Частни училища - информативна тема 28

  • 30 888
  • 759
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 12 017
Хъм, учудвате ме. Как сме раснали ние не чак толкова отдавна? 'Ми, аз на практика живеех по дърветата. Катерех се на всяко дърво, скачах от козирката на входа на кооперацията, прескачахме огради на съседските къщи да крадем череши /и често ни гониха с пръчки Joy /, играехме на фунийки /бях цар! Joy /, които са напълно в състояние да извадят око, в парка палехме гуми и ги втечнявахме. Зимата играех мокра с часове навън и се прибирах премръзнала и щастлива. И това в София. На вилата и жаби съм ловила с ръце в реката и стрели за лъка си дялках с нож. Коленете ми заздравяха трайно някъде към 6-ти клас. Колко пъти съм се драла на бодлива тел не мога да преброя. И оцелях. А за летните ваканции на мъжа ми на село, не е за разправяне. И много съжалявах, че децата ми вече не могат да имат такова детство, защото времената се промениха и вече в София няма тумби от по 30 деца вършеещи свободно и квартала. Основният ни стимул за бързо построяване на къщата беше това. Тук все още децата имат възможност на нещо близко до селското детство. И никога не съм викала по тях да слязат от дърво или от най-високата част на катерушката, да не скачат с предно салто в басейна, да не се търкалят в мократа и кална трева, да не се катерят по Морените, да не скачат от камък на камък в реката. Всичко това са го правили. Освен това винаги са леко облечени, пият студено от съвсем малки, а като бебета, когато на мен ми е било прекалено студено, за да изляза, съм ги оставяла да спят в количката по 2 часа навън. И те оцеляха. И, да чукна на дърво, я имат по 4-5 дни отсъствия по болест общо за целия си училищен живот, я не.  И никой не се е оплаквал от възпитанието или дисциплината им където и да е било. Grinning Свободата на детето да бъде дете - да тича, да скача, да се катери, да обели някое коляно - без да бъде контролирано на всяка крачка е много важна за мен. Ние сме я имали.

Последна редакция: чт, 26 сеп 2019, 21:20 от sanaka

# 286
  • София
  • Мнения: 7 277
Е, ако не е нещо диво, такива еко градини има и при нас - с много прекарано време навън, с разходки в природата и с излизане навън и при минусови температури. Моите момчета например се въргалят като мечки в снега и правят куп други щуротии. Редовно седят на покрива на малката им къщичка в двора и като цяло от края на март до сега са боси навън, когато са вкъщи (чудя се защо въобще купувам кроксове, чехли и др.) През уикенда беше топло и навън бяха боси - без обувки и чорапи. Но ми се струва, че датският модел ехидно беше поднесен като нещо крайно, ултра модерно - т.е. чудо невиждано за нашата действителност, а това не е така на практика. Дори останах с впечатление, че съвсем малки деца седят по цял ден сами и се оправят, както могат.

# 287
  • София
  • Мнения: 5 257
Фенси,  успяваш да извъртиш всяка дума и да търсиш негативното. Забравила съм, твоето дете къде учи?
Аз съм фен на кабинетната система, много по-забавно ми е било да си сменям стаята, ама лично мнение.

Оле Санака, 1:1 е и моето детство, само дето трайно заздравяха колената хмммм  още не са хахахаха Навсякъде ми се чудят как позволявам толкова волна игра, че чак и детето да се накаля (какъв ужас просто ауууу тия перални не работят сякаш). И ние си търсим местенце, където детето да има поне бегло наподобяващо нашето детство...

# 288
  • Мнения: 5 898
Къде учи моето дете какво точно общо има с обсъжданата тема? Кабинетна система за 5 годишни? Моля те! Това показва единствено, че нямат достатъчно помещения в посолството. Нищо друго. Нищо иновативно, нищо гениално, нищо, което да е в интерес удобството на децата. Да си повторя ли поста за притъпената критичност и прекомерно завишената търпимост на родителите към безобразията на ЧУ?

Нали питахте за програма? Щото явно Изи стриктно ни четат. Е, не е точно това, което питахте. Общи приказки са, но пуснаха съобщение във фейса. Wink

# 289
  • София
  • Мнения: 5 257
Фенси, не ме познаваш, ама аз съм свръх критичен човек и по някога проявявам търпимост, която предварително съм си подготвила. С  всичко ново, трябва да се нагодим. Надявам се на плюса, че ще искат и нашето мнение за нещата и ще се нагодим заедно. За мен за ПУК няма как да нанесат непоправими щети на детето. Попитах те къде учи твоето/твоите деца, защото явно имаш силна критика и училището е отговорило на критериите ти и ми стана интересно кое е това супер училище, където всичко е така перфектно (за теб).
Защо мислиш, че само Иззи четат, а ако четат и вземат мерки, това не е ли само положително? Прогресивното със сигурност четат също, а и както знаем СС четат, че и други... като вземат предвид обратната връзка е полезно и за двете страни.

