Истанбул [тема 50]

  • 53 769
  • 741
  •   1
Отговори
# 645
  • Sofia
  • Мнения: 1 451
И аз с въпрос - еднотипни ли са Бейлербей и Кючуксу? Кой да избера? Може ли да ги сравните и да ме насочите, моля!?  Simple Smile

# 646
  • Мнения: 7 903
И аз с въпрос - еднотипни ли са Бейлербей и Кючуксу? Кой да избера? Може ли да ги сравните и да ме насочите, моля!?  Simple Smile
Кючюксу е по - малък, то даже не е било точно дворец, ами там си почивали принцовете навръщане от лов или нещо подобно.
Може да си го оставите за следващото ходене, защото е и доста по - далече.

# 647
  • Мнения: 6 018
Аз да ви попитам относно билетите за Тюркуазуу /аквариума в мол Форум/ - дали сте попадали на някакви промоции в цената на билетите? Има 20% отстъпка за букване онлайн, но въпреки това ми се вижда доста.
И понеже нахвърлям предварително какви са горе-долу таксите за посещение, за да може и другото семейство да знае ориентировъчно, спомняте ли си колко струва билетът за музея на Рахми Коч - за деца и възрастни? Нещо не ми се отваря тяхна страница.
По-назад се спомена лифтът към кафето Пиер Лоти и се сетих, че когато ние решихме да се качим, опашката долу беше нечовешка и се отказахме, а бяхме и поуморени и пропуснахме и пеша да го направим. Но ми се иска да се качим сега с децата, всички обичат лифтове, а и панорамата предполагам ще е много хубава. Та въпросът ми - дали имате информация за работното му време и някакво относителна по-спокойна част от деня, която да хванем? Макар, че с тези лалета  и напливът тогава....

Последна редакция: пт, 17 яну 2020, 10:13 от Pали

# 648
  • София
  • Мнения: 13 256
Рали, ако търсиш информация за Turkoazoo, със сигурност ти излиза стара информация, защото от години не съществува такъв аквариум. Търси  Sea Life и виж какво ще ти излезе. Със сигурност има семейни билети.

# 649
  • Мнения: 6 018
Да, поправям се, точно страницата на Sea Life гледах, но може би на картата в Google някъде ми се мерна Тюркуазуу, та съм се объркала. Та видях цени, има семейни пакети, ама включват някакви pack activities, предполагам някакви занимавки за децата са това. Няма примерно чист билет за 2 +2, ама както и да е, ще взема колкото и да е.

# 650
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 246
Да, поправям се, точно страницата на Sea Life гледах, но може би на картата някъде ми се мерна Тюркуазуу, та съм се объркала. Та видях цени, има семейни пакети, ама включват някакви pack activities, предполагам някакви занимавки за децата са това. Няма примерно чист билет за 2 +2, ама както и да е, ще взема колкото и да е.

не си спомням точно, но 70-80 лири на човек, без отстъпка за група или семейство и без допълнителни активности. Simple Smile
преди нова година.

# 651
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Рали, заповядай!
цък
Може да си го пуснеш през преводача, но с две думи... започва работа в 8:00 и спира съответно зимата в 22:00 и лятото - в 23:00. Кога се сменя зимно с лятно работно време не знам.

Колкото до наплива... При първото ни ходене преди доста години чакахме опашка, която беше до около входа на станцията. Ходилите знаят, че вътре има доста разстояние до мястото за качване. Все пак изчакахме. Около половин час отне. По едно време силно съжалих, но вече бяхме чакали доста, а и се бяхме приближили... Беше вечерта, ако не се лъжа в края на октомври. Мисля, че още беше манията по филмите и по-специално този, в който са си пиели кафето там. Идея нямам кой е. Flushed Та, качихме се с лифта, но слязохме пеша, през гробището и се разходихме покрай джамията до спирката на автобуса.
При второто ни отиване преди 3 години опашката излизаше доста и отвън сградата и се отказахме. По обед/ранен следобед, април месец.
Трудно може да се даде рецепта кога би било по-спокойно. Със сигурност през април, ако времето е хубаво, това е по-скоро въпрос на късмет.
Можете да се качите и по споменатата алея през гробището. Колкото и зловещо да звучи, няма такова усещане, когато минаваш оттам. А и лифтът се движи над въпросното място, така че е неизбежно да се види.
Аз бих предпочела с децата да отида на други високи места с гледка. Чамлъджа, Отаа тепе... А ако държиш на гледка над Златния рог, мога да предложа едно друго кафене като алтернатива...


