Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 20

  • 27 642
  • 756
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: X
Срам , не срам имаше понятието "за неделя". Най-голям майтап беше, като дойдох във ФР , че една приятелка италианка ми подари страхотен шоколад с думите "за неделя". Май си е било навсякъде така.
И сега при нас неделя и празник е различно.
Не проповядвам и в никакъв случай не искам да бъдат ограничавани по какъвто и да е начин деца, но понятието "за неделя/за празник" си съществува И сега за някои семейства (мои наблюдения за ФР).

# 301
  • Мнения: 27 651
Това и в Италия е така, там неделният обяд е свещен, останало им е и след войната като традиция (тогава нали е имало глад наистина). На мен винаги ми е било проблем да се храня с първо, второ, десерт, вино, кафе, ядки, плод, отделно хляб....голяма смесица става. С една много обилна порция храна се справях, но с по няколко хапки от горното имах чувството, че се търкалям....хем не от всичко опитвах, плодовете като десерт отказвах....Винаги ми предлагаха да ми наливат още вода, още вино, ужас.... Rolling Eyes Все едно ако не изпиеш поне половин литър вода и две чаши вино към обяда ще останеш гладен...А, и ликьор/шампанско към десертите е имало Joy
Няма да забравя погледа на една италианка, когато и казах, че ще обядвам "само фасул" в неделя, с голямо съжаление ме гледаше... Stuck Out Tongue Winking Eye

Последна редакция: сб, 21 сеп 2019, 20:07 от dolce miele

# 302
  • Мнения: 16
Добро утро на всички!:sun_with_face:
Включвам се в темата, въпреки че още не знам дали имам инсулинова резистентност, почти сигурна съм. По време на втората ми бременност ми установиха Гестационен диабет,разминах се само с диета. Родих здраво бебенце но сега продължавам да си следя кръвната захар, спряла съм картофи, спагети ,хляб, ориз ,плодове и тем подобни само дето от шоколада още не съм се отказала, години наред силно пристрастена и сега ми е мн трудно, при консумация си мерия кръвната захар преди ядене и 1 и 2 часа след него, за да видя положението и установявам понякога, че на 1 ви час захарта ми е по- добра (в норми ) ,от колкото на 2рия час... това не е ли странно? Глупавото е че ендото ми никога не ми е изследвала инсулин и по мое настояване разгеле сега като ходя края на септ ще ми го изследват заедно пак с обременяване с глюкоза, за да се види дали имам диабет след раждането... Като ме диагностицираха гликирания хемоглобин ми беше 5,7% с диета за 3 месеца го смъкнах на  5,4%... как ви се струва? Сутрин като стана захарта ми варира между  92 ,95 ,98 което по време на бременността си беше високо според ендото трябваше да ми бъде под 90мг/дл ...Та сега септ ще видя какво ще е положението с инсулина, ще ви кажа като излязат резултатите. Притеснявам се тъй като нощем сънят не ми е сън, кърмя ставам по няколко пъти отделно дъщеричката ми на 4 години става много рано и аз с нея и всичко това влияе на кръвната захар, та чудно ми е дали резултатите ще са достоверни и дали ендото ще се съобрази с всички детайли около моя начин на живот в момента...Най- вероятно не и ще ме таксуват под общ знаменател с останалите.. Имам и още един въпрос пускам резултатите на брат ми ,така като гледам няма пуснат инсулин само гликиран хемоглобин... как ви се струва картинката ?Благодаря ви много предварително Flowers Four Leaf Clover


Serum cholesterol level                                   
Serum cholesterol level                                    5.60 mmol/L [2.0 - 5.0]
Above high reference limit

