Частни училища - информативна тема 28

  • 30 709
  • 759
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 16 175
Не разбрах кое е невъзможно в периферните населени места?

# 706
  • Мнения: 347
В ПБ си има и много чудесни неща. И съм ги посочвала през годините. Заради тях го хвалех. В момента в който те отпаднаха, и нас вече ни нямаше там. Simple Smile И нито за ден не съм се самозалъгвала колко е идеално всичко. Аз от теб за БШ една критика не съм чула.

Е, ти явно ми четеш постовете доста избирателно. В два-три поста назад обяснявам, че съм била скептична отначало към промените, преди да видя накъде ще изведат училището, казвала съм го и друг път, а и други неща съм посочвала.

И явно случаят е друг, да. Щом все още сме там, явно в БШ чудесните неща не са отпаднали и вероятно са много повече от негативните. И през ум не ми е минавало да твърдя, че е идеално всичко. В което и да е училище.

И ще ти отговоря защо според мен има спад в резултатите. Имаше поне две години, в които течеше смяна на ръководството, нормално е да се усетят сътресенията. Първо една година атаки към старата директорка. А те не са започнали току-така. След това нова, която явно има нужда от време да се ориентира и да поеме нещата в свои ръце без да страда учебният процес. Но това са си неща логични и от кухнята. Важното е, че училището си запази добрите позиции, доброто име и към днешна дата се правят добри неща.

Поппеа, благодаря за уточнението Simple Smile

# 707
  • София
  • Мнения: 10 825
Уточнявам просто. Защото 2 пъти пишеш, че децата в големите градове са в чужди училища с непознати квестори, пък в малките били в своите с познати учители. Е, поне едното вече не е така. Не съм много сигурна и за второто, тъй като май командироват квестори в съседби населени места.

# 708
  • Мнения: 5 868
Пипи,
Скрит текст:
доста ниска топка. Честно. Ако беше се зачела поне с 2% разбиране мисля, че щеше да извадиш същественото и важното от това, което казвам. И мен ме развесели сериозно. Ти имаш да решаваш проблем с избор на училище. Аз моят проблем съм си го решила отдавна. Сега се опитвам да поизсветлявам някои премълчани или неглижирани и позамазвани истини тук в темата, заради такива като теб. Който има ниво на интелигентност ще го разбере. Wink
summmertime, явно рядко влизаш и четеш. Многократно тук в тази тема се е обсъждало, че и от СС, и от Питагор ходят на курсове. Аз поне съм го казвала поне 4-5 пъти. Но само човек с опит може да ти каже кой и защо ходи. Едно е да ходиш да надграждаш високо МОН-ско ниво или родителя да се презастрахова, друго е да ходиш за да попълваш липси и дупки. Wink Безброй деца и от СС, и от Питагор са доказали, че успяват и без курсове. Е има и деца, които не се вписват и се налага да допълват с курсове за НВО. И аз познавам такива, влезли с протекции или сестричета с под 60 точки, и после в 4-5 клас когато се вижда, че детето не се справя започват да обвиняват само училището. А всички останали над 70 деца от випуска как успяват не знам?!?!?!  Колкото и да негодувам срещу неподновяването на договорите, толкова и разбирам понякога решението за някои частни случаи. Simple Smile

Моето ходи. На математика при Данков в Питагор. Някой, ако ме чете ще каже "ауууу, тези в СС не ги обучават." А всъщност математиката при Данков има 5 % общо с изучаваната база в училище, която в СС е на много, много добро ниво. И ходим всъщност заради точния преподавател. Simple Smile

Падането на резултатите не е само две години. Simple Smile За мен позицията както на БШ, така и на ПБ не са добри. Като за моя голяма изненада ПБ са по -добри от БШ. Посредствени са! А ако питаш сегашни ползватели на ПБ, също ще ти кажат, че е едно чудесно училище с традиции. Simple Smile

Последна редакция: ср, 09 окт 2019, 12:06 от .♥.Fancy.♥.

# 709
  • София
  • Мнения: 16 175
Уточнявам просто. Защото 2 пъти пишеш, че децата в големите градове са в чужди училища с непознати квестори, пък в малките били в своите с познати учители. Е, поне едното вече не е така. Не съм много сигурна и за второто, тъй като май командироват квестори в съседби населени места.
Само "теоретично" командироват, реално това не се случва. Замазват ни очите...