Семейният билет в сайта на аквариума е за 1 възрастен и 2 деца... Друга опция не виждам Neutral Face

Последна редакция: пт, 17 яну 2020, 13:28 от beljata

# 652
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 455
Рали, Рахми Коч беше някаква смешна цена, върти ми се 18 лири. (Септември 2018 г.) Помня че се изненадах колко е евтино..
П.С намерих си билетите, но не пише цена на тях
Това е плана на музея:

Ще си вземете книжка в началото, а и ще ви дадат, защото обясняват къде е подводницата. За подводницата имате определен час на влизане, така че е добре да сте там по-рано, може да изчакате в ресторантчето на кораба, който е пред подводницата - от него се влиза в подводницата..ииии съвет - не забравяте, че музеят продължава и от другата страна на пътя, от който ще влезете за касата ( вляво на картата), ние забравихме ☺️
Както по-горе писаха, синът ми беше ошашавен от всичко, което видя (уикенда в Истанбул му беше подарък за 12 рожден ден, черешката на тортата бяха Виален и Рахми Коч)..толкова смаян не го бях виждала..особено при ретро автомобилите, пред едно много мъничко БМВ, като калинка, само повтаряше: "мамоо, мамооо, ти знаеш ли какво значи да видя такава кола на живо"..ех, спомениии

Последна редакция: пт, 17 яну 2020, 16:22 от AIR

# 653
  • Мнения: 6 018
Добри, мерсаж Hug И в сайта е 75 за възр/55 за дете.
Семейният билет в сайта на аквариума е за 1 възрастен и 2 деца... Друга опция не виждам Neutral Face
Има, има и 2+2 - 276 лири, малко по-надолу се появява тази опция. Само до 36 месеца децата са безплатно, вие поне може да намажете Simple Smile
Благодаря ти за инфото за лифта! Hug  Гробищата сами по себе си не ме притесняват, но баирчето нагоре, особено ако е след още разходки и бродене из града да  Simple Smile Затова исках да го избегнем и да се насладим на возене нагоре. Но ако има пак грандиозна опашка (тази, за която говоря, излизаше доста след вратите), ще пропуснем. Моля, подай насам кафето, за което спомена Yum
Та така, нашата програма започва да се оформя малко по малко. Ще имаме 3 пълни дни там, здраве и живот. Искам да вместя аквариума, музея на Рахми Коч, Сапфир, парк с лалета /може и просто Гюлхане да е, а може и да се опитаме до Емиргян да стигнем/. Задължително този път и Египетския пазар + Капалъ Чарши, разходка с корабче по Босфора, Истиклял и кула Галата транзитно.
Да се сещате някъде да сте мяркали луна-парк? Нямм предвид с мащабите на Виаленд, нещо по-компактно и на лесно място?

# 654
  • София
  • Мнения: 13 256
За лунапарк не мога да съм полезна. Никога не съм се интересувала. Обаче мога да препоръчам парк Гьозтепе в Азия. Той определено е най-добрия парк с лалета след Емиргян, а имаше доста интересни детски кътове. Запомнила съм един пиратски кораб, но имаше и други неща. Laughing Ако се "разходиш" из парка със стрийт вю, ще ги видиш.  Пиратски кораб(споменът ми беше, че е по-голям) Аквариум на открито(два са). Имаше и от шадраваните, които са наравно с площадката и децата много се забавляваха там, но през април едва ли ще работи. Само на топло става.

# 655
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 246
Добри, мерсаж Hug И в сайта е 75 за възр/55 за дете.
Скрит текст:
Семейният билет в сайта на аквариума е за 1 възрастен и 2 деца... Друга опция не виждам Neutral Face
Има, има и 2+2 - 276 лири, малко по-надолу се появява тази опция. Само до 36 месеца децата са безплатно, вие поне може да намажете Simple Smile
Благодаря ти за инфото за лифта! Hug  Гробищата сами по себе си не ме притесняват, но баирчето нагоре, особено ако е след още разходки и бродене из града да  Simple Smile Затова исках да го избегнем и да се насладим на возене нагоре. Но ако има пак грандиозна опашка (тази, за която говоря, излизаше доста след вратите), ще пропуснем. Моля, подай насам кафето, за което спомена Yum
Та така, нашата програма започва да се оформя малко по малко. Ще имаме 3 пълни дни там, здраве и живот. Искам да вместя аквариума, музея на Рахми Коч, Сапфир, парк с лалета /може и просто Гюлхане да е, а може и да се опитаме до Емиргян да стигнем/. Задължително този път и Египетския пазар + Капалъ Чарши, разходка с корабче по Босфора, Истиклял и кула Галата транзитно.
Да се сещате някъде да сте мяркали луна-парк? Нямм предвид с мащабите на Виаленд, нещо по-компактно и на лесно място?

