Шеф, мултиварка или както ние го наричаме КУКЪР - Тема 6

  • 53 585
  • 809
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 2 576
Nevena ейй, каква интересна семейна история си имаш. За планината незная как се казва на гръцки, може би децата знаят, ще ги попитам като се събудят. От няколко дена има сняг, по планините, да, и то доста така като гледам. Винаги когато там вали тук в града става мноого студено, веднага се усеща разлика в температурата. Снега обаче до града не може да стигне.

Незнам как да сложа написаното в скрит текст. Изместихме идеята на темата за което се извинявам.

# 316
  • Мнения: 19 698
Мимче, тук съм си, ама не съм по пространствените обяснения Blush И много работа имам напоследък пуууу. Снимки мога да намеря на всичко, само текста измислете.

# 317
  • Varna
  • Мнения: 2 596
Дзааак и аз съм тук но и аз като КриститУ,не съм по пространствените
обяснения.

Както се писа по-горе кукърите са за манджорляци, а аз не съм много по тях.
Преди малко приключих с помоща за утрешната трапеза и напълних купата на Фильото със сърмички по Станимашки, демек по Асеновградски. Утре им джасам само малко от водичката в която е било зелето, олио и оставям Фильончика да си върши работата на терасата. Таман да не се омирисва много къщата. Ще го оставя за два часа и половина да вършее, след това ще прехвърля във глиненият гювеч сърмичките за да ги запека.
Те това ще правя на кукареца за утре.
Няма да готвя много защото ще сме си двамата с любимият образ. А ние и двамата не сме много ящни.

Невенче,
много, много интересна семейна история бе thumbsup

# 318
  • Varna
  • Мнения: 2 596
Дзааак и аз съм тук но и аз като КриститУ,не съм по пространствените
обяснения.

Както се писа по-горе кукърите са за манджорляци, а аз не съм много по тях.
Преди малко приключих с помоща за утрешната трапеза и напълних купата на Фильото със сърмички по Станимашки, демек по Асеновградски. Утре им джасам само малко от водичката в която е било зелето, олио и оставям Фильончика да си върши работата на терасата. Таман да не се омирисва много къщата. Ще го оставя за два часа и половина да вършее, след това ще прехвърля във глиненият гювеч сърмичките за да ги запека.
Те това ще правя на кукареца за утре.
Няма да готвя много защото ще сме си двамата с любимият образ. А ние и двамата не сме много ящни.

Невенче,
много, много интересна семейна история бе thumbsup

# 319
  • Varna
  • Мнения: 2 596
Олеее, два пъти ми се е изпляскал поста и не мога да го разкарам.
Извинявам се.

# 320
  • Мнения: 28 791
Опааа, появиха се девойките, давайте да събираме информация, а Кристито ще оформи темата, тази нали тя я пусна! Hug
Едно време имаше една госпожа Стихийно бедствие, тя разработи май темата, ама отдавна не пише у вече! Crazy Party

# 321
  • Paris, France
  • Мнения: 14 141
За обмислящите покупка на кукър без налягане - Филипс с намалили значително цената на стария модел;

https://www.philips.fr/c-p/HD3137_78/viva-collection-multicuiseu … AABhoCpzMQAvD_BwE

Има резервни купи, около 25€ струват, за този модел. Единствените кусури, които му намирам са, че температурата на програма запържване е малко ниска и че купата няма дръжки. Не е от най-леките, но е сравнително лесно преносим.

О, помня я г-жа Стихийно бедствие. Благодарение на нея обърнах внимание на тези уреди. Имала съм мултикукър през 90те, като студентка, от тези квадратните, но не бях доволна и повече не се замислих за такъв уред. Върнах го и си купих комбинирана микровълнова, с горен, но и долен реотан, оято печеше всичко. В първите теми задавах много въпроси, които Стихийното бедствие намираше за ужасно глупави. Радовно ми се караха из темите и затова сега гледам да отговарям на питащите, колкото и глупав да ми се струва въпроса.