# 290
  • Мнения: 7 159
В държавната детска градина децата сменяха всекидневната с басейн, с “кабинети” по музика, латино танци, народни танци и др.
Това кабинетна система ли е?😂

# 291
  • Мнения: 5 898
Едва ли. Щото тук казаха кабинет по МАТ, БЕЛ и т.н. Wink Пък на всички ни е ясно, че танците са в салона, а всичко останало в стаята на групата. Та кабинетна система в ПУК си е само и единствено липса на помещения. Щото хем стаи за всеки клас, хем лаборатория, хем компютърна, хем салон....и вярно ще почнат да слагат фургони. Но то пуста лакомия. Бяха казали прием само до 2-ри или 3-ти клас. Не помня точно. И сграда до година. После като видяха кяра, хайде и 4-ти, и 5-ти мисля. После и градински групи. Лакомията е голямо нещо.

Рейни, какво е отговорило на моите конкретни изисквания е без значение. Смятам. Добре е, че четат Изи. Пък дано и се коригират. Wink Че аман от алабалистики и общи приказки.

# 292
  • София
  • Мнения: 5 257
Фран, да точно така е в Иззи и това е кабинетна система за мен, ако съм заблудила четящите, при нас е точно както го описа.
Фенси, освен критичен съм и искрен човек и не харесвам хора, които само търсят негативното. За момента ще се въздържа от повече коментари, защото градивната критиката е полезна за мен Simple Smile
Ще взема и аз да спра, че вече като се чета изглеждам, като някое подставено лице на Иззи (хубаво е, че някои хора ме познават лично  Simple Smile )

# 293
  • Мнения: 2 992
Рейни,
Благодаря ти, че пишеш!
Познавам Амели и 100% й вярвам, но искрено се надявам тези родители да са се объркали. С голяма надежда те чета!
А Фенси не мисля, че може да даде информация за ЧУ, тя е против тях и независимо че темата е информативна, е тук, за да е против всичко що е частно образование.

Моля те да продължиш да пишеш!

* Щом Она казва, явно бъркам. Няма да се редактирам. Фенси, извинявай щом не е така., май обърках потребителите

Последна редакция: чт, 26 сеп 2019, 22:25 от rosss

# 294
  • Мнения: 7 159
rainy, да! И аз така го разбирам. Харесва ми кабинетната система в Изи.😍
Успех на детето и на семейството ти!
Фен съм на училишето и им давам шанс.

# 295
  • София
  • Мнения: 10 825
Ross, това пък как ти хрумна?!
Че Фенси е против частното образование и т. н?

# 296
  • Мнения: 32
До 4 клас са в Изи, и ми се ще да не е пуста лакомия Simple Smile
Имам въпрос към родителите с деца на целодневна форма на обучение ( начален етап ) , имат ли домашни събота и неделя? Ако имат - в какви количества, приблизително колко време им отнема да ги направят и съвсем субективното - смятате ли, че след като децата са по цял ден на училище е нужно да учат и през почивните дни?

Последна редакция: чт, 26 сеп 2019, 22:28 от Bimisagri

# 297
  • София
  • Мнения: 6 680
Rainy, аз също се радвам, че пишеш, надявам се са продължиш и в бъдеще. Това е идеята на темата - да се споделят лични впечатления и опит.  Иначе тук скоро ще останат 2-3 потребителя, които основно критикуват, но не дават полезно инфо.

# 298
  • София
  • Мнения: 10 825
Имат домашни за уикенда, около час общо отнемат е начален курс, може би 2 часа в по-горните класове.
Да, смятам, че са нужни. Особено при целодневната форма на обучение, за да поставят някакви основи на самостоятелно учене

# 299
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Фенси против частното образование?! Стига деее. Къртещо.
Може да изглежда критично, но всъщност хубавите неща ги има на сайта. Ценни са именно негативните мнения. Според мен.

Домашни при целодневна форма - аз съм твърдо против. Децата трябва да имат време за нищоделие или хобита... но и Онна има право, има риск от трудности със самостоятелната подготовка, с преценяването на времето...

Общи условия

Активация на акаунт