Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 20

  • 27 700
  • 756
  •   1
Отговори
# 315
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Елдата може ли да се яде??? В смисъл - режимна ли е? В другата тема четох, че заедно с амаранта била никак не режимна. (Аз щото ги питах за амаранта, та оттам...) Иначе имам един пакет елда, дето хваща паяжини откъмто април някъде. Сърце не ми дава да я изхвърля.

# 316
  • Мнения: 4 606
Елдата си е въглехидрат, пък макар и бавен и полезен. Преди доста я хапвах вместо ориз, но отдавна не съм се сещала за нея. Когато си свалил всички кила и си нормализирал всички показатели, според мен може да се хапва по малко от време навреме, заедно с протеин.

# 317
  • Мнения: 790
Няколко страници назад бяхме коментирали за разходките. През лятото правех около 25 000 крачки дневно и поддържах килограмите. От около 2 седмици се наложи да си променя режима на ходене и паднах на 10 000. Вече съм 1 кг нагоре Sad

# 318
  • Мнения: 2 607
Относно ориза, Бледолилава май говори на предните страници. Как да бъде възможно "най-безобиден" и ниско калоричен. Просто се яде вчерашен ориз - приготвя се, слага се в хладилник и се консумира на следващия ден. От студа молекулите на нишестето се видоизменяли и не влияели толкова на КЗ.

# 319
  • София
  • Мнения: 16 211
Относно ориза, Бледолилава май говори на предните страници. Как да бъде възможно "най-безобиден" и ниско калоричен. Просто се яде вчерашен ориз - приготвя се, слага се в хладилник и се консумира на следващия ден. От студа молекулите на нишестето се видоизменяли и не влияели толкова на КЗ.
Може ли по-химическо обяснение за промяната на молекулите на нишестето от студа?

# 320
  • София
  • Мнения: 11 497
Мерси Дорис, запазих поста.
Като редактирам края на седмицата, ще добавя.

А за берберина ме изненада - не трябва въобще да пушим като го пием и никакво месо на скара ли?
Защото тук има хора го пият, ама май и пушат. Роналд мисля, че пуши  newsm78
Пуша, а онзи ден и скара на дървени въглища ядох.... за пръв път чувам това, то че пушенето не е полезно е ясно на всички, де....

# 321
  • Мнения: 4 042
Елора, пропуснах да кажа, че според мен точно тази лигавата консистенция, която се получава при варенето, ми действа добре на перисталтиката. С накиснатите не ми се получава така.
Рися, докато отслабваш и не нормализираш показателите, най-добре никакво зърно. Това при положение, че храненето е ВМ. Тогава просто трябва да са ниски въглехидратите. То затова е ВМ НВ. Аз търся някаквъв балансиран модел, с по-малко мазнини и с някакви въглехидрати, като изпробвам кое как ми действа. Сега, то нямаше смисъл изобщо да пробвам с хляба и ориза, ама ей така, да ми е за урок. За картофите си знам, там няма какво да тествам. В момента се чудя дали бих могла да поддържам състоянието си, без да дебелея и покачвам инсулина, ако не съм точно на ВМ хранене, а изключа най-големите злини - хляб, ориз, картофи, захар под всякаква форма, в т.ч. ограничение на плодовете, слънчогледово олио и изобщо преработени храни. И каквото остава от останалите въглехидрати да добавям, намалявайки мазнините. Впрочем аз вярвам в калорийния дефицит. Много поддръжници на ВМНВ съм чувала да казват, че калориите нямали значение, ядели колкото им се яде и пак отслабвали. Е ок, и аз бях така, ядях колкото ми се яде, ама нали си въвеждах храната в приложение и съм наясно, че и в калориен дефицит бях почти пррз цялото време. Без да чувствам глад или ограничение. Мазнините засищат, а и като си адаптиран, явно в момент на дефицит на енергия тялото просто превключва на собствени мазнини, а не прималяваш, припадаш и пр. Така че имат значение и калориите, макар режимът да е по-важен. Ето примерно наскоро нали правих една диета със супа на някакъв руски лекар. И при нея си беше калориен дефицит и ми идеше да вия от глад, а калориите не бяха по-малко от тези, на които бях в кето периода без изобщо да чувствам глад или прималяване. Та затова съм убедена, че трябва да намаля мазнините, докато увеличавам въглехидратите - и заради калориите, и заради баланса. И в крайна сметка нещо като Зоната трябва да се получи, ама нещо, което ще си е мой модел, съобразено с вкусовете и състоянието ми, без втеляване това или онова по колко грама. Искам да го докарам до нещо по-просто. За мен да е по-просто като норми и правила. Да се стигне до там, че да не го мисля.

Синът ти е малък още. Моят също беше така на 10 г - между компютъра и хладилника, и не можех да му влияя особено. Освести се чак като взе да се интересува от другия пол и да иска да изглежда добре. Докато си живееше преди всичко във виртуала, не се замисляше за вида си. Там това няма значение.

# 322
  • Мнения: X
Когато се увеличават въглехидрати, мазнините се намалят не заради калории, а защото тялото използва лесното "гориво" - въглехидратите, а мазнините праща директно на склад. Като свършат въглехидратите, то НЕ посяга на сккадираните мазнини, а "реве" пак за лесното гориво, защото го получава редовно. Ако няма мазнини, няма какво да складира. Затова, или само въглехидрати, или само мазнини за енергия. Комбинация от двете е рецепта за провал.  Чета в момента "Код диабет", интересна е.