Алекс, извинявам се за излиянията ме по темата. Гледам да не спамя, ама, хаха.

Делте, офф- братовчеда на пра прадядо ми, който е бил командир на родопската българска чета към бригадите на Гариналди, награден от руския цар със земи в Украйна, умира в забвение във Варна. Гръцката му жена и сина му не са допуснати в новоосвободена България.

Последна редакция: пн, 30 дек 2019, 23:30 от Nevena Virolan

# 322
  • Varna
  • Мнения: 2 596
Невенче,
Скрит текст:
щях да те питам, дали дядо ти не е бил във войската на Гарибалди. Сигурно знаеш, че Капитан Петко войвода е живял 20 години във Варна и умира тука. Но са му разкатали цялата бойна слава точно нашите хора. Живея в съседство с къщата му и минавайки от там винаги си говоря с него на ум- Здравей Войводо! Като лудите и аз. Синът му е дошъл във Варна и са го изгонили от тук, сигурно защото са се страхували, че момчето ще предяви претенции към наследството на баща си. Сигурно знаеш, че синът му е от първата му съпруга, гъркиня. Колко близка съдба с братовчеда на дядо ти. А всичко което е притежавал Капитан Петко Войвода е ограбено от човека който му съсипва здравето и живота в последните му години. Името му даже не ща да пиша.

# 323
  • Мнения: 205
Здравейте! От дълго време ви чета, но чак сега реших да се включа.
От много време се канех да си взема мултикукър и преди около месец си купих Сатурн. Не е херметик, но така или иначе тази функция за готвене под налягане ме плаши. 😁
Почти всеки ден го ползвам, до сега в него съм готвила бобови, ориз с пиле и зеленчуци, пържоли, супи, пекла съм пити, кексове, пържоли,пица, пържила съм картофи и разни панирани хапки и меса. Вчера направих невероятен свински бут с картофи - стоя в марината 3 часа, запечатах го на приграмата за пържене на месо и го пуснах на задушаване на месо за 2 часа. В края добавих картофи и готвих още 30 минути на програмата за печене на картофи. Накрая и месото и картофите имаха прилична коричка, а месото се делеше и беше много крехко.
Има и функции за правене на кисело мляко, сладко, фондю, стерилизация и други.
Купата е керамична и нищо не се лепи по нея и се мие изключително лесно.
Ами това е, похвалих се. 😀

# 324
  • Varna
  • Мнения: 2 596
Хареса ми похвалата Simple Smile Hug

# 325
  • Мнения: 205
Нали? 😀
За кексовете и питите да допълня. Има две различни програми - Cake  и Bake. Cake може да се настройва от 120° до 140°, а Bake си е на 130° и не се променя, като времетраене са еднакви - 50 минути. Кексовете ги правя на първата програма и ги оставям още 20 минути на режима за поддържане на температурата. След това ги обръщам на решетка да изстиват на въздух. Получават се сочни, не са "глетави", нищо, че ги правя на затворен капак.
А питите се получават много добре. Замесвам си тестото и го оставям да втаса на топло, може и в мултикукъра на програмите за йогурт или бебешка храна. Пека на Бейк 50 минути от едната страна, обръщам и пека още 20-30 минути. Накрая вадя върху решетка. Имат си коричка, вътре са супер, всичко си е опечено. И тях ги правя със затворен капак.

# 326
  • Мнения: 2 601
Ей заради това съм със смесени чувства към нехерметиците - времето. То дори е по-дълго от традиционните котлони/фурни. Към херметиците също не съм ласкава - почти всичко става на пихтия. Имам и от двата вида и почти събират прах. Току-що си поръчах air frayer, бюджетен да пробвам, пък и той най ще пасне на начина ни хранене. Ще го видим и него Sunglasses

# 327
  • Варна
  • Мнения: 1 885
Жалко, че не ги ползвате. Аз не спирам да готвя с херметика, спестява ми много време. А напоследък дадох шанс и на едно Делимано airfryer от по-старите и прави чудесни принцеси с кайма и картофки, както се оказа. Просто не съм знаела как да работя с него.