Flushed не знам какво имат предвид под "дете", нашият е на 12 и си беше с билет за възрастни.
 Sad някъде попадах на 11,99 като възрастова граница...

# 656
  • Варна
  • Мнения: 4 221
...
Моля, подай насам кафето, за което спомена Yum
...

Molla Aşkı Teras Cafe

И понеже това кафе посетихме след Карие, да питам... Някой наясно ли е дали приключи реставрацията? Отдавна не е говорено тук за този музей, а той има защо да бъде споменаван.

# 657
  • Мнения: 18 585
Сега гледам в нашата оферта,че първия ден е предвиден на островите. Мм предполага,че защото е нощен преход ще пристигнем рано и това време ще се ползва да се отиде до островите докато стане след 14 за да се настаним. А на другия ден е предвидена пешеходната разходка с групата до Хиподрума ,Топкъпъ, Св Софие и др.
Ще ни настаняват в Лалели(както и предполагахте тук в темата). И понеже ние не искаме да ходим на принцовите сега обмислям първия ден да посетим пазарите-Капълъ и подправките. Или пък аквариума.
Казах на мм,че трябва да вървим по трамвайната линия. Или да хванем трамвай. Той каза,че ще си ходим пеша. Бело близо. Та това да ви питам-близо ли е Капълъ Чарша? Много ли ще вървим пеша?. И багажа не знам къде ще можем да си оставим,мисля,че имаше такъв въпрос в темата, ще се върна да почета.

# 658
  • Варна
  • Мнения: 3 960
Бело близо. Та това да ви питам-близо ли е Капълъ Чарша? Много ли ще вървим пеша?.
1спирка - няколкостотин метра , след още спирка са Топкапъ , Слнята джамия , Св.София , водохранилището , килимите , още спирка парка Гюлхане , още спирка - Еминьоню , корабчетата , Египетския пазар.................багажа ще ви го приберат в хотела

# 659
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Мис Каролин, както казах, трамвайната линия е идеален "водач" към много обекти, Включително и пешеходната ще е основно по и покрай нея.
Скрит текст:
По принцип и пешеходната, след която обикновено са фиксирани посещенията на Св. София, Йеребатан и Топ капъ, е за оползотворяване на времето до настаняване. Обикновено тези, които не се включат в нея или правят само нея, без продължението, се връщат сами в хотела в уречен час за настаняване. Това - когато пешеходната е първия ден. Така с островите пак целят същото. Но за мен не е оправдано да се ходи там, като не си видял нищо от града, а и през тези месеци.
Багажът се оставя в лобито на хотела (или в определено за целта помещение, но вие грижа за това нямате, при всички случаи), ако не ви настанят още сутринта (от 7 пътувания с ТА, само последния път не ни настаниха веднага, та имай предвид, че може още сутринта да имате стая)
Та, ако предпочиташ да започнете с пазарите... Капалъ чарши е на една спирка от Лалели, грубо казано.
Скрит текст:
цък - задала съм като начало сп. Лалели - Университе, която обикновено е най-близката до хотелите, а за край на маршрута - главния вход на Капалъ чарши
Преди да се завие към него, вдясно се вижда и спирката - Бейзид - Капалъ чарши. Виждаш колко е разстоянието.

Това - по трамвайната. Вече на какво разстояние ще сте от трамвайната, можем само да гадаем, но няма как да е прекалено далече. Ако не е баир нагоре, още по-добре. Като ви дадат конкретно хотела, ще видим и ще обясним.

Преходът между двата пазара е по-особен, защото Египетския пазар е доста по-надолу.
Скрит текст:
Има начин да се премине между двата, като се слиза през една огромна търговска зона (която тук обикновено наричаме шеговито "гащите"), но не го препоръчвам за първо ходене. Първо може да се объркате и второ... Не ми се вярва да представлява интерес при толкова обекти за виждане/посещаване. Освен това е времеемко и действа зле на портфейла.
Та, бих препоръчала след като разгледате основната улица (и някои прилежащи) на Капалъ-то, да се върнете отново на трамвайната и:
Първи вариант - качвате се, все пак, на трамвая, защото до Еминьоню, където е пазарът на подправките, са 5 спирки и почти 2 километра и половина (цък - тук съм задала преминаване пеша по маршрута на трамвая в тази отсечка);
Втори вариант - връщате се на трамвайната през същия главен вход или през този на срещуположния край на главната улица на пазара, минавайки покрай джамията Нуросмание и Чемберлиташ, както описах в преден пост, след което по трамвайната достигате до Султанахмет (две спирки от Беязид и една - от Чемберлиташ). Там, зад спирката показах вече накъде са обектите. Разглеждате част от тях, влизате в Синята джамия, защото в петък вероятно няма да можете, евентуално разглеждате още нещо в района и се спускате, примерно, до парк Гюлхане. Там отпочивате и с нови сили потегляте към Еминьоню, до която вече са останали 3 спирки (даже може да са 2, ако отправната точка е Гюлхане). Разглеждате Египетския пазар и после се мятате на тур по Босфора. Или първо правите тура, после влизате в пазара - зависи от времето и настройката/умората ви.