# 323
  • Мнения: 18 542
Миоки,мислиш ли че с правилната диета тоест НВВМ ще се оправят нещата...може би тъпо звучи,но все пак...значи и ти си в Англия...И идея нямам защо така с лека ръка се минават показатели,които са на границата с диабета...всъщност имам идея де...Sadкофти история...ще постна и моите изследвания като ги направия сигурно и те няма да са цветущи...мерси много Миоки🍀
Е те тук са като навсякъде. Все пак NHS се финансира от държавата и данъците и нямат интерес да харчат много от бюджета.
Майка ми с този начин на хранене подобри значително показателите си и продължава да се подобрява и да сваля килограми. Не пие метформинови препарати. Тя беше и с диабет и имаше инсулт преди няколко години.

# 324
  • Мнения: 268
Кокосът е режимен за ИР нали?
Брашното от касава (маниока и тапиока) дали е ок според вас?
Видях, че го препоръчват в една палео група.

Елора,
зимата  ядях овесена баница. 1 яйце, 80г кис.мляко, 60г сирене, 70г овесени ядки, сода на върха на ножа. Всичко се обърква и се пече на питка около 1-2 см върху хартия на 180гр.  Рецептата не е моя, а на една съфорумка. Аз слагах 2/3 овесени ядки и 1/3 овесени трици, както и често съм я правила вместо кисело мляко с лидълската извара или скир, които са 0.3% мазнини. Може да се пробва и с малко смлян сусам и само с белтъци. Става много вкусно и засищащо с голяма салата.

Когато се увеличават въглехидрати, мазнините се намалят не заради калории, а защото тялото използва лесното "гориво" - въглехидратите, а мазнините праща директно на склад. Като свършат въглехидратите, то НЕ посяга на сккадираните мазнини, а "реве" пак за лесното гориво, защото го получава редовно. Ако няма мазнини, няма какво да складира. Затова, или само въглехидрати, или само мазнини за енергия. Комбинация от двете е рецепта за провал.  Чета в момента "Код диабет", интересна е.
Ето значи плод и мазно не е ок.

# 325
  • Мнения: 32 147
Рися, моята ИР не е като твоята. Аз съм си преценила, че мога да я ям. Освен това съм я яла в малко количество - лъжица и с протеин и мазнина.
Мерси Бледолилава, ще пробвам да ги варя.
Проблема с двете нули си седи, даже се влошава след отказа от цигарите.
Зеления чай вече не ми действа. Днес пих рициново масло.

Франсоаз, тогава защо има толкова много успели със Зоната?

stray cat
, мерси, ще я пробвам скоро.

# 326
  • Мнения: X
Франсоаз, тогава защо има толкова много успели със Зоната?
Колко много?
Успешно отслабнали, поне за мен означава, че са свалили кг до желаното тегло и никога повече не качили.
А такива, аз поне още не съм срещала....
Хора, които постоянно свалят/качват/свалят/качват и са все на някакви диети, за мен НЕ са успели.
А ако има все пак такъв, който е успял със Зоната да свали кг веднъж завинаги и да забрави за диетите, ами, нека дойде да каже как е успял.
Не познавам Зоната в детайли, но доколкото знам, и тя, като масовите диети, разчита на намалени калории.
А при намалени калории, тялото ще не ще, посяга към запасите, т.е. , има отслабване.Проблемът е, че кг свалени с намалени калории, трудно се задържат и обикновено се връщат за 1-2-3 години.

# 327
  • Мнения: 32 147
Ами не разчита на намелени калории. Разчита на консумация и на трите групи на всяко ядене.
Познавам хора, които са на зоната, свалили са много, ядат си и не са напълнявали.

# 328
  • Мнения: 11 430
Зоната определено не разчита на намалени калории, а на баланс на веществата и хормоните.
Членувам в доста групи техни и следя сайта на Катина - недиета.

Отслабва се по-бавно, но без абсолютно никакви ограничения. Има малко повече вникване в материята и омразното ми готвене.

Също познавам дами и то на сериозна възраст, свалили сериозно количество килца и то от доста години. В постовете виждам успели да се справят и с ИР, но не ги познавам лично.

# 329
  • Мнения: 2 058
Приготвяла съм храна по Зоната на дъщеря ми. Най-големият кусур на тази диета за мен,  е липсата на мазнини. Огромни грамажи на зеленчуците в един блок с 1/3 лъжица зехтин. Можете ли да си представите такава "салата"? Мазнините са необходими на човека,  те изграждат хормоните,  мозъка. И животинските мазнини са полезни,  ама там предпочитат постни меса.

https://www.psychologytoday.com/us/blog/diagnosis-diet/201903/th … fRgfLEXaB5xlg-TE8

Единственото добро нещо,  което взех от теорията на Бари Сиърс,  е да похапвам плод със сирене. Протеина спирал бързите скокове на кр. захар при похапване на берзи въглехидрати.
То аз и така си се хранех повече от 20 години -  пържола с млечен шоколад. Нямам големи поражения върху здравето от това.

Общи условия

Активация на акаунт