# 328
  • Paris, France
  • Мнения: 14 141
Dream big, честито и със здраве да си го ползуваш и дълго да ти служи. Благодаря, че сподели. Радвам се, че си доволна.

Ей заради това съм със смесени чувства към нехерметиците - времето. То дори е по-дълго от традиционните котлони/фурни. Към херметиците също не съм ласкава - почти всичко става на пихтия. Имам и от двата вида и почти събират прах. Току-що си поръчах air frayer, бюджетен да пробвам, пък и той най ще пасне на начина ни хранене. Ще го видим и него Sunglasses

Нищо никога не ми е станало на пихтия в херметика, освен спукания грах, който нарочно оставям по-дълго за да стане на каша без да пасирам. Какъв ти е херметика, ако не е тайна? Приятелка имаше същото оплакване. Оказа се, че слага манджите на време за готвене с форсирано вадене на пара, но след края на програмата оставя кукъра да извади парата сам, а понеже съдът е затворен, налягането не пада бързо и докато падне всичко е станало на каша. Друга причина е наливането на много вода когато се готви с воднисти зеленчуци. Ако не искаш супа, в ядене с много лук, гъби, патладжан, спанак тиквички е достатъчно да се сложат 50мл вода, някакви капки, които да дадат първоначалната пара.

Трябва да избираш по-ниско налягане за леща, риба, броколи. Аз тях даже ги готвя на котлона.

Да, има много по-бързи методи за някои кексове, сосове, манджи, но не са удобни и овоняват орталъка.

Купихме микровълнова и вече правя аспержи, броколи, зелен фасул, 1-2 кочана царевица, пуканки, глави артишок,  замразени зеленчуци за 1-2 порции само в нея. Да, по-бързо е, но не за всичко и ме за много порции. Ориз басмати, ако го искаме мек, се готви за 22-25 минути, а в кукъра с налягане за 15-18 е готов. 1-2 кочана царевица са готови в микровълновата за 7-9 минути, обаче ако правя 6 кочана си ги правя на пара в кукъра и ги имам за 15-18 минути и шесте.

Вчера правих млечен карамел в кукъра. Някои хора слагат направо консервите кондензирано мляко на поставката, но аз прехвърлям в стъклени буркани. 15 Мин да вдигне налягането и още 35 под налягане и е готов след час, примерно. Опитах в микровълновата, където е готов за 12 минути, но на всеки 2 минути се вади и се бърка с тел. Прекрасно се получи, ама седя да зяпам екрана и да дебна, вадя купата с ръкавици, бъркам, слагам телата на чиния да не цапоти наоколо и като е готово и искам да запазя част в хладилника, прехвърлям в буркани и така слагам в хладилника. В микровълновата не мога да направя 1 кило наведнъж, а в кукъра, ако е 6-8 литра може спокойно да се побере и повече. В кукъра правя за 2 торти, в хладилника + за една съседка. Понякога ми я прави тя в нейния кукър.

# 329
  • Мнения: 2 601
Невена, херметика ми френска световнонеизвестна марка DOMOOVA. Няма опция за регулиране на налягане и температура. Всичко минава през налягане, дори програма griller. Така исках да си правя хрупкави зеленчуци, греда. Всичко става мито-премито-сварено-окъпано. Ползвам го само за варене на говеждо.
Купих си нехерметик Едисън. Да пробвам. Също става сварено. Но аз много рядко готвя "манджи". А, с херметика само ориза става перфектен, програма 12 мин. Но аз ориз правя три пъти годишно.
Затова днес поръчах фрейър, TriStar, 45 евра, да не ме е яд, ако пак се разочаровам Grinning За мъжа щв правя пържени картофи, за мен любимите ми загорели зеленчуци и меса. Да видим.

Общи условия

Активация на акаунт