
  •   1
Отговори
# 390
  • Майничка
  • Мнения: 12 575
Вела, много ясно, че нейтивът ще се прави, че не разбира - по-добра тактика за проговаряне на отсрещния още не е измислена.😁
И нашите чужденци се правят, нищо че вече карат 3-4 години тук и в компания доста развързват езика.

П.С. Впрочем, като ходим на екскурзия с ученици, ние също молим в хотелите да не им говорят на английски, пък да видиш как бързо проговарят. И после коментират "Тия колко са тъпи, един чужд език не знаят!" 😀

# 391
  • Мнения: 31
Колеги, моля препоръчате ми сборници с тестове по бел за 6-ти и 7-ми клас. Благодаря предварително.

# 392
  • Мнения: 1 463
Изместих се в друго училище на 12 септември. От кое училище следва да ми изплатят допълнителното трудово възнаграждение за 15 септември.
Въпросът беше обсъждан по-горе, но не ми стана ясно.

# 393
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Твърде вероятно е от никое. Питай в новото училище, но е малко вероятно.

# 394
  • Бургас
  • Мнения: 3 571
От кое училище следва да ми изплатят допълнителното трудово възнаграждение за 15 септември.
От старото.

# 395
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
Най-често от нито едното. Обикновено в правилата искат да имаш стаж преди 15-ти в новото училище и да си на работа там, когато изплащат заплатите в старото. Доста хора вече минахме по този път...

# 396
  • Мнения: 10 583
Понеже в момента объждате чуждия език, и моето дете тази година, както на Зла вещица е 8 клас в ЕГ. По АЕ имат 22 часа седмично и 4-ма учители, като единият е американец. При него няма да се пише, а само ще се говори и в момента повечето деца почти нищо не му разбирали. Казал, че приема като обида ако някой пред него говори на български, защото не го разбирал...
Всички в класа вече са учили АЕ и учителките в час говорели само на АЕ, обаче другите, които са българки говорели разбираемо... Ясно ми е, че между европейския английски и американския английски има разлика, но никога до сега не съм се замисляла кой точно учат в училище, предполагах, че става въпрос за европейския.

Благодаря ви, за хубавата дискусия, която се заформи по повод моя въпрос. Нямаше нужда да отговарям, тъй-като Гаргамела е писала вместо мен (за което благодаря).
По нашите учебници (издателство Клет, по система на Кеймбридж), английският е чисто бритиш. Всички аудиозаписи са с бритиш акцент. Обаче и много печатни грешки по учебниците за 4-ти, 6-и и 7-и клас. Срамота... Нещо не са им достигнали редакторите ли... Все едно въобще не са преминали редакция.

За мен, най-универсален е канадския акцент.

Последна редакция: сб, 21 сеп 2019, 20:25 от amy_nka

# 397
  • Мнения: 31
В училище се учи британски английски.

# 398
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 279
В училище се учи британски английски.

Най- добре е бритиш инглиш. За първи път чувам за американски или канадски акценти в училище. Знаят ли да чуват бритиш, другото е песен....

# 399
  • Бургас
  • Мнения: 157
Колеги, моля препоръчате ми сборници с тестове по бел за 6-ти и 7-ми клас. Благодаря предварително.

Ще преподавам за първа година и ще ползвам помагалото на Донка Кънева "Правила, задачи, тестове" по препоръка на другите учители по БЕЛ. При нас децата си го купуват и се ползва в час.

# 400
  • Бургас
  • Мнения: 3 571
Laughing
Най-често от нито едното. Обикновено в правилата искат да имаш стаж преди 15-ти в новото училище и да си на работа там, когато изплащат заплатите в старото. Доста хора вече минахме по този път...
Пред мен са други примери. На бивша колежка, освободена още юни месец, й звъняха септември да дойде да си попълни картата, респ. си получи парите. На мен ми изплатиха диференцирано от старото място, независимо от това, че бях напуснала преди повече от месец. Ох, редактирам се - за диференцирано пиша и мисля през цялото време, нещо ми е другаде акълът  Laughing

# 401
  • Добрич
  • Мнения: 5 448
rosi81, за диференцираното се изискват 8 месеца стаж и няма нищо общо с допълнителното заплащане за 15-ти септември.

# 402
  • Мнения: 10 583
rosi81, за диференцираното се изискват 8 месеца стаж и няма нищо общо с допълнителното заплащане за 15-ти септември.
Тъкмо щях да попитам аз такава карта трябваше ли да попълня. Simple Smile 8 месеца стаж като учител имаш предвид. Нали?

# 403
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не, ти диференцирано ще получиш евентуално догодина, ако изкараш сега 8 месеца в това училище.

# 404
  • Мнения: 4 940
Аз имам 10 месеца в училището, само август не съм била на работа. Не съм попълвала нищо за диференцираното, дали ще получа нещо? Явно ще се разбере на първата заплата.
А за 15 септември парите сигурно са преведени на колежката, но тя от 16 започна в друго училище и аз съм на нейното място. Чудя се да питам ли за тези пари или да изчакам. Все си мисля, че няма да получа нищо.

Общи условия

Активация на акаунт