Full blood count                                           
Haemoglobin concentration                                  165 g/L [130.0 - 170.0]
Total white blood count                                    6.5 10*9/L [4.0 - 10.0]
Platelet count - observation                               237 10*9/L [150.0 - 410.0]
Red blood cell count                                       5.2 10*12/L [4.5 - 5.5]
Haematocrit                                                0.48 L/L [0.4 - 0.5]
Mean cell volume                                           93 fl [83.0 - 101.0]
Mean cell haemoglobin level                                31.7 pg [27.0 - 32.0]
Mean cell haemoglobin concentration                        342 g/L [315.0 - 345.0]
Red blood cell distribution width                          11.1 %CV [11.6 - 14.0]
Below low reference limit
Neutrophil count                                           3.5 10*9/L [2.0 - 7.0]
Lymphocyte count                                           2.2 10*9/L [1.0 - 3.0]
Monocyte count - observation                               0.6 10*9/L [0.2 - 1.0]
Eosinophil count - observation                             0.1 10*9/L [0.02 - 0.5]
Basophil count                                             0.1 10*9/L [0.0 - 0.1]
Nucleated red blood cell count                             0.0 10*9/L [0.0 - 0.09]

Liver function tests                                       
Serum total protein level                                  77 g/L [60.0 - 80.0]
Serum albumin level                                        46 g/L [35.0 - 50.0]
Serum total bilirubin level                                7 umol/L [2.0 - 21.0]
Serum alkaline phosphatase level                           73 u/L [20.0 - 150.0]
Note change in Alk Phos ref ranges from 17/06/19
Serum globulin level                                       31 g/L [20.0 - 35.0]
Serum alanine aminotransferase level                       36 u/L [5.0 - 40.0]

Serum TSH level                                           
Serum TSH level                                            1.49 mu/L [0.35 - 4.94]

Urea and electrolytes                                     
Serum sodium level                                         140 mmol/L [133.0 - 146.0]
Serum potassium level                                      4.1 mmol/L [3.5 - 5.3]
Serum chloride level                                       103 mmol/L [95.0 - 108.0]
Serum urea level                                           4.8 mmol/L [2.5 - 7.8]
Serum creatinine level                                     93 umol/L [64.0 - 111.0]
eGFR using creatinine (CKD-EPI) per 1.73 square metres     > 90 mL/Min [60.0 - 120.0]

LIPID PROFILE NON FASTING                                 
Serum triglyceride levels                                  1.90 mmol/L [0.5 - 2.5]
Serum non high density lipoprotein cholesterol level       4.47 mmol/l
A non HDL cholesterol of 2.5 mmol/L is equivalent
to an LDL cholesterol of 1.8 mmol/L. Aim for at
least a 40% reduction in pre-treatment values.
Serum cholesterol/HDL ratio                                5.0 [< 5.0] Above Recommended Range
Serum HDL cholesterol level                                1.13 mmol/L
Calculated LDL cholesterol level                           3.61 mmol/L [< 2.5]
Above high reference limit


Pathology Investigations

HAEMOGLOBIN A1C DIAGNOSTIC                   
Haemoglobin A1c level - IFCC standardised     41.0 mmol/mol [30.0 - 41.0]
HbA1c level (DCCT aligned)                    5.9 %

# 303
  • Мнения: 18 542
С уговорката, че не съм лекар и нямам голям опит в разчитането на резултати, не ми изглеждат оптимални тези.

Гликираният е висок. Чернодробните показатели също не ми изглеждат много добри, въпреки че са в референтните граници. Аlanine aminotransferase съм чела, че трябва да е по-скоро към долната граница.
Триглицеридите са високи, между другото са високи и референтните стойности. Хубаво е ТГ да са под 1.
Ако това бяха моите резултати, щях да си поставя сама диагноза преддиабет направо, даже не ИР.

# 304
  • Мнения: 16
Благодаря много Миоки
Хм да и аз така мислех... това са реф стойности от Англия...дано с нужната диета да се оправят показателите...те му казали,че само холестеролът е завишен..смешна история...Flowers Four Leaf Clover

С уговорката, че не съм лекар и нямам голям опит в разчитането на резултати, не ми изглеждат оптимални тези.