# 710
  • Мнения: X
Не разбрах кое е невъзможно в периферните населени места?
Да се осигурят независими квестори, при положение  че има 1-2 училища и една шепа учители в тях, които се познават помежду си и познават и родителите на учениците си.  Нали не си представяш МОН да финансира пътувания на пловдивски учители за квестори в Златоград, примерно - защото смолянските учители се познават със златоградските. Тоест, дори и да има квестори от Чепеларе в Златоград, примерно, или от Смолян, те се познават всички, даже са и роднини, и сватове. В малките населени места в периферията е така.

Онна, в София резултатите са реални, защото има хиляди учители в стотици училища, които могат да се въртят за квестори и шансът да попадне на познат квестор е нищожен. В Пловдив и Варна също в голяма степен. В Смолян в по-малка, в Златоград съвсем малка. Мислех, че е пределно ясно, но явно  не е. За резултатите мястото на изпита няма никакво значение, значение има квесторът и неговата помощ за детето/децата.

Специално за смолянските гимназии, обаче, имам много добри впечатления от завършили ги млади хора - с повече от добър английски и много надеждни и способни сътрудници. Без значение, че квесторите се познават.

Последна редакция: ср, 09 окт 2019, 11:58 от Анонимен

# 711
  • София
  • Мнения: 2 774
Знам, че Фенси пише доста остро като стил, но моят опит сочи, че за много неща е абсолютно права. Съвет- внимателно четете нейните постове, като се абстрахирате от остротата. Много е възможно да се ориентирате къде в какви насоки да търсите повече информация за дадено ЧУ, а дори и овреме да ви светне червената лампичка за някои неща.

# 712
  • София
  • Мнения: 16 175
Смолянската МГ е добра, е не чак като софийската или пловдивската, но поне "произвежда" умни деца. Езиковата им - не чак толкова, доста повръхностни знания, езиците не се владее реално. Съдя по техни випускници, с които съм работила.

При онлайн тестване, както се правят ТОЕФЛ и САТ, в изолирана среда, няма как да се случат масовите преписвания на ДЗИ. Някой обаче трябва да се стресне и да промени  ДЗИ. Не искат.

# 713
  • Мнения: X
Смолянската МГ е добра, е не чак като софийската или пловдивската, но поне "произвежда" умни деца. Езиковата им - не чак толкова, доста повръхностни знания, езиците не се владее реално. Съдя по техни випускници, с които съм работила.

При онлайн тестване, както се правят ТОЕФЛ и САТ, в изолирана среда, няма как да се случат масовите преписвания на ДЗИ. Някой обаче трябва да се стресне и да промени  ДЗИ. Не искат.

Да, но това са платени изпити. И НВО ако струваше по 200 долара/дете/изпитване, щяха да имат пари за проекта - софтуер, проверяващи и квестори. За без пари - толкова.
Масовите преписания според мен са само в твоята глава, говоря за София. Но понеже главата ти е твърда, предполагам, че няма начин да бъдат извадени от там Simple Smile

# 714
  • Мнения: 5 425
За без пари - толкова.
Важи не само за НВО и Матурите, но за държавното ни образование като цяло.
Манджа с камъчета - ако сте чели приказката. Пак същите вложения, само дето трябва да внимаваш да не си потрошиш зъбите.

# 715
  • Мнения: 347
summmertime, явно рядко влизаш и четеш. Многократно тук в тази тема се е обсъждало, че и от СС, и от Питагор ходят на курсове. Аз поне съм го казвала поне 4-5 пъти. Но само човек с опит може да ти каже кой и защо ходи. Едно е да ходиш да надграждаш високо МОН-ско ниво или родителя да се презастрахова, друго е да ходиш за да попълваш липси и дупки. Wink
.........
Падането на резултатите не е само две години. Simple Smile За мен позицията както на БШ, така и на ПБ не са добри. Като за моя голяма изненада ПБ са по -добри от БШ. Посредствени са! А ако питаш сегашни ползватели на ПБ, също ще ти кажат, че е едно чудесно училище с традиции. Simple Smile

Факт, рядко влизам и все по-рядко ще влизам, виждам, че няма голям смисъл. И да, чета накуп и понякога набързо, нямам време пространно да пиша доводи по всякакви образователни въпроси, да ровя по всевъзможни класации, за да доказвам всяка своя дума.

Относно курсовете и това, което знам. Не става дума за пропуски на деца, не говоря наизуст, а лично. И едно е да пишеш тук, друго е в реалния живот да си траеш по въпроса.
Признавам й на Фенси, че винаги е добре информирана по много въпроси, но не мога да си обясня как така с лека ръка квалифицираш училищата. И такива, с които не си имал допир. Ама каквото искат да казват клиентите на ПБ. Аз пък твърдя, че под знаменателя на “посредствеността” (цитирам) на ПБ не можеш да поставяш БШ.