Не знам какво има предвид мъжа ти, казвайки, че ще вървите, но ако искате да се разхождате сами и ако поне пет пъти ще ползвате транспорт, вземете си карта.
Скрит текст:
Колкото и да са леснодостъпни обектите, част от тях са доста отдалечени и се налага да се ползва транспорт, понякога не един. А и за по-близките ползването на транспорт спестява време и умора. Вечер пък понякога просто няма сили, с които да се добереш до хотела пеша. Така че моят съвет е да си вземете карта. Удобно място за целта са показаните жетонматици на Султанахмет (в линка от предния ми пост).

За да бъде ясно, ето подреждането на спирките на трамвая в отсечката, която ви интересува за момента:
Скрит текст:
- Аксарай - много рядко, но се случва, да е по-удобна от следващата, спрямо хотела
- Лалели-Университе - по-вероятно удобната спирка за достъп от/до хотела
- Беязид-Капалъ чарши - спирката за главния вход на Капалъ чарши; наблизо е площад Беязид и едноименната джамия
- Чемберлиташ - непосредствено до колоната, носеща това име; удобна за ползване при излизане от долния вход на главната на пазара; най-удобната за отиване към Ортаклар
- Султанахмет - спирката до едноименния площад, около който са Хиподрума, Синята джамия, Св. София, Йеребатан, хамама, Топ капъ...
- Гюлхане - най-близо до парка със същото име, удобна ако се излезе през страничния вход на Топ капъ, който показах преди, както и при преминаване през Соук чешме сокак
- Сиркеджи - носи името на едноименната гара, крайна спирка на Ориент експрес; сега там има и станция на Мармарай; почти до брега на Босфора е тази спирка, после трамвая завива наляво  минавайки покрай няколко фериботни терминала, стига до...
- Еминьоню - спирката преди мост Галата, която се ползва както за продължаване към фериботите, така и за отправна точка за турове по Босфора, за посещение на Египетския пазар, Йени джамия и района; в близост има голяма автобусна спирка, от която тръгват доста линии, между които и тези за Минатюрк, църквата Св. Стефан, Еюп джамия и лифта към Пиер Лоти
- Каракьой - в другия край на мост Галата; съвсем наблизо е пристана за линията Халич (фериботна линия по Златния рог, удобна за достигане на множество обекти край залива), до тази спирка има Ptt станция, където може да заредите или купите стикер HGS (такава има и вдясно от Египетския пазар); тази спирка е удобна и при слизане от кула Галата, която може да се посети/види като продължение на разходка по бул. Истиклял
- Топхане - най-непопулярната спирка на трамвая, която обаче може да се ползва при слизане от Френската уличка или след посещение на Музея на невинността, а в района има и множество приятни заведения, които са изникнали в последните години, като гледам вю-то... вероятно заради проекта Истанбул модерн и намиращото се в близост пристанище за круизни кораби...
- Кабаташ - последна спирка на трамвая, намираща се до едноименното пристанище, където се изгражда един от големите проекти - т.нар. Чайка; там се прави връзката с фуникуляра за Таксим, както и с автобусите за Ортакьой, Арнавуткьой, Емирган и Саръйер; от тази спирка се върви 350-400 метра до входа на двореца Долмабахче , срещу който пък е обновения стадион на Бешикташ

Важно е да се отбележи, че част от мотрисите не отиват до последната спирка, а се движат само до Еминьоню. Така че ако имате работа оттатък мост Галата, трябва да гледате на мотрисата да пише Кабаташ, а не Еминьоню. Ако все пак се качите и се окаже, че Еминьоню е последна спирка на тази мотриса, можете да слезете и без да напускате перона, да изчакате следващата мотриса за Кабаташ. няма да бъдете таксувани повторно, щом не сте напуснали зоната, ограничена от турникетите.

Последна редакция: сб, 18 яну 2020, 11:43 от beljata

Общи условия

Активация на акаунт