Гликираният е висок. Чернодробните показатели също не ми изглеждат много добри, въпреки че са в референтните граници. Аlanine aminotransferase съм чела, че трябва да е по-скоро към долната граница.
Триглицеридите са високи, между другото са високи и референтните стойности. Хубаво е ТГ да са под 1.
Ако това бяха моите резултати, щях да си поставя сама диагноза преддиабет направо, даже не ИР.

# 305
  • Мнения: 18 542
Да, между другото си го помислих, защото приличат на моите като изследвани показатели, с тази разлика, че на мен не ми правиха липиден профил.

Зарежи го холестеролът, то е такъв, за да поправя щети, други неща са проблемни според мен.
Моят гликиран беше 37 или 5,5% но инсулинът ми скачаше много (хипогликемии), докато при почти 6 при брат ти, си е направо на крачка от диабета.

# 306
  • Мнения: 16
Миоки,мислиш ли че с правилната диета тоест НВВМ ще се оправят нещата...може би тъпо звучи,но все пак...значи и ти си в Англия...И идея нямам защо така с лека ръка се минават показатели,които са на границата с диабета...всъщност имам идея де...Sadкофти история...ще постна и моите изследвания като ги направия сигурно и те няма да са цветущи...мерси много Миоки🍀

# 307
  • Мнения: 11 392
Добаявям няколко статии, които са свързани с билкови добавки спомагащи инсулиновата резистентност. Ако има желаещи да допълнят какво вземат:

За и против метформина и има ли той аналог - Птерокарпус

Берберин, като изрично споменавам, че не бива да пушите, да седите на замърсен въздух и да ядете скара на дървени въглища заради влиянието и на определени ензими

Алфа липоева киселина, като не препоръчвам тази, а само пускам линк към нейните ползи.

За всеки 100 мг. дневно увеличение на приема на магнезий, до определена доза, рискът от развитие на диабет тип 2 намалява с приблизително 15%. Ниските нива на магнезий са свързани с нарушена инсулинова секреция и по-ниска инсулинова чувствителност.

OMEGA-3 KRILL OIL

Родиола - влияе и на инсулина и на депресиите

Моля използвайте линковете не за да пазарувате, а за да се запознаете с действието на препаратите.

# 308
  • Мнения: 31 890
Мерси Дорис, запазих поста.
Като редактирам края на седмицата, ще добавя.
А за берберина ме изненада - не трябва въобще да пушим като го пием и никакво месо на скара ли?
Защото тук има хора го пият, ама май и пушат. Роналд мисля, че пуши  newsm78

# 309
  • Мнения: 11 392
Да, пише, че берберина ускорява CYP1A2 и др. и малко инфо по темата
 - повишена активност на чернодробния ензим, отговорен за метаболизирането на кофеина; хормони като мелатонин, естрогени; билирубин, уропорфириноген; ксенобиотици, токсини като афлатоксин, органофосфати и полициклични ароматни въглеводороди попаднали в организма от околната среда.
•   В резултат на повишената ензимна активност, правопропорционално се увеличава и количеството на увреждащите ДНК метаболити, които увеличават риска от ССЗ и новообразувания.
•   Когато се съчетае с цигарен дим (активно или пасивно тютюнопушене) драстично увеличава активността на ензима включително и  метаболизма на медикаментите: Теофилин, Такрин, Клозапин, Оланзапин, Ацетаминофен, като намалява терапевтичния им ефект и е препоръчително да се коригират дозата и честотата на прием.
•   Препоръчително е и индивидуално дозиране на медикаменти съдържащи Парацетамол, Ибупрофен, Лидокаин, Пропофолол, Тамоксифен поради забавено метаболизиране и повишена риск от странични ефекти.

•   Препоръчителни храни/добавки които потискат активността: грейпфрут, карамбола, златен корен /това е родиолата/, ехинацеа, прополис, домати, моркови, диня, кейл, женско биле, маслини. Специфична съставка в грейпфрута, морковите, магданоза и копъра, някои подправки (канела, кардамон) намаляват активността и са препоръчани да ги консумирате по-често.
•   Не е препоръчително да консумирате пушени или гриловани храни заради образуването на хетероциклични амини, които се натрупват и допълнително увреждат клетките.