Последна редакция: ср, 09 окт 2019, 13:24 от summmertime

# 716
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 734
Знам, че Фенси пише доста остро като стил, но моят опит сочи, че за много неща е абсолютно права. Съвет- внимателно четете нейните постове, като се абстрахирате от остротата. Много е възможно да се ориентирате къде в какви насоки да търсите повече информация за дадено ЧУ, а дори и овреме да ви светне червената лампичка за някои неща.
Възможно е понялога да е права, но пък тонът има значение. Познах я с лекота поради надменността, заради която ми беше светнала лампичка за СС преди години още. За определен тип хора такива училище и среда е чудесно сигурно, но не е за мен.
Винаги съм смятала, че (емоционално) интелигентният човек не парадира със себе си, камо ли да обижда директно другите. Но не съм в тази тема да се дъвчем и мерим кой е по-по-най, затова обичайно прескачам и игнорирам Фенси и чета останалите,  които до един са ми много полезни. Ама се изкушавам да се пошегувам и аз понякога, който разбрал, разбрал Simple Smile

# 717
  • Мнения: X
За без пари - толкова.
Важи не само за НВО и Матурите, но за държавното ни образование като цяло.
Манджа с камъчета - ако сте чели приказката. Пак същите вложения, само дето трябва да внимаваш да не си потрошиш зъбите.
Така е, споко, не си се минал  Wink
И понеже отбягваш въпроса, пак да питам - би ли ни осветлил без МОН-ската презряна диплома от АК как синът ти щеше да учи в ОК, като изискването за прием там е да има МОН-ска диплома за завършено средно образование? Ще е много полезно за четящите.
Разбира се, че пак можеш да се направиш на невидял въпроса. Което само по себе си също е отговор  Wink

# 718
  • Мнения: 5 425
За без пари - толкова.
Важи не само за НВО и Матурите, но за държавното ни образование като цяло.
Манджа с камъчета - ако сте чели приказката. Пак същите вложения, само дето трябва да внимаваш да не си потрошиш зъбите.
Така е, споко, не си се минал  Wink
И понеже отбягваш въпроса, пак да питам - би ли ни осветлил без МОН-ската презряна диплома от АК как синът ти щеше да учи в ОК, като изискването за прием там е да има МОН-ска диплома за завършено средно образование? Ще е много полезно за четящите.
Рядко коментирам във форума индивидуални случаи. Ще повторя - не му трябваше МОН-ската диплома. На малкия ще трябва още по-никак. И слава богу.

# 719
  • Мнения: 5 868
За да не съм голословна, а цифрите да си говоря:

      2019         2018       2017       2016     2015     2014      2013     2012
БШ   24            15             30             20              5             28             12             8
ПБ   14            41             20             18             39             31              33        29
Извинявам се за външния вид. Мързи ме, а е важно инфото.
Мисля, че ти говореши за избухвания и екстремуми. Но от 2015 насам се конкурирате с ПБ, колкото и да не ти харесва. Две места в десятката от преди над 4 години последното не дават основания да твърдиш, че с нещо сте по-добри от ПБ или кое да е друго от тази група. И това са резултати на училище с подбор. За разлика от теб обаче, аз ясно написах дефектите на ПБ. И се питам, ако двете училища са горед долу на едно ниво в статистиката, за едното е ясно кое куца, а за другото ти твърдиш, че е супер...е къде е уловката? И сега, гледайки цифрите, ми е ясно защо настояваш да се гледат само ЧУ. Не е все едно имиджово и рекламно дали пред теб са 5 ЧУ или 29 ЧУ и ДУ в една и съща година. Цифрите са примерни.

Ей сега ще се проявя истински надменно.
Скрит текст:
Пипи, не те знам кога си започнала да ни четеш, но определено си доста неадекватна(определено не си ми чела абсолютно всички мнения), въпреки прочетено. Дали ще ме четеш е без  никакво значение. Всъщност има други цели моето писане. Wink Анонимно четящите са доста.
И значи ти си емоционално неинтелигентна тогава. Идваш тук за помощ и информация и после си позволяваш да квалифицираш и иронизираш.

Последна редакция: ср, 09 окт 2019, 13:29 от .♥.Fancy.♥.

Общи условия

Активация на акаунт