# 310
  • Мнения: 4 042
Аз продължавам да тествам разни храни. Отбелязвам за новите в темата, че съм отслабнала от 1 година и са ми добре от тогава и показателите, инсулинът на гладно е под 8-9, захарта под 5. Затова си позволявам експерименти, преди бях изключително стриктна.

След като стана ясно, че хляб не бива да помирисвам, динята е малко коварна, бобовите уж са ми ок, тия дни пробвах любимата ми преди овесена каша (варени осесени ядки), а след това и ориз. С овеса се чувствам много добре, леко ми е, не огладнявам бързо, помага ми с вц-то. От ориза обаче качвам на тегло и огладнявам зверски. На пълнени чушки го ядох 2-3 дена. Килограм отгоре. С овеса даже накакви грамове смъкнах преди това.

# 311
  • Мнения: 31 890
Бледолилава, таз овесена каша как я правиш? Киснеш ги или ги вариш? Колко като количество слагаш?
А протеин ядеш ли с овесените ядки или само това?
Подсладител сигурно не слагаш  Laughing
Колко дни я яде? И за закуска ли?

# 312
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Аз не бих избързвала и бих използвала в началото на темата някои по... знам ли, по-неутрални статии.

Моят син не пие газирани напитки. Все още. Но е на 10, така че вероятно до година-две ще пропие под влиянието на съучениците си.

По едно време го бях научила да не яде купешки сладкиши и тестени, обяснявах, че Е-тата са отрова. Но, разбира се, мнението на съучениците е по-меродавно от моето. Simple Smile 

И резултатът е трагичен. Постоянно седене на фотьойла и постоянно бъркане в хладилника - неочаквано "добра" комбинация...

Сега се опитвам да го вкарам в правия път. Но е много трудно да намеря правилните копчета, които да натисна. Засега уж става, да видим дали ще продължи.

# 313
  • Мнения: 4 042
4-5 дни за закуска. Но аз и преди съм отслабвала с овесени ядки, хем с малко мед тогава ги правех и само на вечеря ограничавах въглехидратите (месо със зеленчуци ядях). Така че съм с много положително отношение към овеса, чудех се сега как ще ми се отрази, засега изглежда е ок. Не ги кисна, взимам от едрите и варя, става едно такова лигаво, много повече ми харесват така, отколкото киснати или на мюсли. Слагам малко прясно мляко като са полуготови, ама наистина съвсем малко, колкото да пречупи вкуса. Овкусявам с малко плод, например днес с една малка смокиня и 2-3 ягоди. Харесва ми да добавям и орехи, но гледам като са повечко въглехидратите да ограничавам мазнините. Или едното, или другото. Но и протеин почти няма де. Не се сещам какво да добавя... Може да пробвам с извара, друго не се сещам. Вариант е и да пробвам да ги ям с някакви солени добавки. Руснаците как например ядат елдата и със солено, и със сладко.

# 314
  • Мнения: 31 890
Рися, мисля като наименования да ги добавя.
Всеки сам да си търси инфото.
Берберина го има иначе.
***
Бледолилава, мерси.
И аз нямам оплаквания от овеса. Но ми е поомръзнал. Като почнах НВ знаеш, че закуската ми беше от сурови ядки и овесени с малко мед. Пак отслабвах.
Просто ми писна тази закуска.
Но пък ти беше точно тази, която писа, че яде плодове с протеин. За да не се вдигат стойностите. То и в зоната така го дават.
Всъщност понякога и така закусвам. Сиренце и плод.
Ако ще пробваш с извара, трябва и масло да сложиш.
Елдата впрочем със сирене и масло е супер. И с извара и масло.
Преди години съм яла овес с прясно мляко и получавах страшни киселини от тази комбинация. Иначе ми беше вкусно.
Ама слагах и мед или захар тогава.

Общи условия

Активация на акаунт